Bulvár

Nevěřím, osahával mě kněz

To se mi fakt stalo před 25 lety. Chtěla jsem se dát pokřtít, a místo toho jsem nestačila utíkat. A tak v Boha nevěřím, jen občas zaslechnu klapot božích mlýnů.

Po maturitě jsem jeden rok strávila v nuláku na VŠ zemědělské a asi měsíc pracovala v JZD v Červeném újezdě. Byla polovina let osmdesátých a já se chtěla dát pokřtít. Ani nevím proč, asi z postpubertálního vzdoru proti režimu a neznalosti věcí, protože věřící jsem rozhodně nebyla. A tak jsem se vypravila do blízké Unhoště, kde i tenkrát byl pěkný funkční kostel na náměstí, a zaklepala na faráře. Otevřel mi plešatící padesátník v černém rouchu a pozval mě dál. Pak si mě posadil vedle sebe ke stolu a vyslechl si moji žádost. „Ano, ano, rád tě pokřtím, dcero,“ pokyvoval, ale jako podmínku si kladl několik měsíců náboženské nauky, na kterou jsem měla docházet. To je určitě správný postup, nebýt toho, že na první lekci, kdy mi vyprávěl o Bohu a pomoc bližnímu, mi začal nejprve hladit záda, poté mi funět za krk a nakonec se snažil o něco na způsob polibku. Asi aplikoval pomoc bližnímu do praxe.

Se mnou to však dopadlo bledě, protože jsem se na víru neobrátila a dodnes zůstala ateistkou. Asi mě Pánbůh nechtěl a dal mi to tímto způsobem najevo. Dnes jsem tomu ráda, zvláště manýry katolíků mě doslova odpuzují.

Jediné, v co věřím, jsou boží mlýny. Ony ale potvory jen trestají špatné skutky, ale ty dobré považují za samozřejmost. Jsou náročné a přísné. Zaškobrtnutí evidují a mstí se výčitkami, stresem a nezdary. Prý i nemocí, ale to si pro mě asi schovávají na později. Se spravedlností se netrápí, mnohdy trest udělí jinému členu domácnosti, aby vás vystresovali ještě víc.

Ale stejně jsem ráda, že melou. Uklidňuje mě to hlavně pro případ, kdy by měl být někdo potrestán za příkoří spáchané na mně. Nemusím se totiž o nic starat, on ho pod ty lopatky jednou ten náhon stáhne. A protože strašně snadno odpouštím, budu ho, chudáka, potom stejně ještě litovat.

Simona Škodáková

Dnes si celý den budeme povídat o tom, v co věříte. Své názory, příběhy, postřehy či vlastní zkušenosti, které můžete doplnit i fotkou, posílejte na e-mail, který už dobře znáte

redakce@zena-in.cz

Vaše příspěvky budeme v průběhu dne zveřejňovat a na ty nejzajímavější už tradičně čeká odměna.

   
12.11.2009 - Blog redakce - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [10] gira [*]

  OlgaMarie — #9 jojo, az pojedu kolem :)

  ale ja to nemyslela primo na ty budovy, spis jako ten druh vyjadreni viry - ze to je pro nekoho dulezite, tu viru prozivat hromadne a ritualne. podle mne je to spis hodne intimni vec kazdeho, i kdyz samozrejme ke svatynim uctu mam, to je bez debat. jiste tam ten naboj je. ale jak jsem napsala, nikomu jeho pristup neberu, to vubec :)

  superkarma: 0 12.11.2009, 12:40:59
 2. avatar
  [9] OlgaMarie [*]

  gira — #7 "...chodit do kostela a účastnit se bohoslužeb..."

  Dnes se zabývá místem kostela, chrámu, katedrály apod. málokdo. Ubezpečuju tě, že právě místa nejstarších svatyň, kostelů, chrámů, katedrál apod. jsou místa s nějakým duchovním nábojem. Nejvýraznější je to v katedrále v Chartresu. Zkus se tam postavit do Labyrintu.

  1. na komentář reaguje gira — #10
  superkarma: 0 12.11.2009, 12:25:08
 3. avatar
  [8] rusalka2008 [*]

  Jojo, to je o lidech a né o Bohu, proto je lepší nenechat se zlákat do žádné církve a věřit můžeš i tak... do srdce ti stejně nikdo nevidí. Sml22

  superkarma: 0 12.11.2009, 10:39:57
 4. avatar
  [7] gira [*]

  kometa — #5 hezky napsane, kometo Sml67. Ja sama "neverim", tedy ne tim klasickym zpusobem. Ale to je kazdeho vec, respektuju, kdyz to nekomu neco dava, chodit do kostela a ucastnit se bohosluzeb. To musi kazdy citit sam za sebe. Verim v Universum a jeho zakony a v reinkarnaci, a taky jsem presvedcena o tech dobrych energiich (nazyvanych taky andely), ktere nam pomahaji, kdyz je o to pozadame (a mozna nekdy i kdyz je nepozadame - kazdemu uz se urcite stalo, ze mel tzv. andela strazneho pri nejake situaci... mne tedy mockratSml22). Pokud jde o osahavajici kneze, jsou to holt taky lidi a zadni poslove bozi... Ja bych je brala jako takove s rezervou. A to bez ohledu na to, ze napr. celibat povazuju za uplnou zhuverilost v dnesni dobe a ze je mi jich vlastne lito (tech katolickych), ale na druhou stranu, rozhodli se k tomu dobrovolne, zejo... Ja osobne uznavam autoritu u lidi podle toho, jak na me pusobi, a ne podle toho jestli maji talar nebo funkci nebo neco jineho, cim se vyvysuji.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #9
  superkarma: 0 12.11.2009, 10:10:11
 5. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  Dobré skutky nepovažují ua samozřejmost. Jen  často nejsme schopni to dobré vidět a ocenit.

  superkarma: 0 12.11.2009, 10:06:57
 6. avatar
  [5] kometa [*]

  Myslím si, že jedna špatná zkušenost s člověkem, by neměla ovlivnit víru. Ty jsi nevěřila a nejsem si jistá, jestli by jsi věřila, i kdyby tě ten kněz neosahával. Kněz není Bůh. Vyrůstala jsem ve věřící rodině a také mě osahával kněz a kvůli tomu jsem nikdy nepřestala věřt. Jen se časem ta víra trošičku přesunula někam jinam. Věřím, ale po svém. Vím, že něco je. Můžeme tomu říkat Bůh nebo energie. Každý si to může nazvat po svém. Já kromě boha věřím ještě na numerologii a rodinné konstalace, stejně tak na reinkarnaci. Chodím do kostela, ale né se zpovídat ze svých hříchů. Chodím si tam odpočinout a poděkovat za všechno co mám. Jsem vděčná za to co mám a snažím se žít pozitivně, protože to co jde z tebe to se ti vrací a věř, že je to sakra těžké. Pro mě je důležité, že se cítím dobře a síla přitažlivosti, ale to je zase na jiné povídání. Každopádně článek to byl zajímavý

  1. na komentář reaguje gira — #7
  superkarma: 0 12.11.2009, 09:57:20
 7. avatar
  [4] barkl2 [*]

  Asi si takto kompenzoval celibát.  Sml15Ale každopádně hrozný, protože kněz je asi poslední člověk od kterého bych takové jednání čekala.Sml80

  superkarma: 0 12.11.2009, 09:41:08
 8. avatar
  [3] Věrulinka [*]

  OlgaMarie — #2 Sml15Sml79 nedivím se tvému rozhodnutí, já bych mu ještě vlepila s každé strany políček Sml67

  superkarma: 0 12.11.2009, 09:36:03
 9. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Že by to byla vám určená zkouška jako zkouška Joba ve Starém zákoně o pevnosti víry?Sml80O takovou zkoušku také nestojím.

  Co se vám stalo není o Bohu ale o zneužívání věřícího či toho, kdo víru alespoň v něco hledá.

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #3
  superkarma: 1 12.11.2009, 09:30:43
 10. [1] FAXÍK [*]

  moc hezky napsané,boží mlýny melou, ale někdy jim to trvá moc dlouho...Sml80

  superkarma: 0 12.11.2009, 09:12:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme