Patřím mezi generaci, která zažila Spartaiádu jak na vlastní kůži jako cvičenka - dívka, tak cvičenka - matka s dětmi. Podle mého to bylo období pěkné, kdy se v tělocvičně scházela fajn parta a při nacvičování jsme si užívali hodně legrace. Je opravdu škoda, že tehdejší politická garnitura toto krásné pokračování Sletů Sokolů zprofanovala. Tím tento cvičební svátek dostal jiný směr. Bohužel.
 
Má rodina má na tento svátek i smutnou vzpomínku. V roce 1985 se opět nacvičovalo. Můj strýc Jarek byl zrovna na vojně a vojáci patřili na Spartakiádě k těm nejlepším. Jarek se svým plukem také tvrdě nacvičoval. Za každého počasí, bez možnosti opušťáku, dřeli hodiny a hodiny na place. Jelikož byl nejlehčí, byl vybrán jako poslední článek pyramidy, kterou tehdy dělali. A to se mu stalo osudným. Při generálce na pluku, zrovna příšerně lilo, hřiště bylo blátivé, kluci vymrzlí. Ale museli do toho, jak se říkalo tehdy "prsama napřed". Skladba se chýlila ke konci a zbývalo udělat jen tu nešťastnou pyramidu. Říkám záměrně nešťastnou, protože se stala osudnou pro mého strýce. Vystupoval po zádech svých kamarádů, už se chystal rozpřáhnout ruce k "vítěznému" gestu, když jednomu kamarádu pod ním ujely nohy na blátě a celá pyramida se začala hroutit. Kromě několika odřenin a vymknutých kotníků a zápěstí to nejvíce odnesl právě můj milovaný strýc. Narazil hlavou o zem a zůstal v bezvědomí. Takto byl skoro týden, než se probral. Měl ale nalomený obratel, zlomenou ruku a několik žeber. Když jsme se to dozvěděli, mysleli jsme, že přijdeme o naši babi - jeho matku. Po přečtení telegramu dostala infarkt. Naštěstí jen slabý, ale přesto jsme měli velký strach. V tu chvíli jsem si uvědomila, co bych v nich ztratila. Jak jsem ateista tělem i duší, v těch dnech jsem se modlila, aby to dopadlo dobře. A taky ano. Strýc se uzdravil, vojáci ho propustili raději dříve do civilu, babička se také zotavila. A vystoupení svých "spolubojovníků ve zbrani" sledoval Jarek už jen v televizi.
 
Januše.

Milá Januše,

to som rada, že to všetko dobre dopadlo. Na tomto príklade je krásne vidieť, čo všetko sa može stať, ak niekto, na koho spoliehate, "zlyhá". No, vtedy sa rútia aj pyramídy...

Krásny deň :-)   

Reklama