Zdraví

Než nekvalitní sluneční brýle, tak raději žádné

...říká MUDr. Pavel Stodůlka. Během letních měsíců nosí sluneční brýle většina z nás. Ale víme, co riskujeme, když podceníme kvalitu slunečních brýlí? Dlouhodobé vystavení intenzivnímu slunečnímu záření může způsobit šedý zákal a v extrémním případě i poškození sítnice.

Výběr slunečních brýlí bychom tedy neměly podceňovat. Jak mohou škodit brýle s „nejasným“ UV filtrem?
Tmavé brýle bez UV filtru mohou být pro oči škodlivější než brýle žádné. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic a do očí tak, nejsou-li chráněny kvalitním UV filtrem, proniká více škodlivých paprsků, které mohou vést k trvalému poškození zraku.

brýle

Často se spokojíme s informací na štítku, že brýle obsahují UV flitr, ale co přesně nám říkají údaje?
Při výběru slunečních brýlí je důležitý zejména kvalitní UV filtr, který však nesouvisí s barvou skel brýlí. Kvalitní UV filtr mohou mít i brýle se světlými skly. A naopak tmavé brýle jej mohou postrádat. Informace o úrovni ochrany a kvalitě filtru by měly být uvedeny přímo na brýlích či etiketě výrobku. Kategorie slunečního filtru je značena čísly od nuly do čtyř. Její hodnota vyjadřuje propustnost světla a určuje světelné podmínky, pro které jsou brýle vhodné. Obecně platí, že čím vyšší je kategorie filtru, tím je čočka tmavší a méně světla propouští. V letním období bývá nejčastěji užívána kategorie číslo tři.

Na co bychom ještě měli myslet při nákupu slunečních brýlí?
Před nákupem slunečních brýlí je důležité nejprve si uvědomit, zda bude člověk brýle používat při sportu, řízení auta nebo jako módní doplněk. Brýle by měly dobře sedět, dostatečně krýt oči ze všech stran, měly by být lehké, netlačit na spáncích ani za ušima a řasy by se neměly dotýkat skel. Pro běžné denní nošení postačí skla zabarvená do hněda, případně do šeda či zelena. Při ostřejším světle jsou vhodná skla tmavá. Rozjasňující žluté či oranžové odstíny jsou ideální na běh, cyklistiku či lyžování. Pro řidiče jsou optimální polarizační skla, která tlumí oslnivé odlesky od mokré vozovky či protijedoucích vozů.

Existují i kontaktní čočky s UV filtrem?
Kromě slunečních brýlí lze využít i kontaktní čočky s UV filtrem. Ty sice pomáhají chránit před škodlivými paprsky, ale nekryjí celý povrch oka a citlivou kůži víček.

Teď jste mě přivedl na otázku: Může slunce poškodit naše oči i jinak?
Sluneční záření urychluje stárnutí kůže, což vede ke vzniku vrásek a mohou se objevit časné pigmentace. Stejně jako jinde na kůži, mohou se i na víčkách vyskytovat nádorová onemocnění, pro která je UV záření rizikovým faktorem. Každé sluneční brýle svit oslabí, ale ne všechny brýle chrání zrak dostatečně, proto bychom měli slunečním brýlím a jejich výběru věnovat maximální pozornost.

Prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D. oční chirurg s dlouholetou praxí a vysokým renomé v Česku i v zahraničí. Je znám svým přínosem pro oční medicínu – řadou unikátních očních operací, které provedl v mnoha případech jako první v Česku nebo i ve světě.

Zdroj: www.gemini.cz

   
07.08.2013 - Oči - autor: (red)

Komentáře:

 1. [9] Kateřina347 [*]

  Taky mám polarizační sluneční brýle. Hodí se mi, když jedu autem, ale hlavně, v letn. Ty odlesky díky polarizačnímu filtru vážně mizí. Jsem ráda, že  jsem si je zakoupila, protože mi na mých očích záleží. Kdysi jsem vůbec nevěděla, že nějaké polarizační brýle existují a tak jsem si je kupovala v drogérii. Nechci pomlouvat žádnou levnější značku ani nic takového určitě mají každé sluneční brýle svoje plusy i  mínusy, ale raději jsem investovala do kvality a koupila si tyto: http://www.bryle-polaroid.cz/bryle-pro/polarizacni-slunecni-bryle-polaroid-p8318b.html Nechci je nikomu vnucovat, ale jsou fakt dobré tak proč bych se o ně nepodělila s ostatními?

  superkarma: 0 13.02.2014, 15:43:51
 2. avatar
  [8] Linde [*]

  já mám brýle za 250 Kč - polarizační a už bych nechtěla jiné. Řídím a opravdu regulují ty odlesky ze sklel projíždějících aut a neoslňuje mě silnice.

  superkarma: 0 07.08.2013, 11:44:37
 3. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  v.poho — #4 Ano, teď to bylo i v televizi. Brýle od ťamanů obstály stejně jako brýle za 3500,- Já mám brýle asi za tři kila a jsem spokojená po všech stránkách

  superkarma: 0 07.08.2013, 10:35:32
 4. avatar
  [6] v.poho [*]

  selinka — #5 Pohodář v Tescu za 59,-Sml54.

  Pravděpodobně se vám brzy ulomí nožičky.Sml58

  superkarma: 0 07.08.2013, 08:58:01
 5. avatar
  [5] selinka [*]

  v.poho — #4 to jsi mě uklinila, já si právě koupila na ulici jedny za 100,- Sml24

  1. na komentář reaguje v.poho — #6
  superkarma: 0 07.08.2013, 08:41:11
 6. avatar
  [4] v.poho [*]

  Toho, že budou mít brýle nějaký pochybný UV filtr, bych se fakt nebála. Četla jsem před cca 2-3 lety, že dělali nějaký test brýlí a spolehlivý UV filtr měly i ty nejlevnější od vietnamců.

  Vysvětlovali to tím, že UV filtry už jsou tak laciné, že se prostě nevyplatí je napodobovat.Sml16

  1. na komentář reaguje selinka — #5
  2. na komentář reaguje ToraToraTora — #7
  superkarma: 0 07.08.2013, 08:36:51
 7. avatar
  [3] marde [*]

  Brýle nosímSml16

  superkarma: 0 07.08.2013, 08:31:42
 8. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Brýle nosím především proto, že se pohybuji na kole a taková moucha zapíchnutá v zorničce bolí jako prase Sml30Sml54

  superkarma: 1 07.08.2013, 08:16:26
 9. avatar
  [1] lenig [*]

  mám několikery, bez nich ani nevystrčím nos z bytu Sml58

  superkarma: 0 07.08.2013, 07:15:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme