Ne všechna vánoční přání se nám splnila. My dospělí s tím tak nějak počítáme, ne tak naše děti. Ty se často upnou k jedinému dárku, a pokud jej pod stromečkem nenajdou, zhroutí se jim svět. Přesně to se přihodilo Laďce (34), mamince sedmiletého syna Matěje.

„Psali jsme před Vánoci Ježíškovi a Matěj chtěl jediné, psa. Nakonec jsem ho sice přiměla, aby k dopisu připojil i jiné dárky, ale bylo na něm vidět, že mu o ně skutečně nejde. Nechtěla jsem ho zklamat už před Štědrým a doufala, že až pod stromečkem uvidí tolik krásných dárků, na vytoužené štěně zapomene. Jenže jsem se spletla,“ vypráví Laďka, které se naskytl pohled na velmi zklamaného potomka.

„Když rozbalil všechny dárky, stále se kolem sebe rozhlížel. Proběhl celý byt, ale do obýváku se vrátil s pláčem. Pořád dokola opakoval, že Ježíšek buď neexistuje, nebo je moc zlý. Každý večer před spaním ho prý prosil o pejska, ale on mu ho přesto nepřinesl. Bylo mi ho tak líto!“ svěřuje se maminka s tím, že oni si psa opravdu pořídit nemohou.

smutný chlapec o Vánocích

„S manželem zvířata v bytě nechceme. Nemáme k nim vztah a je to navíc zbytečná komplikace, co se péče o ně týče. Jenže syn je jiného názoru. Od Štědrého večera je smutný, nemá z ničeho radost a jeho dárky stále leží pod stromečkem. Nevíme si s ním rady. Zvažujeme, zda mu přiznat, že Ježíšek opravdu neexistuje, a proto že mu psa tedy nemohl přinést. Ale to nám přijde moc kruté,“ dodává Laďka.

Názor odborníka

Na radu jsme se zeptali psycholožky a psychoterapeutky Jitky Jeklové z brněnské psychologické poradny.

„Úplně špatně je to, že rodiče s dítkem nemluvili dopředu. Tam totiž byl ten správný prostor vysvětlit, že Ježíšek nenosí dárky tam, kde by se jim nedařilo dobře. Že štěně není jen tak nějaký dárek. Že to není věc, ale další člen rodiny, o kterého se musejí start hlavně dospělí. A také, že někdy prostě nemůžeme mít to, co bychom opravdu hodně chtěli. Prostě ani Ježíšek neumí zařídit všechno.

Tohle však určitě mělo proběhnout před Štědrým večerem. Rodiče měli dopředu zabránit tak velkému zklamání dítěte. Je dobré s dítětem mluvit a klidně mu vysvětlit, že my bychom také chtěli třeba koně nebo letadlo, ale že jsou prostě některé věci, na které si člověk musí pořádně dlouho počkat.

Teď už rodiče mohou navrhnout, že spolu s dítětem přispějí na péči o psy v útulku, kam se za nimi budou chodit dívat. Nebo prostřednictvím adopce „pořídí“ synovi nějakého divokého psa v ZOO. Na výběhu pak bude napsáno, že adoptivním rodičem tohoto zvířátka je právě ono dítko. A mít svoje jméno v ZOO také něco znamená. Při té příležitosti mohou rodiče znovu vysvětlit, proč u nich doma pejsek není. Protože je důležité se o něj starat, být s ním doma apod.

A obecná rada pro všechny rodiče? Pokud víte, že nějaký dárek vaše dítě nemůže z jakéhokoli důvodu dostat, proberte to s ním předem, ať předejte zklamání pod vánočním stromečkem. Možná máte ještě dost prostoru pro kompromis, či jiné náhradní řešení. To se totiž až na Štědrý večer hledá skutečně těžko.“

jeklovaPsycholožka a psychoterapeutka Jitka Jeklová studovala psychologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a psychologické poradenské práci se věnuje už téměř 20 let. Více než 17 let působí v pedagogicko-psychologické poradně, kde se věnuje diagnostice, ale i terapeutickému vedení dětí a dospívajících. Více informací naleznete ZDE.

Čtěte také:

Reklama