fasada1

Nelíbí se vám stále se zvyšující ceny za energie?Nechcete platit zbytečně vysoké účty? Buďte stejně chytrá jako ty, které již objevily kouzlo zateplené fasády. I přestože se zdá, že nejde o dostatečně ženské téma, zejména něžné pohlaví ve finále ocení, jak vychytralé bylo investovat do opatření, které dlouhodobě sníží finanční zátěž způsobenou energetickými společnostmi.

fasada2Zvenku si na domě jako první všimnete právě fasády. Nejen proto by měl být její vzhled decentní a zejména estetický. Jako příklad, jakou názorovou změnu může nová fasáda způsobit, lze uvést situace na českých sídlištích, kde žijí lidé povětšinou v panelových bytech. Díky novým fasádám se vzhled domů radikálně změnil a staly se tak o několik stupňů příjemnějším místem k žití.

Nikdo nechce platit zbytečně vysoké účty za energie a teplo, a tak není divu, že zájem o zateplování a šetření energiemi stále roste. Zachráníte tak nejen výdaje za teplo, ale i budovu samotnou. Aby vaše nemovitost snadněji udržela teplo domova a zároveň zkrášlovala své okolí, je dobré se držet několika zásad.

Nahoďte domu novou tvář

Většině z nás se při slově „zateplení“ vybaví klasický polystyren, kterým se například vykládají krabice s elektronikou. Stejně jako existuje několik druhů krémů, speciálně vyrobených pro určitý typ pleti, existují i různé druhy zateplovacích materiálů.

fasada3Klasický pěnový polystyren je lehký, snadno se opracovává, nenasákavá vodu a zároveň dobře tepelně izoluje. Nevýhodou je však nízká požární odolnost a horší zvukově-izolační vlastnosti.  Extrudovaný polystyren se zpevněným hladkým povrchem je odolnější a snese větší tlakové namáhání. Hodí se proto zejména na zateplení střech nebo stěn, které jsou v kontaktu s podložím. Expandovaný polystyren s grafitem má ze všech nejlepší izolační vlastnosti – grafit totiž odráží teplo zpět k jeho zdroji, a tak zabraňuje dalšímu unikání. Další variantou, jak váš dům zateplit, je pomocí kamenné vlny. Díky své prodyšnosti brání srážení vodních par, a tím následně zamezuje vzniku plísní. Nejenže budovu tepelně izoluje, ale zároveň ji perfektně chrání před nadbytečným hlukem a dokonce i před vlivy požáru.

Tip odborníka:

„Nemusíte fasádu malovat pouze bílou barvou, aby působil dům decentně. Vybírat můžete ze široké škály barev, které lze míchat do různých světlých i sytých barev přesně podle vašeho vkusu,“ upozorňuje Stanislav Eder, vedoucí stavby, OBI Praha - Štěrboholy.

Točí se vám z izolací hlava kolem? Nezoufejte, pokud si nebudete vědět rady, v hobbymarketech OBI vám ochotně poradí, jaký typ bude pro váš dům nejvhodnější.

fasada4Izolace zdi – krok za krokem

Montáž samotné izolace je náročnějším úkonem, proto si přivolejte na pomoc přítele, manžela nebo souseda, nebo nejlépe certifikovanou montážní nebo stavební firmu. Mimo izolačního materiálu budete potřebovat i další nářadí, jako například hliníkový soklový profil, profilové hmoždinky, lepicí štěrkovou hmotu, talířové zarážecí hmoždinky a omítku.

Důležité je připravit nejen potřebné nářadí, ale i samotný podklad, ke kterému se bude připevňovat izolační vrstva. Zateplovací proces dá nejen novou tvář vašemu domu, ale během několika let pocítíte i menší nápor na vaši peněženku.

Reklama