Tak přesně tohle jsou slova mojí známé, která se bojí zubařů jako čert kříže. Zřejmě měla lehký porod, to já bych asi volila toho zubaře.

dentist

Proč se tolik lidí bojí zubařů? Jsou to snad pozůstatky z časů, kdy se injekce proti bolesti při čištění a vrtání dávaly jen těm vyvoleným? A to nemluvím o bolestech našich předků, neseme si tu hrůzu nemalé bolesti v sobě?

Ještě než jsem se pustila do psaní tohoto článku, měla jsem na téma zuby a zubaři malou rozepři s naším šéfem. Zatímco já jsem vehementně obhajovala povinné školní prohlídky u zubaře, které už dávno nejsou povinnými, a tudíž podle toho i vypadají chrupy našich dětí, Radek mi oponoval, že každý člověk by měl být za své zdraví sám zodpovědný, tedy i za zdraví svých dětí, a je povinností rodiče ty děti k zubaři přivést, a ne to nechávat všechno v rukou státu. A dospělý by se měl o své zuby starat s takovou samozřejmostí, jako si je každý den čistí.

No jo, ale přiznejme si, kolik z nás chodí se svými dětmi pravidelně k zubaři? Máme na to čas? Máme na to peníze? Vždyť za chvilku budeme už platit i za samotný vstup do budovy.

Moje sestřenka, která žije léta v Americe, mi říkala, že tam si musí někteří lidé brát na úkon u zubaře dokonce i půjčky, platby tam jdou do desetitisíců. Nemají tam povinné zdravotní pojištění, to je pravda, my ho sice máme, ale platíme taky. A věřím tomu, že ti naši chytrolíni na ministerstvu zdravotnictví, kteří se mění ve vedení častěji než naše zubní kartáčky ve skleničce, by brali nejraději i povinné pojištění i přímé platby.

Mně samotnou pobolívá zub už dva měsíce, mám ho tzv. „rozdělaný“. Minule po mně chtěla paní zubařka 1000 Kč za čištění kanálků. Čistila by do aleluja, poněvadž se jí z toho sypou prachy, no a nakonec mě samozřejmě ještě zkásne za plombu. Ale dobře mně tak, nemám to nechávat na poslední chvíli, mám chodit na preventivní prohlídky, jenže... a je to jako začarovaný kruh. Není to povinné – nemusím. Není čas – odkládám, a i když v úvodu mluvím hrdinně, podvědomí strachu v sobě mám od doby, kdy jsem prodělala ošklivý zánět. Stejně jako jsem se bála porodů, bojím se i zubařů, a to i přesto, že místo vrtání zubů mě bolí spíš pohled na stvrzenky.

Téma dnešního dne zní: Bojíte se zubařů?

 • A proč?
 • Máte špatné zkušenosti?
 • A nebo se naopak vůbec nebojíte?
 • Jste pro povinné pravidelné prohlídky u zubaře, alespoň u dětí?
 • Nebo naopak, člověk by měl být za sebe zodpovědný už od dětství?
 • Co říkáte za navrhované platby za všechny úkony, za plomby apod.?
 • Zdá se vám, že se úroveň péče ve zdravotnictví (konkrétně u zubařů) zlepšila, nebo zhoršila?
 • Chodíte na pravidelné prohlídky?
 • Bolí vás často zuby?
 • Jste spokojená se svým zubařem, zubařkou?
 • Máte nějakou historku ze zubařského prostředí?

Pište na e-mail: redakce@zena-in.cz

Nejstatečnější pacinetka u zabuře od nás obdrží dárek: 2 ks luxusní zubní pasty Sensodyne a kosmetiku Avon.

zuby

 

 

Reklama