.

New York: Pupek světa

Cestování

New York: Pupek světa


Je to místo, které se těší největší popularitě na světě. Každý ví, co je New York City a kde leží. Že je to pupek světa. Právě tady najdete největší koncentraci národů, ras, kultur, náboženství, jazyků… prostě dokonalý mišmaš kosmopolitního setkání.

Když jedete metrem, upoutají vás ve vlacích poutače pro výuku angličtiny snad ve všech jazycích: Přihlas se do školy a nauč se anglicky. Čeština nechybí. Slovenština také ne. Navíc v metru, kde se všichni musí ukázněně zastavit a vyčkat, než je doprava přepraví do jejich cílové stanice, teprve v klidu můžete vnímat všechny ty tváře, účesy, výrazy. Máte chvíli pocit, že jste v zemi nikoho. Lidé jsou tak odlišní, že se ztrácíte, nemůžete je zařadit, kdo kam patří. Přesto jsou tady všichni doma. Nebo aspoň chtějí být.

Národnostním mumrajem byl ale New York od svého vzniku. Přistěhovalci, kteří se sem hrnuli, co to jen šlo, byli všech možných národností. Na rozdíl od ostatních amerických měst se sem dostala opravdu směsice všech možných lidí. Ve městě se mluvilo osmnácti jazyky, vnikaly čtvrti, některé se těší slávě dodnes – slavná Little Italy nebo Chinatown. Hotový Babylon. Přístupovým místem, kde se imigranti vyloďovali, byl ostrov Ellis Island. Zde se ze začátku imigračního boomu (19. a začátek 20. století) vyloďovalo i 5000 lidí za den. Dnes je na ostrově muzem s dobovými fotografiemi s přesným popisem, jak vše probíhalo. Na břehu Ellis Islandu stojí slavná zeď, kde jsou vytesána jména všech přistěhovalců, kteří se sem dostali a získali povolení k pobytu.

Dnes už se jména přistěhovalců nikam netesají. Žádné město na světě není tak barevné a různorodé. Má 18 milionů obyvatel.

Snad žádné město nemá tolik přezdívek.

Nejznámější jsou:

 • Pupek světa – ironická přezdívka pro jedno z největších měst na světě
 • Big Apple – Velké jablko – přezdívku vymysleli jazzoví muzikanti. V této chudé komunitě panovalo přísloví, že je těžké najít strom s množstvím jablek a že ta největší rostou právě v New Yorku.
 • Město tak krásné, že ho pojmenovali dvakrát – New York se původně jmenoval New Amsterdam. Z nového Amsterodamu se přejmenoval na New York díky domluvě, kterou uzavřeli Holanďané s Angličany v roce 1667. Holanďané vyměnili tuto budoucí městskou megastar za malý ostrov z Indonésie Pulau Run, na kterém se pěstoval muškátový oříšek.
 • Město, které nikdy nespí – protože opravdu nikdy nespí. Metropole žije nonstop svým náruživým životem. Spousta obchodů, restaurací, bufetů prakticky nezavírá, stejně tak metro jezdí celý den i celou noc.
 • Gotham – tuto přezdívku si vypůjčil autor komiksů Batman. Zajímavé je, že původní Gotham byl prý v Anglii a jeho obyvatelé schválně předstírali šílenství, aby se vyhnuli placení daní. Spojitost s New Yorkem si můžeme domyslet sami.

Dnes se ve městě mluví 170 jazyky, ale úřední jazyk je angličtina. Pokud se ucházíte o práci, anglicky umět musíte.


Anketa: Jak se vám líbil New York?

Karolína K.

Mně se líbil moc, ale mám k němu výhrady. Když jsme si po vyčerpávající procházce ulicemi a obchody chtěly s kamarádkou zajít někam na kafe a víno, trvalo nám další hodinu, než jsme našly normální kavárnu. Na každém rohu je fast food, bufet, ale normální hospoda nikde. Pak mě taky otrávily zdlouhavé bezpečnostní procedury při čekání na loď na Ellis Island, na Empire State Building… trochu jsou z tý bezpečnosti hysterický.

Vydáte se na památku, a než si ji prohlédnete, strávíte dvě hodiny ve frontě zvané „had“, než vás zkontrolují. Líbilo se mi metro, je to fakt zážitek a i při té spletitosti tras jsem se brzy orientovala. Jinak nakupování super – ale měla jsem tipy od kamarádky, tak jsme šly na jisto. Legrační byl Central Park, dělají z toho akci, že mají obrovský park ve městě, a přitom je to taková menší Stromovka.

Gábina T.

Byla jsem v New Yorku týden a vůbec se mi nelíbil. Vysoké domy, úzké ulice, a tím pádem málo slunce. Když jsem se chtěla najíst, restaurace byly malé, žádné pohodlí, dva tři stolky a nepohodlné židle. Ani jídlo nebylo dobré. S nadsázkou můžu říct, že jsem trpěla hlady – mně ta rychlá jídla a hamburgery vůbec nechutnají. Už jsem se těšila do Evropy, že si pochutnám. Přitom všichni Američané pocházejí z různých koutů světa, nechápu, že zrovna tady se gurmánství nedaří.

 

I Central Park mi přišel divný. Špína, pár bláznů běhajících okolo rybníka. Nevím, proč jsou na něj pyšní. Abych nebyla tak negativní, líbila se mi moc prohlídka muzea moderního umění Guggenheim. Úplně mě dostala černá stěna, když jsem přišla blíž, viděla jsem, že je ze slepených masařek a much.

Peter D.

NY není město, je to instituce, je to událost. NY je vstupní bránou do úplně jiného světa, kde se Evropan cítí ztracen. Již rozdělení města na jednotlivé enklávy přistěhovaleckých vln, kde jako by se vytratila americká angličtina, je tak neobvyklé, že návštěvníkovi se to nezdá reálné. Za jeden den je možné se potkat s kulturou čínskou, italskou, španělskou, židovskou. Nade vším je tu Manhattan, kde na Times Square nikdy nekončí den. Obrovské chrámy obchodu Bloomingdale a Macys jsou místa, kde je možné ztratit pojem o času.

Já to sice tak neprožívám, ale moje manželka ano... :) Líbil se mi výlet k soše Svobody, na Ellis Island. Je to zajímavý pocit, s pokornou úctou procházet místy, kudy procházeli vystěhovalci z celého světa s touhou po novém životě. Je dobré vidět komplex Rotchild center, ukončit den v divadelním districtu na Manhattanu nebo v některé z legendárních restaurací, které pamatují veškeré významné osobnosti, které v NY žily. To platí zejména o restauraci Galangers, kde jsem byl naprosto nadšený.

Jak se líbilo v New Yorku vám? Nebo se tam teprve chystáte?

   
12.02.2009 - Zahraničí - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [16] next_way [*]

  New York je uzasnej kdyz vite kam jit a kam nejit. Ale Chicago je lepsi :-) precejenom tam jsem doma.. ale je to vsude stejne o tom ze jsou mista kam se nesmis dostat ani omylem.. a zase na druhou stranu tu najdete mista ktera jsou naprosto uzasna a s tim jidlem jste me pobavily.. ono to je ale tezke si objednat neco dobreho kdyz si to asi neumite prelozit a nevite co vam prinesou.. tim jsem si prvni rok prosla taky.. a hlavne neni prece problem se ZEPTAT!! oni vam vsichni radi poradi i v New Yorku kde jde vsechno 5x rychleji nez jinde.

  superkarma: 0 16.02.2009, 20:04:59
 2. avatar
  [15] Juana [*]

  Nelíbilo se mi tam, jeden den úplně stačil. Půl dne jsme jeli autem, než jsem se dostali do centra. Bylo to tam ošklivý, moc lidí, jedna ulice vypadala nóbl, vzápětí za rohem příšerné baráky. Jeden magor tam vyhazoval pod kola aut staré vinylové gramodesky, další skákal pod kola a děsně se tím bavil. Pak nám nějaký houmlesák bušil na auto a chtěl po nás peníze, když jsme ti bohatí Kanaďani /měli jsme auto s kanadskou SPZ, půl roku jsme tam žili/. Když jsme chtěli jít do Central Parku, tak tam zrovna někoho zapíchli nebo co, byly tam ty žluté pásky a všude policajti. Prostě ještě večer jsme zdrhli zas mimo civilizaci, někam směrem k pensylvánským horám, mezitím jsem ještě nechápavě platila zálohu, abych mohla načerpat u pumpy benzín - prostě NY nikdy více. Jo a ještě jsme tam taky slyšeli přestřelku, někde v Queensu to bylo, všude samej černoch. Žít bych tam nechtěla ani zadarmo.
  Líbil se mi Vancouver, líbil se mi Montreal, Ottawa taky, ale spíš se mi líbí menší města, jako studentská Ithaca, tam jsme byli na pár dní za kamarády z Čech. Ani kanadské Toronto moc nemusím, i to je už moc velké, i když tamější čínská čtvrť je pěkná. Preferujeme prostě přírodu a místa, kde je málo lidí. Ono i v Yellowstonu to bylo jak na Václaváku, jak jsme se shodli - všude samej Němec.
  Mimochodem, další přestřelku zažil manžel v hlavním městě Mozambiku - Maputo. Nic moc pocit to prý nebyl.

  superkarma: 0 16.02.2009, 16:46:50
 3. [14] Klára Křížová [*]

  Luni: To nevím, nezkoušely jsme. Když jsem ubytování hledala, většina hotelů byla kolem 200 na noc

  superkarma: 0 12.02.2009, 12:19:31
 4. avatar
  [13] Luni [*]

  klara.krizova: koukam, ze prinejhorsim by se dal i nejaky hostel, nabidka je celkem siroka, jen to chce sladit polohu a termin. Netroufám si ale odhadnout jak takový hostel musí vypadat, kdyz hotel za 100/noc nebyl nic moc...

  superkarma: 0 12.02.2009, 11:59:03
 5. avatar
  [12] teha [*]

  Luni: "slušné" ubytování za "slušnou" cenu je v New Yorku a na Manhattanu zvlášť problém

  superkarma: 0 12.02.2009, 11:52:55
 6. [11] Klára Křížová [*]

  Luni: Záleží kde chceš bydlet. My jsme chtěly s holkama Manhattan a to byl problém najít něco levného. Nakonec jsem našla Seton Hotel, byl na 42 (myslim :-) a dvoulůžkáč na noc stál 100. Ale byl tedy dost "jetej". No, stejně jsme vypadly ráno a vracely se kolem půlnoci, ale stejně...

  superkarma: 0 12.02.2009, 11:00:30
 7. avatar
  [10] Anouk [*]

  Rára: Jiste ze to tak mysleli, jen je docela drsne, kdyz to vidis a domyslis do dusledku. Na druhe strane ridicaku jsou na darovani organu kolonky

  superkarma: 0 12.02.2009, 10:46:26
 8. avatar
  [9] Luni [*]

  New York mám na seznamu měst, která bych v životě určitě alesponň jednou ráda viděla. Zatím jsem neměla tu čest. Ale určitě se tam brzy vydám. Apropos, zajímalo by mě, jak je to tam s ubytováním, je či není problém sehnat slušné "přespáliště" ve "slušné" čtvrti za slušnou cenu ?

  superkarma: 0 12.02.2009, 10:32:35
 9. [7] Rára [*]

  Anouk: Fakt jo???? Třeba to mysleli tak, že když někdo zemře mlád popřípadě zdráv tak můžou použít orgány...

  superkarma: 0 12.02.2009, 09:41:44
 10. avatar
  [6] Anouk [*]

  NYC se mi jakozto turistovi libil, ale zit bych tam nechtela. Mesto je to na me prilis rusne, nedostatek slunce v ulicich mi take vadil, ale treba Central Park me prekvapil Jsem proste takovy buran z vesnice Mne se vice libi v Chicagu
  A co zaujalo v newyorskem metru me, byla reklama na darovani organu A ne ledajakych, rovnou srdce

  superkarma: 0 12.02.2009, 09:38:01
 11. [5] Rára [*]

  No je pravda, že skrz ty věžáky tam moc nesvítí a zeleně je tam opravu málo.

  superkarma: 0 12.02.2009, 09:00:13
 12. avatar
  [4] teha [*]

  NYC je naprosto úžasné!

  superkarma: 0 12.02.2009, 08:20:57
 13. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Byla jsem tam týden, byla strašná kosa, ale bylo to tam neuvěřitelný, krásný
  Eva_Fl: tak tak

  superkarma: 0 12.02.2009, 07:40:10
 14. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  MOC. NY je uzasnej a jedinecnej, mela jsem to stesti pobyt v nem celej mesic a procourat ho a nasat.

  Gábina T. - vrat se do Bruntalu.

  superkarma: 0 12.02.2009, 01:47:02
 15. avatar
  [1] wich [*]

  Ihned, jakmile to bude možné A pak hned LA

  superkarma: 0 12.02.2009, 00:57:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme