Vánoční svátky už doslova klepou na dveře, a pokud ještě nemáte promyšlenou vánoční výzdobu, přicházíme s inspirací.
Tentokrát nebude řeč o tradičních betlémech, svícnech a věncích, ale o květinách. Věřte, že i vánoční květinová výzdoba může vystihovat váš osobitý životní styl a navodit vánoční atmosféru.

Kdo si zakládá na tradicích, dá jistě přednost osvědčené kombinaci červené a zelené. Pro romantiky, kteří rádi podlehnou hřejivé atmosféře, se ideálně hodí zlatá barva, kdy celkový dojem aranžmá podtrhují zlaté doplňky jako korálky, stužky a drátky. Květiny v tomto stylu jsou křehké, voňavé, aby odrážely jemnou romantickou duši. Dojem modernosti zase navozuje dnes tolik populární bílá barva, a aranžmá jsou pak ovlivněna minimalistickým stylem. Zastánci moderních interiérů určitě sáhnou po designových orchidejích.  

 

Klasika v dnešní době

Červená a zelená jsou tradičními barvami Vánoc. Červená symbolizuje lásku a teplo, obecně je vyjádřením barvy krve, která byla prolita pro lásku k Bohu. Zelená v tomto kontextu představuje naději. Když odhlédneme od symboliky, jednou z vlastností červené barvy je, že absorbuje světlo a navozuje pocit intimní atmosféry. Ta koresponduje s povahou Štědrého večera, který je vždy opředen trochou napjatého očekávání a během něhož se lidé scházejí v užším rodinném kruhu.

 

I když milovníci tradic použijí klasickou kombinaci červené a zelené, nemusí se omezit jen na vánoční hvězdy, ale mohou zkusit něco nového.
Velmi svěží mohou být aranžmá díky využití nepříliš známé květiny Euphorbia fulgens. Květenství Euphorbia fulgens se nejlépe vyjímají v pevně vázaných biedermeierovských kyticích. Díky dlouhému stonku lze tuto květinu postavit i do vysoké vázy. Euphorbia fulgens pochází z Mexika, původní barva květů je oranžová, šlechtěním však vznikla celá řada dalších barevných variant, včetně smetanové, žluté, červené, růžové, bílé a lososové.

Vánoce – to jsou i rostliny, proč tedy nesáhnout po rostlině Calandiva s bohatou záplavou červených kvítků, které svým tvarem připomínají růže? Calandiva se poprvé představila před pěti lety na výstavě Hortifair v Amsterdamu. Je to vlastně potomek velmi oblíbené Kalanchoe. Calandiva má krásné drobné květy, můžeme vybírat kromě červené i růžové, bílé, bílorůžové, oranžové a purpurové odrůdy.


Romantická zlatá

Pokud patříte mezi romantiky a chcete i interiéru dodat nádech jemnosti a hřejivosti, laďte ho dozlatova. O Vánocích nebude ani velmi hojné využití této barvy působit kýčovitě. A třpytivé odlesky zlaté barvy v tlumeném osvětlení nadchnou každou romantickou duši. Takovou atmosféru dokonale podtrhnete například lahodně vonícím šeříkem a líbenkou (Eucharis).
Eucharis je odrazem elegance, má zajímavě tvarované bílé květy připomínající bílé narcisy. Kromě toho jeho květy příjemně voní. Duté stonky nesou pět až osm kouzelných květů. Eucharis je nejen oblíbenou řezanou květinou, která hraje prim při tak speciálních událostech, jako jsou svatba či Vánoce, ale pěstuje se i jako působivá hrnková rostlina, která kvete až třikrát do roka.

 

Šeřík symbolizuje něžnost první lásky a city všeobecně. Právě jeho bílé květy jsou pro vánoční aranžmá ideální. Šeřík je nejen okouzlující, ale i nádherně voní. Mnoho lidí vnímá vůni šeříku jako svěží a ovocnou, a proto je řezaný častou výzdobou domácností. Kvůli mimořádné vůni se esence šeříku využívají při výrobě parfémů a mýdel.

 

 

Moderní bílá

Bílá je barvou nevinnosti, dokonalosti a čistoty a v přeneseném významu i čistých a jednoduchých linií moderního designu. V současné bytové architektuře je jednou z nejpopulárnějších barev. Bílá ale také navozuje zimní atmosféru, protože je barvou sněhu. A sníh rozhodně v představě dokonalých Vánoc nesmí chybět. Bílé barvě se připisují i další atributy spojované s Vánocemi – celistvost, otevřenost, pravda a vlídnost. Stejně jako roste popularita bílé v moderních interiérech, šíří se i obliba orchidejí. Exotické květiny, dříve považované za velice luxusní zboží, jsou dnes běžně k dostání a právě letos mohou dotvořit atmosféru vašich moderních Vánoc. 

 

Květy orchidejí podněcují fantazii, jsou exotické, výrazné, nádherně tvarované, zdobené pozoruhodnými vzory v pestrých barvách. K velmi vyhledávaným orchidejím patří rod Cymbidium. Jako řezaná květina je velmi trvanlivá a oblíbená pro množství květů na jednom stonku. Některé odrůdy dokonce i voní. Velké oblibě se orchideje Cymbidium těší především v období Vánoc – jejich jedinečné květy vytvářejí pohádkovou atmosféru a  přímo svádějí k oslavě svátků.

 

Pro mnohé může být překvapením, že květy orchideje rodu Phalaenopsis jsou stejně trvanlivé jako úchvatné – vždyť tyto výrazně exotické květy s jemnou kresbou vypadají nesmírně křehce. Phalaenopsis je krásná jako tajemný exotický motýl. Název Phalaenopsis doslova znamená připomínající můru. Tyto orchideje nalezneme v celé řadě barevných variant, zejména bílé, růžové a žluté. Květy jsou svojí barvou, tvarem a kresbou tak ojedinělé, že mohou stát ve váze i zcela samotné.

 

Krásné Vánoční svátky s květinami vám přeje Holandská květinová kancelář. 

Reklama