Víte, že karcinom děložního čípku způsobují viry? Velmi zjednodušeně se dá říci, že se můžete tímto druhem rakoviny nakazit. Odborníci však vyvinuli proti tomuto onemocnění očkovací vakcínu.

 

„Chodila jsem pravidelně na prohlídky ke gynekologovi od 16 let. Nejprve jsem brala antikoncepci, takže jsem navštěvovala lékaře každé 3 měsíce. Když mi bylo 26 let, rozhodli jsme se s manželem mít miminko. Následovalo bezproblémové těhotenství, porod císařským řezem a  šestinedělí, to  vše provázela spousta pravidelných prohlídek u gynekologa. Vše v pořádku? Tak proč o 10 měsíců později začíná můj boj o život? Rakovina děložního čípku? A jak je to možné, po pravidelných kontrolách? Operace, ozařování, chemoterapie. Má dcera nyní oslavila dva roky a mně se svírá srdce strachy při pomyšlení, kolik narozenin budu moci oslavit s ní."

(Toto je autentický příspěvek z jedné internetové diskuse na výše uvedené téma. Autorka nám dala svolení ke zveřejnění. Bohužel je na zmíněné diskusi podobných příspěvků více.)

 

ČR patří v Evropě mezi země s největším výskytem karcinomu děložního čípku

V minulém roce proběhla tiskem zpráva, že se v ČR testují dvě preventivní očkovací látky, které by měly ochránit ženy před rakovinou děložního čípku. Ochrana by byla téměř stoprocentní. Tento údaj je pro obyvatelky  ČR velmi aktuální, neboť v Evropě patříme k zemím s největším výskytem tohoto onemocnění.  Do klinických zkoušek bylo tehdy zapojeno 1400 žen a tento rok měly být dokončeny, vakcína bude českým lékařům k dispozici již příští rok.

 

Milé potenciální pacientky nebo matky potenciálních pacientek, neradujte se!

Začátkem listopadu se Česká gynekologická a porodnická společnost v čele s předsedou Vladimírem Dvořákem, šéfem revizní komise Vítem Unzeitigem a předsedou sekce cervikální patologie a kolposkopie Jiřím Ondrušem vyslovila proti plošnému zavedení této vakcíny, které by se hradilo ze zdravotního pojištění. Výše jmenovaní lékaři uvedli: „Jsme si vědomi toho, že tristní situaci ve výskytu karcinomu děložního hrdla v ČR je třeba řešit urychleně. Vakcinace takové řešení v žádném případě nenabízí.“ Plošnou vakcinaci  označili za epochální možnost prevence a vynikající investici do zdraví žen a výhledově i mužů, ale rozumné argumenty pro plošné očkování dívek podle nich chybějí. Dále předeslali, že účinky očkování se projeví nejdříve za 20 let, kdy by výskyt zhoubného onemocnění mohl klesnout asi o 70 procent. Představitelé České gynekologické společnosti zdůraznili, že pomocí systému pravidelných vyšetření by bylo možné během několika let snížit počet případů až o 80 %, přičemž náklady na zavedení prohlídek by byly prý mnohem nižší než na plošnou vakcinaci. Zastánci plošného očkování proti tomuto druhu rakoviny naopak tvrdí, že výrazně víc než vakcína stojí následná léčba rakoviny. Na serveru vakciny.net se uvádí, že podle představitelů Evropské unie by měly být očkovány všechny adolescentky povinně (vakcína je určena pro dívky ve věku od 9 do 15 let a ženy ve věku od 16 do 26 let).

 

A co vlastně způsobuje rakovinu děložního čípku?

Původcem tohoto druhu karcinomu je z 99,9 % lidský papillomavirus (HPV). HPV infekce je považována za nejrozšířenější pohlavně přenosnou chorobu vůbec, většina dospělých se s HPV během života setká a infekce obvykle spontánně vymizí bez jakýchkoliv komplikací. Virus, který toto onemocnění vyvolává, je též zodpovědný za tvorbu tzv. genitálních bradavic (jsou přítomny pouze u 10 % nakažených HPV virem) a za přednádorové změny na čípku. Většina nakažených však nemá žádné příznaky infekce.  V ČR je rakovina děložního čípku každý rok diagnostikována zhruba u tisíce žen a téměř pro 400 žen je tato nemoc osudová. HPV viry se nejčastěji přenášejí sexuálním kontaktem, tím však nemusí být přímo sexuální styk, ale i dotyk s kůží nakaženého partnera v genitální oblasti.  Z těchto důvodů není kondom vždy 100 % řešením (při použití při každém pohlavním styku je o 70 % nižší pravděpodobnost nákazy). Účinnou prevencí jsou pravidelné lékařské prohlídky, kdy vám váš gynekolog provede stěr děložního čípku (a následně rozbor), jednou ročně hradí tento „zákrok“ zdravotní pojišťovna. Nutno ovšem dodat, že toto vyšetření není stoprocentně spolehlivé a jeho výsledek může být výjimečně i falešně negativní, jak potvrzují nejen odborníci, ale i některé životní příběhy pacientek s tímto onemocněním. Odborný článek o nádoru děložního čípku najdete na ŽENĚ-IN zde.

A co vy, milé čtenářky, nechaly byste očkovat své dcery, popř. sebe? Jste pro zavedení plošného očkování?

zdroje: vakciny.net, papillomavirus.cz, Infekce a zánět v gynekologii a porodnictví, František Koleta

Reklama