Finanční krize posledních dvou let donutila firmy šetřit téměř na všem. Za oběť jí padly i firemní večírky. Ty letos sice znovu ožívají, ale často v jiné podobě. Snaha o jejich zkvalitnění a další možné využití vede k tomu, že dnes jsou i několikadenní a propojené s teambuildingem. Místo večerního posezení v hospůdce tak zaměstnanci míří třeba na víkendové hory.

hotel

V posledních letech firmy vánoční večírky spíše omezovaly. Letos to pro zaměstnance vypadá lépe.

Tento trend ostatně potvrzují i manažeři hotelů. Větší zájem než v předchozích letech hlásí například z Krkonoš, kde vedou hotely s wellness zázemím. Neslaví se už jen pár hodin v hospůdce. „Firmy naopak sázejí na motivační programy, kde všichni stráví minimálně jednu noc,“ potvrzuje expert na cestovní ruch. „Před krizí se slavilo v devíti z deseti firem, teď je večírků méně, ale o to jsou přínosnější.“

V nabídkách českých hotelů se objevují speciální firemní balíčky a není pro ně problém „ušít“ program na míru. Večírky je možné uspořádat i v určitém stylu, v nabídce je možné najít dobu kamennou nebo karibskou noc. Jako přivítání se může objevit domácí závin a punč, během víkendu mohou všichni využít služeb wellness centra a nechat se hýčkat od profesionálů. Pokud se firma domluví dopředu, mohou být prostory vyhrazené jen pro její zaměstnance.

Hotel kontra hospůdka

Posezení na jeden večer v příjemné restauraci je fajn, ale nedá vám příležitost poznat své kolegy lépe. Vícedenní pobyty s nocováním a motivačním programem mají oproti i té sebelepší hospůdce několik výhod.

  • Ani při sebelepší vůli se vám do posezení v hospůdce nepodaří „propašovat“ účinné teambuildingové aktivity. Naproti tomu při delším pobytu můžete zkusit třeba korporátní bubnování.
  • Teambuildingové aktivity nejen stmelí kolektiv, ale dokážou odhalit místa, kde to skřípe.
  • Při pobytu přes noc odpadají starosti s odvozem. Nikdo nemusí pohledem neustále stíhat hodinky a odcházet kvůli poslednímu spoji v tom nejlepším.
  • Pokud má hotel wellness centrum, je možné se v něm nechat hýčkat. Firmy navíc často dávají poukazy na masáže svým zaměstnancům jako dárek.

Ne do hospůdky, ale na hory!

Firemní večírek by mě být zorganizovaný s předstihem. „Když termín jeho konání ohlásíte pár dnů předem, nikdo na něj nepřijde, protože všichni už mají jiné plány, zvláště před Vánocemi,“ nastiňuje personalistka jedné firmy. Ubytování se proto zamlouvá už nyní, na přelomu října a v prvních listopadových dnech.

hotel

Právě teď je nejvyšší čas zamluvit místo a čas konání vánoční firemní akce.

Firemní večírek by neměl být příležitostí, jak se zadarmo napít a najíst na účet firmy, ale možností pobavit se a upevnit vztahy s kolegy, popřípadě navázat vztahy nové.

Teambuildingový pobyt může být zároveň i poděkováním zaměstnancům za celoroční dřinu. Pokud se tedy vhodně doplní třeba poukazem do hotelového fitness nebo wellness centra. Zároveň je hotelový personál schopný zajistit hladký průběh celé akce. Na nikoho nepadá nevděčná role organizátora, popřípadě nočního řidiče, který ostatní kolegy rozváží domů. Bavit se můžou všichni.

Bubnování jako způsob utužení týmu? Proč ne!

Způsobů, jak utužit kolektiv, je spousta a odborníci na tuto oblast dokážou kolektiv nejen stmelit, ale i odhalit možné třecí plochy, kde komunikace nebo kooperace drhne. Nejintenzivnějším způsobem teambuildingu je momentálně takzvané korporátní bubnování, které některé hotely „přibalují“ k firemním balíčkům.

Některé hotely nabízejí speciální firemní balíčky, a zajistí tak celou akci, včetně jídla, pití, ubytování a programu. V nabídce mají například:
  • bezplatné wifi připojení
  • zajištění hudby - kapela, Dj
  • tematickou výzdobu
  • open bar ke slavnostní večeři
  • volný vstup do bazénu, sauny, vířivky, wellness programy
  • outdoorový program v okolí hotelu (segway, paintball, skákací boty, lukostřelba, pavoučí sítě

Zájem o tuto aktivitu roste. To ostatně potvrzuje i manažerka jednoho z hotelů, který korporátní bubnování nabízí. „Zájem je jak o krátké programy, tak o intenzívní workshopy trvající celý víkend,“ říká. Účastníci na začátku kurzu nafasují bubny a další perkusní nástroje a pak už jen poslouchají pokyny facilitátora - člověka, který celou skupinu vede.

hotel

Vánoční večírek se nemusí omezit jen na posezení v hospůdce. Je možné vyrazit i na společný delší pobyt.

Ten z „běžného“ hraní dokáže pro zlepšení chodu firmy vytěžit maximum. „Korporátní bubnování může zlepšit koncentraci účastníků nějakého kongresu, stačí zhruba 15 minutové společné hraní,“ vysvětluje lektor a dodává: „Druhou možností je utvořit menší skupinu a delším společným hraním odhalit problémy, které v ní mohou být. Na konci akce pak správný lektor doporučí, co je potřeba zlepšit.“

Společný předvánoční pobyt nejen utuží kolektiv, ale je i příjemným únikem z předvánočního shonu a možností k nastínění firemních plánů do budoucna - pokud se to nepřežene. Většina účastníků se totiž přijela bavit, a ne pracovat přesčas. Hlavně v době krize si firmy uvědomily, že peníze investované do zaměstnanců se jim mnohonásobně vrátí. Motivovaní a loajální zaměstnanci jsou totiž jedním z receptů, jak těžké časy zvládnout.


Inzertní sdělení: Tipy na Vánoční večírky

OREA HOTELS, největší český hotelový řetězec s více než 20 hotely v těch nejatraktivnějších lokalitách České republiky vybírá z nabídky hotelů vhodných pro firemní akce:

hotel

Hotel na Vysočině nedaleko Milovského rybníka je ideálním místem pro vánoční párty - uvítací závin a punč, slavnostní raut, nebo bazén a fitness - i to je v ceně akčního balíčku.

hotel

I v Krkonoších je možné uspořádat netradiční vánoční party. Příkladem může být třeba „Vánoční Juchajda". Hostům bude k dispozici otevřený bar, čeká je i luxusní snídaně a bohatá večeře o několika chodech.

hotel

Šumavský hotel s krásným bazénem s protiproudem, wellness centrem a unikátním výhledem na hřebeny je dalším z míst, kde je možné uspořádat netradiční vánoční setkání

hotel

Vánoční večírek nad Brněnskou přehradou - i to je jedna z netradičních možností jak poděkovat zaměstnancům a klientům za uplynulý rok. V hotelu je i luxusní wellness centrum.

Foto: OREA HOTELS

Reklama