Zdraví

Nevěřte reklamám, vyzáblost je out

Stále větší počet světových obchodníků slyší výzvy zdravotníků a politiků a přizpůsobují se trendu. Ten káže, že nejen vyzábliny na módních molech nejsou žádoucí a nepřirozeně hubené figuríny jsou out.

O výzvě europoslanců jsme na Ženě-in psali v článku Vyzáblé modelky budou asi bez kšeftu. Odborníci spolu s politiky už bouchli do stolu v souvislosti s nezdravou reklamou s vyzáblými modelkami vyzvali reklamní agentury, aby pečlivě zvažovaly najímání extrémně štíhlých žen pro propagaci produktů. Zdá se, že jejich apel dopadá na úrodnou půdu.

Že jde o vážný problém, naznačilo i několik nedávných úmrtí doslova vyhladovělých modelek.
O anorexii, jejím vzniku a vývoji se už nějakou dobu mluví a píše. O něco méně o jejích příčinách, impulsech předcházejících samotnou nezdravou až sebevražednou sebekontrolu.
 
Příčiny byly pojmenovány například na loňské konferenci Gender a marketing, kde zaznělo, že v reklamách ženy často bývají krásnější, než realita umožňuje. Dívky jsou reklamou vedeny ke snaze podobat se těm, nad nimiž chlapci a muži „slintají“. A poruchy příjmu potravy, komplexy plynoucí z pocitů nedokonalosti velmi často vedou k nemalým psychickým problémům.

Jak dokazuje následující příklad, nemusí jít zdaleka jen o nezdravě hubené modelky, ale i o celebrity, třeba mužské, které prezentují špatný přístup k vlastnímu tělu a zdraví. Připravila jej společnost STOB (STOp oBezitě).

Daniel Hůlka: příklad špatného hubnutí

Pro začátek pár citátů:

3. května 2008, deník Lidové noviny
Které jídlo byste si dal, kdyby mělo být vaše poslední?
„Jsem od přírody masožravec a mám rád pořádnou flákotu. Takže bych si zašel do restaurace Zahrada v Opeře, kde teď dělají opravdu výborný biftek „foie gras“. To je veliký kus toho nejlepšího masa z brazilského býka plněný pečenými kachními jatýrky. Tahle kombinace křehkého masíčka a kachních jatýrek zalitá lanýžovým olejem a silnou redukcí z červeného vína mě opravdu dostala. Před časem jsem tam taky chutnal biftek ozdobený jedlou orchidejí. Neměl jsem k tomu moc důvěru, ale bylo to vynikající! Doufám, že těch bifteků ještě sním pěknou hromadu, než si dám ten svůj poslední.“

29. října 2008, deník Blesk
Zpěvák Daniel Hůlka už je štíhlý jako proutek. Podařilo se mu za šest týdnů shodit devatenáct kilo, a dokonce chce pokračovat dál. „Ještě bych tak šest kilo chtěl dolů. To ale už jen pro pocit, abych se cítil,“ řekl Blesku Hůlka. Zpěvák se vracel do své životní role Draculy, která mu byla nabídnuta za předpokladu, když rapidně zhubne. A Hůlka zhubnul ještě mnohem více, než měl. Druhé převážení, které ho mělo čekat 30. listopadu, tak už rozhodně nebude potřeba.

K doplnění je třeba znát onen zázračný recept, který dopomohl panu Danielu Hůlkovi od devatenáctikilogramového přívažku za pouhých šest týdnů. Je třeba před ním varovat, začíná se šířit pod názvem „Hůlkova dieta". Není nutno mít hromadu titulů, abychom odhalili nerozumnost a chyby u tohoto způsobu (ne)stravování.

Hůlkova dieta

1. týden
■ bez příjmu potravy, jen minerální voda
2. týden
■ pouze pokrmy ze zeleniny v neomezeném množství 
3.–6. týden
■ pravidelná strava s omezeným příjmem tuků 

Tak takhle ne! 
Předně si řekněme, že oba popsané způsoby stravování jsou extrémní, nešťastné a od základu špatné. Na jednu stranu doufat, že ještě někdy sním hromadu bifteků plněných husími játry – a na druhou stranu hladovět? To se pak není čemu divit, když se zpěvák svěřuje bulváru tímto způsobem:
„Když jsem se rozhodl, že budu držet dietu a začnu hubnout, tak jsem týden nic nejedl. Měl jsem tak znečištěné tělo, že jsem ho musel vyčistit od základu,“ sdělil deníku Aha! zpěvák, který musel ze svého jídelníčku vyškrtnout skoro vše, co měl rád.

Nebezpečí Hůlkovy „diety“

1. týden půst
Daniel Hůlka potřebuje rychle zhubnout do role. Odborníci sice brojí proti rychlému hubnutí, ale pokud je to někdy nutné, jsou rozumnější cesty, než je hladovka. Léčba obezity je jiná než léčba alkoholiků, kdy nejde o kontrolované pití, ale o abstinenci. U jídla to nejde – tělo má rádo rovnováhu.

Zdánlivou výhodou hladovek je, že dochází k dočasným značným hmotnostním úbytkům a po vícedenní hladovce mizí pocit hladu. Člověk může mít pocit „odlehčení“, když není zatěžován trávicí trakt. Pro někoho je na určitou dobu snazší nejíst vůbec, než se průběžně kontrolovat, lidé nemusí myslet na tvorbu jídelníčku.

Jednodenní půst lze tolerovat, ale vícedenní již hrozí velkými zdravotními riziky. Tělu nedostatek živin, vitaminů, minerálů a stopových prvků rozhodně nikterak neprospívá. Úbytky dosažené hladovkou jsou dočasné a výkyvy ve váze se podílejí na zvyšování % tuku v těle. Obézní se touto metodou nenaučí změnit své nevhodné jídelní návyky.

1. a 2. týden
Panu Hůlkovi zcela chybí základní živiny, zejména bílkoviny, které jsou jednou z nejdůležitějších složek naší potravy. Stejně tak jako pro stavitele je nejdůležitější stavební materiál, pro lidské tělo jsou tímto stavebním materiálem právě bílkoviny. Příjem kvalitních zdrojů bílkovin je důležitější o to více právě v případech redukční diety, kdy, pokud máme snížený energetický příjem, tělo v případě nutnosti využije k pokrytí energetických potřeb vlastní bílkoviny.

Tělo je navíc velmi chytře vybaveno šetřícími mechanismy pro případy sníženého energetického příjmu, kdy postupně přepíná na úsporný režim a zpomalí svůj bazální metabolismus. Dalším velmi důležitým faktorem je činnost svalové hmoty. Svaly čerpají spousty energie ke své funkci, a to pro tělo při sníženém energetickém příjmu není žádoucí, proto se tělo snaží odbourávat svalovou hmotu, čímž opět sníží své celkové energetické nároky. V případě, že deficit energie bude dlouhodobý, může a často se tomu tak stává, že tělo začne odbourávat svalovou hmotu i ze životně důležitých orgánů, takže může dojít i k úbytku srdečního svalu.

2. týden a la tukožroutská polévka
Připomíná kdysi rozšířenou tukožroutskou polévku. Lidé potřebují magično. Pokud propagujeme 5x denně zeleninu v rámci vyváženého jídelníčku, nefunguje to tak, jako když Daniel Hůlka řekne, že jí týden jenom zeleninu a zhubne o několik kilogramů.

Když rychlodieta, tak s bílkovinami
Pokud naše snažení o trvalou, příjemnou a celoživotní změnu nepadlo zatím u některých na úrodnou půdu a neodoláte tzv. rychlodietám, dbejte alespoň na to, abyste měli dostatečný příjem bílkovin.

První týden, výměnou za hladovku, vyzkoušejte nízkoenergetické bílkovinné diety (Diet Plus, Guareta)  a místo druhého týdne si alespoň naordinujte např. polévku Krotitel tuků, kde je kromě zeleniny i libové hovězí maso, takže přijmete i kvalitní bílkovinu.

Takto je to správně!
Neexistuje žádný univerzální recept na rychlé hubnutí, kromě rozumného a vyváženého stravování doplněného pravidelnou (alespoň obden) pohybovou aktivitou. Ti, kteří chcete hubnout trvale a bez JOJO efektu, který pravděpodobně například pana Hůlku čeká a nemine – svěřte se odborníkům.

Jakou dietu jste kdy zkoušela vy? Slyšela jste o té Hůlkově? Co na ni říkáte?

   
24.02.2009 - Zdraví - autor: Jan Exner

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [40] danca79 [*]

  nevim, hlavni mi pripada jak se clovek citi a jak je na tom se zdravim...ja bych ted potrebovala tak 5-10kg ubrat, ale i kdyz jsem mela 52kg tak jsem nebyla tycka, neb jsem proste kozata

  superkarma: 0 24.02.2009, 19:34:44
 2. avatar
  [39] Eva_CZ [*]

  JanaOss: jak sance nikde?

  superkarma: 0 24.02.2009, 19:21:09
 3. avatar
  [38] JanaOss [*]

  Hůlka je Hůlka - jako všichni "umělci" je to bohém a ty občas opouští rozum a ničí sami sebe a nejen dietami - známe to-alkohol, drogy atd.
  Štíhlá? po tom celý život toužím, ale šance nikde.
  Jediné, co mě štve, že i modely pro ženy XXL ukazují hubendíry a jak si pak má člověk představit, že v tom bude vypadat.A ty modely rádoby vhodné pro boubelky? vždyť i v renomovaných katalozích jsou modely, které z boubelky udělají megaboulí

  superkarma: 0 24.02.2009, 16:41:38

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [36] jiti [*]

  Keců že vyzáblé modelky přijdou o kšeft už bylo dost a nikde nic. Ale řekla bych že třeba některé potencionální missky už mívaj normální postavy, tak snad se to fakt zlepší a bude konečně in mít normální postavu. Zase pozor, normální postava není bachroňa!!

  superkarma: 0 24.02.2009, 15:01:48
 2. avatar
  [35] Solei [*]

  když tady zhruba před rokem hubla paní Iva, tak jí taky předepsali dietku během které "pročišťovala" organismus a taky to bylo blíž hladovce

  superkarma: 0 24.02.2009, 14:04:51
 3. avatar
  [33] Strata [*]

  Hůlka býval za mého brzkého pubertálního věku jeden ze symbolů sexy chlapa - odjakživa se mi líbily namužských dlouhé vlasy, a Hůlka je tehdá jako jeden z mála na české scéně měl. Ale co si budeme povídat, svá zlatá léta už má zasebou, na stáří by se přecijen hodilo trošku zkracovat.
  Jinak ať už ta jeho dieta byla zdravá nebo ne (fuj, týden nejíst), úkol splnila. Pan Hůlka má jistě dost rozumu, aby si váhu udržel a tentokrát už zdravější formou.
  A nemyslím si, že někdo by tu chtěl tlusté/oplácané slečny v reklamách. Jen si myslím, že na tom, že jsou mladé slečny nuceny srovnávat se s "ideální krásou" (když je to v reklamě, tak to přeci musí být obecně platné, podle okolí se přeci nemůžu srovnávat) něco určitě je. Sama jsem se jedno období takhle srovnávala a považovala jsem své krásné a normální štíhlé tvary za oplácané.
  Stačilo by, kdyby v reklamách byly obyčejné štíhlé slečny, a ne vyzábliny, a svět by byl hned hezčí :)

  superkarma: 0 24.02.2009, 13:59:40
 4. avatar
  [32] Lilinka [*]

  kareta: Právě jsem si ho představila v drdolu.

  superkarma: 0 24.02.2009, 13:38:27
 5. avatar
  [31] kareta [*]

  hůlka je takový mandarínský typ. Slušel by mu řídký vous, cop nebo drdol a saténové oblečení županového či košilového střihu

  superkarma: 0 24.02.2009, 13:23:07
 6. avatar
  [29] Aja [*]

  Hůlka je z týpků, který i když se vymydlej a napucujou furt budou vypadat jako šmudloni.

  superkarma: 0 24.02.2009, 13:03:53
 7. avatar
  [28] Aja [*]

  ToraToraTora: Incestovat do kadeřníka?

  superkarma: 0 24.02.2009, 13:01:24
 8. avatar
  [27] Meander [*]

  ToraToraTora: Hůlka jako tyčka, incestovat do kadeřníka - to je krása!

  superkarma: 0 24.02.2009, 12:31:03
 9. avatar
  [26] Meander [*]

  gerda: Můj švagr je Ivan

  superkarma: 0 24.02.2009, 12:30:12
 10. avatar
  [25] kareta [*]

  ToraToraTora: super spojení

  superkarma: 0 24.02.2009, 12:24:44
 11. avatar
  [24] ToraToraTora [*]

  wich: Teď to vidím.... no fakt, to se mi dlouho takhle nepovedlo

  superkarma: 0 24.02.2009, 12:17:45
 12. avatar
  [23] gerda [*]

  Petrushe: mně se líbí zcela opačné typy, jako byl třeba Ivan Luťanský, Ivan Mistrík - co to, že samí Ivani?

  superkarma: 0 24.02.2009, 12:15:49
 13. avatar
  [22] wich [*]

  ToraToraTora: Některé překlepy vypadají ve výsledku skvostně

  superkarma: 0 24.02.2009, 12:14:28
 14. avatar
  [21] KatherineDickinson [*]

  nyo: taky si myslím, že v reklamách mají být hezcí a štíhlí lidé .. tlustá obluda asi nepřiláká nikoho na nic a ty kecy typu: jsem tlustá odjakživa...nojono...když odjakživa žeru místo abych jedla tak je to jasný, ne..

  superkarma: 0 24.02.2009, 12:12:09
 15. avatar
  [20] Altamora [*]

  gerda: Ta herečka potom občashrávala v pondělních slovenských inscenacích, ale jen vedlejší role. Emília Vášáryová holt byla hezčí

  superkarma: 0 24.02.2009, 12:01:39
 16. avatar
  [18] Ťapina [*]

  A když už jsme u toho, že by v reklamě měli být hezcí lidé, tak měli, ale nějak se poslední dobou zapomíná na to, že lidi mají taky obličej. To jsou furt štíhlé krásné postavy a na tom prdelní ksicht. Třeba hned tady na stránce, ta žraločí tlama u "klubu Diana", té se vždycky leknu

  superkarma: 0 24.02.2009, 11:51:06
 17. avatar
  [17] kareta [*]

  líbí se mi útlé postavy, vyzáblé ne. V reklamě mají být autentické typy, něco jako Andi MacDowel, Isabela Rosselini na krémy a ne 15leté poupátko, co lže, že mu z krému zmizely vrásky.

  superkarma: 0 24.02.2009, 11:47:24
 18. avatar
  [16] Petrushe [*]

  gerda: To z něj sálá ta mužnost, neasi
  Jinak vypadá mnohem lépe než na podzim a budiž mu k dobru, že nezůstal tam, kam se dostal a odrazil se od dna...máme chatu kousek od jeho baráku a většinu času trávil v hospodě a do střízlivosti mu chybělo hodně...to se to tloustne z takových dávek piva...Takže na sobě určitě udělal pořádný kus práce

  superkarma: 0 24.02.2009, 11:45:06
 19. avatar
  [15] gerda [*]

  ToraToraTora: mně byl vždycky protivný, nevím čím to je, ale pokaždé se mi zdá jakýsi špinavý.

  superkarma: 0 24.02.2009, 11:22:49
 20. avatar
  [14] mmarianne [*]

  gerda: to je věc nározu. Kolega zrovna tvrdí, že Kateřina je vyloženě hnusná.
  Osobně si myslím, že v reklamě mají být hezcí a štíhlý lidé.

  superkarma: 0 24.02.2009, 11:09:49
 21. avatar
  [13] Ch.Z. Kochanská [*]

  ToraToraTora: To by musel být kadeřník z rodiny.

  superkarma: 0 24.02.2009, 11:09:19
 22. avatar
  [12] ToraToraTora [*]

  Hůlka není moc jak tyčka, ale je to lepší, než předtím. Spíš by mu pomohlo incestovat do kadeřníka a udělat něco s těmi vlasy. Krásnej a upravenej chlap si může dovolit i kilča navíc.

  superkarma: 0 24.02.2009, 11:02:51
 23. avatar
  [11] gerda [*]

  Kateřina Brožová je tak krásná, až je mi z ní špatně. A přitom je krásná klasicky. V neděli dávali film Posledná bosorka, v životě jsem ho neviděla, a koukala jsem s otevřenou pusou na představitelku Julie, mně naprosto neznámá herečka, ale fakt moc pěkná - tedy v roce vzniku filmu, 1957. Nikdy jsem o ní neslyšela. http://www.fdb.cz/lidi/40357-olga-zollnerova.html?PHPSESSID=99d07d7d616e48cbbba376329eb6f242

  superkarma: 0 24.02.2009, 10:49:45
 24. avatar
  [9] SARI [*]

  Nyotaimori: Každej je takovej, jakej je. Někdo s tím nic nenadělá A hlt nemůžeme být národ nádherných hubených žen s pětkama kozama a dlouhejma nohama, potažmo blonďatejma vlasama

  superkarma: 0 24.02.2009, 10:32:59
 25. [8] Vrběna [*]

  pořád dokola

  superkarma: 0 24.02.2009, 10:24:41
 26. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Nyotaimori: Lidé s BMI v normě nemůžou být krásní?

  superkarma: 0 24.02.2009, 09:43:12
 27. avatar
  [5] Petrushe [*]

  Jenže jeho dieta byla pod 'odborným dohledem' jakéhosi odborníka...Takže "svěřte se odborníkům" je v tomto příúpadě dost nejapný žert Ale jinak přesně tak, čím více šetříme jídlem, tím více šetří tělo energií...je to začarovaný kruh, chce to najít si rovnováhu a nežrat víc, než je potřeba

  superkarma: 0 24.02.2009, 09:30:06
 28. avatar
  [4] wich [*]

  Momentálně jsem vyzáblá od přírody a nic s tím neudělám, takže jsem out, ale rádši takhle out, než "zdravě" oplácaná.

  Nyotaimori: Můžu se někde podepsat?

  superkarma: 0 24.02.2009, 09:25:58
 29. avatar
  [3] gerda [*]

  Hůlka pro mě není vzorem vůbec v ničem, natož v reklamě. Nedivím se, že po takové dietě měl pořád nějaké úrazy, vždyť musel být úplně mimo.

  superkarma: 0 24.02.2009, 07:06:12
 30. avatar
  [1] SARI [*]

  Nic se nemá přehánět

  superkarma: 0 24.02.2009, 00:05:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme