Bulvár

Neumím výskat, ale narozeniny miluji


Včera jste si s Aničkou povídali o rozchodech. Je pravda, že s odstupem času na ně dokáži také vzpomínat v dobrém, ale rozhodla jsem se pro dnešek mluvit o něčem zcela jiném. Vždyť kdo by neměl rád narozeniny.

Osobně asi nejraději vzpomínám na oslavy narozenin z dětství. Hned ráno jsem měla pocit, že den je něčím jiný. Představovala jsem si, že každý člověk na ulici na mně hned musí poznat, že právě dnes slavím.

Nejvíc jsem se těšila na rodinnou oslavu. Rodiče koupili dort a děda vždy začal zpívat: „Mnoga ljeta, mnoga ljeta, živijó.“ (zpívá ji dodnes, nějak se mu nechce přivyknout si na v Čechách již tradiční: „Happy birthday"). Potom nastalo rozbalování dárků a začalo utrpení.

Proč nesnáším rozbalování dárků

Pamatuji si, že již odmalička jsem neměla ráda, když nejméně pět lidí čekalo na moji reakci poté, co rozbalím dárek. Nejraději bych si jej odnesla někam daleko od nich a tam si jej užila. Neumím totiž i při největší radosti začít vykřikovat: „Jéééé, no néééé!“

Za celou dobu všech mých narozenin se nenašel dárek, který by se mi nelíbil, a vždy jsem z něj měla radost, ale ti, kteří mě obdarovali, byli trochu v rozpacích. „Opravdu se ti líbí?“ ptali se s obavami. Jakékoli moje pokusy o juchání však byly příliš křečovité, než aby je přesvědčily, a tak jsem říkala jen: „Ano, ano, ano,“ a doufala, že je to ujistí. 

Asi už jsem taková – ta bez výskání a juchání – protože jinak si neumím vysvětlit to, že jsem nevyváděla ani tehdy, když jsem dostala k narozeninám prvního psa. Pravdou je, že nebyl zabalený a moje „jééé!“ nabralo na vyšší intenzitě než normálně, ale jinak jsem byla v klidu.

Proč nejsou oslavy už takové jako v dětství

Postupem let se začaly oslavy narozenin měnit. Dortů začalo ubývat a oslavy už se nepořádaly přesně na den. Jednu oslavu jsem vzhledem k letní brigádě oslavila velmi netradičně v karavanu. S kamarádkou jsme totiž zrovna pracovaly na farmě ve Skotsku.

Po celodenním sběru malin jsem si skoro neuvědomovala, že je to právě můj den. Ale nakonec mi dárky od ní v podobě malého dortíku a společně koupené lahve alkoholu navodily alespoň trochu narozeninovou atmosféru.

Moje kamarádka Hanka má v oslavách jasno: ,,Na oslavu narozenin jsem se těšila naposledy jako dítě. Teď v dospělosti jsem si dala jeden závazek, který dodržuju. Na své narozeniny nehodlám stát od rána u plotny a chystat pohoštění (tak jako moje máma). Prostě očekávám, že jako oslavenec budu hýčkána a všichni okolo mě budou skákat. Samozřejmě to tak nikdy nedopadne, takže nakonec skončíme v restauraci."

Proč některé dorty jím s donucením

Je pravda, že já letos byla opravdu hýčkána. Dostala jsem totiž k narozeninám dort. A ne jeden, rovnou tři. Každý byl jiný a něčím originální. První připravila a pomocí ledničky dopekla mamka. Dostala recept od známé z práce a během přípravy neustále pobíhala z kuchyně k počítači, aby si přečetla další bod postupu.

Druhý jsem dostala od tety. Byl ovocný a příjemně osvěžující. Lákaly mě na něm hlavně maliny a jahůdky, které se však skrývaly pod tlustou vrstvou želatiny. Nemám ráda tu podivně kluzkou hmotu, a tak jsem ten den statečně kousala a tvářila se spokojeně.

Dort do třetice byl překvapení od přítele, kterému předcházelo, že mě na půl hodiny zavřel do koupelny. Už po pěti minutách jsem zuřila, když se pořád neměl k tomu mě pustit. „Musím ještě něco připravit. Vydrž.“ Když mi tuto větu zopakoval už asi počtvrté, a já seděla nasupeně vedle vany, měla jsem chuť vraždit.

Po chvíli jsem zjistila, co mu tak dlouho trvalo. Přece jen zapíchnout dvacet pět svíček do dortu není žádná hračka. Navíc obzvlášť, když vás tlačí čas. Svíčky totiž byly miniaturní, a tak bylo potřeba rychle foukat. I přesto se však na dortu vytvořily malé voskové mapy a čokoláda se částečně roztekla. Ze svíček zbyly špalíčky a my ani nestihli nic zazpívat. Ale to jsem v tu chvíli neřešila, jen jsem si říkala, že já narozeniny prostě miluji a už teď se těším, jaké překvapení připravím, až bude slavit on!

A co vy, napište mi na dnešní téma:


OSLAVA NAROZENIN

Jak u vás probíhají oslavy narozenin?
Máte nějaký rituál?

Na kterou oslavu nevzpomínáte ráda?
Která vám udělala největší radost?
Co podle vás patří ke každé oslavě narozenin?

Raději dárky dáváte nebo dostáváte?
Kdo vám dal nejoriginálnější dárek?
Co to bylo?

Jak se změnily oslavy narozenin v dětství a dnes?
Co jste si vždy přála dostat a nikdy se to nestalo?

A co vaše děti nebo vnoučata?
Pošlete nám fotografie z jejich oslav narozenin!

redakce@zena-in.cz

   
20.07.2006 - Společnost - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [30] bizonka [*]

  Já mám oslavy ráda a rozbalování dárků taky,ale radči v soukromí,nikdy nevíte co vám tam kdo strčí.

  superkarma: 0 04.08.2006, 09:50:10
 2. avatar
  [28] Vivian [*]

  Z "živijó" i "happy birthday" se mi ježej chlupy

  superkarma: 0 20.07.2006, 18:09:47
 3. avatar
  [27] carrom [*]

  Kromě jedný sestřenky máme u nás v rodině my "děti" všechny narozky o prázdninách, takže dřív se pořádaly megaoslavy se spoustou chlebíčků, cukroví, buchet a tak a nám se to líbilo. Jenže teď už i tý nejmladší sestřence je přes 15 a tyhle dětský oslavy nám lezou krkem. Povinný cinkání skleničkama každej s keždým a fronty na potřepání rukou kdy za zády ukrýváte kytku...

  superkarma: 0 20.07.2006, 17:42:01
 4. avatar
  [26] tomáš [*]

  Pamatuji, jak kolegyně "oslavovala" s rodinou svého manžela. Svoje rodiče měla velmi daleko, sotva jednou za rok je mohla navštívit. Zato ke tchýni se jelo každý týden, makat na zahradu, manžel jí přestavoval baráček, k svátku, narozkám, vánocům se dávaly dary, které její rozpočet pěkně ruinovaly...to teda by mi kafíčko asi hodně zhořklo...
  My žádné megaoslavy nevedeme, rádi se sejdeme a lásku neměříme penězi. Dokonce jsme i "zrušili" vánoce, když se na Štěpána u rodičů sejdeme já a brácha s rodinami.Nedáváme si dárky, které už se stejně do vkusu našich dospělých dětí netrefí a protistranu třeba uvádí do rozpaků - nahrazujeme družnou oslavou nad dobrým obědem, vzájemně se trumfneme cukrovím a nějaká ta maličkost taky potěší.

  superkarma: 0 20.07.2006, 16:29:42
 5. avatar
  [25] Gabi [*]

  To je přeci známý čský problém: "Máš malou radost z dárků" Já to naštěstí nezažila, ale zase se u nás v rodině vyskytovaly osoby, které buď dárek odložily nerozbalený nebo se urazily (pro malé dítě reakce nepochopitelná).
  Ale z druhé strany rodiny jsem zažila i tyto úchylné projevy: megadary, příprava překvapení, sudičkové pozorování při rozbalování a to vše mezi dospělými - fuj

  superkarma: 0 20.07.2006, 13:35:54
 6. avatar
  [24] gwen [*]

  Slavím narozeniny pouze v kruhu rodinném.

  superkarma: 0 20.07.2006, 12:26:01
 7. avatar
  [22] Clerenc [*]

  Ja mela narozeniny vcera. Oslava s rodicema bude v sobotu odpo a vecer jdu se segrou, sestrenici, svagrovou a kamaradkou do hospudky a se zbytkem pratel to oslavim na vode, kam odjizdime v nedeli.

  superkarma: 0 20.07.2006, 12:08:57
 8. avatar
  [21] tyrkys [*]

  Meander: já si na svoje 25. narozeniny pozvala domů asi 12 kamarádů a těsně, než přišli první, jsem si ufikla kus prstu...Krev všude, náplasti nebyly, ....

  superkarma: 0 20.07.2006, 11:23:31
 9. avatar
  [20] Meander [*]

  Brrrrr! Přichystat...

  superkarma: 0 20.07.2006, 11:18:50
 10. avatar
  [19] Meander [*]

  Kdykoliv jsem se snažila narozky oslavit, pohoštění přichistat a hosty sezvat, byl to trapas. Už to nikdy neudělám, raději to oslavím v soukromí spoustou alkoholu a neřesti.

  superkarma: 0 20.07.2006, 11:17:42
 11. avatar
  [17] Muštelka [*]

  Žábina: Já jsem na tom podobně. Narozky mám na Silvestra stejně jako můj syn), takže se taky tak nějak přecházejí "mlčením". Je pravda, že už asi 10 let jezdíme k manželovu spolužákovi, jehož manželka má narozeniny tentýž den, takže si při přivítání vyměníme květiny, nějakou drobnost a hurá do ukončení roku.

  superkarma: 0 20.07.2006, 10:30:37
 12. avatar
  [16] Žížala [*]

  My jsme doma dárky dostávali a narozky tak nějak slavili, ale bylo to takový nucený podle mě. Až budu mít rodinu tak slavit svátky nehodlám vůbec a narozky bez dárečků - jen nějaký výlet s dobrým jídlem nebo tak něco

  superkarma: 0 20.07.2006, 09:46:08
 13. avatar
  [14] V.Nováková [*]

  DOKUD ŽILY RODIČE TAK JSEM OSLAVY NAROZENIN MOC MILOVALA, PŘIVEZLY JSME JE K NÁM , MOJE I MANŽELOVI A JÁ NACHYSTALA, NAPEKLA A NAVAŘILA A VŠICHNI I S DĚTMI JSME SE SEŠLI A BYLO TO BEZVA . DNES UŽ TO TAK NENÍ, RODIČE NEJSOU, SĚTI MAJÍ SVÉ RODINY, UŽ JEN TAKOVÉ MENŠÍ POSEZENÍ. NĚKDY MĚ TO DOCELA CHYBÍ ! KURIOZNÍ DÁREK JSEM JEDNOU DOSTALA OD MANŽELA, NOČNÍ KOŠILY A NA NÍ NAŠPENDENÝCH SPOUSTA BANKOVEK, TAK ŽE JSEM SI MOHLA KOUPIT I NĚCO OD ZLATA ! HEZKÝ DEN !

  superkarma: 0 20.07.2006, 09:22:22
 14. avatar
  [13] Amélie [*]

  Hezký článek .Ale teda - dostat tři dorty, to je docela rekord

  superkarma: 0 20.07.2006, 09:19:37
 15. [12] Daniela_ [*]

  Před dvěma dny mi bylo 26 let a můžu vám říct, že posledních pár let narozeniny vůbec neřeším....jelikož nemám ráda překvapení, mám raději předem domluvené věci, jako je třeba večeře s přáteli a rodinou...včetně malých dárků...Takové ty mega dárky, za které člověk pak musí být extra vděčný opravdu nemusím ...takže co naplat...narozeniny jsou sice jednou do roka, ale každý rok, tak co z toho dělat divadlo, že?

  superkarma: 0 20.07.2006, 09:01:20
 16. [10] r1911 [*]

  Petraoz: A nebude mu ta změna oslavy vadit? Úplně jsi mu ji překopala.

  superkarma: 0 20.07.2006, 08:51:37
 17. avatar
  [9] Petraoz [*]

  Můj přítel slaví za 14 dní s přáteli 33. narozeniny. Je legrace, jak si objednal salonek. Nadiktoval jim jaké jídlo a jaké pití a já přišla druhý den, všechno jídlo jsem zrušila a objednala jsem mu opekané sele. Můj chlap je totiž masožravec. Už jsem taky koupila velikánskou červenou mašli, kterou bude mít ten žvanec kolem krku.
  Už se moc těším

  superkarma: 0 20.07.2006, 08:36:37
 18. avatar
  [8] Žábina [*]

  jelikož mám narozeniny 1.1. najde se opravdu málokdo kdo je ochoten je se mnou slavit
  většinou toho mají všichni dost z předešlého dne
  a mě to vůbec nevadí, svoje narozeniny totiž vůbec nemusím

  superkarma: 0 20.07.2006, 08:34:57
 19. avatar
  [6] wich [*]

  Oslavy ve velkém duchu nevedu . Ráno mě obvykle přijdou vzbudit a obdarovat rodiče, odpoledne kamarádstvo . Kamarádka má narozeniny cca deset dní přede mnou, takže se některý den, kdy máme obě náladu sejdeme, zajdeme na Stodolní, pokecáme, zatančíme a hotovo. Žádná velká věda a nucená zábava.
  Nicméně kdyby byla zahrádka, to by byla jiná , grilovačka do noci, vínečko...
  Z dárků mám radost upřímnou, dáváme si většinou maličkosti, které potěší . děláme nepečené s piškoty, kysanou smetanou a ovocem

  superkarma: 0 20.07.2006, 08:14:22
 20. avatar
  [5] Janinas [*]

  Za měsíc mě čeká oslava 40. narozenin. Plánuji, že pozvu rodinu a oslavu uděláme na zahrádce. Budeme rožnit kuřecí masíčko a popíjet. Hlavně musí vyjít počasí. Dárky neřeším, protože si dáváme maličkosti. Jen mám radost, když dostanu krásnou kytku, kde nechybí růžová voňavá lilie.

  superkarma: 0 20.07.2006, 07:49:49
 21. avatar
  [4] svetluszka [*]

  ..no, když je to od srdce, tak dokážu mít obrovskou radost i z blbninky k ničemu a nemusím hrát nic, tak nějak to poznám... .....ale takový ty dary .." a těd buď šíleně vděčná"....mi dávaj tada zabrat...

  superkarma: 0 20.07.2006, 07:30:33
 22. avatar
  [3] Petraoz [*]

  Můj přítel slaví za 14 dní s přáteli 33. narozeniny. Je legrace, jak si objednal salonek. Nadiktoval jim jaké jídlo a jaké pití a já přišla druhý den, všechno jídlo jsem zrušila a objednala jsem mu opekané sele. Můj chlap je totiž masožravec. Už jsem taky koupila velikánskou červenou mašli, kterou bude mít ten žvanec kolem krku.
  Už se moc těším

  superkarma: 0 20.07.2006, 07:25:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme