Když se řekne kopretina, každý si vybaví bílou luční květinu se žlutým prostředkem. Já si také vzpomenu na básničku Františka Hrubína. A na film Láska přes internet.

František Hrubín: Kopretina

Kopretiny, kopretina,

všechny stejné, každá jiná.

Fouká větřík, v louce tráva

pod větříkem polehává.

Kopretiny se však smějí,

tančí s ním a dovádějí,

dokud neodletí jinam,

k jiným bílým kopretinám.

Znáte z dětství tuhle básničku? A vzpomínáte, jak ve filmu Láska přes internet hlavní hrdinka v podání Meg Ryanové milovala kopretiny? Což její partner (Tom Hanks) samozřejmě věděl...

V řeči květin se u kopretiny nejčastěji objevuje slovo krása. Darovat ženě kopretiny znamená vzkaz: Jsi krásná. Ale také: Tvá krása je pyšná. Ale to neznamená, že všechny krásné ženy jsou pyšné.

Bílá barva symbolizuje nevinnost, upřímnost, jasnost a čistotu srdce. Na druhou stranu je to také známka touhy po dokonalosti a perfekcionismu. Každopádně - žádná žena se určitě nebude zlobit, když dostane kopretiny. Já je mám moc ráda.

A jak je to s motivem kopretin v domácnosti? Vyskytuje se hodně na látkách, méně už na ostatním, ale není velký problém sehnat obrázky kopretin v různých velikostech i typech na nádobí, hodinách nebo dokonce na teploměru. Jako obvykle jsem vybrala pár obrázků s kopretinami do naší FOTOGALERIE:

Zdroj: www.fler.cz a www.dekortextil.cz (3 poslední snímky)

Další články v našem magazínu:

Reklama