Každý, kdo má malé děti, ví, jak děti milují cachtání ve vaně. Děti se při hraní často dotýkají koupelnových dlaždiček a spár, což je jedno z nečastějších míst, kde se tvoří a drží plísně. Odtud často míří prsty rovnou do úst. Právě tato hravost však dělá z dětí ohroženou skupinu. Pokud jsou potomci navíc alergici nebo astmatici, je zdravotní nebezpečí o to vyšší. To samozřejmě platí i pro dospělé.  Proto je nesmírně důležité udržovat koupelnu čistou, dobře větranou a případné plísně ihned likvidovat.

Zčernalé spáry mezi kachličkami a vlhké zdi v koupelně jasně značí problém – plísně! Zamezit jejich vzniku není jednoduché, protože díky zvýšené vlhkosti a teplotě jim vytváříme ideální podmínky pro život, který pak ohrožuje pro změnu ten náš. Vdechnutí spor může mít u senzitivních jedinců za následek alergickou reakci, při které vzniká otok dýchacích cest. Průvodními jevy pak bývá kašel, alergická rýma a někdy i astmatický záchvat. Alergici, astmatici, lidé s nemocemi plic, cystickou fibrózou či oslabenou imunitou tak mohou mít závažné problémy, při častějším vystavení plísněmi zamořenému prostředí i ohrožující na životě. Výzkumy ale potvrzují, že zhoršeným zdravotním stavem začnou po nějaké době trpět i normálně zdraví lidé.

Plísním se nejvíce daří v teplém prostředí, s vlhkostí překračující 60 %, což je pro koupelny typické, zvláště když na topení ještě sušíme mokré osušky či prádlo, je zde umístěna pračka a koupelna třeba ani nemá okno nebo funkční odvětrávání. Plísně se mohou tvořit nejen na zmiňovaných spárách mezi kachlíky nebo na okrajích vany, ale také na místech, kam běžně nevidíme – pod linem, za koupelnovými skříňkami, za pračkou a podobně.

Prvním varováním vám může být zapařené zrcadlo a černé tečky na stěnách, dlouhodobým pak zmíněné zdravotní problémy. Proto je důležité koupelnu pravidelně větrat, jakýkoliv výskyt plísní ihned likvidovat (ideálně Savem Proti plísním Koupelna), prohlížet i skrytá místa a samozřejmě při zdravotních potížích nezůstat jen u kontroly koupelny, věnovat se i dalším místům v bytě a samozřejmě navštívit lékaře.

Tento problém se opravdu nesmí podceňovat. Podle vyjádření alergologů patří plísně k velmi agresivním zdrojům onemocnění a ohrožují doslova celou rodinu. Proto tomuto nevítanému hostu nedovolte, aby se u vás natrvalo zabydlel.

Více informací najdete na www.savo.eu.

Reklama