Zdraví

Nespavost je nemoc, kterou lze léčit. Bezpečně a nenávykově

spánek

Pokud trpíte poruchami spánku, možná jste již vyzkoušeli léky na rychlé usínání. Ty jsou však často návykové a vhodné pouze pro krátkodobé užívání. Bezpečná a dlouhodobá léčba nespavosti ale existuje. Klíčem k úspěchu může být hormon melatonin.

Dodržování spánkové hygieny dokáže divy

Nejjednodušší a jako první, na co je třeba si dát pozor, je dodržování pravidel tzv. spánkové hygieny. Mezi ně patří zákaz konzumace kávy, čaje a koly nejen před spaním, ale přibližně 5 hodin před usnutím. Rovněž vynechejte těžká jídla a poslední pokrm konzumujte 3-4 hodiny před usnutím. V posteli nejezte ani si tam nečtěte. Mějte na paměti, že je určená pouze ke spánku či milování. Vadit vám může jakékoliv světlo, i lampa z ulice. A také nepřiměřená teplota, hlavně ta vyšší.

Pomocná ruka psychoterapie

Pokud vás nespavost trápí několik měsíců, je docela možné, že už spadá do kolonky „nemoc“. A tu je třeba léčit. Psychoterapie je jedním ze způsobů, jak s ní zatočit. Obzvláště vhodná je tehdy, pokud nechcete užívat žádné tabletky. Je to vysoce účinná metoda, která spočívá v nácviku životosprávy, spánkového režimu a dodržování zásad spánkové hygieny. Pokud ani toto nepomůže, jsou na řadě léky.

Léky pro rychlé usínání

Pokud se potřebujete jednorázově vyspat a odpočinout si, je možné užít rychle účinkující prášky na usínání. Jsou však vhodné jen na krátkou dobu a nespavost neléčí. Poskytnou vám rychlou úlevu od vašich starostí a vyčerpání při usínání. Není však možné je užívat dlouhodobě, protože jsou návykové. Jejich pravidelné užívání může dokonce nespavost zhoršovat. Skutečná léčba nespavosti přichází odjinud.

Lék, který nespavost opravdu léčí

Trápí vás nespavost dlouhodobě? Lékař vám může doporučit léky, které jsou nenávykové a lze je užívat dlouhou dobu. Jde o některá antidepresiva a preparát s obsahem hormonu melatoninu. Tento lék umožní postupný návrat k přirozenému spánkovému režimu, navíc zajistí všechny potřebné fáze spánku. A nejlepší zpráva na konec: je bezpečný a nenávykový.

Zdroj: www.dobry-spanek.cz

   
09.03.2011 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [9] RenataP [*]

  Dante Alighieri — #5 6:25????

  si děláš srandu???

  Takovej luxus!!!!!!!!!!!

  to s dětma si lebedím, když spím do šesti... do práce jsem vstávala v 4,30, abych v 5,20 stihla dojít na autobus, abych v 6,15 byla na nádraží, abych do 7,00 dojela emhádéčkem do práce a měla jsem to ťip ťop!!!!

  fuj, když  na to vzpomenu, mám osypky...Sml68

  ideálně se mi dadá cca do 7 hodin...

  superkarma: 0 09.03.2011, 13:07:03
 2. avatar
  [8] peetrax [*]

  Anebo je to jeden z průvodních znaků deprese, což jsem zažila i já.

  superkarma: 0 09.03.2011, 11:40:29
 3. avatar
  [7] Pentlička [*]

  OlgaMarie — #1 Přesně! Já trpím nespavostí, když mám starosti a pořád dokola přemílám a přemílám a nedokážu vypnout. Jinak spím jako miminko, klidně 12 hodin bez přerušení. Něco jiného je ale stařecká nespavost, moje maminka přestala dobře spát v 70ti a na to neměly starosti žádný vliv. Spánek pak byl lehký, přerušovaný, vzbudila se v půl čtvrté a už nezabrala, zato přes den se jí chtělo spát a zadřímla.

  superkarma: 0 09.03.2011, 11:08:57
 4. avatar
  [6] femme [*]

  moje kámoška usne hned po decce piva Sml24

  superkarma: 0 09.03.2011, 10:28:48
 5. avatar
  [5] Dante Alighieri [*]

  Mně způsobuje nespavost fakt, že vím, že už v 6:25 bude zvonit budík a je tedy nutné usnout co nejdřív, abych se vyspala. A čím víc hodina pokročila, tím větší nervy mám z toho, že ještě nespím.

  1. na komentář reaguje RenataP — #9
  superkarma: 0 09.03.2011, 09:28:15
 6. avatar
  [4] RenataP [*]

  OlgaMarie — #1 jo... stres je svině!

  superkarma: 0 09.03.2011, 09:27:47
 7. [3] Anai [*]

  OlgaMarie — #1 Přesně. Jinak já vyzkoušela VŠECHNO nenávykové, tedy potravinové doplňky, vč. toho melatoninu a výsledek nula. Mám období, kdy spím dobře a dokonce bez nočních můr, pak mám období, když ve tři ráno vstanu a musím si dát panáka a cigaretu v kuchyni, číst si tak hodinku... no a pak spím. Prý to je nesmysl podle mého odborného lékaře, jakože ani alkohol, ani cigareta, ke spánku nepřispívá, ale já mám opačné zkušenosti. Někdo třeba začne v noci žehlit, taky to uspí - každý to máme jinak... Když zůstanu v posteli, tak tam trpím ještě dvě hodiny, pak usnu a za půl hodiny mi zvoní budík. Výsledek? Migréna. Jinak bohužel musím brát nízké dávky neurolu na noc, zkouším to snižovat, teď mám období, kdy sice starostí paradoxně tolik, že bych se z nich musela zbláznit, ale právě proto je asi obecně vytěsňuju. Polovina mých kamarádek vrstevnic trpí ovšem nespavostí taky, možná souvislost s klimakteriem...

  superkarma: 0 09.03.2011, 09:08:16
 8. [2] German [*]

  OlgaMarie — #1 Přesně tak!!

  superkarma: 0 09.03.2011, 08:37:43
 9. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Jediný účinný lék na nespavost je: Nemít starosti!Sml24

  1. na komentář reaguje German — #2
  2. na komentář reaguje Anai — #3
  3. na komentář reaguje RenataP — #4
  4. na komentář reaguje Pentlička — #7
  superkarma: 0 09.03.2011, 08:02:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme