Zdraví

Než jít k zubaři, to raději znovu na porodní sál

Tak přesně tohle jsou slova mojí známé, která se bojí zubařů jako čert kříže. Zřejmě měla lehký porod, to já bych asi volila toho zubaře.

dentist

Proč se tolik lidí bojí zubařů? Jsou to snad pozůstatky z časů, kdy se injekce proti bolesti při čištění a vrtání dávaly jen těm vyvoleným? A to nemluvím o bolestech našich předků, neseme si tu hrůzu nemalé bolesti v sobě?

Ještě než jsem se pustila do psaní tohoto článku, měla jsem na téma zuby a zubaři malou rozepři s naším šéfem. Zatímco já jsem vehementně obhajovala povinné školní prohlídky u zubaře, které už dávno nejsou povinnými, a tudíž podle toho i vypadají chrupy našich dětí, Radek mi oponoval, že každý člověk by měl být za své zdraví sám zodpovědný, tedy i za zdraví svých dětí, a je povinností rodiče ty děti k zubaři přivést, a ne to nechávat všechno v rukou státu. A dospělý by se měl o své zuby starat s takovou samozřejmostí, jako si je každý den čistí.

No jo, ale přiznejme si, kolik z nás chodí se svými dětmi pravidelně k zubaři? Máme na to čas? Máme na to peníze? Vždyť za chvilku budeme už platit i za samotný vstup do budovy.

Moje sestřenka, která žije léta v Americe, mi říkala, že tam si musí někteří lidé brát na úkon u zubaře dokonce i půjčky, platby tam jdou do desetitisíců. Nemají tam povinné zdravotní pojištění, to je pravda, my ho sice máme, ale platíme taky. A věřím tomu, že ti naši chytrolíni na ministerstvu zdravotnictví, kteří se mění ve vedení častěji než naše zubní kartáčky ve skleničce, by brali nejraději i povinné pojištění i přímé platby.

Mně samotnou pobolívá zub už dva měsíce, mám ho tzv. „rozdělaný“. Minule po mně chtěla paní zubařka 1000 Kč za čištění kanálků. Čistila by do aleluja, poněvadž se jí z toho sypou prachy, no a nakonec mě samozřejmě ještě zkásne za plombu. Ale dobře mně tak, nemám to nechávat na poslední chvíli, mám chodit na preventivní prohlídky, jenže... a je to jako začarovaný kruh. Není to povinné – nemusím. Není čas – odkládám, a i když v úvodu mluvím hrdinně, podvědomí strachu v sobě mám od doby, kdy jsem prodělala ošklivý zánět. Stejně jako jsem se bála porodů, bojím se i zubařů, a to i přesto, že místo vrtání zubů mě bolí spíš pohled na stvrzenky.

Téma dnešního dne zní: Bojíte se zubařů?

 • A proč?
 • Máte špatné zkušenosti?
 • A nebo se naopak vůbec nebojíte?
 • Jste pro povinné pravidelné prohlídky u zubaře, alespoň u dětí?
 • Nebo naopak, člověk by měl být za sebe zodpovědný už od dětství?
 • Co říkáte za navrhované platby za všechny úkony, za plomby apod.?
 • Zdá se vám, že se úroveň péče ve zdravotnictví (konkrétně u zubařů) zlepšila, nebo zhoršila?
 • Chodíte na pravidelné prohlídky?
 • Bolí vás často zuby?
 • Jste spokojená se svým zubařem, zubařkou?
 • Máte nějakou historku ze zubařského prostředí?

Pište na e-mail: redakce@zena-in.cz

Nejstatečnější pacinetka u zabuře od nás obdrží dárek: 2 ks luxusní zubní pasty Sensodyne a kosmetiku Avon.

zuby

 

 

   
18.10.2011 - Zuby - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [17] kockav [*]

  Raději  chodím pravidelně k zubaři,než jit rodit....

  superkarma: 0 10.02.2012, 13:42:20
 2. [16] jithule [*]

  chodím na pravidelné kontroly a pořáda se bojím

  superkarma: 0 07.02.2012, 12:24:31
 3. avatar
  [15] Myškomedvídek [*]

  CHODÍM PRAVIDELNĚ ALE HROZNĚ SE VŽDY BOJÍMSml22

  superkarma: 0 18.10.2011, 22:51:32
 4. [14] Ei.lin [*]

  jé, my se zrovna vrátili s dětma od zubaře. Copak kluci jsou malý, ten starší se povozil na sedačce a ten malej po chvilce zdráhání ukázal první čtyři zuby..... ale já s těma mejma kejklákama sem si táááákhle odychla, když prohlásil, že všechny mý zuby jsou v pořádku. Ještěže děti byly s tatínkem venku a neviděli jak strašně moc se maminka bojí. Jako jo, vrtání se bojim asi vážně víc než dalšího poroduSml15 tam to prostě tak nějak plyne a plyne a člověk je stejně většinu času v jakymsi tranzu... zato u zubaře už jen ze zvuku vrtačky se strachy stahuje celý tělo, a vůbec... 

  Jinak jsem ráda, že jsem kluky přihlásila k svýmu zubaři, jednak mi přijde dobrej a dvak, jak má člověk zodpovědnost za ně, tak se spíš přinutí nás tam všechny naráz objednat, jinak bych na tom byla jako manžel, co asi osm let nebyl u zubaře, až to minulej týden bylo akutní a strávil víc jak hodinu v křesle s umrtvovákem a vrtalo se a vrtalo.... a ještě tři dny potom jedl v podstatě jen kaše.

  superkarma: 0 18.10.2011, 18:08:54
 5. [13] JustitiaJ [*]

  funnka — #7 Preventivka ve škole sice plní svůj účel, ale kdo s těmi nevychovanci má vyjít na ulici? Chápu učitele, že s nima jít nechtějí, tohle by měla zajišťovat rodina, ne škola. A škola není na ulejváníSml58

  superkarma: 0 18.10.2011, 15:26:55
 6. avatar
  [12] Vivian [*]

  Nebojím se, před bolestivými výkony dostávám anestezii, dnes už to není jako před dvaceti a více lety, kdy se bůhvíproč vrtalo do živého bez umrtvení... Akorát mě "bolí," jak je to všechno drahé a že už skoro nic není hrazeno z pojištění...

  Na pravidelné prohlídky chodím, ale měla jsem bohužel řadu let zubařku, která to odbývala, vždycky mi tvrdila, že žádný kaz nemám, a když jsem se pak "náhodou" týden po poslední prohlídce ocitla u jiného lékaře, našel osm kazů. A další to nezávisle na něm potvrdil. Takže na tu lajdačku, dr. Jindrovou z Palmovky, jsem nasraná dodnesSml57, nechápu, jak může někdo takový fungovat. Teď mám snad zubařku dobrou, aspoň se to tak jeví Sml16 Zubař musí být pečlivý. A nesmí mít problém s pacientem mluvit.

  superkarma: 0 18.10.2011, 14:15:39
 7. avatar
  [11] Májík [*]

  Zrovna dnes jsem byla u zubaře, chodíme celá rodina pravidelně co půl roku. Teď jsme několik let měli klídek, žádné kazy, ale dnes našla problém mě i manželovi,takže bylo dvojité vrtání. Ale zubaře se nebojím až od té doby, co chodím k této zubařce. Jakmile cítím,že by mě to mělo bolet, řeknu si o injekci, kterou dostanu a pak ať mi v té puse dělá, co chce.

  superkarma: 0 18.10.2011, 13:57:14
 8. [10] Karo Líná [*]

  To je zvláštní, čištění kanálků by mělo být na pojišťovnu. To totiž není žádný nadstandard, ale nutný zákrok. Žádná dobrovolnost, kdyby vám to nevyčistila, můžete i umřít na celkovou infekci. Ale evidentně to má každý zubař nastaveno jinak Sml80

  Dál bych ráda uvedla na pravou míru, že ani poctivým docházením na preventivní prohlídky zánětu zubu nezabráníte. To je prostě věc, která se přihodí, i kdybyste byla na preventivce měsíc před tím. Zubař by při prohlídce nic nepoznal, dovnitř stejně nevidí, a RTG se nedělá pokaždé, ale tuším jednou za 2 roky. To se prostě jednoho rána probudíte, bolí to tak, že lezete po zdi a musíte s tím jít. Placení za to ještě zvlášť vážně není úplně košer.

  superkarma: 0 18.10.2011, 12:06:55
 9. avatar
  [9] Lucimo [*]

  K zubaři a ke gynekologovi chodím pravidelně. Radši prevence. Jen u zubaře mám problém. Nedrží mi bílé plomby. Životnost tak 3-12 měsíců, ověřeno u tří zubařů. Ta poslední, která petří mezi tři nejlepší u nás ve městě, je natolik férová, že pokud plomba vypadne do dvou let (vypadneSml22), tak mi novou dělá zadarmo. Takže sice za ty nové plomby neplatím, ale nebaví mě neustále řešit vypadlou výplň, takže pomalu přecházím na amalgánové, které drží jak přibité i víc než deset let.

  superkarma: 0 18.10.2011, 10:17:28
 10. avatar
  [8] femme [*]

  chodím pravidelně, ale stejnak se mi vždycky tak trochu "houpe" žaludek Sml24 Sml30

  superkarma: 0 18.10.2011, 10:16:23
 11. [7] funnka [*]

  jsem pro preventivky ve škole.Děti se ulijou z vyučování a rodič si nemusí brát volno.Manžel se synem chodí pravidelně,mě by tam nikdo častěji jak za 2 roky nedostal

  1. na komentář reaguje JustitiaJ — #13
  superkarma: 0 18.10.2011, 09:44:02
 12. [6] Anime Otaku [*]

  Jo já když se jednou za půl roku neobjevím na preventivce tak budu vyškrtnutá. Chodím k zubaří se soukromou praxí, kde většinu úkonů pojišťovna nehradí, ale to co bolí i přes umrtvení se vrtá laserem, má vlastní rentgen a hlavně umí dělat keramické výplně co se narozdíl od bílých výplní po prvním týdnu neodporoučí.

  Je sice dost drahý, ale díky němu mám zuby co mi předchozí zubař chtěl trhat kvůli rovnátkům na jeden křivý zub. Bylo mi asi 14 tak mě mamka vzala k tomuhle a žíkal že na to nepotřebuju rovnátka vůbec stačí si na zen zub tlačit večer u televize palcem a on se srovná a taky že jo, není to dokonalé ale už taky není otořený o 90stupňů k ostatním zubům Sml16

  superkarma: 0 18.10.2011, 09:15:41
 13. avatar
  [5] Tulinka [*]

  Docela by mě zajímalo,jak to je když mi po týdnu plomba vypadne  a já ji musím hradit znovu Sml80

  Preventivní prohlídka mě čeká příští týden Sml24

  superkarma: 0 18.10.2011, 08:43:12
 14. avatar
  [4] Florencie [*]

  šája — #2 Přesně takhle mi zubař měnil tři minimálně deset let staré plomby. A svému zubaři bezmezně věřím, je to "kapacita" Sml22

  superkarma: 0 18.10.2011, 08:40:17
 15. avatar
  [3] Dante Alighieri [*]

  šája — #2 Než bych ho pustila do pusy s vrtačkou, zašla bych jinam. Moje zubařka mi někdy v 15 našla 2 kazy, ale neměla čas mi je vyvrtat - až za dva měsíce. Tak jsem šla na vyvrtání jinam a kazy tam nebyly a dodnes nejsou!

  superkarma: 0 18.10.2011, 08:24:19
 16. avatar
  [2] šája [*]

  Chodím pravidelně co půl roku společně s dětma, vždy vše v naprostém pořádku... a teď mi nový zubař našel 7 kazů - jako kaz klasifikoval vše, co se nacházelo pod starýma plombama, že prý koroze starých amalgámůSml80 Tak nevím, je tak precizní, nebo mě chce pořádně skásnout Sml80 A jak je možný, že jedním dechem chválí hygienu a zároveň diagnostikuje paradentózu Sml80 Co dělali ti zubaři před ním? Sml15 

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #3
  2. na komentář reaguje Florencie — #4
  superkarma: 0 18.10.2011, 08:00:24
 17. avatar
  [1] kareta [*]

  Chodím pravidelně..strach a peníze jsem nikdy nemělaSml24

  superkarma: 0 18.10.2011, 00:20:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme