Zdraví

Nesnášenlivost lepku? Nemusíte o ní ani vědět

Podle statistik často ani nevíme, že trpíme nesnášenlivostí lepku. Příznaky jsou totiž zaměnitelné s běžnými zdravotními potížemi. Ty mohou být přechodné, rychle nastupují a často se maskují jako jiná onemocnění. Správná diagnóza je v tomto případě klíčová.

Jak se pozná nesnášenlivost lepku? Mezi nejběžnější projevy patří bolesti hlavy, únava, nadýmání, průjmy, křeče, tedy obecně jakýsi břišní dyskomfort. Někdy se může objevit kožní vyrážka, která má přímou souvislost s konzumací potravin obsahující lepek. Pokud se zažívací potíže opakují a mají zhoršující se charakter, existuje určité podezření na lepek, je dobré navštívit lékaře a nechat se odborně vyšetřit. Jak potravinová alergie (velmi často na určité potraviny nebo materiály), tak nesnášenlivost lepku se může projevit kdykoli v průběhu života. Nesnášenlivostí lepku mohou trpět jak děti, tak dospělí. Nesnášenlivost lepku je nebezpečná a rozhodně se vyplatí ji nepodceňovat.

bezlepek

Které potraviny obsahují lepek?

Pro snadnější orientaci jde o pečivo obsahující bílou mouku: chleba, housky, rohlíky, koláče, loupáky, buchty, mazance, vánočky, rolády nebo strouhanka. Dále sladkosti jako perníky, sušenky a oplatky. Kromě toho sem někdy patří další potraviny: těstoviny, palačinky, lívance, čokolády, nugát, želatinové bonbony, zmrzliny, mléčné výrobky se škrobem, marmelády, kečupy, hořčice, uzeniny a masné výrobky (párky, klobásy, salámy), omáčky (tatarská, sójová, dressing), bujón, masox a mnoho dalších. Záleží na složení výrobku.

Nesnášenlivost lepku se nedá žádným způsobem léčit, pomůže jen 100% bezlepková dieta – konzumace potravin a jídel, které neobsahují lepek! Dnes už je běžně dostupná široká škála bezlepkových potravin, s kterou se můžete dobře a chutně najíst. Stačí pečlivě sledovat etikety na obalech potravin. Nově jsou bezlepkové potraviny pro snadnější orientaci označeny speciálním logem. V rychlosti, mezi potraviny neobsahující lepek řadíme například rýži, pohanku, mungo, sóju, kukuřici, proso, amarant, merlík, chiu, moringu, luštěniny, zeleninu a ovoce, maso, ryby a samozřejmě všechny potraviny označené jako bezlepkové. Nemusíte se vzdávat ani mléčných výrobků, jen je třeba sledovat složení, typ zahušťovadel apod.

Zdravé řešení?

Trpíte nesnášenlivostí lepku? Pak máme pro vás dobrou zprávu. Vybraní výrobci pečiva dodávají na pulty běžných řetězců speciální bezlepkové pečivo. Proč si tedy nedopřát snídani nebo svačinu v podobě voňavého chleba nebo bagetek? A co takhle další produkty jako jsou výrobky z masa nebo mléka?

Lidé s celiakií najdou informace na novém webu

Od ledna 2013 funguje nový web pro všechny celiaky, jejich rodinné příslušníky, přátele a jednoduše všechny, kdo se zajímají o nové trendy v potravinách s cílem ulehčit svému zažívání. Najdete ho na adrese www.bezlepek.cz.

Nový webový portál si klade za cíl informovat o všem, co se týká celiakie a bezlepkové diety. Má usnadnit život těm, kteří musí bezlepkovou dietu celoživotně dodržovat. Ale ocení ho i zákazníci, kteří celiakii netrpí, jen se prostě rozhodli změnit svůj životní styl. Na webu se dozvíte, co to vlastně je „bezlepková dieta“, z čeho se skládá a jak ji správně dodržovat. Také jaké bezlepkové výrobky jsou pro vás vhodné.

Pro jednoduchost a přehlednost je webový portál rozdělen na jednotlivé sekce.

V sekci Katalog najdete kompletní řadu přehledně seřazených bezlepkových výrobků. Vybírat můžete podle popisu, složení a nutričních hodnot. Výrobky si můžete prohlédnout a zároveň zjistíte, kde se jak se dají koupit. Vše přehledně seřazené pro snadnou orientaci. V současné době se do projektu zapojilo šest významných českých značek.

Pokud chcete cokoliv sdělit ostatním, otevřete si sekci Forum. Tady se můžete podělit o své zkušenosti a postřehy s ostatními nebo se ptát odborníků na bezlepkovou dietu. Také zde uvítáme vaše připomínky.

Velmi důležitá je rovněž sekce Tisk a akce, kde pro vás web bude zveřejňovat vše, co na téma „bezlepková dieta“ vyšlo.

To ale není zdaleka všechno! Na webu totiž najdete také Nákupní seznam! Do něj si můžete vložit všechny výrobky, které Vás zajímají. Pak je jednoduše odeslat emailem nebo jedním klikem vytisknout. Do obchodu už půjdete vždy najisto.

Věříme, že se vám nový web bude líbit, stejně jako se líbí naší redakci. Více na www.bezlepek.cz.

   
17.06.2013 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [6] free [*]

  Tak to já dobře znám.  Synovi zjistili celiakii ve čtrnácti a po nějaké době objasnili lékaři dlouhodobé problémy i manželovi.  Je to totiž dědičné.  Předtím muže trápili vyšetřeníma a medikamenty,  celiakie nikoho nenapadla.

  superkarma: 0 17.06.2013, 23:15:40
 2. avatar
  [5] Jindriska8 [*]

  marde — #1 My taky ne!Sml23

  superkarma: 0 17.06.2013, 21:52:01
 3. avatar
  [4] Hanula [*]

  Sml16kdysi jsem si nechala udělat rozbor potravin, které moje tělo nesnáší a nestačila jsem se divit - tak teď jede podle toho a deka se pomalu ztrácejí....Sml22

  superkarma: 0 17.06.2013, 10:30:20
 4. avatar
  [3] terezalah [*]

  naštěstí se mě to netýká ..

  superkarma: 0 17.06.2013, 08:35:03
 5. [2] lidicka [*]

  Zatím se nám tyto problémy vyhýbají, myslele jsem, že nesnášenlivost lepku je vrozená, ale jak píšou může se dostavit kdykoli. Sml80

  superkarma: 0 17.06.2013, 07:28:48
 6. avatar
  [1] marde [*]

  Takové problémy v rodině Sml23naštěstí nemáme

  1. na komentář reaguje Jindriska8 — #5
  superkarma: 0 17.06.2013, 06:37:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme