Rodina

Netrestejte druhé dítě trestáním prvního

Na zajímavý problém ve výchově dvou a více dětí jsem narazil při rozhovoru s klinickou psycholožkou Zdeňkou Sládečkovou. To, že trestáte neposlušné dítě před poslušným, může vést k fatálním psychickým následkům u poslušného dítěte.

punish

Možná vás už někdy napadlo, že když trestáte jedno dítě a je u toho přítomno druhé, může to druhé dítě nějak vnímat. A nemýlíte se! Navíc, pokud máte jedno z dětí více citlivé, můžete nevědomky trestáním prvního dítěte druhému dítěti psychicky uškodit.

O této zajímavé problematice jsem si povídal s klinickou psycholožkou Zdeňkou Sládečkovou.

Vnímá druhé dítě trestání prvního a může mu to nějak uškodit?
Jde o to, že je velice složité, občas dokonce ne úplně možné, zvolit stejnou výchovu pro dvě a více dětí, byť jsou všechna tak říkajíc z jednoho vrhu. Každé dítě (ale obecně jakékoli mládě) se rodí s genetickou výbavou, která jim určuje, jaké budou mít povahové vlastnosti a temperament. Díky tomu každý výchovný dopad, který na jedinečný terén dítěte máme, jde přes jiné psychické filtry než u druhého dítěte. Máme-li děti, které jsou odlišné, pak nemůžeme očekávat, že pakliže výchovně zasahujeme na jedno dítě, že to psychicky nezpracovává i druhé dítě.
Cokoli učiníme, jde tedy přes všechny psychiky všech přítomných dětí. Dopad může být až legrační, protože obvykle výrazněji výchovně zasahuje právě na děti, které nás tak zvaně neposlouchají, neslyší, a tedy jim říkáme neposlušné. Ale je-li poblíž dítě, které je na příjmu a je poslušné - naslouchá a poslouchá našim slovům, tak celý náš projev a výchovné nasazení nedopadne do té neposlušné psychiky, ale vždycky dopadne do té poslušné.

Abychom to trochu zlidštili, je to tedy tak, že mám vědět, jedno poslušné, druhé neposlušné. Jdu seřvat neposlušné dítě za bordel v pokoji, který způsobilo, tak co se stane? Pokoj uklidí to poslušné?
Obávám se, že ani jedno a budete si pokoj muset, až budou děti spát, uklidit sám. To neposlušné se bude snažit všemi svými prostředky, aby dále neposlouchalo, druhé se nás bude bát, třást se v koutě, protože jsme tam přišli a zahulákali na to neposlušné dítě, což u poslušného akorát vyvolá větší psychické napětí a neuroticitu. V tomto stavu se poslušné dítě neodváží uklidit, i když by rádo, aby byl klid, protože tam jsou jasně dány pokyny. Stane se to, že párkrát zakřičíme a neposlušné dítě po nějakém stopadesátém zařvání tedy vstane a půjde věci nakopat kamsi do krabice. Poslušné dítě po nějaké delší době skončí u dětského psychologa.

Takže neposlušné dítě nezačne být ani o trochu více poslušné a poslušné dítě z toho bude mít psychické problémy.
Když to vyostříme do extrému, tak opravdu se tak může stát. Rodiče se mnohdy diví, že mají dvě děti, vychovávají je úplně stejně, ale nakonec z nich mají dva úplně odlišné lidi.

Dobře, ale jak tomu zamezit, když vím, že mám dvě tak diametrálně odlišné děti? Na jedné straně extrémně citlivé, na druhé straně neposlušné.
Úplně ideální by bylo, vyřizovat si to vždycky jen s tím dítětem, kterého se problém týká. Tedy zavolat si neposlušníka a vyřešit to s ním individuálně. Je dobré, aby u toho to citlivé dítě nebylo, protože ho to dostane jen do nějaké pocitové nejistoty.
Druhá věc je ta, že nátlakem, sankcemi a křičením příliš výchovného efektu nedosáhneme. Podle psychologických výzkumů to, co se musí dělat pod nátlakem, se dělá jen v tu chvíli, dokud je přítomen dozorce. Pokud dozorce odejde (tedy ten, kdo to přikázal), tak nejen, že se věci dít přestanou, ale dokonce je k nim i velký psychický odpor. Třeba já měla maminku, která mě nutila uklízet a výsledek je takový, že je ze mě psycholožka-bordelář. Jestli se někde necítím dobře a pod nátlakem, tak je to tam, kde jsou narovnané i střapce u koberců.
Co by se dalo nedoporučit, je ventilování negativních emocí před dětmi. Neukazovat jim, že nejsme schopni se ovládat. Neměli bychom děti zastrašovat, činit na ně nátlak a měli bychom spíše postupovat rozumně, aby děti měli čas, měnit se a jejich psychika měla prostor k vývoji.

Jak ale tedy dítě potrestat? To nemohu odepnout pásek, nebo dítěti jednu zaslouženou lupnout?
Úplně nejmodernější psychologie říká, že sem tam nějaká facka - nesmí to být týrání - je přínosná. Ale nesmí to být ve výbuchu vzteku, dítě musí cítit, že je to zasloužený trest, ne, že schytalo facku, protože jste se rozčílil. Je velká nevýhoda, když rodič neumí sám sebe ovládat a žádá to od svého dítěte - to je absurdní. Pak mohu očekávat, že moje dítě bude moje kopie, protože mu to nevysvětlím, že se ovládat dá.

PhDr. Zdeňka Sládečková

Zdeňka Sládečková

poradenská psycholožka

Kam dál?

S doktorkou Sládečkovou...

   
23.01.2012 - Děti - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [13] hubajda [*]

  toto ted poznavam skrze dceru ktera chodi do tridy s divkou ktera ma doma dle meho prastene rodice vse ji zakazuji a za kazdou blbost ji mlati aj za to ze promluvi s kamaradkou venku dostava narez ma jeste mladsi sestru a ta ji neustale popichuje a kdyz se ozve ta starsi tak ji hned zbiji nebo reknou ze si to vymysli ze mladsi je hodna a ona je ta zla a vse dela naschval a ze lze ,ta divenka dostala vsi a jeji matka ji rekla ze ji nechce a ze je blazen ze ji strci do nemocnice je me te divenky lito ale co clovek muze udelat v takove situaci

  superkarma: 0 02.02.2012, 11:43:38
 2. [12] Milanka [*]

  Já sourozence litovala, když byli byti. Hlavně mě vadí, když se dítě trestá před jinými dětmi. Je to ponižující vůči dítěti. Rodič si ho má vzít stranou a domluvit mu, nepomuže-li domluva, nebo je dítě drzé, myslím, že dostat přes zadek nikomu neublížilo. Rozhodně ne facky, přes obličej se dítě nebije. Právě tak i ve škole učitelé velmi často dítě ve třídě zesměšňují a ostatní děti toto dítě  ponižují a posmívají se mu. Totéž platí i u sourozenců. Záleží na povaze dítěte. Někdy sourozenci drží při sobě, jidy je to tak, že jeden druhému  trest přeje a má radost, že se to týká toho drhého. Neuvědomuje si, že příště to může být právě naopak.

  superkarma: 0 23.01.2012, 19:14:28
 3. avatar
  [11] denkas [*]

  Sml30 datura — #10 Sml30Sml30

  superkarma: 0 23.01.2012, 15:54:33
 4. avatar
  [10] datura [*]

  Já jsem jednou dala pár facek starší dceři, ona se urazila a šla trucovat na botník v předsíni a druhá dcerka o 4 roky mladší šla za ní, sedla si vedle ní a pravila nic si z toho nedělej, máma je blbá. Takže tomu, že by z toho měla trauma na celý život nevěřím, spíš to šoklo měSml22

  1. na komentář reaguje denkas — #11
  superkarma: 0 23.01.2012, 14:14:00
 5. [9] molly [*]

  U nás to občas funguje tak, že když seřvu jedno děcko (např za bordel v pokojíku) příjde za chvíli to druhé žalovat, že ségra neuklízí. Sourozenecké spojenectví funguje jen když se to týká obou, ale jak jde o trest jen jednoho potomka tak veškerá solidarita jde stranou.

  superkarma: 2 23.01.2012, 12:54:41
 6. avatar
  [8] maje [*]

  mě by jen zajímalo, jak se chovají v dospělosti lidi, kteří byli vychováváni dle všemožných pouček a výchovných knihách.Sml24Sml24

  superkarma: 1 23.01.2012, 10:24:31
 7. avatar
  [7] dazou [*]

  cilani — #6 presne, predstava, ze cekam hodinku, nez dostanu sprdaka ci sekacku mi drasa zaludek i ted, natoz chudak diteSml22

  superkarma: 0 23.01.2012, 10:11:53
 8. [6] cilani [*]

  dazou — #5 Hlavně si myslím, že když to děcko zjistí, že vylágoš bude až když si matinka vyčistí hlavu a vypije kafe, aby teda byla klidná, tak si užene vředy už jen z toho čekání, co přijde. Podle mě, když děcko zlobí neúměrně tomu, co se dá snést, má přijít trest, žádné čekání a hledání vhodnější/klidnější chvíle. Žádné tak přecitlivělé děcko,že by se hroutilo, když jeho sourozenec dostává zasloužený trest, neznám.

  1. na komentář reaguje dazou — #7
  superkarma: 0 23.01.2012, 10:06:39
 9. avatar
  [5] dazou [*]

  vsude se tvrdi, ze kdyz se dite nepotresta hned, trestat se nema, jelikoz mu nedojde o co slo. tady se pise, ze trestat s chladnou hlavou. predstava, ze bych cekala hodinu ci dve, nez vysumim je mi k smichu, vzdyt po hodine to dite  ve vetsine pripadu ani nevi, co provedlo, tedy kdyz to neni zasadni.

  Ze by druhe dite bylo stresovane potrestanim druheho se mi take jeste nestalo, mozna jednou jedna z nich brecela, ale mam dojem ,ze spis se bala, ze ji taky nejaka pristane, a ne, ze je trestana ta druha. vetsinou jedna jak druha sedi ani neduta, protoze vi, ze kdyz uz mne vytoci, tak staci malo,aby se to netykalo i ji.

  1. na komentář reaguje cilani — #6
  superkarma: 0 23.01.2012, 09:59:22
 10. avatar
  [4] phoebe24 [*]

  Rikina — #1 já tedy viděla dítě, které je v silném stresu, když je seřvána mladší sestra. Mám to dítě doma. A když  bych to trvale ignorovala, myslím, že by ze starší dcery  vyrostl pěkný zakomplexovaný neurotik. Ta doktorka ví velmi dobře, o čem mluví Sml67

  superkarma: 0 23.01.2012, 08:29:19
 11. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  Nejsem si jistá, že paní psycholožka mluví o nějakých živých normálních dětech. Spíš o nějakých učebnicových kazuistikách narušených jedinců. Když trestám jednoho, ostatní velmi dobře chápou, co se děje a ví, co nastane, pokud by se provinili stejně. Snažím se být spravedlivá, ale že by se jedno zhroutilo, když druhé dostává za uši...Sml80

  superkarma: 1 23.01.2012, 08:16:14
 12. avatar
  [2] Altamora [*]

  Rikina — #1 Taky se vždycky divím, že se doporučuje trestat s chladnou hlavou. To jsem nikdy nedokázala. Nějak mi ti mí potomci nepřipadají traumatizovaní. I když jsem nikdy napochopila, proč je třeba dělat scény kvůli úklidu a podobným nedůležitým věcem. Tady bych ani o trestu nemluvila, prostě něco za něco. Nemáš uklizeno, musím to udělat já, nemám tedy čas přečíst ti pohádku. To přece není trest, ale konstatování faktů.

  superkarma: 0 23.01.2012, 01:48:11
 13. [1] Rikina [*]

  Sml28 No, někdy mám pocit, že paní Sládečková spadla z Měsíce, když čtu zde nejrůznější její rady u všemožných článků. Sml80 Ještě jsem neviděla dítě, které se třese hrůzou, je-li napomínán či trestán sourozenec, zato dítě, které se škodolibě raduje z téhož, to ano. Sml57 Což mi přijde jako větší problém. No a pak si myslím, že dítko spíš pochopí, že schytalo jednu výchovnou, protože se rodič právem rozčílil, že něco provedlo, než když ji schytá od ledově klidného člověka po zralé úvaze. V prvním případě mu sice dojde, že i rodič je jen člověk a že všechno má své meze, zato v tom druhém se naučí, že máme-li fyzickou převahu, můžeme druhému ublížit jen tak, s chladným rozmyslem, protože jsme se usnesli, že podle nás si to zasloužil. Sml68 

  1. na komentář reaguje Altamora — #2
  2. na komentář reaguje phoebe24 — #4
  superkarma: 3 23.01.2012, 00:44:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme