Bulvár

Než si ho koupíte, řekněte „sýýýr“


Ještě teď v dospělosti občas doma u rodičů vytáhnu ze skříně alba s fotografiemi. Sednu si k nim a nechám se unášet roky. Vidím se jako šestiletá při první cestě do školy, osmnáctiletá maturující.

 

Postřehnu ten měnící se obličej nejen můj, ale i mých rodičů a příbuzných. Každý rok v nás zanechal stopy. I díky fotografiím mám možnost oživit si paměť a nezapomenout na minulost. Na smích, slzy i naději.

 

Miluji fotografie.

 

Od malička mě fascinoval přístroj, který dělá snímky. Nejdříve černobílé, později barevné. Vždy přinášející překvapení, ne vždy jen radostné.

 

Kolik slz jsem uronila v okamžiku, kdy jsem zjistila, že z mé první dovolené u moře v Bulharsku nevyšla ani jedna fotografie. A co teprve po návštěvě u příbuzných na Moravě. Obdélníkový hubený balíček obsahoval jen strohé sdělení: NEVYVOLÁNO. A bylo, či spíše nebylo.

 

Když si rodina koupila videokameru, byla to změna. Statické snímky vystřídal pohyb. Ale já až dodnes zůstala stále věrná fotoaparátu.

 

Nedávno jsme se s přítelem rozhodli koupit si digitální fotoaparát. Už se nám nechtělo si jej neustále od někoho půjčovat.

 

Začal nepředpokládaný boj o to, který vybereme. Nabídka byla velká, požadavky každého z nás rozdílné.

 

Já jsem chtěla foťák, na který nebudu potřebovat krosnu a vejde se mi do kabelky (podotýkám, že ji mám docela velkou). Nechtěla jsem milion tlačítek a funkcí. Hlavní pro mě bylo vyfotit, a ne trávit život s příručkou „Jak na to“.

 

Přítel byl jiného názoru. Ze začátku jsem byla trpělivá, ve chvíli, kdy se začal rozplývat nad fotoaparátem, který používají snad jedině paparazzi při své práci a jehož cena by nás zadlužila do konce života, mě málem omývali.

 

Po čtrnácti dnech téměř každodenních debat jsem se začala vzdávat, že bychom měli digitální fotoaparát ve společném vlastnictví. A pak přítel navrhl, že se půjdeme podívat do obchodu - třeba se nám některý zalíbí a shodneme se.

 

Věděla jsem, že se tak nestane hned ve chvíli, kdy jsme tam vstoupili. Já jen bezradně bloumala a prohlížela si desítky různých fotoaparátů, on skoro začal slintat u každé druhé vitrínky. „Pojď, půjdeme k pultu, některý si vyzkoušet,“ pobídl mě, když odlepil zrak od jedné ze zrcadlovek.

 

Prodavač nám ochotně vyndal požadovaný fotoaparát a přítel mi ho hned strčil do ruky.
„A co já jako s tím?“
„Tak, jak se ti zdá?“ ptal se mě dychtivě partner. Prodavač se na nás shovívavě díval. A já si připadala jako – promiňte mi to slovo – jako debil.

 

Dva chlapi, kteří mají o digitálních fotoaparátech nastudováno téměř vše, pozorují ženskou, kterak si jeden z nich prohlíží a neví, co si s ním v danou chvíli počít. A tak jsem se na pána za pultem s navrácením fotoaparátu jen usmála a sdělila mu, že si to ještě rozmyslíme. Na pána vedle mě – mimochodem mého partnera – jsem se raději ani nepodívala.

 

S partnerem jsme stále spolu. Už ale nejsme dva, nýbrž tři. Tím posledním členem se stal nakonec nový digitální fotoaparát. Je to div, ale opravdu jsme se shodli.

 

Každý sice musel trochu slevit ze svých požadavků, ale domluvili jsme se. Já jsem našeho nového člena rodiny raději ještě nezkoušela schovat do kabelky (možná se tam ani nevejde) a partner si  občas povzdechne, že to nemá nějakou tu funkci. Ale hlavní je, že fotíme a sdělení „nevyvoláno“ už nám nehrozí!!!

A co vy a fotoaparáty a fotografie?

napište nám na dnešní téma:

Fotím! A co vy?

Zažila jste něco podobného - také jste nedávno kupovala fotoaparát?

Proč dáváte přednost fotkám před videem?

 

Proč byste si digitál nikdy nekoupila?

Co a koho nejčastěji fotíte?

Jaké je nejvděčnější téma vašeho fotografování?

 

Máte zkušenost s fotomodelingem?

Co všechno obnáší?

 

Kolik jste již investovala do fotografování?

Čí fotografie vás okouzlují?

 

A co fotografické akty – pobuřují vás, nebo fascinují?

 

Proč se nerada fotíte?

Proč už nefotíte?

Pošlete nám svoje „dílka" a příspěvky na dnešní téma na adresu:

redakce@zena-in.cz

 

 

 

   
20.03.2006 - Společnost - autor: Iveta Šafránková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [74] *Kotě* [*]

  blowup: já potřebuju, aby mě foťák poslouchal, aby dělal, co chci já, a ne co chce on. A to s kompaktem fakt nejde.

  superkarma: 0 21.03.2006, 11:18:00
 2. avatar
  [72] pohodova [*]

  ffffff

  superkarma: 0 20.03.2006, 23:16:29
 3. avatar
  [71] *Kotě* [*]

  blowup: s kompaktem bych si teda moc focení neužila. Naštěstí nejsem žena na mateřské a můžu si koupit, co se mi líbí.

  david.lister: já bych chtěla digi zrcadlovku, která by měla čip velikosti filmového políčka. Teď se objevila první taková poloamatérská - Canon EOS 5D - jenomže furt stojí kolem 90 tisíc a na to teda bohužel nemám.

  superkarma: 0 20.03.2006, 18:27:02
 4. avatar
  [69] Juana [*]

  U nás má digitální foťák každý až na tu nejmladší, jak postupně kupujeme nové modely, tak podle hierarchie dědíme ty horší. Takže manžel má nejlepší, zrcadlovku Olympus, já mám teď maličkou Minoltu a synek starý Olympus, přičemž si polepšil, předtím měl úplně jeden z prvních modelů od Minolty a ten měl horší parametry než má teď foťák v mobilu. Ale na to, aby se seznámil s principy fotografování, to bylo dost dobrý.

  superkarma: 0 20.03.2006, 17:04:36
 5. avatar
  [65] paviocko [*]

  Ťapino, můj rekord je 26 filmů za šestitýdenní dovolenou. To pak byla ve fotolabu pěkná darda :o)) Ale stálo to za to!

  superkarma: 0 20.03.2006, 14:51:45
 6. avatar
  [64] Ťapina [*]

  My si fotky z dovolených necháváme pečlivě přenášet na papír, až bych uvítala trošku důkladnější probírku toho, co se nechá vyvolat. Pro fotky si pomalu není kam sednout V dobách klasického foťáku pro Egiho nebylo 14 filmů za dvoutýdenní dovolenou žádná míra a s digitálem je to ještě horší

  superkarma: 0 20.03.2006, 14:45:01
 7. avatar
  [63] Žábina [*]

  taky jsme si teď nedávno koupili svůj první digifoťák a starý foťáček zůstal rázem zapomenut
  není to sice zrcadlovka, ale má přes 6 pixelů a dost dobré funkce..a hlavně - je to super vyfotit třeba na procházce 50 fotek a pak si to v klidu prohlídnout, nechat jen nejlepších dejme tomu 10 a zbytek vymazat

  superkarma: 0 20.03.2006, 14:25:05
 8. avatar
  [59] peguša [*]

  david.lister: Přesně tak, ten výběr je nutností. Loni byli známí na nějaké cizokrajné dovolené a fotili klasickým foťákem. Fotek mraky. Jeden záběr focený na pětkrát, vždy tak o dva tři kroky vedle. Byla jsem vážně otrávená. Mě stačí hotel vidět jednou, stejně tak, jak lezou na velblouda. Ale koukat na to 5x za sebou, to bylo hrozný. Je tudíž naprosto jedno kdo na co fotí. Když fotím cokoliv na dovče, tak udělám výběr a něco přepálím na CD, něco nechám udělat jako klasické fotografie a většinu z digitálu mažu. nechám tam jen pár fotek, kdybych náhodně chtěla někomu něco ukázat.

  superkarma: 0 20.03.2006, 13:27:08
 9. avatar
  [58] paviocko [*]

  david.lister: no právě, vybírat se musí i z těch "klasickejch". U těch fotek asi nejvíc platí pravidlo, že méně znamená více Občas digitál používám, ne že ne, sice není můj, ale mám ho k dispozici, ale jsem pak spíš naštvaná. Minulý týden jsem v Alpách nafotila asi 30 fotek a rvu si vlasy, že jsem si nevzala radši svojí "éoesku 300" (zrcadlovka) s polarizákem, protože s tou bych to nafotila určitě 100x líp.

  superkarma: 0 20.03.2006, 13:22:07
 10. avatar
  [55] paviocko [*]

  Mě na digitálu odrazuje to příšerné množství fotek, co jsou lidi schopní vyprodukovat. Takovejch 900 fotek z Bulharska, který mě kamarádka "nutila" prohlížet na PC mě fakt odradilo. Radši si šetřím každé políčko kinofilmu, těším se co z nich bude a pak si fotečky s popisky lepím do klasických růžkových alb

  superkarma: 0 20.03.2006, 13:04:20

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [54] Hřebíček [*]

  Ahoj Ivet, právě řešíme tento problém taky. Sledujeme nabídku na internetu, pak přijde Tom a chce hrát, tak nakonec to odložíme. Každý máme vyhlídnutou jinou značku, tak jsem zvědavá co vybereme. Poraď, už máš zkušenost!!!

  superkarma: 0 20.03.2006, 13:01:19
 2. avatar
  [53] peguša [*]

  *Kotě*: 5 Já si fotky dělat nechávám. Pro děti vypaluju CD, ale mají i alba s normálními fotkami z dřívějších let. Teď už si fotky dělané z digitálu nechávám spíš já. Ono je vlastně dnes už levnější nechat si udělat fotky z digitálu, než z normálního kinofilmu. Jeden hypermarket dělá fotky (10x13) za 2,50 a pokud je 50 a více kusů, neplatí se manipulační poplatek. Pak to je opravdu mnohem levnější, než z kinofilmu. Tam fotka stejného formátu stojí sice kolem koruny (36,- Kč za 1 film), ale vyvolání kolem 70,- korun a také něco stojí film (minimálně 50,.Kč). Takže ve finále mám já 50 fotek za 125,- a z klasického filmu jich je 36 za zhruba 150,- Kč. A to je v peněžence znát.

  superkarma: 0 20.03.2006, 12:58:07
 3. avatar
  [52] peguša [*]

  Tak mě napadá, jakou jsem měla při kupování digitálu kliku. Můj muž se totiž s takovými věcmi, jako je mobil, digitál, video, počítač a dokonce i televize moc nepřátelí. Tedy v tom smyslu, že to nedokáže dát do provozuschopného stavu. Naprogramovat televizi z jeho strany nehrozí, pustit počítač - nemyslitelné. S mobily to má tak, že já prozkoumám a pak ho to naučím. Focení je z 99 % moje záležitost, jen občas mu foťák strčím do tlapek a cvakne spouští. Teď už se lepší, ale byly doby, kdy v rohu fotografie se krčila postavička a zbytek zaujímalo modré nebe . Takže při koupi foťáku mi do toho můj vůbec nemluvil, jen ho zaplatil .

  superkarma: 0 20.03.2006, 12:46:37
 4. avatar
  [51] brunhilda [*]

  jj, moje prvni dovolena na korfu skoncila naprostou tragedii - nevysla mi ani jedna fotografie :(( ale musim rict, ze dodnes jich mam par otisknutych v hlave, tak jen doufam, ze aspon trochu podobne realite :)

  superkarma: 0 20.03.2006, 12:24:32
 5. avatar
  [46] Meander [*]

  Jsem děsná konzerva, protože pořád fotím na stařičkou Minoltu a Yashiku

  superkarma: 0 20.03.2006, 11:35:56
 6. avatar
  [41] Amélie [*]

  Hezkej článek .Jinak, já mám raději fotky na papíře, není nad prohlížení fotek v albu.Na obrazovce mě nějak neberou. Ale teď jsem moc smutná , minulý týden jsme dávali vyvolat fotky z Alp a dalších akcí a jaké bylo naše překvapení, když jsme rozlepili obálku a tam byly fotky úplně cizích lidí. V laboratoři to nějak vyměnili a já mám neblahé podezření, že už se to nikdy nedohledá .Stalo se to někdy někomu?

  superkarma: 0 20.03.2006, 10:16:21
 7. avatar
  [40] paviocko [*]

  Jsem zastáncem klasické fotografie a na svou zrcadlovku nedám dopustit. S digitálem to prostě není ono.. :o(( Až mi trochu zlevní Canona 350 D, tak do něj půjdu, ale nic jiného nechci :o)))))))) Focení zdar!

  superkarma: 0 20.03.2006, 10:05:38
 8. avatar
  [39] Lilinka [*]

  U nás, naopak od ostatních, je od té doby, co máme digitál, fotek na papíře mnohem víc. Většinou je máme uložené v počítači a když se naskytne nějaká šikovná akce, tak si jich dáme hromadu vyvolat, je to většinou tal 2x do roka. Asi je to proto, že když jsme měli satrý kinofilm, tak se nám fotky moc nevedly, když jsme si je nechali vyvolat, tak nás většinou čekalo nemilé překvapení S dikiťákem je to jiné, vím, že se mám na co těšit.

  A souhlasím s tím, že fotečky se opravdu nejlépe prohlížejí na papíře.

  superkarma: 0 20.03.2006, 10:04:56
 9. avatar
  [38] kočanda [*]

  u nás doma se vždycky fotilo,každej jsme měli hafo foťáků a máme bezva fotky...teĎ jsem ve finanční tísni,zenit co jsem měla je rozbitý a ta jsm ráda alespoń za digitál ve slevě...můžu zachycovat pokroky svých dětí a nevrazím do toho ani korunu...až budou peníze budou i fotky..můžu se na ně zatí dívat v PC...kdybch je měla na filmu,neviděla bych je několik let

  superkarma: 0 20.03.2006, 10:00:36
 10. avatar
  [35] *Kotě* [*]

  david.lister: jasně, já vím, ale furt to tělo, který bych chtěla a které umí to, co toto filmové, stojí hrozně moc peněz. Vyvolat film a nascanovat stojí pár korun... takže já si ještě počkám, až budou dobré digi zrcadlovky cenově dostupné i nadšeným amatérům, jako jsem já

  superkarma: 0 20.03.2006, 08:54:54
 11. avatar
  [32] *Kotě* [*]

  david.lister: mám Canon EOS 3X.

  superkarma: 0 20.03.2006, 08:46:27
 12. avatar
  [31] Gabi [*]

  *Kotě*: přesně tak - stejný problém

  superkarma: 0 20.03.2006, 08:39:12
 13. avatar
  [27] mam-ča [*]

  sarume: Já vím, že jsem trochu konzerva. Mě prostě baví obměňovat objektivy od 300 až po rybí oko, a využívat možnosti, které dobrá optika nabízí. On ten Zenit má stejný závit, jako Praktica nebo Pentacon, takže objektivů je na výběr.

  superkarma: 0 20.03.2006, 08:29:58
 14. avatar
  [25] *Kotě* [*]

  david.lister: no jo, ale to je ten problém - cena. Mám klasickou poloprofi zrcadlovku, která i se dvěma objektivy přišla ca na 50 tisíc. Kdybych si chtěla koupit digi foťák, který umí to, co moje zrcadlovka (umí stejnou hloubku ostrosti, stejný rozsah políčka atd.), dám za tělo + 2 objektivy klidně 300 tisíc. Což pochopitelně nemám, takže zůstávám u filmu

  superkarma: 0 20.03.2006, 08:23:00
 15. avatar
  [22] mam-ča [*]

  david.lister: 20. No, možná to bude tím, že s tou starou zrcadlovkou umím, a mám k tomu příslušné vybavení. A navíc jsem zvyklá, dát si s obrázkem práci, věnovat tomu čas. Zatímco digitálem to sekám jak Baťa cvičky s tím, že se z toho nakonec něco vybere...

  superkarma: 0 20.03.2006, 08:15:15
 16. [21] tanecnice [*]

  ;no tak aspon,ze to dobre dopadlo
  My jsme nakonec koupili,byl to darek pro me, ale i tak mel pritel hlavni slovo pri vyberu.Velikost byla na me, ale vybavenost na nej.KOUPILI jsme Optio od Pentaxu, s 5 mg pixeli, coz je minimalni ,na dobre fotky,,a staci.Trvalo mi dlouho se dostat do vsech funkci, vse si zapamatovat,a pouzivat, ale je to jen otazka casu a motivace.
  Ja miluji fotit kvetiny, a jde to uzasne, dokonce i muzi me fotky chvali.A mam i kabel na pousteni fotek v televizi, coz je super,i muze delat videa,,jsem spokojena.Je maly, lehky,tedy bez baterek .
  Tak vsem milovnikum fotografii, pekne fotky preji

  superkarma: 0 20.03.2006, 08:09:11
 17. [16] Kytara [*]

  My máme tady digitál, a je to naprosto super. Ty fotky, které chci, tak si nechám vyvolat, rozměr je normální, takže se vleze do každého fotoalba. Např. si necháváme i bílé okraje, takže pokud není fotka založená, není ani omatlaná. A další super věc, o které zapomněli napsat je video. Na digitál se dá natáčet krátké video a je to o hodně lepší, podívat se na minutové video, než čučet hodinu na krajinu nebo dítě, které si hodinu hraje.

  superkarma: 0 20.03.2006, 07:57:12
 18. avatar
  [15] Léthé [*]

  O digifiťák jsem nikdy moc nestála. Ale dnes na nějak nedám dopustit . Fotím ráda, fotím všechno a všude. Z dovolené mám třeba i tři sta fotek, z toho pak vyberu tak 20-30 nejpovedenějších, nechám je udělat a ty mám ve fotoalbu.
  Ráda si prohlížím fotky lidí, které mě zajímají, naopak šíleně nerada těch, které mě absolutně nezajímají.

  superkarma: 0 20.03.2006, 07:56:19
 19. avatar
  [14] mam-ča [*]

  Vidím to jako Kotě. Od doby, co máme digi foťáky (jsme velká rodina), nemáme skoro žádné fotky. Občas něco vytisknem, ale většina obrázků zůstává v PC, nebo vypálená na CD, či DVD.
  Když chci fotky pro radost, vytáhnu svojí starou fotopušku Zenit, a udělám si pár fotek, které můžu mít v šuplíku, a donekonečna se jimi probírat.
  A i když digi foťáky jsou už kvalitní, takové fotky jako klasickou zrcadlovkou s použitím filtrů, a s pořádnými objektivy, s tím nikdy neudělám.
  Navíc to má pro nás, obstarožní baby, problém v ovládacích pidi tlačítkách. Bez brýlí je mi foťák k ničemu. To ten starý ruský foťák měl možnost do rámečku hledáčku našroubovat příslušnou dioptrii.

  superkarma: 0 20.03.2006, 07:55:23
 20. avatar
  [13] medunka2001 [*]

  Taky mám ráda fotky, ale od té doby, co máme digitální foťáky, si o nich můžu nechat jenom zdát, protože doba od nafocení do okamžiku než mám v ruce fotku, kterou si můžu dát do alba je cca 2, někdy 3 roky No můžu si je prohlídnout na PC nebo na TV bedně, ale to není ono.

  superkarma: 0 20.03.2006, 07:55:18
 21. avatar
  [12] Mickey Mouse [*]

  david.lister: S tou vydrzi medii se mylis. U CD je tech cca 100 let jen u lisovanych. U palenych je to mene nez 20let, casto pod 10. S prepisovatelnymi se neda pocitat dele nez 5let. U dvd je situace jina. Lisovana se odhaduji take na cca 100 let, ale palena (vcetne prepisovatelnych) na vice nez 50.
  Takze jedine dvd (jako treba Narodni knihovna nebo Technicka knihovna).

  superkarma: 0 20.03.2006, 07:52:22
 22. avatar
  [11] arjev [*]

  Pokud mohu porovnat tatínkovy černobílé fotky a současné z digitálu,tak ty staré jsou lepší,propracovanější.Sentimentální nejsem,stará flexaretka byla perfektní.Škoda,že ji nemám.

  superkarma: 0 20.03.2006, 07:40:17
 23. avatar
  [9] kareta [*]

  Na gymplu jsem strávila nejednu noc v temné komoře. Bylo to prima hraní.Můj dnešní poždavek na digi- manuální nastavování. Jinak- mohu fotit na starou Weru a mám dojem, že ty fotky jsou dost plastičtější než z automatů

  superkarma: 0 20.03.2006, 07:33:22
 24. avatar
  [8] *Kotě* [*]

  david.lister: já jsem konzerva, mám radši obrázky hezky na papíře
  (navíc, kolik lidí může dělat co, co ty navrhuješ, propojit PC a TV? moc běžná praxe to nebude)

  A nejradši mám stejně ručně zvětšené ČB fotky. Já to bohužel neumím , ale manžel má temnou komoru a dělá super věci

  superkarma: 0 20.03.2006, 07:22:35
 25. avatar
  [6] *Kotě* [*]

  Všimla jsem si mimochodem, že většina lidí, kteří fotí na digitál, už fotky na papír nepřenášejí - mají je jen v počítači. Já si (asi na rozdíl od většiny lidí) cizí fotky prohlížím ráda, ale nedovedu si představit, že by mě na návštěvě hostitelé posadili před monitor a ukazovali mi fotky. A už vůbec nechápu ještě rozšířenější praxi, kterou je, že mi lidé ukazují fotky přímo v políčku digifoťáku (v extrémním případě na mobilním telefonu ) a očekávají, že se o ty pidibleší obrázky budu nějak blíže zajímat.

  Myslím, že lidé dnes dělají velkou chybu, když nezvětšují fotky na papír. Černobílá fotka na barytovém papíru vydrží minimálně 150 let - jak dokazují ty, co se nám zachovaly. Jak dlouho vydrží fotky uložené v počítačích nebo vypálené na cédéčkách? Technologie se tak rychle vyvíjejí, že za chvíli už nebudou tato média kompatibilní... obávám se, že na rozdíl od předchozích generací po nás nezbydou žádné obrázky, které by si naše děti a vnoučata mohly nostalgicky prohlížet a udržovat tak povědomí o rodinné kontinuitě.

  superkarma: 0 20.03.2006, 06:38:47
 26. avatar
  [5] *Kotě* [*]

  Fotím na filmovou zrcadlovku - digi foťák, který by totiž uspokojoval mé nároky stejně, jak to umí tento filmový, je totiž desetkrát dražší, takže digi si hned tak nepořídím. V současnosti to dělám tak, že si filmy nechám vyvolat a nascanovat, a potom v počítači vyberu fotky, které nechám zvětšit i na papír do alba. Zatím mi to tak vyhovuje a digitál nepotřebuju.

  superkarma: 0 20.03.2006, 06:32:40
 27. avatar
  [4] Linde [*]

  já fotím na klasický foťák s filmem, fotky jsou povedenější a mají lepší formát do fotoalba. Ale moc nemusím to napětí, jestli film vyjde, nebo ne
  A na digitál stejně nemám, tak to řešit nemusím

  superkarma: 0 20.03.2006, 06:10:22
 28. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  Ja si obcas z nostalgie neco prohlidnu, ale moc me to nebavi, ani foceni me moc nebere a co me teda uz vubec neba, cucet u nejakejch lidi na jejich fotky.

  superkarma: 0 20.03.2006, 01:37:42
 29. avatar
  [2] Mickey Mouse [*]

  Od malička si neumím život bez foťáku představit. A digitální zrcadlovka je můj nejmilejší koníček.

  superkarma: 0 20.03.2006, 00:45:49
 30. avatar
  [1] kacaba [*]

  Digitalni fotak je pro nas nutnost. Mame ho uz pet let, a tak jsme mohli manzelovym rodicum do Skotska posilat emailem aktualni fotky a ted zase posilame mym rodicum fotky vnoucat do "Evropy". Hrozne rada fotim a vysledky hned posilam, protoze vim, ze to tu druhou stranu zahreje u srdce.

  superkarma: 0 20.03.2006, 00:13:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme