Vztahy

Nesnesitelná lehkost lhaní: Proč dnes tak často lžeme?

Používání moderních technologií nám v posledních letech život ulehčilo, ale na druhou stranu způsobilo řadu potíží, které byly dřív spíše výjimečné. Jako ryba ve vodě si sice mohou cítit chroničtí lháři, ale i zde stále platí staré moudro: Lež má krátké nohy.

Lhát se nemá. Kdo lže, ten krade. A kdo krade, do pekla se hrabe. Aspoň tak nám to jako dětem říkali, že? Jenže v té době nebyly ještě mobilní telefony. Ne že by se  nelhalo vůbec, ale  jak známo – příležitost dělá zloděje. A mobilní telefon, o jééé, to je příležitost přímo ďábelská.

lhář

 • Nedávno jsem někde četla, že většina mužů odpovídá po telefonu na dotaz své partnerky, kde že je, slovy:  Jsem na cestě domů.

To vlastně není až tak velká lež. Všichni jsme v podstatě na cestě. A ano, všichni jsme většinou na cestě domů (pokud tedy zrovna nevyrážíme opačným směrem). Ale že ta cesta někdy vede přes hospůdku nebo kdo ví co, to už je věc jiná…).

Ale dnes to nebude o pánech. Zeptali jsme se několika žen, jak často bývají v pokušení zalhat. A hlavně o čem a jak už lhaly.

Barbora (25 let)

Pravidelně se esemeskou omlouvám, že jdu pozdě, protože byla na dálnici zácpa. A musím říct, že to do práce píšu i v případech, že cesta probíhala bez problémů, ale já si jen pár minut přispala.

Kdo to bude kontrolovat, že? Navíc téma špatné sjízdnosti D1 je oblíbené a správně nahozené vzbudí pozornost většiny mužů na poradě, takže již nehrozí, že bych musela prezentovat nějaké své výsledky.  

Irena (32 let)

Já jsem nejen lhala, ale v podstatě se vydávala i za někoho jiného, konkrétně za svého přítele. Krátce nato, co jsme spolu začali bydlet, jsem totiž v jeho telefonu objevila komunikaci s jinou ženou.

Když jsem pak prolítla i emaily, pochopila jsem, že ti dva plánují schůzku. Neváhala jsem ani okamžik a když se přítel sprchoval, napsala jsem jí z jeho telefonu, tj. jeho jménem, že je konec a že se s ní už nechci vidět. Samozřejmě že to pak prokoukla, ale já získala čas a dala jasně najevo, komu ten chlap patří.

Jana (40 let)

Je mi to hrozně nepříjemné, ale lžu celkem pravidelně své sestře. Na rozdíl ode mě nemá totiž děti a také žádné pochopení pro můj permanentní nepořádek doma. Když zavolá, že jede kolem, že by se stavila na kafe, tak jí pravidelně odpovídám, že jsem zrovna s dětmi venku, že jsem musela něco zařídit.

Stydím se za to, ale vím, že by pak zase s matkou zbytečně rozebíraly, co zase nezvládám… Takhle to nikomu neuškodí a já mám klid, i svědomí někdy řve.

Důvodů, proč lžeme, je bezpočet. Většinou se chceme dělat lepší než jsme, někteří těm svým lžím dokonce sami věří. Dobrým důvodem ke lhaní je také například zvýšená šance na získání různých výhod, privilegií. Lhaní připadá mnohým v pořádku, když se díky němu vyhnou nepříjemným událostem s většími či menšími následky. Řada lidí pak omlouvá své lhaní tím, že jde o společenskou lež. A samotnými mistry v oboru jsou pak takoví lháři, kteří přímo nelžou, ale řeknou jen kus pravdy, která se jim hodí, a tak mají v duši relativně klid.

 • A nejroztomilejší lhář všech dob? No přece redaktor Viktor Bláha, kterého mistrně ztvárnil Oldřich Nový, ve filmu Roztomilý člověk (1941). Skvěle ho v tom podporovala Nataša Gollová. Inu, není nad to, když člověk získá partnera v dobrém i zlém, v pravdě i ve lži...

Lžete někdy?

Možnost%
Ne, nikdy10,3
Občas použiji drobnou společenskou lež46
Ano, někdy nemohu jinak40,5
Lžu docela často3,2

Přečtěte si také:

   
16.09.2015 - Příběhy - autor: Marcela Macáková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [36] peetrax [*]

  gerda — #34 z mého pohledu je to sprostota - vím, co je to mít v rodině onkologického pacienta, a ne zrovna jen jednoho. Jo, těm lékařům to nedojde, mají je tam jak na běžícím páse, přesto... Ti, kterým se takové jednání zdá v pořádku anebo jej schvalují, se možná budou divit, až s nimi někdo bude mluvit takhle. Sml3

  superkarma: 0 16.09.2015, 22:16:32
 2. avatar
  [35] judi [*]

  Nejhorší je, když někdo chronicky lže a všem těm lžím i sám věří. Znala jsem jednu takovou paní.Sml68

  superkarma: 0 16.09.2015, 17:53:42
 3. avatar
  [34] gerda [*]

  Rikina — #29no ale takhle, rovnou mezi oči? Když tam pacient pět let chodí a doktorka ho musí za tu dobu znát? Všecko jde sdělit, ovšem šetrně, s ohledem na psychický typ pacienta. K úzkostlivému, zabíravému typu, což byl náš případ, se tohle opravdu nehodí. No, teď už je to stejně jedno.Sml80

  1. na komentář reaguje peetrax — #36
  superkarma: 2 16.09.2015, 16:19:45
 4. avatar
  [33] Pentlička [*]

  gerda — #27 No tak zrovna od lékaře bych očekávala, že mi řekne pravdu a nebude mlžit (samozřejmě ne, že mi řekne - do týdne umřete!, když ani nevím, že mám rakovinu). Zato když někdo v nejlepším úmyslu uvaří nebo upeče něco, co mi nechutná, tak mu to pochválím. Totéž když někdo přijde ostříhaný od holiče a zeptá se - mám to pěkné?, tak mu neřeknu - ne, předtím to bylo lepší. Takové vyjádření považuji za zbytečnou hrubost, stejně s tím ten člověk nic nenadělá a zbytečně se bude trápit. Podobné lži mi přijdou naprosto v pohodě.

  superkarma: 3 16.09.2015, 15:34:22
 5. avatar
  [32] Léthé [*]

  Rikina — #29myslíš takto nějak Sml30

  Přijde rodina za dědečkem do nemocnice a ptají se ho, jak se cítí…

  “Ale jo, jde to,” odpoví děda.

  Na chvíli se rozhostí trapné ticho a v tom děda vykřikne: “Zajíc! Ne, zajíc ne, husa!?! Ne, husa taky ne, žába!?! Ne to taky ne…”

  Uvidí ho zdravotní sestra, která na pokoji převlíká vedlejší postel po pacientovi. Zželí se jí dědečka a říká:

  “Raka, raka máte, pane Novák!”Sml52

  superkarma: 0 16.09.2015, 15:09:57
 6. [31] balsda [*]

  gerda — #27 v tomto případě bych nelhala, ale řekla bych to jinak, šetrněji. Myslím, že člověk by měl vědět co a jak a vyřídit vše co chtěl Sml80. Zažila jsem v nemocnici, že doktor řekl pacientce když říkala, že jí něco bolí (už nevím co) "Co byste chtěla, když máte rakovinu" a ona to přitom vůbec nevěděla, zapomněli jí to jaksi sdělit Sml15. Já být na místě jejich příbuzných, tak bych mu šla říct co je za vola.

  superkarma: 2 16.09.2015, 14:36:13

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] cilani [*]

  Rikina — #29řekla bych, že nechtěla, aby byla zamlčena skutečná pravda, ale hodně záleží na tom, jak se to podá..

  superkarma: 2 16.09.2015, 14:33:12
 2. [29] Rikina [*]

  gerda — #27 A tam si právě myslím, že nemocnému člověku se pravda říkat má. I když není příjemná. Protože on má právo vědět, jak na tom je a podle toho se zařídit. Jestliže se pacientovi nic neřekne, ale všichni ostatní kolem něj to vědí a dělají jakože nic, to je strašná situace. On totiž ten člověk obvykle není blbý, a docvakne mu, že se něco děje, a pak se zoufale snaží z různých náznaků zjistit pravdu, a to je podle mého o moc horší, než kdyby se mu to řeklo.

  1. na komentář reaguje cilani — #30
  2. na komentář reaguje Léthé — #32
  3. na komentář reaguje gerda — #34
  superkarma: 3 16.09.2015, 14:17:55
 3. avatar
  [28] Léthé [*]

  gerda — #27 přiznám barvu a nebudu lhátSml37. Článek jsem nečetla, četla jsem pouze název článku a pak ty vaše reakce. Ty mě baví. Nějaká Barbora, Irena a Jana jsou mi ukradenéSml30.

  Mě totiž dnes přepadl uklízecí magor a tak toho využívám, než mě to zase pustí. No a sem nakukuji Sml14 jen tu a tam, když jdu kolem PC.

  Příště si ty články již přečtu pořádně....tedy možná....tedy snadSml30

  superkarma: 2 16.09.2015, 14:07:22
 4. avatar
  [27] gerda [*]

  Léthé — #22existuje Pia fraus, o takové lži ale dnešní článek není. Samozřejmě by byla maximální surovost vpálit nemocnému člověku, co mu je a jak mu bude dál. I když...dneskaSml80 - sama jsem byla svědkem, že lékařka těžce nemocné pacientce, která chtěla rozhodně slyšet něco jiného, klidně řekla: "metastázy už nám postoupily do plic"...stála jsem u židle své ubohé maminky coby opora a měla jsem sto chutí dát paní doktorce za tu pravdomluvnost přes hubu. No, ale dělala jsem, že je to pořád ještě dobrý.Sml14

  1. na komentář reaguje Léthé — #28
  2. na komentář reaguje Rikina — #29
  3. na komentář reaguje balsda — #31
  4. na komentář reaguje Pentlička — #33
  superkarma: 3 16.09.2015, 13:57:07
 5. avatar
  [26] ToraToraTora [*]

  Léthé — #22 To řekla dcerka hezky. Sml67

  U jídla říkám, když mi to nechutná, protože zvlášť babičky mají zvyk, dát zbytek jako výslužku domů. A já jídlo nevyhazuji. Takže se radši vyhnu tomu, aby mi ho nabalily domů v krabičce.,

  superkarma: 1 16.09.2015, 13:43:48
 6. [25] cilani [*]

  Pentlička — #14 tak zrovna co se týká účesu si nemyslím, že by bylo vhodné zamlčet nepovedený výsledek. Obvykle však mám problém, když někdo změní účes. Jsem na něj zvyklá s určitým střihem a pak je to změna, na kterou si prostě musím zvyknout a pak ji mohu hodnotit a tak to také přátelům říkám.

  superkarma: 1 16.09.2015, 13:41:35
 7. [24] cilani [*]

  amphora — #18tak ono hodně záleží na tom, jak se to řekne.. Pokud někomu mé jídlo nechutná, neurazí mě to, řekne-li to dotyčný slušně.

  Jsem od rodičů naučená, že při obědě na návštěvě se jí co se dostane bez keců a obličejů. Ne vždy mi vše chutná, ale stačí na dotaz říci, že toto holt není zrovna mé oblíbené jídlo. Je jen málo věcí, které prostě nespolknu a musela bych se omluvit, že takovéto jídlo prostě nemohu..

  superkarma: 1 16.09.2015, 13:34:06
 8. avatar
  [23] Léthé [*]

  ToraToraTora — #19 To mi připomnělo mou dceru, když jí bylo asi 5 let. Dostala na návštěvě u příbuzných koláček a paní domácí se jí zeptala….chutná ti ten koláček ? A dcerka bezelstně odpověděla pravdu; „nedá se říct“. Sml30Tento výrok se u nás od té doby často opakuje, když nám něco nechutná.

  superkarma: 4 16.09.2015, 13:32:42
 9. avatar
  [22] Léthé [*]

  Já mám často svoji verzi pravdySml8. Určité lži osobně považuji za milosrdné. Nelžu zbytečně, ale jsou situace kdy je pravda považovaná za neslušnost, netaktnost. V takové situaci buď mlčím, nebo hodím nějakou tu bílou lež.

  A jak říká Ivanka Devátá ; „ Tak dlouho si brala příklad z pravdomluvného Husa, až se z ní stala husa“Sml30

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #26
  2. na komentář reaguje gerda — #27
  superkarma: 4 16.09.2015, 13:29:01
 10. avatar
  [21] medulka [*]

  Pentlička — #14 Špatné a negativní věci se sice říkají těžko, ale dají se říct i slušně a taktně... není potřeba používat nějaké silné výrazy typu, že jídlo je hnus, nebo že v novém účesu dotyčná vypadá příšerně. Dá se to říci i tak, aby to člověka neurazilo. Podle mě je pořád lepší říci narovinu, co si člověk myslí, než lhát a někomu říkat, jak mi to náramně chutná, když to není pravda.

  superkarma: 0 16.09.2015, 13:25:34
 11. [20] bobani [*]

  Nevím proč by se v dnešní době mélo lhát více než dřív

  superkarma: 0 16.09.2015, 13:16:30
 12. avatar
  [19] ToraToraTora [*]

  Lhát o jídle, které mi nechutná není přeci potřeba. Nemusíme si vybírat jen mezi lží nebo urážkou. Pokud mi něco nechutná, nemusím se přetvařovat a lhát a nebo hostitelku hned urazit prohlášením, že je to hnusné. Mohu říct, skutečný důvod, proč mi to nechutná. Například, že nejsem na tu či onu věc zvyklá, mám na ní špatné vzpomínky, nechutná mi v této úpravě apod..... A hlavně nelhat.

  1. na komentář reaguje Léthé — #23
  superkarma: 0 16.09.2015, 12:31:02
 13. avatar
  [18] amphora [*]

  Pentlička — #14 tak to já bych nepřekousla a pokud mi to jídlo nechutná, tak to řeknu rovnou a naplno !! Už se mi to stalo a svět se nezbořil, švagrová kritiku , sice vlažně, ale přijala a šlo se do restaurace na jídlo.Opravdu nepozřu něco, co mi nechutná , ale taky nebudu lhát, že je to O.K.Sml68Sml68

  1. na komentář reaguje cilani — #24
  superkarma: 1 16.09.2015, 12:10:19
 14. avatar
  [17] gerda [*]

  Nechtěla bych se dostat do situace, kdy bych nemluvila pravdu a pak se na to přišlo. Jak bych se tomu člověku mohla podívat do očí? A obráceně - tohle mi někdo udělat, přestávám mu věřit a je po kamarádství. Očekávám jednání na rovinu. Ono se to dnes nenosí, bohužel.

  superkarma: 0 16.09.2015, 11:21:27
 15. [16] Rikina [*]

  Nevím, proč bych měla každému všechno vyklopit, spoustě lidí do spousty věcí nic není, a v mnoha případech je jednodušší říct cokoliv, co člověka zrovna napadne, než dlouze vysvětlovat skutečnost. Ono jde většinou o prkotiny. V důležitých a pro život podstatných věcech se lhát nemá, pochopitelně. Ovšem o něčem nemluvit neznamená lhát. Sml57

  superkarma: 6 16.09.2015, 11:12:41
 16. [15] iřka [*]

  Asi nikdo nemůže říct,že by nikdy nezalhal.Sml80

  superkarma: 1 16.09.2015, 10:45:36
 17. avatar
  [14] Pentlička [*]

  Markéta Škaldová — #11 Já třeba bez uzardění zalžu, když mi někdo předloží jídlo, které sám uvařil a mně nechutná, přesto ho pochválím, nebo někdo má účes, který mě neosloví a chce vědět, jak vypadá, řeknu, že mu to sluší. Nezalhala bych, abych někoho podvedla nebo si bohapustě vymýšlela, ale tyhle lži říkám poměrně často a nijak se za to nestydím.

  1. na komentář reaguje amphora — #18
  2. na komentář reaguje medulka — #21
  3. na komentář reaguje cilani — #25
  superkarma: 5 16.09.2015, 10:34:49
 18. [13] V19 [*]

  Porekadlo hovorí "lož má krátke nohy".... klamať vo vzťahu by sa naozaj nemalo, pretože je jedno, aké dlhé a dokonalé nohy máme - lož ich má vždy čertovsky krátkeSml16

  superkarma: 0 16.09.2015, 10:03:58
 19. avatar
  [12] jiti [*]

  Dnes se upřímnoust bohužel nenosí Sml80. Lže každý ato ne málo.

  superkarma: 1 16.09.2015, 09:51:30
 20. [11] Markéta Škaldová [*]

  Pentlička — #6Naprosto souhlasím, taky nesnáším lhaní, ale myslím si, že každý sem a tam lžeme, kdo tvrdí, že ne, lže Sml52

  1. na komentář reaguje Pentlička — #14
  superkarma: 4 16.09.2015, 09:32:38
 21. [10] MaVy [*]

  nesnášíím lhaní Sml31, synovi 6 let vžycky říkám, jak zjistím, že lžeš dostaneš za tu lež několikanásobně

  superkarma: 0 16.09.2015, 09:22:22
 22. avatar
  [9] Suzanne [*]

  Já na sebe všechno prásknu, je to jednodušší Sml30

  Altamora — #8 Tak jsou věci, o kterých z osobních či společenských důvodů vůbec mluvit nechceme, ba ani nemusíme, protože nemusí každý všechno vědět do detailů.

  Pokud se někdo doma pohádá, a proto přijde pozdě, nemusí mi to vyprávět, ale přesto to neberu, jako že lže. Pokud někam jdu pozdě, stačí pouhé - omlouvám se. Nemusím nikomu vypisovat důvody, proč se mi to stalo. Leda jako vyprávění humorné historky pro přátele.

  superkarma: 1 16.09.2015, 08:59:14
 23. avatar
  [8] Altamora [*]

  Často neříkám celou pravdu. Jsou věci, o kterých mluvit nechci, a tak se vykrucuji, když někdo naléhá a chce o nich mluvit proti mé vůli. Jsou lidé, kterým pravdu říci nelze. Přímo snad ani nelžu, jsem líná pamatovat si lež, ale upravenou skutečnost klidně použiju. Ani realitu si člověk nezapamatuje přesně. Tutéž věc vidí různí lidé z různého pohledu, každý ji podá jinak. Tak jaképak lhaní.

  To, co provedla Irena, nebylo lhaní, to bylo porušení listovního tajemství. Do cizích dopisů, mailů nebo telefonů se neleze.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #9
  superkarma: 5 16.09.2015, 08:50:24
 24. avatar
  [7] amphora [*]

  lhát ?? a proč,aby se lež časem stejně provalila a o to by to bylo horší? Raději vždy říct pravdu hned, i když to občas i bolí, ale než si stále pamatovat, co kdy kde komu ...člověk nalhal...???Je to zbytečně složité a nestojí to za to.Pravdu mluviti...je poctivější a lepší.Sml58Sml58Sml58

  superkarma: 0 16.09.2015, 08:33:29
 25. avatar
  [6] Pentlička [*]

  Tak já se přiznám, že občas zalžu. Nevěřím, že někdo nikdy ani v drobných věcech nezalže.

  1. na komentář reaguje Markéta Škaldová — #11
  superkarma: 11 16.09.2015, 08:07:51
 26. avatar
  [5] Kahomar [*]

  často lžeme?? No zřejmě to tak někdo má. Já ne. Jestli mi něco opravdu vadí, tak je to lež. Navíc, jak již psaly ženy přede mnou, kdo by si pak měl ty výmluvy a upravené pravdy pamatovat.

  superkarma: 0 16.09.2015, 07:58:56
 27. [4] assaly [*]

  nelžu. proč taky? za tím, co dělám, si stojím a navíc bych si to stejně nepamatovala Sml15

  superkarma: 1 16.09.2015, 06:40:55
 28. avatar
  [3] gerda [*]

  ToraToraTora — #1jsme dvěSml36

  superkarma: 0 16.09.2015, 05:59:54
 29. avatar
  [2] gerda [*]

  A to vážně? Sml2 Naštěstí mám kolem sebe lidi, kterým můžu věřit. Já sama nelžu, je moc pracné si pamatovat, co jsem tenkrát říkala, pravda je praktičtější. Pokud je drsná, čeština je jazyk natolik bohatý, že se v diplomatické formě snese. Lháře ráda nemám, ani malinká lež pravdou není.

  superkarma: 2 16.09.2015, 05:59:08
 30. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Proč dnes tak často lžeme? Já nevím jak vy, slečno Macáková, ale u sebe žádný takový trend nesleduji. Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #3
  superkarma: 4 16.09.2015, 05:54:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme