Zdraví

Nevidomí mají novou naději, že se jim vrátí zrak

Na oční klinice Moorfields v centru Londýna se v dubnu podrobili dva nevidomí pacienti úspěšnému chirurgickému zákroku. Do sítnice v zadní části oka jim byl voperován implantát, jenž jim spolu s dalším miniaturním elektronickým systémem částečně vrátil zrak.

Bionické oko bylo již voperováno celkem patnácti lidem, kteří trpěli slepotou a mohli se pohybovat jen pomocí asistenta, vodicího psa nebo bílé hole. Bionické oko sice nemá dokonalé vidění, přesto se tito lidé mohou pohybovat zcela samostatně. Dokáží rozpoznat světlo a tmu, vnímat a rozlišovat jednoduché předměty i jejich pohyb.

Pacienti nosí brýle, v nichž je zabudovaná miniaturní kamera, která přenáší záběry do procesoru, z procesoru jsou snímaná data vysílána do přijímače na straně brýlí a následně do implantátu na sítnici. Procesor včetně bateriového napájení velikosti walkmanu nosí pacient připevněný na opasku.

Implantáty jsou zatím dobře snášeny. Odborníci navíc zjistili, že dráždění sítnice elektrodami implantátu vyvolává v oku regenerační procesy. V případě úspěchu biotického oka by měly být podobné operace schváleny a začaly by se provozovat jako běžný zákrok.

   
22.05.2008 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Landriel [*]

  Úžasná věc, víc takových objevů.

  superkarma: 0 22.05.2008, 14:58:32
 2. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  vše nevidomým bych to moc přála

  superkarma: 0 22.05.2008, 14:39:55
 3. avatar
  [1] bookcase [*]

  superkarma: 0 22.05.2008, 14:26:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme