Patří sem také nebezpeční živočichové a nemám na mysli žraloky, krokodýly nebo hady, kterými se tento kontinent místy doslova hemží. Tvor, který v současné době dělá vrásky vědcům i lékařům, je totiž o poznání menší. Je jím jistý druh měňavky s latinským názvem Neagleria fowleri, který pochází právě z Austrálie. Podle MF dnes byl tenhle nenápadný prvok, který žije ve sladkovodních jezerech, objeven teprve roku 1960. V současné době se ve Spojených státech množí případy napadení tímto druhem měňavky, proti které se dosud nenašel lék a drtivá většina končí tragicky – napadený člověk do dvou týdnů umírá. Teplomilná měňavka se vyskytuje zejména v rybnících, jezerech, ale i v termálních pramenech nebo bazénech.

Také u nás se můžeme s několika druhy měňavky setkat. Nejsou ale zdaleka tak nebezpečné jako jejich australská příbuzná. Měňavka úplavičná (Entamoeba histolytica) se vyskytuje ve střevech, sice napadá střevní tkáň a jak už název napovídá, způsobuje úplavici, ta je ale léčitelná. Některé měňavky obývají trávicí trubici člověka, aniž by mu způsobovaly onemocnění. Je to např. měňavka střevní (Entamoeba coli). Většina měňavek je naprosto neškodných. Jejich nejznámějším zástupcem je měňavka obecná (Amoeba proteus). Ta žije v podmáčených půdách, mechu či kořenoví rostlin, je hojná po celém území. Dosahuje velikosti až 1/2 milimetru. Latinské jméno dostala po řeckém bohovi vod Proteovi, který stejně jako tento prvok velmi často měnil svou podobu. 

Přestože se v našich zeměpisných šířkách vražedné měňavky nevyskytují, bývají naše vodní nádrže v létě často napadené například nepříjemnými a pro lidi s vyšší citlivostí nebezpečnými sinicemi.

Dáváte v létě přednost přírodním koupalištím, nebo sázíte na jistotou chlorované vody v bazénech? Bojíte se sinic, případně jiného znečištění vodních ploch? Odradí vás nápis „Koupání jen na vlastní nebezpečí“?

Reklama