Zvětšení prostaty stále patří mezi témata, o kterých se muži stydí mluvit. Přitom v padesáti letech trpí tímto onemocněním téměř třetina mužů a s narůstajícím věkem se toto číslo stále zvyšuje až na neuvěřitelných devadesát procent. Pomozte tedy svému muži o tomto problému mluvit.

Co je to prostata

Prostata neboli předstojná žláza je pohlavní žláza umístěná mezi konečníkem a stydkou kostí, jejíž sekret tvoří většinu ejakulátu a zvyšuje životaschopnost spermií.

Prostata je ale známa hlavně jako žláza, která způsobuje problémy mužům středního a vyššího věku. Do puberty má mužská prostata velikost hrášku, poté v souvislosti s pravidelným uvolňováním mužských pohlavních hormonů postupně roste. Ve středním věku často dosáhne takové velikosti, kdy útlakem na močovou trubici a močový měchýř začne působit známé potíže s močením a v průběhu dalšího života se může postupně zvětšit až na neuvěřitelný destinásobek. Pokud stav není vhodně a včas řešen, dochází ke zhoršování obtíží a poškozování funkce močového měchýře. V krajním případě může dojít až k úplné zástavě močení.

Zvětšení prostaty

„Jakmile prostata dosáhne určité velikosti, mohou se objevit první obtíže s močením. Nejčastějí se jedná o nově vzniklé močení v noci, častější močení i přes den, později časté nutkání, driblující až přerušovaný proud, bolestivé močení, únik moči a velmi varující příznak krvácení do moči. Počáteční obtíže zejména limitují pacienta společensky, ovšem při pokorčilém onemocnění může dojít k trvalému poškození funkce močového měchýře a v krajním případě i nastat život ohrožující situace. Při nezhoubném zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty - BHP) dochází k útlaku močové trubice a močového měchýře zvětšenou žlázou, což způsobuje překážku odtoku moči a dráždění stěny močového měchýře,“ popsal problém MUDr. Jan Pokorný z urologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Královské Vinohrady.

Do čtyřiceti let věku trpí zvětšující se prostatou jen asi 10 % mužů. Se stoupajícím věkem se však čísla dramaticky zvyšují. V padesáti letech trpí tímto problémem téměř třetina mužů, v šedesáti je to polovina, v sedmdesáti jsou to tři čtvrtiny a kolem osmdesátého roku trpí na problémy s prostatou 90 % českých mužů!

Vyšetření prostaty při podezření na BHP

„Vyšetření prostaty by se mělo stát automatickým pro každého muže po padesátce, ať pociťuje problémy či nikoli. Je nutné včas odhalit případná rizika do budoucna a hlavně jako prevence výskytu rakoviny prostaty. U mužů s výskytem nádoru prostaty v rodině se doporučuje první vyšetření již po čtyřicátém roce věku,“ zdůrazňuje MUDr. Pokorný. Prohlídka většinou obsahuje následující procesy:

  • Rozhovor s lékařem
  • Klinické vyšetření lékařem včetně vyšetření konečníkem
  • Rozbor moči, odběr krve na prostatický specifický antigen (PSA), který velmi spolehlivě dokáže stanovit riziko karcinomu prostaty
  • Ultrazvuk močových cest, při kterém jsou vyšetřeny ledviny, močový měchýř, prostata, případně varlata.

Stejně jako u ostatních nemocí i v tomto případě platí, že čím dříve pacient přijde, tím lépe. V prvé fázi onemocnění navíc většinou je možné nasadit preparáty na přírodní bázi, které zpomalují zvětšování prostaty. Teprve při neúspěchu při léčbě medikamenty nebo komplikacích může následovat chirurgická léčba.

prostalan

„Při potížích jednoznačně doporučuji navštívit lékaře specialistu, při žádosti o preventivní prohlídku je možné kontaktovat praktického lékaře. Po vyloučení nádoru prostaty je možné po dohodě s lékařem nebo lékárníkem úspěšně řešit počáteční obtíže užíváním volně prodejných preparátů, jejichž užívání nevyžaduje pravidelné návštěvy lékaře. Řada preparátů může působit i jako prevence dalšímu zvětšování prostaty, „ vysvětluje MUDr. Pokorný. „Důležité je, nedělat z problémů s prostatou tabu, protože přehlížení problémů s prostatou může vést až k zástavě močení, opakovaným zánětům, selhání ledvin, krvácení a riziku přehlédnutí případné rakoviny v časném stádiu.“

„Z volně prodejných prostředků můžete vyzkoušet novinku na trhu - doplněk stravy Prostanal Quattro, který obsahuje vysokou koncentraci aktivních látek, především Saw palmetto a kopřivu dvoudomou, které mají pozitivní vliv zdraví prostaty, podílí se na zachování normálních funkcí močového ústrojí a pomáhají zlepšovat proud moči,“ vysvětluje účinky MUDr. Pokorný.

Reklama