Zajímavý přístup k lidské sexualitě zastávala v letech dozrávání čtenářka Krišpína. Rodiče? Ti přece nikdy nemohli vědět o sexu tolik, co kamarádky...

O tom, že „to“ ještě rodiče dělají, nebyla přesvědčena čtenářka Krišpína - měli už přeci dvě děti a svůj věk...


Dobrý den všem v redakci i čtenářkám.
Nemůžu říc, že by u nás doma byly věci kolem sexu tabu, ale nijak zvlášť jsme o tom s rodiči nemluvili. Možná, kdybych se zeptala, tak bych dostala odpověď, jenže já se raději ptala kamarádek, ty věděly podle mého víc. Co mohl můj tatínek s maminkou o sexu vědět? V pubertě pro mě bylo nepředstaviletné, že by „to“ naši ještě dělali, už měli přeci mě a bratra a taky svůj věk. Dneska se tomu jen usmívám. Své děti se snažím vychovávat tak, aby nebyly překvapené, natož vyděšené, pokud se s touhle tématikou setkají. Mám i několik příhod, při kterých mě dostaly do úzkých, ale nakonec jsem z toho snad se ctí vybruslila. Můj starší syn už je na sexuální výchovu velký. Tam už to nedoženu a myslím, že už ani není co dohánět. Když odcházel poprvé strávit víkend se svojí slečnou, taktně jsem mu chtěla připomenout, že by měl myslet i na antikoncepci a tak jsem se ptala, jestli má s sebou všechno potřebné. Odpověděl: „Jasně, mám čisté ponožky, triko, kartáček na zuby... Nemohla jsem jinak, než přitvrdit: „Davide, na tohle se neptám.“ Uculil se s tím, že můžu být v klidu, má všechno potřebné. A od té doby pokaždé před odchodem nezapomene připomenout, že všechno důležité má. Starší syn je tedy poučený, znalý věci, takže je to jen na něm, jak si život v tomhle směru zařídí. Mslím, že to je hodně o důvěře mezi dětmi a rodiči.
Nedávno nás ale vyškolil náš mladší 5ti letý syn. Paní učitelka ve školce mi jen tak bokem pošpitala, že nějak podezřele často zalézá s holčičkami do plátěného domečku a tam je zkoumá. I doma začal být „průzkumník“ a se svojí sestřičkou hrával hry typu na doktora. Nikdy jsme se před dětmi neschovávali, z lidského těla jsme nedělali tabu, ale ani naopak. Prostě, když nás děti viděly nahé při převlékání, bylo to normální, do sprchy taky nechodí nikdo oblečený a kluci a holky jsou odlišní. Přesto jsem usoudila, že hry našeho Páji už přesahují únosnou mez a je třeba výchovně zakročit. A když se minulo účinkem moje vysvětlování, přišel ke slovu tatínek. Ať si taky přijde na své. A přišel. Po delší debatě se synkem a závěrečné větě, že přeci nemusí ty holky pořád tak zkoumat a prohlížet, protože všechny ji mají stejnou, malý pravil větu, kterou svého tátu vyškolil: „Tati nemají, no to by ses divil.“ Jo, prostě, člověk se učí celý život a nikdy není poučen dokonale.

Krásný den všem,
přeje Krišpína

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 16. prosince 2011: Jak jste se dozvěděla, že děti nenosí čáp?

  • Jak jste se dozvěděla o sexu?

Každý člověk se o sexování mezi mužem a ženou dozvěděl asi trochu jinak. Myslím, že jsou to skutečně zajímavé, poučné i zábavné historky, proto jsem se rozhodl, že si právě tyhle příhody zaslouží místo mezi našimi denními tématy. Řekli vám to rodiče? Kamarádky? Učitelé? Nebo jste se o sexu dozvěděla až od svého prvního chlapce? Napište mi svůj příběh jako příspěvek k dnešnímu tématu a můžete získat zajímavou odměnu. Pro jednu z přispěvatelek tu mám připravenou hru Laškování (vydalo Albi), pro další leporelo Bobr ve školce (vydal Fragment) a ještě pro jednu 555 bodů do Šťastné vánoční soutěže o ceny v hodnotě 30.000 korun!

Chcete-li mít šanci na uveřejnění, ať jsou vaše příspěvky dlouhé nejméně jako předchozí odstavec textu a v naší internetové poště ať přistanou nejpozději 16. 12. 2011 v 15.00 hodin.

laskovani bobr

Reklama