Pozor! Nepleťte si to s bondovským: Protřepat, nemíchat! Nejde totiž o oblíbené pití tajného agenta 007, ale o dítě, konkrétně plačící dítě, které se ne a ne utišit.

Řev neustává a vám už z toho pomalu tečou nervy. Máte chuť s ním pořádně zatřást?

Tak na to zapomeňte! Když malé miminko nepřetržitě pláče a křičí a vůbec nic ho nepomáhá uklidnit, zoufalému rodiči mohou – zvlášť během nočního vstávání – rupnout nervy a dojde na drastičtější metody umlčování křiklouna.

Zcela automatickým popudem je dítkem zatřást. Někdy to zabere. Dítě je vyvedeno nepříjemným pohybem z rytmu a reaguje zklidněním. Bohužel, pak má rodič sklon zákrok opakovat i příště.

Ale takové jednání je ze zdravotního hlediska velice nebezpečné. Existuje dokonce takzvaný syndrom třeseného dítěte (SBS, anglicky Shaken Baby Syndrome).

Podle pediatričky Hany Maškové se jedná o to, že krční svaly malého dítěte nejsou ještě dostatečně silné na to, aby udržely poměrně těžkou dětskou hlavičku.

Prudké třesení a cloumání může poškodit mozkové cévy a tím i samotný mozek dítěte. Stačí jen chvilka a může dojít ke krvácení do mozku s následnými vleklými zdravotními potížemi, či dokonce k trvalému postižení.

Matoucí příznaky
„Zradou je, že se po určitou dobu problémy nemusí projevit, nebo připomínají jen běžnou virózu spojenou s podrážděností, ochabnutím svalů, nehybností, nechutenstvím, neschopností sát anebo polykat, ale i s poruchami vědomí, zvracením a zástavou dechu,“ říká Mašková.

Bohužel celá čtvrtina (25 %) případů SBS končí smrtí, ostatní mohou způsobit trvalé poškození mozku, epilepsii, ztrátu sluchu, slepotu, mozkovou obrnu, poškození míchy, poruchy učení a spánku anebo mentální retardaci.“

SBS se nejčastěji vyskytuje u dětí do jednoho roku, ale existují i případy starších batolat či dětí pozdějšího věku.

Přečtěte si také
Jak uspat mimino
Stále křičí, stále by si chtělo hrát, stále vyžaduje pozornost? Rodiče bolí hlava, ale miminko ne a ne usnout... Máme pro vás deset tipů, jak ho uspat!

„Pokud máte podezření na SBS, ihned kontaktujte rychlou lékařskou pomoc nebo okamžitě vyhledejte pediatra. Ten provede potřebné vyšetření, určí správnou diagnózu a eventuálně vyloučí možné nebezpečí hrozby SBS,“ radí lékařka.

Prevence
Je jen na rodičích naučit se ovládat rozčilení, vypěstovat si rozvahu a skutečně „pevné nervy“ a zvládat umění utišit miminko, které neumí vyjádřit důvod naléhavého pláče.

Plakalo vaše dítě často a bezdůvodně? Jakým způsobem jste je konejšila? Poradíte ostatním matkám, co v takovém případě na miminko zaručeně zabírá? Povolily vám někdy nervy a dítě dostalo naplácáno? Mělo to účinek?

Reklama