Domácnost

Nevyhazujte peníze za energie oknem

Poslední srpnové dny nám teplotami jasně naznačily, že se nezadržitelně blíží podzim a s ním také začátek nové topné sezony. Společnost VELUX přichází s několika praktickými tipy, jak si v chladných měsících udržet tepelnou pohodu v podkroví a současně nenarušit rodinný rozpočet zbytečnými výdaji za energie.

VELUX ThermoTechnology™ - unikátní izolační štít na střešním okně

Společnost VELUX v letošním roce uvedla na trh Novougeneraci střešních oken, která jsou unikátním prvkem do moderní domácnosti. Svými parametry navíc odpovídají trendům energeticky úsporného bydlení. Díky novému systému izolace VELUX ThermoTechnology™  fungují střešní okna řady Standard Plus a Premium jako obzvláště účinný štít proti větru a chladnému vzduchu. Součástí konstrukce dřevěných střešních oken je expandovaný polystyren (EPS), který díky své odlehčené struktuře výborně izoluje a udržuje teplo uvnitř domu. Spolu s novým těsněním mezi oknem a rámem se zlepšuje i vzduchotěsnost okna - součinitel prostupu tepla Uw je u standardního zasklení dvojsklem snížený oproti předchozí generaci z hodnoty 1,4 na 1,3.Velux

Nepodceňujte zateplení, kolem okenního rámu uniká tepla nejvíce

Velux

I s kvalitním oknem může docházet k tepelným ztrátám, pokud majitelé zanedbají jejich správnou instalaci a zateplení. Pro zateplení střešních oken VELUX lze použít praktické systémové zateplovací sady, které sníží tepelné ztráty v prostoru okolo rámu oken. VELUX má ve své nabídce zateplené lemování, které nabízí vodotěsné i izolační řešení. Zahrnuje kombinaci dvou prvků v jednom výrobku: zateplovací sadu a lemování, které navíc zajistí dokonalé osazení střešních oken a vodotěsné napojení na střešní plášť. Další variantou je pak speciální zapuštěné zateplené lemování pro ploché i profilované střešní krytiny. „Díky tomuto systému je střešní okno zapuštěno o 4 cm hlouběji do konstrukce střechy. Zmenšuje se tak ochlazovaná plocha rámu okna a vylepšuje se celkový prostup tepla oknem. Navíc u zapuštěného lemování vypadá střešní okno velmi elegantně, protože je ve stejné rovině jako střecha,“ vysvětluje Ing. Tomáš Švec, produktový manažer společnosti VELUX Česká republika, s.r.o. Pro zapuštěnou montáž je nejvhodnější volit okna s energeticky nejefektivnějším zasklením, například bezpečné nízkoenergetické trojsklo proti hluku s označením 62, které snižuje tepelné ztráty, zvyšuje solární zisky během topné sezony a účinně tlumí vnější hluk.

 

VeluxTIP 1: Pro zájemce o pasivní domy bude společnost VELUX od října nabízet i solárně ovládané střešní okno GGU-K-008230 s unikátní hodnotou Uw 0,51, které při montáži se zatepleným zapuštěným lemováním EDN/EDJ a sadou BDX má hodnotu Uw 0,48,  

která představuje energeticky nejúspornější okno na trhu. Toto střešní okno je certifikováno pro využití v pasivních domech a současně i v oblastech s velmi chladným podnebím. Dodáváno bude se zasklením s označením 82.   

Více tepla zdarma díky využití slunečních paprsků  

Velux

Při stále rostoucích cenách energií často hledáme nové možnosti, kde a jak ušetřit. Podpořit rozpočet a tepelný komfort můžeme také díky slunci. „Prosklené plochy lze totiž využít i k prohřívání interiéru pomocí pasivních solárních zisků, a snížit tak náklady za vytápění během chladných měsíců,“ radí Ing. Tomáš Švec, produktový manažer společnosti VELUX Česká republika, s.r.o. Díky inovovanému designu a štíhlejšímu rámu je plocha zasklení všech střešních oken nové generace VELUX větší až o 10 %; do interiéru tak proniká ještě více denního světla a slunečních paprsků, které využijeme pro doplňkové vyhřátí vnitřních prostor.

Správné větrání zamezí zbytečnému úniku energie

Velux

Větrání v chladných měsících se často podceňuje a hlavně omezuje kvůli obavám ze zbytečné ztráty tepla v místnosti. Správným větráním však interiér výrazně neochladíme, naopak dovnitř přivedeme dostatek čerstvého Veluxvzduchu a snižujeme hodnotu CO2. Možná nevíte, že 90 % svého času lidé v Evropě tráví uvnitř místností a v zimním období dokonce ještě více. Větrání a přísun čerstvého vzduchu je tedy pro zdravé vnitřní prostředí velmi důležité.

TIP 2: Máte-li rádi absolutní pohodlí, pak nejen při větrání oceníte dálkově ovládané střešní okno VELUX INTEGRA. Jeho součástí je chytrý dotykový ovladač, pomocí něhož můžete okno velmi snadno ovládat. Navíc si můžete vybrat z nabídky předvolených programů a nechat inteligentní systém, aby se      o všechno postaral sám. Užitečné funkce jako dešťový senzor nebo Veluxfrekvence a intenzita větrání využijete zejména ve chvílích, kdy se potřebujete věnovat rodině nebo nejste právě doma.

TIP 3: Větrejte krátce, ale intenzivně. Stačí na 5–10 minut otevření více oken najednou, nejlépe 3x denně. Vzduch uvnitř místnosti se rychle vymění, aniž by se konstrukce domu výrazně ochladila. V místnosti se snažte udržet správnou pokojovou teplotu, a to zhruba 21 °C.

Tepelným ztrátám zabrání i venkovní roleta

Velux

Venkovní roleta je praktickým doplňkem zlepšujícím tepelně-izolační vlastnosti střešních oken během zimy. Spolehlivě brání únikům tepla z interiéru až o 17 %. Navíc chrání okno před poškozením při špatných povětrnostních podmínkách, tlumí venkovní hlukz deště a krupobití a poskytuje obyvatelům dostatek soukromí. Umožňuje také úplné zatemnění místnosti. V letním období funguje zároveň jako blokátor proti přehřívání interiéru, prostup tepla dokáže snížit až o 97 %. Pro svůj neotřelý vzhled získaly venkovní rolety VELUX cenu Red dot design award 2012. 

Velux

6 v 1 – Výhody jednoduché venkovní rolety
1.  Ochrana proti přehřívání v létě
2.  Úspora energie v zimě
3.  Úplné zatemnění
4.  Redukce hluku z deště a krupobití
5.  Bezpečnost – ochrana střešního okna
6.  Ochrana soukromí
   
04.09.2014 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [6] isabela.krasna [*]

  Dobrý den, právě kvůli teplotní stabilitě se mi líbí pasivní bydlení (http://www.kotihyacint.cz/pasivni-dum-f/prinosy/komfort/). Má dost výhod. Je však jasné, že tento problém řeší každý po svém. Já každopádně vím, že až se budu stěhovat, budu volit pasivní dům. Myslím si, že se to vyplatí. Co myslíte vy?

  superkarma: 0 22.09.2014, 11:08:17
 2. avatar
  [5] ppajka [*]

  Je fakt, že co jsme dali okna od Sulka, tak super. Dřív to byla hrůza. Takže věřím tomu, co se tu píše. Švagr má takový střešní okna od Veluxu a taky pohoda.

  superkarma: 0 15.09.2014, 20:58:59
 3. [4] 1anicka [*]

  Po zkušenostech v pronájmu,bych nikdy nechtěla střešní okna.brrr.nemúže se větrat,aby nenapršelo,svítí tam světlo aj.

  superkarma: 0 07.09.2014, 19:54:37
 4. [3] zwiki [*]

  V životě toho musíme hodně slevit,ale věřím,že toho dosáhnu

  superkarma: 0 04.09.2014, 21:23:39
 5. [2] Helena Svatková [*]

  rendvo — #1 Naprosto s Vámi souhlasím.Sml22

  superkarma: 0 04.09.2014, 09:05:14
 6. avatar
  [1] rendvo [*]

  copak je to hezký, ale to zas myslím bude cena Sml16 on se člověk musí pak uskromnit v nárocích když staví. Líbí se mu tyhle dveře, ale nakonec vezme jiné a proč ? protože na ty co jsou tak dobré nemá.

  1. na komentář reaguje Helena Svatková — #2
  superkarma: 0 04.09.2014, 00:56:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme