O výchově dětí se mluví pořád, někteří rodiče hledají nové a další informace o tom, jak nejlépe vychovávat své děti. Víte ale, že existuje také „Nevýchova“? Slyšely jste o tom? Pojďme si ji teď trochu představit...

Nevýchova. Sama nevím, co si o tom mám myslet. Své děti se snažím vychovávat „normálně“, rozhodně na ně nekřičím, ale taky s nimi o všem nediskutuju. Je to dobře, nebo špatně? A v čem spočívá Nevýchova?

Přečtěte si také:

Spolutvůrkyní principů Nevýchovy je Mgr. et Mgr. Katka Králová, lektorka, speciální pedagožka, s dětmi i dospělými pracuje víc než 15 let. Podle ní Nevýchova vychází z myšlenky, že „dítě je můj partner, že není o nic horší než já. Proto k němu nemusím přistupovat jako policajt nebo učitel.“ Ale to neznamená, že dítě bude růst jako dříví v lese. „To rozhodně ne. Nevýchova je ucelený výchovný koncept, který pomáhá rodičům a dětem, aby se navzájem respektovali, aby se spolu měli dobře, aby byli sami sebou. Pomáháme rodičům, aby měli výchovu jako hru,“ říká Kateřina Králová.

kataO co jde?

„V Nevýchově věříme, že děti ve skutečnosti nepotřebují naši důkladnou péči ani to, abychom za ně přebírali zodpovědnost. Věříme, že jsou skvělé a hotové osobnosti už teď. Všechno mají a nic nepotřebují. Jsou to malí moudří lidé, s kterými se jde na všem domluvit. A tak pro rodiče, které už nebaví vymýšlet „kudy na ty děti jít“, vytváříme zážitkové proměny. Na nich skrze reálné situace, příběhy, prožitky a konkrétní postupy jednoduše objevují, jak mít výchovu jako hru.“

Hlavní zásady Nevýchovy

  • Dítě v sobě všechno má

Nevěříme, že dítě potřebuje cokoliv dodávat zvenčí. Dítě ví, co potřebuje, a umí si o to říct. Náš úkol jako rodičů, je vytvořit mu prostor, ve kterém se může naplno rozvinout.

  • 5 sloves, která vše vysvětlují

Důležitých je 5 sloves: milovat ho a inspirovat, důvěřovat mu, nepřekážet a pořádně si to spolu užívat.

  • Výchova jako hra

Na výchově není nic složitého ani vážného. Má to být zábavná hra, kde se učí rodič i dítě, jak řešit problémy, komunikovat, být šťastní a sami sebou.

  • Žádné moralizování

V našem slovníku dobře a špatně nenajdete. Děti jsou báječné (tečka). Pokud se nám nelíbí, jak se chovají, je to otázka našich pohledů a preferencí, ne morálky

  • Dítě jako opravdový partner

Děti nejsou míň chytré nebo schopné, jsou jen míň vysoké. Když se naučíme dělat jim vědomě prostor, překvapí nás svou aktivitou, zvídavostí, vyrovnaností, zodpovědností, ohleduplností a hlavně přirozeným štěstím.

Více informací včetně ukázek a metod najdete na www.nevychova.cz.

Připravujeme pro vás další články o Nevýchově.

Další články v našem magazínu:

Reklama