Čtenářka RosaGloriaDei mi promluvila z duše, když psala svůj příspěvek. Mnoho lidí si myslí, že je sauna něco divného, aniž by ji okusila. A RosaGloriaDei se nyní dostala do fáze, že ji chce i doma. Díky Vám RosoGlorioDei za krásný příspěvek…

Hezký den, Radku, omlouvám se, že zase píši na poslední chvíli, ale ono je toho teď tolik… Sauna je jednou z věcí, o které jsem si, dokud jsem ji nevyzkoušela, myslela, že ji nenávidím, a když jsem ji poprvé okusila, zjistila jsem, že ji vlastně miluji.

Poprvé jsem se do sauny dostala spíš ze zvědavosti, byly jsme si s mužem zaplavat v centru, kde mají saunu jak finskou, tak parní, a řekli jsme si, že to tedy zkusíme. Nic moc jsem si od toho neslibovala, byla jsem však velmi mile překvapená. Odložit plavky nebyl problém, nestydím se (tedy nemám-li být jediná nahá mezi oblečenými). Úplnou náhodou jsme se dostali do skupinky lidí, kteří provozují saunovací rituály, čímž se náš první zážitek ještě umocnil. Od té doby jsme tam byli mnohokrát.

Já sama občas zajedu s některou z kamarádek do maďarského Györu, kde si za pár stokorun užijeme úžasný wellness den. Saun je tam hned několik – parní heřmánková, parní eukalyptová, infrasauna a asi pět finských saun s různou vůní a teplotou. To vše střídáme s termálními bazény, masážními křesly, dopřejeme si dobrý oběd a součástí je i padesátiminutová masáž celého těla. Nemusím ani psát, že tam jezdím moc ráda. Když jsem tam byla naposledy, podařilo se mi také připojit k saunovacímu rituálu, poprvé jsem zkusila v sauně osvěžit tělo ledem.  Manžela jsem s sebou do Györu vzala jen jednou, líbilo se mu tam, ale celý den nicnedělání na něj byl příliš dlouhý J Přiznávám, že s kamarádkou to tam i mě baví mnohem víc. Jedinou nevýhodou je fakt, že v celém areálu si člověk nemůže odložit plavky, což požitek ze sauny teplejší sta stupňů maličko kazí (holky, je to fakt rozdíl, nahota je prostě 100x lepší).

Zážitkem byl i saunovací rituál ve Velkých Karlovicích, kde jsem pro změnu poprvé v životě vyzkoušela peeling z třtinového cukru a pro relaxaci vodní postel. Hmmmmm, jak tohle někdo nemůže mít rád.

Patřím spíše k otužilým lidem, takže hromady sněhu a ledová voda můj zážitek jen umocňují, jen jednou jsem zkusila saunu v teplém dni a nebylo to ono (i když u nás na rádiu běžela celé léto reklama, jak je právě letní saunování pro zdraví přínosné....asi jak pro koho, pro mě tedy ne). Ráda posedím venku v mrazu, jedinou podmínkou je, abych měla suché prostěradlo či suchý saunový kilt, mokré hadry na sobě nemám ráda a úplně nahá tam vydržím jen chvilku.

A protože je nám v sauně tak dobře, s manželem jsme se rozhodli, že jí v našem novém, stále ještě budovaném, domku dáme přednost před druhým sprchovým koutem. Jen ještě nevíme, jestli bude infra nebo finská…

Všem, které jste si saunování nikdy nevyzkoušely, doporučuji začít třeba jen „prohřátím“, to zvládá od malička i naše dcera, negativní stopy na jejím zdraví to snad nezanechalo. Není ostuda vydržet jen chvilku, ostatně každý má svůj vlastní rytmus a když poslouchá požadavky svého těla, užije si to „tak akorát“. A o to přece jde, ne o nějaké lámání rekordů.

Hezký advent.

RosaGloriaDei
Text nebyl redakčně upraven


Končí téma dne:  Máte ráda saunu a saunování?

Za chvíli v  16 hodin jednu z vás za dnešní příspěvek odměním. Knihou Hot Boys české spisovatelky M.T. Majar, Diářem na rok 2013 od Paula Coelho  a poukázkou na 500 Kč od firmy ALBI na nákup společenských her.

 

Reklama