Zdraví

Neudržíte své nohy v klidu pod peřinou?

Paní Marie si už vážně začínala zoufat: ,,Už si ani nepamatuji , kdy jsem si pořádně odpočinula. Ve dne v práci jsem v jednom kole. Večer, když si už konečně sednu k televizi nebo si chci něco v klidu přečíst, tak to začne....
Podivné pocity, co mi začnou proudit v nohou, jsou tak nepříjemné, že se na nic nesoustředím. Nedávno v divadle jsem ani pořádně  nevnímala  děj, nemohla se dočkat přestávky, abych se mohla alespoň na chvíli projít. A  usnout? To je hotové peklo! I několik hodin se převaluji v posteli. Už nevím, kam s těma nohama! Střídavě je odkrývám a přikrývám, promazávám Alpou, masíruji, nepomohly koupele ani zábaly…  Ten nutkavý pocit nohama neustále pohybovat mi nedovolí včas v klidu usnout. Ráno jsem pak jako mátoha - unavená jako běžec po maratónu.“ Možná to taky znáte!?

 

I přesto, že byl SYNDROM NEKLIDNÝCH NOHOU  (RLS = restless legs syndrome) poprvé v odborné literatuře popsán již koncem 17. století, vstoupil do širšího povědomí  ve světě i u nás až koncem 90. let minulého století, a to především díky nárůstu zájmu o rozvoj tzv. spánkové medicíny.

 

Jak se onemocnění projevuje?

 

Nepříjemné pocity v končetinách - těmito obtížemi mohou být postiženy jak dolní, tak i horní končetiny, ale i jiné části těla. Jsou popisovány zpravidla velmi pestře - od neklidu a napětí, projíždění elektřiny, mravenčení, brnění, vrtání červů - až jako špatně lokalizovatelná bolest.

 

Tyto projevy obtěžují postiženého natolik, že je nucen končetinou pohybovat – tento pohyb přechodně od nepříjemných pocitů uleví. Za chvíli se však opět vracejí s opětovným nutkáním k pohybu.

Maximum obtíží se objevuje v klidu nebo je klid ještě více zhoršuje.

 

Výskyt obtíží je hlavně ve večerních a nočních hodinách - typicky při potřebě v klidu se večer na něco soustředit nebo před usnutím. Tyto obtíže často vedou k poruchám usínání. Periodicky se opakující pohyby končetin se mohou objevovat i ve spánku a  způsobovat ,,mikroprobouzecí reakci“. Ráno se pak postižený cítí unaveně a neodpočatě. 

Často se obtíže vyskytují u více členů rodiny - předpokládá se i vliv dědičnosti.

 

Klinickým neurologickým vyšetřením a event. dalšími pomocnými vyšetřovacími metodami je samozřejmě nutné vyloučit  i jiné, tento stav pouze částečně napodobující nemoci.

 

V posledních deseti letech proběhly studie, které dokazují výskyt tohoto onemocnění v populaci. V Kanadě a USA se uvádí 10-20 % populace, u osob starších 65 let je toto procento ještě vyšší.  Evropské a japonské studie udávají  přítomnost těchto obtíží  u 7-10 % obyvatel.

 

Jaké jsou příčiny RLS?

Může se objevovat jako samostatné onemocnění, jehož příčina se předpokládá na úrovni poruchy tzv. dopaminergních mozkových struktur,  nebo vzniká při stavech jako anemie (chudokrevnost)z nedostatku železa,  nebo jako vleklá  onemocnění ledvin, některá  neurologická postižení míchy a nervů, i jako vedlejší účinek některých léků

V těhotenství tyto nepříjemné stavy postihují až 33 % žen.

 

I přesto, že nebyla dosud přesně lokalizována oblast mozku, která je za vznik RLS zodpovědná, jsou možnosti léčby velmi účinné.

 

Léčba spočívá ve farmakologické terapii, kterou lékař dle příčiny a průběhu onemocnění pacientovi naordinuje. Doplňkem  této léčby je i úprava životního stylu pacienta - aktivity pomáhající zmírnit obtíže (relaxační cvičení, zaujetí vhodné polohy končetin), vyloučení faktorů, které mohou obtíže zhoršovat. K nim patří i omezení konzumace kofeinu a alkoholu, také některé léky (např. antihistaminika) příznaky zhoršují.

 

Někdy postiženého ani nenapadne, že by při těchto obtížích měl lékaře vyhledat, což je škoda, protože tyto nepříjemné projevy jsou relativně snadno, rychle a účinně léčitelné.

 

     
   
01.04.2004 - Zdraví - autor: Pavla Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [56] macourek [*]

  Přesně tyto příznaky mám taky a taky musím v noci kopkat a kopkat až z toho usnu. říká, že v noci nestále šlapu a ráno mi říká, ty jsi musela být aspoň v Praze, ale jsem z toho ospalá protože mě to v noci několikrát zbudí. Nikdy jsem si nemyslela, že je to nemoc.

  superkarma: 0 03.04.2004, 11:24:47
 2. avatar
  [54] Léthé [*]

  Vivian:Lexaurin je možná malinko návykový, když se baští ve velmi vysokých dávkách a dlouho. Já ho občas vezmu když jsem z něčeho neklidná a takto již ho občas žeru léta a neřekla bych že bych na něj cítila co by nepatrnou závislost…joooo to , Codein.a Rohypnólek…to byly u mě pokušitelé .

  Jinak tyto neklidy nohou mohou být též příznakem chudokrevnosti,chce to nechat si zjistit železo v krvi.

  superkarma: 0 02.04.2004, 14:21:19
 3. avatar
  [52] Alousek [*]

  Hela, ja to snad mam taky!Nikdy by mne nenapadlo, ze je to nemoc .Nekdy vecer(vetsinou pozde vecer,kdyz jsem uz opravdu unavena) nemuzu klidne sedet, porad prehazuju nohu pres nohu az uz nevim, jak si sednout.Nespavosti kvuli tomu netrpim ale mam od mala problem s chudokrevnosti .
  To je teda gol!

  superkarma: 0 02.04.2004, 11:02:23
 4. avatar
  [51] emma [*]

  Denča: já to mám taky po alkoholu, ale s nohama. nezkoušeli jste někdo Gingko na prokrvení periferie?

  EN: pokud šíleně svědí, bude to plíseň (na chodidlech, mezi prsty) nebo ekzém. šupajdi k dermatologovi!

  superkarma: 0 02.04.2004, 10:15:23
 5. avatar
  [46] Hanďule [*]

  Já to měla v pubertě, naše máma vždycky tvrdila, že je to z toho, že mi rostou nohy.

  superkarma: 0 01.04.2004, 20:18:27
 6. avatar
  [45] Denča [*]

  Díky za článek, vždycky jsem si myslela, že si manžel vymýšlí, nebo je cíťa, protože říká, že ho často brní ruce a když vypije více akoholu, tak ho to budí v noci. Někdy ho to jakoby svědí. Myslíte, že má navštívit neurologa?

  superkarma: 0 01.04.2004, 19:34:18
 7. avatar
  [44] mam-ča [*]

  Vivian: Dík za radu. Jelikož už 6 let funguji na "chemický pohon", netroufla bych si konzumovat jakékoli léky sama, už proto, že by se mohly potkat s předkrmem analgetik a jiných "jedů", kterými se krmím.

  superkarma: 0 01.04.2004, 17:43:00
 8. avatar
  [43] Vivian [*]

  mam-ča: účinnou látkou v Lexaurinu je bromazepam, v Calabronu je bromolaktobionát, takže je to nejspíš něco podobného, nejsem si jistá, nejsem farmaceut, ale obojí je na bázi bromu.
  Ale i na Lexaurin může vzniknout návyk! Já bych si sama pilule určitě neordinovala, zvlášť u poruch suspektně neurologického původu

  superkarma: 0 01.04.2004, 15:49:16
 9. avatar
  [37] mam-ča [*]

  Léthé: Díky za info, prokonzultuji to se svou dodavatelkou jedů.
  Není to něco jako Calabron ? (to je tlumící preparát na bázi brómu, to užíval jeden z mých hyperaktivních synků.)

  superkarma: 0 01.04.2004, 13:20:58
 10. avatar
  [36] Kelly [*]

  medvede - , já to taky nikdy neslyšela ...
  Brnění v nohou z důvodu neprokrvení - takovéto zmrtvění končetin a při následném prokrvení, takovéto mravenčení - to jo , ale nespat, protože nohy chtějí chodit ... ?
  alko: to jsem mívala i já, jako malá, měl to i syn. Řeším to geladrinkem (pokud to do něj dostanu ), nebo želatinovými bonbóny. A je klid.

  superkarma: 0 01.04.2004, 12:38:33
 11. avatar
  [35] Aja [*]

  alko, to budou růstové bolesti...To mají všechny děti. Jen některé víc a některé míň...

  superkarma: 0 01.04.2004, 12:35:44
 12. avatar
  [34] Léthé [*]

  mam-ča: Lexaurin je na zklidnění. Není návykový.Myslím, že je pouze na lékařský předpis...nevím určitě.Já ho na ten předpis mám a beru ho když jdu k zubaři,nebo když jsem večer stále taková „rozjetá“ a nemohu se „zastavit“,údajně nezpůsobuje ospalost,ale u mě ospalost vyvolá,ale je to možná jen tím,že si s nim alespoň uvědomím,že bych měla již brzdit.Vím že ho užívá i moje kamarádka,která má podobné problémy jak tu popisujete,taky problémy ve vztahu…prostě zkus to neboj neublíží.

  superkarma: 0 01.04.2004, 12:32:58
 13. avatar
  [33] medved [*]

  neni to april ???? o takove veci jsem v zivote neslysela

  superkarma: 0 01.04.2004, 12:16:24

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [32] mam-ča [*]

  Léthé: Na co (nebo proti čemu) je Lexaurin ?
  Hlásím se mezi „kopáče“. Když jsem byla osočována manželem, že kvůli mému kopání a šustění nemůže usnout, tak jsem měla pocit, že si vymýšlí. Až když jsem si všimla, že froté prostěradlo u mých nohou je „srstiprosté“ a u postele hromádka žmolků, na nehtech na palcích jsem měla záhadně odřený lak, musela jsem mu dát za pravdu. Přestože vím, že se v noci vrtím jak ventilátor, nějak jsem si to neuvědomovala.
  Vím, že to mám od poškozených nervů, tak to nijak neřeším. Užívám vitamíny i minerály, přehršel léků a snažím se si vyhovět a manželovi dávám náskok, aby stihl usnout dřív, než já začnu kopat.

  superkarma: 0 01.04.2004, 12:15:38
 2. avatar
  [31] JanaVi [*]

  alko: Na to samé si stěžuje občas moje dcera a také mi kamarádka říkala, že to jsou růstové bolesti, měla to také jako malá.
  Vzhĺedem k tomu, že se bolest střídá na obou nohách a na různých místech, jsem se u dětského doktora ještě neptala.

  superkarma: 0 01.04.2004, 12:11:30
 3. avatar
  [29] emma [*]

  Julinka: neříkám, že je to lék, je to doplněk.

  superkarma: 0 01.04.2004, 11:20:33
 4. avatar
  [27] Charmed [*]

  Galadriel: Veř mi, že i já bych šla ... naposledy jsem byla tak před 10 lety , ale jak se říká, hlavu nevěším a jednoho dne se dočkám... určitě... snad... možná... třeba jo

  superkarma: 0 01.04.2004, 10:22:22
 5. avatar
  [26] emma [*]

  kosmokosmo: Vivian: jo? já právě myslela, že když mi operovali štítnou žlázu, tak mi pak hlídali, jestli se mi nevyplavuje vápník, jestli nemám brnění v puse a končetinách... tak jsem si dovodila, že vyplavený vápník v krvi = třes
  ale, že na ty nohy funguje hořčík, to vim jistě

  superkarma: 0 01.04.2004, 10:19:58
 6. avatar
  [25] Vivian [*]

  Léthé: taky se mi strašně líbí "kopkání"

  superkarma: 0 01.04.2004, 10:12:05
 7. avatar
  [24] alko [*]

  Když byla dcera malá, tak mezi 5-10 rokem, budívala se v noci bolestmi nohou. Pediatrička to označila jako růstové bolesti, ale nic s tím nedělala. Neuspěla jsem ani na ortopedii. Nemohlo by to souviset s tímto syndromem? Nemáte někdo podobné zkušenosti?

  superkarma: 0 01.04.2004, 10:12:01
 8. avatar
  [23] Vivian [*]

  emma: i nedostatek vápníku způsobuje křeče.

  brouk: jo, je to hrozně divnej pocit, akorát to vůbec nebolí Já to naštěstí už nemám, ale když mě to někdy dřív přepadlo, myslela jsem, že se zblázním. A nejhorší to bylo, když to na mě spadlo při maturitní písemce. Já měla pocit, že to jsou úplně cizí nohy... Nemohla jsem se na nic pořádně soustředit, pořád jsem musela něco dělat s nohama, abych se zbavila toho šíleného a nepopsatelného pocitu.
  Přišlo to vždycky úplně nečekaně a trvalo to tak dva, tři dny...
  Už je to naštěstí pryč. Myslím, že stačilo, abych zahodila všechny psychoprášky a přestala se sebou tak zabývat

  superkarma: 0 01.04.2004, 10:10:48
 9. avatar
  [22] Léthé [*]

  vypadlo mi "ma"...z nohama kopkám,šoupu,hejbu ,k doktorovi nejdu .
  Saturninko,dej pak info,co ti mudr poradil na kopkání aby tě nakonec z té ordinace nevykopal,jako včera ten chirurg v Televizních novinách na Nově tu maminku s dítětem

  superkarma: 0 01.04.2004, 10:07:30
 10. avatar
  [21] Léthé [*]

  Saturninka: To je hezké to „kopkání“ …já nekopkám já když nemohu usnout tak z noha šoupu a tím se uspím ...že by to bylo kopkání .

  superkarma: 0 01.04.2004, 10:02:20
 11. avatar
  [20] Saturninka [*]

  Léthé: ano, máš pravdu - v čekárně u doktorů se to zhoršuje až do takové míry, že nejen že pokopkávám, ale jsem schopná i nakopnout el.
  Bože - to je ale nebezpečná nemoc!!! neměli by mne držet v ústraní ?

  superkarma: 0 01.04.2004, 09:45:58
 12. avatar
  [19] Dudlajlama [*]

  Cauko Charmi, ja bych sla tancovat, ale doslova, uz jsem nebyla veky veku .

  superkarma: 0 01.04.2004, 09:45:46
 13. avatar
  [18] Saturninka [*]

  Znáám - a už zatraceně dloooooooouho. Někdy v 17ti jsem začala mít problémy s lýtkama. Když jsem někam spěchala (většinou na rande úplně šíleně mi ztuhla lýtka, jakoby velmi bolestivá křeč, až mi to mé krásné nožičky pokaždé pokřivilo . Musela jsem si sednout, protože jít dál se prostě nedalo. Třeba na obrubník, ale sedět, až mne to přešlo - třeba i hodinu. Moje tehdejší dorostová lékařka mne zdupala, že si vymýšlím a vykopla mne . Od té doby jsem si netroufla s nohama k dotkorovi jít. Tyhle problémy postupem času odezněly a přišly jiné - bolesti večer a v noci, jakoby stahování lýtek, někdy bolely i holení kosti, někdy kolena - ale VŽDY to vedlo k tomu, že jsem bez kopkání nohama neusnula. Zvykla jsem si na to natolik, že když někdy nemůžu usnout a i když mne zrovna nohy nebolí, kopkám si a kopkám, až se ukopkám . Že je to nemoc jse se dočetla cca před 1/2rokem na netu. Minulý týden jsem se po tolika letech odvážila říct o tom svému obvodnímu, dal mi papír na ortopedii. Ještě jsem tam nebyla - marodí mi obě děti a já nemám kam je šoupnout, abych tam zašla.
  Ale po víc jak 15ti letech problémů ani nevím, zda chci, abych v noci nekopala nohama - co když pak vůbec neusnu ?!

  superkarma: 0 01.04.2004, 09:44:19
 14. avatar
  [17] Charmed [*]

  Aja: Díky vnitřím křečákům jsem tyto stavy zažívala celkem často - nevěděla jsem, kam ty nohy "vrazit", aby mě přestaly bolet, pořád jsem s nima jakoby cukala a nebo jak psala Gala "tancovala" ... a právě od těchto nepříjemných stavů mi pomohl ten sprej od LR .

  superkarma: 0 01.04.2004, 09:35:04
 15. avatar
  [16] kosmokosmo [*]

  Léthé:

  superkarma: 0 01.04.2004, 08:50:53
 16. avatar
  [15] Léthé [*]

  Já něčím podobným trpím právě u toho lékaře,když čekám v čekárně než se štamgasti v důchodu s naší obvoďačkou vykecají a já nejen podupávám,ale jsem i zelená vzteky a vyřešila jsem to tak,že k lékaři nechodím.Od té doby tyto problémy nemám .

  superkarma: 0 01.04.2004, 08:49:27
 17. avatar
  [14] kosmokosmo [*]

  tuna je odborniku.......

  superkarma: 0 01.04.2004, 08:49:12
 18. avatar
  [13] kosmokosmo [*]

  Ale pokud ho snis moc........muzes mit ledvinovy kameny

  superkarma: 0 01.04.2004, 08:48:17
 19. avatar
  [12] kosmokosmo [*]

  emma.........nemyslis nahodou, ze kdyz ho mas malo...tak muze dojit ke krecim?

  superkarma: 0 01.04.2004, 08:47:17
 20. avatar
  [11] emma [*]

  já tím také trpím, ne nějak děsně, ale když to přijde, je to nepříjemný. zjistila jsem, že to zhoršuje alkohol.
  a s tím vápníkem - vápník podporuje nervosvalový přenos, takže pokud ho sníš moc, může dojít až ke křečím.
  spíš je na toto doporučován hořčík (magnesium)

  superkarma: 0 01.04.2004, 08:41:09
 21. avatar
  [10] kosmokosmo [*]

  Lecba spociva v tom, ze lekar da cloveku -leky........jak poucne

  superkarma: 0 01.04.2004, 08:40:24
 22. avatar
  [9] Dudlajlama [*]

  Taky mam nekdy ty neklidne haxny, i kdyz ne pravidelne a taky ne ve spani, spis pred spanim se snazim usalasit do nejake prijatelne polohy. Taky kdyz sedim, casto nohama kvrdlam a ve stoje se zase vrtim a prenasim vahu. Je to ale spis, kdyz jsem pretazena, unavena. To ale neni urcite to konecne stadium, protoze jsem o tom videla porad v TV, zabery ze spankove kliniky, a te pani tam nohy drnkaly uplne strasne a automaticky, porad a porad i v tom spanku.

  superkarma: 0 01.04.2004, 08:20:49
 23. avatar
  [8] Žábina [*]

  to jsou nemoci ...jako včera ukazovali v TV chlapečka /8let/, který nemůže pohybovat svaly v obličeji...neudělá žádnou grimasu, nemůže se usmát....

  superkarma: 0 01.04.2004, 08:08:36
 24. avatar
  [7] alko [*]

  Vůbec jsem netušila, že to je opravdová nemoc. Také mě to občas trápí, říkám tomu "nervózní nohy".
  Zvlášt v divadle je to velmi nepříjemné. Ale jakého lékaře vyhledat? Obávám se, že praktická lékařka by mi řekla, že jí také bolí nohy a bylo by to smetené ze stolu. Ale pojedu brzo do lázní, tak se tam na to zeptám.

  superkarma: 0 01.04.2004, 07:46:30
 25. avatar
  [6] Aja [*]

  Tím asi trpím taky...Ale ve spaní ne. Někdy během dne a večer, když se usádlím u TV, tak cítím, jak mě "tlačí křečáky"...je to asi dáno únavou. Naučila jsem se uvolnit a "odhmotnit" nohy...

  superkarma: 0 01.04.2004, 07:43:19
 26. avatar
  [5] Léthé [*]

  trdlo:zkus Lexaurin.

  superkarma: 0 01.04.2004, 07:01:11
 27. avatar
  [4] trdlo [*]

  Mozna se ve clanku melo napsat, jakymi leky se to leci? Nekdy to mam taky, ex mi rikal ze "uz zase ze spani tancuju". Ted tu podupavam, jenom jak o tom ctu. Ten vapnik bych mohla zkusit.

  superkarma: 0 01.04.2004, 02:05:31
 28. avatar
  [3] kubikm [*]

  brouk: já jsem ochrnutá a mám v nohách mravenčení...ale o tomto jsem slyšela, že je to nedostatek vápníku...nezkoušelas to?

  superkarma: 0 01.04.2004, 00:26:47
 29. avatar
  [2] brouk [*]

  Vivian já mám tyto potíže už dlouho.Ato je mi 28 let.Při práci stojím a tak jsem si říkala,že mám nohy hodně unavené ale pak jsem zjistla že to není tím.Projevujee se to takovým nutkáním s nohama cukat a je to hodně nepříjemné.Třeba zrovna tet.Nemůžu jít spát protože to nejde snést a budím tím .A dědičné to asi je protože babi to má taky.Jestě tak před 3 lety jsem se jí smála když mi řekla že "nemůže spát jak ji bolí nohy" Kdybych věděla co me čeká tak bych jí ty packy masírovala do zblbnutí

  superkarma: 0 01.04.2004, 00:20:06
 30. avatar
  [1] Vivian [*]

  No nevím, jestli je to apríl, ale já jsem tohle opravdu měla... ale naštěstí to odeznělo samo, považovala jsem to za nějaký vedlejší průvodní jev svého depresívního syndromu a dostala jsem na to Rivotril. Měla jsem v nohách tak divný pocity, že jsem vůbec nevěděla, jak je mám popsat, připadala jsem si jako cvok...

  superkarma: 0 01.04.2004, 00:06:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme