.

Nevdala jsem se podle vašich představ, polibte si.

Vztahy

Nevdala jsem se podle vašich představ, polibte si.

„Nevdala jsem se podle vašich představ, polibte si,“ tak takhle nějak reagovala Nikola na své okolí, když se známí i příbuzní podivovali nad výběrem jejího životního partnera.

svatba

Nikola byla krásná, blonďatá holka. Už na základní škole rostla do krásy a nebylo kluka, který by se za ní neotočil. Když nastoupila na střední školu, spočinulo na ní se zalíbením i nejedno oko profesora. Ona však měla oči jen pro jednoho. Pro Roma Romana.

Příběh zamilovaných

Roman byl Rom s modrýma očima, pěkný kluk. Kdo ho neznal osobně, tak by podle vzhledu ani nepoznal, že je Rom. Pocházel z celkem slušné, ale také velmi početné romské rodiny. Měl totiž ještě dalších sedm sourozenců.

Ať jsou předsudky v naší zemi vůči Romům jakékoliv, jedno jim upřít nelze, tito lidé drží velmi pospolu, rodina je pro ně posvátná. Málokdy uvidíte Roma bezdomovce. Raději se jich bude mačkat dvacet v jedné místnosti, než by jednoho vyšoupli ven.

Většina dětí romských rodin navštěvuje zvláštní školy, my se ale věnujeme Romanovi, a ten chodil do školy „normální“. Do kolektivu zapadal dobře. Učení mu moc nešlo, zato byl velmi zručný manuálně. Tuto svou zručnost projevil zejména na konci deváté třídy, když vyřezal krásnou dřevěnou sochu Madony a dal ji své spolužačce Nikole na rozloučenou. Zadívala se do jeho modrých očí a bylo to...

Začali spolu chodit na konci devítky. Oběma jim bylo necelých patnáct. Nikdo to dlouho nevěděl, na veřejnosti se moc neukazovali, ale lásku neutajíš, zejména pak v sedmitisícovém městečku, kde oba bydleli. Když se to dozvěděli Nikolini rodiče, mysleli, že ji přetrhnou. „Ale on je jiný“, snažila se svou lásku obhájit. „V čem je prosim tě jiný?“ reagovali rodiče. „Všichni jsou stejní, nadělá Ti sedm děcek a máš po životě!“  Ale Nikola se nedala. Chodila s Romanem dál, i když už nastoupila na střední školu a on se šel učit na truhláře.

Romanovi rodiče lásku svého syna nijak neřešili. V podstatě jim to bylo jedno. Nikola k nim začala, na truc svým rodičům, chodit čím dál častěji. Líbilo se jí, jak jsou veselí, bezprostřední… a jak vůbec nic neřeší. To u ní doma se pořád něco řešilo. Poslední dobou zejména to, že zanedbává školu a učení. Ale komu by se chtělo vstávat a učit, když u Romana doma je až do noci tak veselo.

V sedmnácti Nikola otěhotněla. Chtěla jít na potrat, když se to však Roman dozvěděl, reagoval slovy: „Potrat? To bych tě zabil.“ A tak si dítě nechala, vždyť bylo počato z lásky. Střední školu však už nedodělala a přerušila ji. Ke všemu ji ještě rodiče vyhodili z domu, neboť se za ni styděli. Oba pracovali na místním úřadě a nikdy se se známostí své dcery nesmířili. Lépe řečeno, možná by se i smířili, ale vliv okolí byl silnější: „Ta vaše dcera, to je hrozné, viďte, taková šikovná holka, to je mi vás líto…“ slýchávali.

Romanova rodina Nikolu přijala. „Místa je tu dost.“ Měli na konci města, v takové romské jakoby čtvrti, malý domek. Už z venku vypadal malý, a co teprve uvnitř. Roman spával v pokoji ještě se dvěma sourozenci, další čtyři byli v druhém pokoji, nejstarší dcera už byla z domu pryč. Rodiče spali v obýváku. Když se k nim těhotná Nikola nastěhovala, nabídli jim, ať si vezmou s Romanem obývák, že oni budou spát s dětmi v pokoji. Chvilku to tak šlo, jenže obývák byl průchozí, a tak když se sešlo celé početné příbuzenstvo, neboť oni se pořád scházeli, sedělo se v obýváku. V létě to šlo, to byl dvůr, ale přes zimu se na dvoře sedět nedá. A v obýváku se samozřejmě i kouřilo, což těhotná Nikola snášela dost špatně, ale byla zticha, protože byla ráda, že má střechu nad hlavou. A také že má svého Romana, který ji bezmezně miloval.

Koncem léta se Romanovi a Nikole narodila holčička Monička. Černovláska s modrýma očima. Krásná jako panenka. Nikolini rodiče se na ni nepřišli ani podívat, dcery se naprosto zřekli, nezajímala je ani ona, ani vnučka.  Po čase se Romanova rodina usnesla, že když už se to malé narodilo, měli by se vzít, a uspořádala pravou romskou svatbu. Byli pozváni i Nikolini rodiče a její mladší bratr. Nepřišli. Svatba byla velkolepá, nevěsta krásná, ženich také. Malá Monička už seděla v kočárku.

Asi po půl roce otěhotněla Nikola znovu. Říkáte si, proč nebrala antikoncepci? No protože na ni více neměla, než měla, a také, když už u ní Roman pilulky našel, tak je splachoval do záchodu. „Na co je bereš, když jsi jenom se mnou?“ byla jeho častá reakce. A tak je přestala užívat úplně. Škoda peněz spláchnutých do záchodu. Slíbil, že dá pozor. Nedal. A tentokrát byla opravdu zoufalá. Už tak stísněné podmínky, manžel, který jako truhlář nemůže najít práci, roční holčička v kočárku. Byla pro potrat stoprocentně rozhodnutá. Ale opět zasáhl Roman i jeho rodina. „Óóó, ty jsi naše, my děcka nezabíjíme, všechny je vychováme.“

Světlá chvilka přišla, když Roman přišel s tím, že sehnal bydlení v podnájmu v paneláku. Sice jen garsonku, ale konečně sami!  A tak se druhé dítě narodilo. Opět holčička. Romanka. Tentokrát se bouřlivá oslava nekonala. S jedněmi rodiči se nestýkali a druhé ani nezvali, protože by se do jejich prťavé garsonky s veškerým příbuzenstvem nevešli. Romanka se zapila jen v hospodě.

Stala se z nich celkem hezká rodinka. Roman měl tu a tam nějakou brigádu, Nikola brala mateřskou a hlavně si pomalu svého krásného Romana předělávala k obrazu svému. Žádné kouření v bytě, žádné neustálé slavení „něčeho“, i když dřív se ji to líbilo - a hlavně řešení. Řešení důležitých životních otázek.

Pár let to fungovalo, než začaly holky chodit do školy a Nikola si našla práci na poště. Roman byl stále bez práce, jenom sem tam brigáda, navíc se musel víc starat o holky, protože Nikola byla zaměstnaná. Romanovi příbuzní se mu začali posmívat, donášet mu, že Nikola se zastavila tam a s tím, ale hlavně mu začali vytýkat, že se jim vyhýbá, že se z něj stal gadžo a že se za „své“ stydí.  

Počáteční sexuální vášeň obou manželů brzy opadla (přece jen spolu chodili už od patnácti let) a život se dostával do stereotypu. Navíc prohlubující se názory dvou lidí, pocházejících z odlišných kultur, se začínaly projevovat. Nikola neměla za kým jít, s rodiči stále na bodu mrazu, ani jedna strana neudělala první smířlivý krok, a Roman chodil čím dál častěji za svými. Jednou přišel domů s tím, že se nastěhují zpátky k jeho rodičům, že se uvolnil dětský pokoj a nebudou muset zbytečně platit nájem za bydlení. Po bouřlivé debatě a přemlouvání (zejména asi v noci) Nikola nakonec souhlasila. Hlavně kvůli penězům, kterých se jim nedostávalo.

Happy end

Nikoliny spolupracovnice na poště si klepaly na čelo. „Nikolo, nedělej to, nějak se s penězi uskromníš.“ Opět si nedala říct. „Je to můj manžel, jdu za ním.“ Říká se, že chlapi mají mozek v kalhotách, v tomto případě ho tam ale možná měla Nikola. Sotva se přestěhovali k Romanovým rodičům, ani ne po půl roce znovu otěhotněla. Odešla z pošty a už se tam ani nikdy nevrátila.

Chtěla si Roma Romana předělat k obrazu svému, nakonec si on předělal k obrazu svému ji. Zapadla do jejich komunity až po uši, snad proto, že vlastní rodina ji zavrhla, snad proto, že neměla kam jít. Když ji dnes potkáte, z krásné holky se stala předčasně zestárlá ženská s cigaretou v puse a už čtyřmi dětmi na krku. Pořád se ale směje a „nic“ neřeší. Vlastně je šťastná. Jako by stále všem říkala: „Polibte si!“

Čtěte také:

   
19.04.2011 - Ona s ním - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [26] blesksoft [*]

  tak jí to třeba nevadí Sml80

  superkarma: 0 30.09.2012, 08:09:29
 2. avatar
  [25] tajnostii [*]

  Jestli je spokojená,proč néSml22

  superkarma: 0 17.09.2012, 10:54:37
 3. avatar
  [24] Zázvorka [*]

  risina — #23 jo, je to špatně napsané, ale matka těch 6 dětí (doma už má jen 2) dělá taneční partnerku svému muži. Toto partnerování počítá jako svou další práci.

  superkarma: 0 20.04.2011, 07:51:18
 4. avatar
  [23] risina [*]

  Anai — #19 ??? "...doma má už "jen" 2 děti a jedno z nich je, že dělá partnerku svému muži - tanečnímu mistrovi." ????

  Ač to čtu poněkolikáté, nerozumím tomu Sml80.

  1. na komentář reaguje Zázvorka — #24
  superkarma: 0 19.04.2011, 22:07:17
 5. avatar
  [22] OlgaMarie [*]

  pajda — #21 Znám i 3 rodiny, které odešly do Anglie, kde žijí a pracují. Ty odešly opravdu z důvodů rasismu. Nesehnali zde práci, přestože byli kvalifikovaní a paušalizovaní.

  superkarma: 0 19.04.2011, 13:37:04
 6. avatar
  [21] pajda [*]

  OlgaMarie — #20 pořád ne všichni. Je dost těch, kteří dělají, studují atd. I firmy mají a dělají v nich, ale právě to paušalizování - já znám pár podvodníků, tak jsou všichni stejní - je problém. Ostatně já znám víc bílých podvodníků než těch druhých. Ale musím přiznat, že jsem se bavila, když jsem brala svou třídu - kluky kolem 18 let  - do romského muzea v Brně a velkou část z nich "bolelo břicho", takže "se museli omluvit".  Ti, kteří na to měli koule a šli, byli nejen spokojení, ale dost překvapení např. rozhovorem s romkou - sociální pracovnicí nebo romským právníkem, nebo i filmem o tradičních a současných řemeslech. Dokonce tam byl i jejich známý, o kterém nikdo z nich nevěděl, že je Rom.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #22
  superkarma: 0 19.04.2011, 13:20:58
 7. avatar
  [20] OlgaMarie [*]

  pajda — #16 Pouze se základním vzděláním se špatně shání práce jiná než námezní brigáda.  Oni dokáží být k sobě tak hnusní až to musí zarazit každého. Prodávali si mezi sebou  IČO různých firem  za 2000,-Kč, aby byli jako zaměstnaní pro přiznání rychlé půjčky a pod. Pěkně se ksichtili, když jsem jim řekla, že bych jim IČO našla na netu zadarmo. Staří praví cikáni měli osobitou čest, před 25 lety jsem se nebála poskytnout záruku na dluh u 9x trestaného za krádeže! Do půl roku dluh zaplatil, přišel mi to ohlásit a za 2 měsíce šel sedět za příživu.Sml30 Generace Romů pod 60 let je jiná, přizpůsobili se novým podmínkám, které jim poskytuje současná společnost.

  1. na komentář reaguje pajda — #21
  superkarma: 1 19.04.2011, 13:02:13
 8. [19] Anai [*]

  OlgaMarie — #15 Souhlas s Olgou. Znám úžasnou ženu, která má dětí 6!!! Líčila jsem jí na ples - vypadala úchvatně - má asi 5 zaměstnání - je hyperaktivní, ale doma má už "jen" 2 děti a jedno z nich je, že dělá partnerku svému muži - tanečnímu mistrovi. Ptala jsem se, zda má tolik dětí proto, že je věřící, říkala, že je, ale naznačila, že nikoliv bigotní, pův. je zdravotní sestra.

  1. na komentář reaguje risina — #23
  superkarma: 0 19.04.2011, 12:55:23
 9. [18] Ryor [*]

  A že je je u nich pořád veselo to se nedivím, když nic neřeší, u nás doma kdyby nás bylo 10 a nic jsme neřešili tak bysme taky veselili od ráno do večera. Jenže od mala sme sem se učila zodpovědnosti.

  superkarma: 0 19.04.2011, 12:33:32
 10. [17] Ryor [*]

  Říká se že všicni nejsou stejný, já to vidím v Brně každý den jak všichni nejsou stejní-ještě sem nepotkala nikoho slušnýho, je sice pravda že ''my" taky nejsme dokonalý, ale kdyý potkám roma bojím se i o boty. To že jejich rodiny sou hodně početné, je právě tím že nemají co jiného na práci než jen....dělat děti a pak je za sebou všechny tahat jak kusy hadrů a učit je krást. Nejednou se mi nebo mým známým stalo že je nějakej malej rom kterýmu bylo sotva10 let snažil okrást! Už jen to prostředí ve kterým bydlí je otřesné. A jestli jsou slušní romové tak to už romové nejsou.

  superkarma: 1 19.04.2011, 12:30:30
 11. avatar
  [16] pajda [*]

  OlgaMarie — #15Já pořád nevidím, co je na základním vzdělání špatného? Jistě, pokud vyloženě nebudou nikdy chodit do práce, pak ano, chápu, že budou příživníci, ale to není ani mezi Romy běžný postoj a většina jejich komunity ho nepodporuje. Učila jsem řadu Romek a pokud jde třeba o obory s výtvarným zaměřením, můžou se bílé holky schovat. Jenže pak přijde nábor do práce a pokud je holka jen trošku tmavší, má smůlu. A přitom vůbec nemusí být Romka. A na to, abych posoudila, jestli dívenka, která "rostla do krásy" byla nebo nebyla studijní typ, je tady málo informací. Přání rodičů je jedna věc, osobnost dítěte věc druhá. Teď zrovna řeším kluka, který nechce maturitu. Chce být zedník. Proč, to nevím. Už je na třetím maturitním oboru, těžce pracuje na tom, aby aspoň propadl, když už ho rodiče odmítají dát jinam a jeho mám šílí. Proč, to nevím taky...

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #20
  superkarma: 0 19.04.2011, 12:26:00
 12. avatar
  [15] OlgaMarie [*]

  pajda — #14 Tady jde o to, že mají pouze základní vzdělání a jejich děti v tomto duchu budou žít dál. Mám mnoho známých s vysokoškolským vzděláním, kteří mají 4 děti a jejich děti studují. Začínám si myslet, že se to stalo módou mít 3 - 4 děti.

  1. na komentář reaguje pajda — #16
  2. na komentář reaguje Anai — #19
  superkarma: 1 19.04.2011, 11:58:38
 13. avatar
  [14] pajda [*]

  Romy znám, ale většinou takové, kteří žijí slušně, pracují (otcové na stavbách, matky jsou s dětmi nebo chodí uklízet) a nějak mi není jasné, proč a co by měla holčina řešit. Prostě ji napl%nuje mít děti a žít v klidu...známá má 11 dětí a je bílá as vysokoškolským titulem. Do práce nechodí, nestíhala by, a taky jí nikdo nenadává. Ostatně 4 děti má i naše sousedka a taky nějak neřeší. Prostě jim to vyhovuje, tak o co jde?

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #15
  superkarma: 1 19.04.2011, 11:45:06
 14. avatar
  [13] ToraToraTora [*]

  Kdyby nad ní rodiče nezlomili hůl, mohla třeba s jedním či dvěma dětmi odejít k nim, získat zázemí, pomoc a potřebný čas k postavení se na vlastní nohy či dostudování. nemusela skončit se čtyřmi dětmi jako asociál na romském gauči

  superkarma: 2 19.04.2011, 11:02:35
 15. avatar
  [12] OlgaMarie [*]

  Holčina z domu odešla na truc rodičům...Stačilo rozumně mluvit o nutnosti dostudovat střední. Byla by v jiné sociální skupině a třeba by si známost rozmyslela. Třeba.  Vyhazování antikoncepce je o jiné etnické skupině, kde právě častým otěhotněním, muž v podstatě ženu ovládá. Pokud by ona nechtěola být neustále těhotná, měla možnost se hned v porodnici domluvit s lékařem na sterilizaci a domnívám se, že na tohle by ji rodiče jistě přidali.To, že  jí rodiče velmi mladinkou zcela odepsali, pokládám za hodně laciné zbavení se odpovědnosti. Ať se jim to sebevíc nelíbí, jejich vnoučata (další generace) vyrostou jako cikáňata, byť je to jejich krev.

  superkarma: 1 19.04.2011, 10:59:45
 16. avatar
  [11] Lilinka [*]

  luneta — #9 Tady v tom ústavu zrovna ne.

  superkarma: 0 19.04.2011, 10:05:25
 17. [10] Mendie [*]

  Já tedy nevím, nikdy jsem nebyla zaujatá proti Romům protože jsou Romové, ale tady je krásně vidět, že ti lidé prostě absolutně nic neřeší, vycucávají stát a nás pracující lidi a sami - i když jsou třeba šikovní a neco dovedou "drží pospolu" a kdo pracuje, tak trhá rodinu a partu a je "jako gadžo".

  Jak se to někdy může změnit, když ty děcka tam všechny žijí v přecpaných zakouřených místnostech a rodiče je podporují v tom, aby nic nedělaly, jen pily, kouřily, dělaly si děti, které putují do děcáků dříve nebo později (většinou po tom, co za ně dostanou porodné, případně nějaké ty dávky)...

  Nejhorší je, že tohle fakt nemá řešení, za chvíli jich bude víc než nás pracujících, kteří si paradoxně nemůžeme dovolit vlastní děti, protože živíme ty jejich Sml80

  superkarma: 1 19.04.2011, 09:57:04
 18. avatar
  [9] luneta [*]

  Lilinka — #3 A najdou se tam i černoušci?

  1. na komentář reaguje Lilinka — #11
  superkarma: 0 19.04.2011, 09:52:10
 19. avatar
  [8] Kuře [*]

  No dobře, ale ona sama je zřejmě spokojená a nic neřeší. Co by za to daly "zelené vdovy"? Pokud by opravdu s manželem žít nechtěla, tak by s ním nežila.

  Druhá věc je vztah s rodiči. Znám něco podobného - můj manžel se už několik let neviděl s otcem a zájem namá ani jedna strana. I když manžel sám za ním jednou zašel na návštěvu, tak to nic nevyřešilo. Prostě občas nemusí být vztahy rodiče - dítě ideální.

  superkarma: 0 19.04.2011, 09:47:43
 20. avatar
  [7] enka1 [*]

  Jestli je spokojená?Sml80

  superkarma: 0 19.04.2011, 09:37:16
 21. avatar
  [6] Suzanne [*]

  Resumé - má čtyři děti a kouří. Děti ji možná zcela naplňují a kouření podléhá spousta žen. Třeba jí opravdu nic nechybíSml80 A že je předčasně zestárlá? Možná to vůbec neřešíSml80

  superkarma: 1 19.04.2011, 09:30:53
 22. avatar
  [5] femme [*]

  no hlavně že se vdala podle svých představ, ale kdo chce kam Sml80 Sml24

  superkarma: 0 19.04.2011, 09:05:57
 23. avatar
  [4] vladka006 [*]

  Altamora — #1 Ono je těžké soudit rodiče. Případ máme v rodině. A i když rodiče nesoudili, tak holka je bez vzdělání, několik potratů za sebou a už má 3 děti. Není jí ještě ani 30. Spíš rodiče přemlouvali, ať se k nim vrátí, že to nějak zvládnou. Ale ne, radši se bude mačkat mezi těmi "jeho" příbuznými. Spíš by se dalo říct, že své bílé rodiny se vzdala ta holka.

  superkarma: 0 19.04.2011, 09:02:02
 24. avatar
  [3] Lilinka [*]

  Anai — #2 Vzala jsi mi to z klávesnice. Když jsou Cikáni tak silně pro rodinu, proč jich jsou plné kojenecké ústavy a dětské domovy? Teta pracuje v kojeňáku a 99% dětí jsou cikáňata. Sml80

  1. na komentář reaguje luneta — #9
  superkarma: 1 19.04.2011, 08:15:06
 25. [2] Anai [*]

  Altamora — #1 Asi jo.... ještěže tohle byla zřejmě ta "slušnější" rodina. Ano, na jednu stranu prý Romové drží na rodinu a své děti miluji, ale kolik těch otřesných případů týrání dětí se týká Romů? Docela dost, myslím a stejně tak jsou jich plné dětské domovy, rozhodně víc, než bílých.

  1. na komentář reaguje Lilinka — #3
  superkarma: 1 19.04.2011, 08:08:13
 26. avatar
  [1] Altamora [*]

  Co to je za rodiče, že zavrhnou dceru jen kvůli tomu, že je neposlouchá na slovoSml80. Kdyby nedělali scény, tak se s ním holka do dvou let rozešla. Kolik prvních lásek vydrží? Skoro žádná.

  1. na komentář reaguje Anai — #2
  2. na komentář reaguje vladka006 — #4
  superkarma: 0 19.04.2011, 00:57:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme