Bulvár

„Nesmíš nikde říkat, co doma povídáme."

Nostalgické vzpomínání na staré dobré předrevoluční časy nechápu. Že by zapůsobila selektivní paměť, tedy to, že člověk ve vzpomínkách potlačuje to špatné a zůstávají mu tam jen ty krásné vzpomínky?" píše čtenářka Juana.

O tom, jak vnímala komunistický režim čtenářka Juana, se dočtete v jejím příspěvku k dnešnímu tématu. Komunisti jí rozhodně k srdci nepřirostli...


Nostalgické vzpomínání na staré dobré předrevoluční časy nechápu. Že by zapůsobila selektivní paměť, tedy to, že člověk ve vzpomínkách potlačuje to špatné a zůstávají mu tam jen ty krásné vzpomínky? Že by fungovalo to, že si většina z nás pamatuje, jak jsme byly mladé, krásné, bezstarostné? I já jsem taková byla, v roce 1989 jsem skončila vysokou školu a nastoupila do prvního zaměstnání, vymetala jsem s kamarády hospody a užívala si volnosti. Přesto na dětství a mládí nemám pouze krásné vzpomínky.

Narodila jsem se v polovině šedesátých let, do dvou let jsem žila ve čtyřpokojovém bytě spolu s rodiči, prarodiči, prababičkou a matčinými bratry. Byt byl v domě, který kdysi patřil mé prababičce, ale soudruzi ho znárodnili. Naštěstí je z bytu nevystěhovali, ale můj dědeček musel dlouhá léta dělat zadarmo správce a vybíral i pro OPBH nájemné od ostatních nájemníků. Soudruzi byli takoví grandi, že prababičce platili důchod ve výši 90 Kč měsíčně - nebýt rodiny, umřela by hlady. Matka mi dopřála ten luxus, že se mnou byla celý první rok doma, a až po roce šla zpět do práce. V té době totiž neexistovala žádná mateřská! Naštěstí mne pak hlídala babička, takže jsem do jeslí chodit ještě nemusela. Když mi byly dva roky, rodičům se podařilo získat nový družstevní byt - jak jsem se po letech dozvěděla, museli dát patřičné všimné, jinak bychom neměli šanci. Mé první dětské vzpomínky se vážou k noci z 20. na 21. srpna 1968, kdy nad námi v noci létala letadla zpřátelených vojsk Varšavské smlouvy, a druhý den na nás mířil vyděšený ruský voják samopalem z obrněného transportéru. Čas plynul, hodně kamarádů mých rodičů posléze nadlouho opustilo Českou kotlinu, ale rodiče tu museli zůstat, protože moje matka měla za sebou těžký úraz, z něhož se dostávala přes dva roky a pak už se železná opona zatáhla definitivně. Začala jsem chodit do školy, učitelky oslovovala „soudružko", chodila jsem do různých kroužků a hlavně do turistického oddílu, což byl ve skutečnosti oddíl bývalých skautů. Doma přibyli další dva sourozenci, to už matka brala pár stovek mateřské, ale i tak si přivydělávala, protože bychom jinak finančně nevyšli. Šéf byl hodný, fiktivně zaměstnal moji babičku na poloviční úvazek, a tak matka mohla doma o volných chvílích rýsovat. Občas jsme sehnali i banány a mandarinky, měli jsem i známou řeznici, takže občas byla i játra a ledvinky. Ovšem svíčkovou jsem poprve ochutnala až v 90. letech - opravdu byla pro nás finančně nedostupná. Dokonce jsme byli i párkrát v NDR u moře a jednou se nám podařilo dostat devizový příslib a vyjeli jsme všichni do Jugoslávie. Nás pustili všechny, protože jsme neměli příbuzné v kapitalistické cizině, ne jako v rodině manžela, kde tchýně musela zůstat hezky jako rukojmí doma, aby nedejbože jejich rodina neemigrovala za příbuznými do Kanady. Dokonce jsme i babičce dovezli z Jugoslávie zásoby brufenu, protože ten se tu jaksi bez známostí vůbec nedal sehnat - to jen malá připomínka pro ty z vás, které tak nádherně vzpomínáte na vymoženosti socialistického zdravotnictví.

Vypadá to jako celkem idylické dětství - jenže tu pak byly i temné stránky. Jak jsem již napsala, předkům z matčiny strany zabavili majetek, kromě domu i statek, který pradědeček zakoupil po první světové válce. Co na tom, že se předkové vypravovali z ničeho, že praprapradědeček několikrát zkrachoval, že začínal tak, že sbíral kosti po vesnicích a doma vařil mýdlo. Podařilo se mu v 19. století nakonec vybudovat prosperující továrnu, jejíž budova dodnes stojí, byť ve značně zdemolovaném stavu. První světová válka ale způsobila značné finanční ztráty, takže předkové se pak továrny zbavili a místo toho zakoupili zpustlý statek, který dokázali znovu zvelebit. Ovšem - mezi námi - restituce proběhly, ale majetek patří jiné větvi rodiny, se kterou já již nemám nic společného. Ani rodině mého otce se nevyhnula pohroma. Můj dědeček, ortodoxní katolík a člen strany lidové, byl v 50. letech zavřen spolu s celou redakcí nakladatelství Vyšehrad, což bylo nakladatelsví strany Lidové a vydávali i noviny Lidová demokracie. Odseděl si dva roky, pak ho propustili, ale již nenašel práci v oboru, takže nakonec skončil jako mnoho jiných na stavbě takzvaného mostu Inteligence. To ho sblížilo s dělným lidem natolik, že mé vzpomínky na něj se váží pouze k hospůdce, kam pravidelně jako důchodce docházel, usrkával svá dvě piva a hrál desetníkový mariáš. Dlouho jsem netušila, že dříve býval redaktor, ale musím ocenit, že když v 70. letech umřel, vyšla tehdy v Lidové demokracii krátká zpráva, že jejich bývalý spolupracovník zemřel. To bylo od tehdejší redakce docela opovážlivé, protože to bylo v čase tvrdé normalizace.

Právě kvůli osudům mých předků jsme tedy byli doma vychováváni v dost velké schizofrenii - každou chvilku nám rodiče opakovali: „Nesmíš nikde říkat, co doma povídáme, jinak tě nevezmou na školu atd.". Snad to znáte i jiní.

Z mých předků se změny roku 1989 dožila už jen jedna babička, ta, u které jsem jako dítě žila. Bohužel už byla ve stavu, kdy toho moc nevnímala, a když jsme jí řekli, že je Havel prezidentem, nechtěla tomu věřit. Myslím ale, že tomu nakonec uvěřila, protože jsme jí ukazovali i noviny.

Co mne na tehdejší době tak rozčilovalo? Nebyla to až tak ekonomická stránka, protože to mne až tak netrápilo, i když jsme doma otáčeli každou korunu a neušetřili vůbec nic, byl to spíš ten pocit nesvobody, nemožnosti říct, co si myslím, nemožnosti cestovat, nemožnost číst knihy, jaké chci. Vím, že mnohé namítáte, že na cestování nejsou dnes peníze, ale cestovat se dá za pár korun, pokud je člověk mladý a plný touhy po poznávání. A právě v mládí by měli lidé cestovat, poznávat jiné země, jiné zvyky, protože pak třeba pochopí, že všude je chleba o dvou kůrkách a že všude se žije od výplaty k výplatě. A za tím si stojím. Revoluce dala mně a manželovi právě tu možnost cestovat, a díky tomu, že jsme krátce po revoluci měli možnost tvrdě pracovat a následně cestovat, dnes se možná díváme na současnou situaci jinak než většina lidí. Ano, doba je těžká, mnohé jsme si představovali před 21 lety jinak, ale rozhodně bychom tu dobu vrátit zpět nechtěli. Podařilo se nám koupit a přestavět dům, většinou vlastníma rukama, máme dvě chytré a milé děti, nějaká práce pořád taky je, i když už to není jako dřív, ale důležité je, že rodina drží při sobě.

Juana

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Jak se žilo za komunistů a jak se žije dnes

Jak se vám žilo před sametovou revolucí a jak se vám žije dnes?

Zhodnoťte s odstupem, zda se naplnila vaše očekávání po listopadu ´89. Jak se vám žilo za komunismu a jak se vám žije dnes? Jste spokojená? Vyhovují vám možnosti, které dnešní svoboda a volný přístup k informacím poskytují, anebo vás přivádějí do stresových stavů a bojíte se třeba o práci, důchod...? Chvalte či haňte stav demokracie v Česku: Vaše názory nás zajímají! Posílat je můžete k tématu dne na úterý 16. listopadu 2010. Příspěvky ať jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec, tedy pokud chcete mít šanci na získání jednoho ze tří dévédéček s takřka hororově laděného thrilleru Loď smrti, jedna z vás k němu obdrží i třpytivý sprchový gel s diamantovým práškem a minerály Skin so soft od Avonu. Své příspěvky posílejte na redakční e-mail!

Loď smrti

   
16.11.2010 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [49] peetrax [*]

  Altamora — #48 Bugy — #46 monkee — #45 aaaa, tak to se omlouvám. Sml6

  superkarma: 0 17.11.2010, 23:09:57
 2. avatar
  [48] Altamora [*]

  peetrax — #40 KSČ byla založena 1921, Sokol byl založen 1862, takže s ním komunisti kromě zákazu neměli mnoho společného.

  1. na komentář reaguje peetrax — #49
  superkarma: 0 17.11.2010, 22:51:24
 3. [47] klarka66 [*]

  Pěkný příspěvek. Jeden z mála reálných pohledů na minulý režim.

  superkarma: 0 17.11.2010, 19:59:53
 4. avatar
  [46] Bugy [*]

  peetrax — #40 Sokol je předválečná organizace!

  Za války vedoucí Sokola skončili v koncentráku.

  Orel byl založen Lidovou stranou, taky za 1.republiky.

  1. na komentář reaguje peetrax — #49
  superkarma: 0 17.11.2010, 18:26:18
 5. avatar
  [45] monkee [*]

  peetrax — #40 Komunisti Sokola neudělali, neměli s ním nic společného Sml23

  1. na komentář reaguje peetrax — #49
  superkarma: 0 17.11.2010, 12:57:53
 6. [44] Nestyda [*]

  Jsem ráda, že tento příspěvek vyhrál - je úžasně napsán.

  superkarma: 0 17.11.2010, 10:01:47
 7. avatar
  [43] kareta [*]

  Nejlepší příspěvek- tak to si to taky pamatujuSml67. Schizofrenní doba.

  superkarma: 0 17.11.2010, 09:22:10
 8. avatar
  [42] Juana [*]

  OlgaMarie — #39 Naštěstí jsem se pionýru vyhnula, protože jak jsem chodila do turistického, ve skutečnosti skautského oddílu, tak jsme to měli tak ošetřené, že jsme současně byli papírově evidováni kdesi i jako pionýři. Sml30  Prostě vedoucí věděli, jak na to, aby děti neměli pokaňkaný kádrový posudky a přitom měli čas na pořádné aktivity. Sml30  Ale schíza to fakt byla, dokonce moji prarodiče občas mluvili mezi sebou a mezi mými rodiči německy, když nechtěli, abychom jim rozuměli, abychom jako děti náhodou někde něco neprokecli. Ono se pak po letech ukázalo, že jejich obavy byly opodstatněné, protože děda byl sledován STB. Babička si dokonce myslela, že mají doma odposlech, protože občas, když přišla domů, tak poznala, že někdo s něčím hýbal, prostě v bytě někdo byl, a nebylo to jen jednou. Nakonec, v současné době, strýc opravdu získal důkazy někde v archívech, že rodinu opravdu sledovali.

  superkarma: 0 16.11.2010, 21:51:31
 9. [41] anina4 [*]

  jj, tuto  větu jsem doma slýchala často, rodiče byli oba dva členy Strany Lidové, měli jsme to všichni v posudku,komunisti na nás donášeli na patřičná místa,takže studovat,to šlo velmi těžce,ale nakonec se zdařilo.Bohužel otec se revoluce nedočkal,  jen maminka.

  superkarma: 0 16.11.2010, 20:52:49
 10. avatar
  [40] peetrax [*]

  Altamora — #23 Ne. Komunisti zakázali Orla a udělali Sokola. Babička, která v Orlu byla, to až do své smrti loni nesla velice těžce.

  1. na komentář reaguje monkee — #45
  2. na komentář reaguje Bugy — #46
  3. na komentář reaguje Altamora — #48
  superkarma: 0 16.11.2010, 20:41:22
 11. avatar
  [39] OlgaMarie [*]

  Juana — #9 Psala jsem o schíze v jaké jsem vyrůstala. Ve škole mě přesvědčovali, že jiskry a pionýr je to správné, doma jsem naopak slyšela, že bolševici lžou, kradou, loupí a vraždí a pánbu je musí potrestat. Oni se stačili i posílat na šibenico sami mezi sebou.

  1. na komentář reaguje Juana — #42
  superkarma: 0 16.11.2010, 20:05:19
 12. [38] lucsej [*]

  Tak koukám, že k mému názoru, že tento příspěvěk je nejlepší se přiklonilo i štěstí a vyhrála ste, takže moc gratuluju Sml59to je zasloužená výhra..

  superkarma: 0 16.11.2010, 19:27:26
 13. avatar
  [37] Juana [*]

  Rikina — #36 Zřejmě Sokola obnovili v šedesátých letech stejně jako skauta. Já začala chodit v roce 1974 do turistického oddílu a tehdy ještě měl v názvu taky slovo Sokol, ale krátce poté se to přejmenovalo na Tělovýchovnou jednotu.

  superkarma: 0 16.11.2010, 19:17:40
 14. [36] Rikina [*]

  Altamora — #33 Toho Sokola potvrzuju. Sml22 Za komunistů. U nás to byl pořád Sokol, šéfoval tomu bratr náčelník, a byly oddíly holky a kluci zvlášť, my měli sestru cvičitelku, a kromě samotného cvičení se občas hovořilo i o sokolských tradicích. Pokud se pamatuju, až v průběhu 70.let se to změnilo na tělovýchovnou jednotu.

  1. na komentář reaguje Juana — #37
  superkarma: 0 16.11.2010, 16:15:58
 15. avatar
  [35] denkas [*]

  Altamora — #33 no je to možný. To si už nepamatuju. ale na baráku bylo napsáno Sokol!Sml16

  superkarma: 0 16.11.2010, 15:12:02
 16. avatar
  [34] Altamora [*]

  Juana — #24 Moje maminka je taky ročník 1931 a říkala, že byla ráda, že ji, dceru neznaboha, vzali do Orla, protože jinak by musela chodit do Hitlerjugend a to by dědeček nesl ještě hůř než toho Orla. Ono to ale není důležité, jen si tak před svátkem komentujuSml32.

  superkarma: 0 16.11.2010, 15:11:15
 17. avatar
  [33] Altamora [*]

  denkas — #25 U nás jsme taky chodili do sokola, ale ve skutečnosti to byla Tělovýchovná jednota SpartakSml16

  1. na komentář reaguje denkas — #35
  2. na komentář reaguje Rikina — #36
  superkarma: 0 16.11.2010, 15:06:26
 18. [32] ivetinkav [*]

  já nějak nestíhám číst, jsem na mateřské

  superkarma: 0 16.11.2010, 14:31:53
 19. [31] menhet [*]

  denkas — #30 Já vím a u tý bylo jedno, jestli sem mohla nebo ne :)

  Upřímně, nejde mi samozřejmě tolik o ten film, ale hlavně o knížky, které mám ráda.

  superkarma: 0 16.11.2010, 14:31:42

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] denkas [*]

  menhet — #29 Sml16asi sem barbar ,ale mě by to bylo fuk! Knihu sem nečetla a film mě nezaujal! To si raději přečtu Robinsonku!Sml16Sml16

  1. na komentář reaguje menhet — #31
  superkarma: 0 16.11.2010, 14:23:36
 2. [29] menhet [*]

  Teď mě vlastně napadla jedna věc, která se týká knížek. Uvědomte si, že by nikdy nevyšel Pán prstenů od Tolkiena, vyšel pouze Hobit a to ještě dostatečně zcenzuován. Nikdy by se k nám do kin nedostal pak ani film.

  1. na komentář reaguje denkas — #30
  superkarma: 0 16.11.2010, 14:21:59
 3. avatar
  [28] mio [*]

  Juana — #24 tvůj táta je stejný ročník, jako ten můjSml16

  superkarma: 0 16.11.2010, 14:21:05
 4. avatar
  [27] mio [*]

  Juana — #22 určitě to není dobou, ale asi spíš výchovou a kulturou v rodině. I za mého dětství jsem měla spoustu kamarádů, kteří nečetli (maximálně tu povinnou četbu), což já, malý knihomolík nechápala. A stejně tak teď je mezi mými známými i několik dospělých jedinců, kteří, protože to u nich v rodině prostě nebylo zvykem, a nebyli k tomu vedeni, čtou velice sporadicky a to ještě spíš časopisy než knížky..

  Můj 2letý syn dostal průkazku do knihovny jako dar od radnice už při vítání občánků, zatím máme zásoby vlastních knížek, ale asi se tam už půjdeme podívat. Dceři je 5, čteme hodně a v knihovně se jí bude líbitSml16

  superkarma: 0 16.11.2010, 14:18:21
 5. avatar
  [26] marry.lu [*]

  moc hezky napsaný

  superkarma: 0 16.11.2010, 14:17:31
 6. avatar
  [25] denkas [*]

  Altamora — #23 Počkej do sokola jsem chodila i já! (za komunistů)Sml59

  1. na komentář reaguje Altamora — #33
  superkarma: 0 16.11.2010, 14:15:31
 7. avatar
  [24] Juana [*]

  Altamora — #23 Tohle fakt nemůžu pamatovat, ale otec je ročník 31, takže si myslím, že si z té doby může pamatovat hodně. Tohle nám říkal před dvěma měsíci, vůbec jsem do té doby netušila, že měl za sebou i krátkou kariéru v Orlovi. Sml30 A senilní rozhodně není, je to typ chlapa jako Sean Connery, fyzičku má dodnes na jeho věk svělou. Sml52

  1. na komentář reaguje mio — #28
  2. na komentář reaguje Altamora — #34
  superkarma: 0 16.11.2010, 14:14:07
 8. avatar
  [23] Altamora [*]

  Juana — #9 Nebylo to tak, že kdo chodil do Orla, nemusel do Hitlerjugend? Myslím, že Sokola a Orla zakázali až komunisti.

  1. na komentář reaguje Juana — #24
  2. na komentář reaguje denkas — #25
  3. na komentář reaguje peetrax — #40
  superkarma: 0 16.11.2010, 14:04:49
 9. avatar
  [22] Juana [*]

  mio — #21 Slyšela jsem též zvěsti o tom, že dnešní děti nečtou, ale nejde to zobecňovat. Syn je knihomol od malička a nedávno jsem přihlásila i dceru do knihovny a začala jsem tam chodit s ní a překvapilo mne, kolik dětí a mladých do knihovny chodí. Nehledají tam přitom jen povinnou četbu. Sml30

  1. na komentář reaguje mio — #27
  superkarma: 0 16.11.2010, 14:03:06
 10. avatar
  [21] mio [*]

  átéčko — #16 to si nemyslím, znám povícero dětí (naštěstí), které čtou rády a hodněSml16

  1. na komentář reaguje Juana — #22
  superkarma: 0 16.11.2010, 13:55:17
 11. avatar
  [20] denkas [*]

  átéčko — #15 Jo notebook nemám a kdybych ho měla ,tak by spíš oni mě řikali jak na to!Sml16Sml80

  superkarma: 0 16.11.2010, 13:54:09
 12. avatar
  [19] mio [*]

  Sml67

  Dodnes si pamatuju, jak za totáče mluvil v TV tehdejší premiér Adamec a naši utrousili něco jako: "blbec jeden.." - no a mně coby dítěti připadal rým "Blbec - Adamec" tak zajímavý, že jsem poskakovala po pokoji a do rytmu jsem si pořvávala tahle 2 slova. Naši oči v sloup a jen mi kladli na srdce - (ostatně slýchávala jsem to od nich mnohem častěji): "Hlavně to neříkej ve škole"Sml22

  superkarma: 0 16.11.2010, 13:53:50
 13. avatar
  [18] JanaVi [*]

  Konečně příspěvek, se kterým mohu souhlasit. Napsala jsi to hezky.

  Knížky si kupujeme a dáváme jako dárky často, jsou drahé, ale jsouSml67 a nemusíme stát fronty. Jednou jsem kvůli čekání na knížku pro dědu přišla pozdě na seminář, kde se celkem dost hlídala docházka. Když jsem ukázala, na kterou knížku jsem stála frontu, byl můj pozdní příchod omluvený.

  superkarma: 0 16.11.2010, 13:53:18
 14. avatar
  [17] denkas [*]

  átéčko — #15 ale víš ,že jo!Teda mám 5 vnoučat ,co už umí číst a co vím ,tak 2vnučky určitě. I když je pravda ,že nejraději komixySml16Ale i knihy. Sama se divim.A vnuk 7 let ,ten občas lepolera.Ta nejstarší ,ta nikdy moc nečetla. A přiznám se ,že i já teď hodně málo čtu! Musím napravit. Dřív jsem furt ležela v knihách.Sml59Sml80

  superkarma: 0 16.11.2010, 13:51:39
 15. avatar
  [16] átéčko [*]

  denkas — #13 Na knížk jinak děti kašlou, pokus se jim netrefíš do vkusu. Babičce řeknou ze slušnosti dík, ale dnešní děti mají jiné zájmy ajiné hračky.

  1. na komentář reaguje mio — #21
  superkarma: 0 16.11.2010, 13:49:26
 16. avatar
  [15] átéčko [*]

  denkas — #13 Určitě! dej jim notebook a řekni jim jak na to.

  A teď řekni pravdu! Tvá vnoučata čtou???????Sml58

  1. na komentář reaguje denkas — #17
  2. na komentář reaguje denkas — #20
  superkarma: 0 16.11.2010, 13:48:22
 17. avatar
  [14] denkas [*]

  Juana — #12 Karla Maye? My měli snad 30 májovek! Mužskej je "žral".

  superkarma: 0 16.11.2010, 13:46:53
 18. avatar
  [13] denkas [*]

  átéčko — #11 a mám je dát vnoučatům pod stromek?Sml16

  1. na komentář reaguje átéčko — #15
  2. na komentář reaguje átéčko — #16
  superkarma: 0 16.11.2010, 13:45:10
 19. avatar
  [12] Juana [*]

  denkas — #8 Copak dřív ty knihy byly nějak levné, v porovnání k platům? Vzpomínám si, jak jsem jednou pod stromečkem našla 11 knih a mne to nedalo a spočítala jsem si celkovou cenu. Dodnes si to pamatuju, protože součet byl 555 Kčs. Takže na to padla čtvrtina platu mé matky, středoškolačky s asi tak patnáctiletou praxí. Ten poměr je pořád stejný. Jen už nemusím stát frontu na Hrabala a na Karla Maye.

  1. na komentář reaguje denkas — #14
  superkarma: 0 16.11.2010, 13:44:49
 20. avatar
  [11] átéčko [*]

  denkas — #8 Tak si stahuj z netu e-booky, kdyžchceš číst levně.

  1. na komentář reaguje denkas — #13
  superkarma: 0 16.11.2010, 13:43:58
 21. [10] lucsej [*]

  Pro mě zatím nejlepší příspěvek Sml59

  superkarma: 0 16.11.2010, 13:43:04
 22. avatar
  [9] Juana [*]

  OlgaMarie — #6 Na náboženství jsem nechodila, protože otec, který vyrostl v ortodoxní rodině, toho měl akorát tak plné zuby, a když od rodiny utekl do rodiny mé matky, tak do kostela chodil nanejvýš na pohřeb. Jako malý ministroval a když chtěl chodit do Sokola, tak mu to rodiče zakázali a musel chodit do Orla - měl na to dost hrozné vzpomínky. Pak  - pro něj naštěstí - obě organizace Němci zakázali a otec měl klid. Sml30 Ono se mu tam nelíbilo, a po válce, když se ty organizace opět na krátkou dobu obnovily, tak už si jako puberťák toho Sokola vyvzdoroval.

  Babička z druhé strany měla taky k náboženství vlažný vztah, protože ji jako mladou slečnu poslala rodina do katolické dívčí školy v německých Alpách, vydržela tam rok a byl tam tak přísný režim, že od modlení na studené podlaze měla od té doby revma. Takže do kostela chodila nanejvýš na Vánoce, co si pamatuju.

  1. na komentář reaguje Altamora — #23
  2. na komentář reaguje OlgaMarie — #39
  superkarma: 0 16.11.2010, 13:41:14
 23. avatar
  [8] denkas [*]

  Juana — #7 No nevim ,my vždy měli hodně knih. Každý Vánoce jsme dostali aspoň 2 knihy (každej) a teď! Knihy drahý! Že chodím jen do levných knih a stejně už je moc nekupuju,prostě na to nemám!Sml80

  1. na komentář reaguje átéčko — #11
  2. na komentář reaguje Juana — #12
  superkarma: 0 16.11.2010, 13:38:59
 24. avatar
  [7] Juana [*]

  denkas — #4 Upřímně - nekupuju, ale párkrát jsme ji koupili. Sml30 Ale možná to souvisí s tím, že už od mlada jsem zvyklá hodně šetřit na horší časy, takže jsme zvyklí žít poměrně úsporně a svíčková mi k životu nutná nepřijde. Peníze raději investujeme do cestování a do knížek, kterých je naštěstí dnes všude dostatek a nemusí se na ně stát fronty.

  1. na komentář reaguje denkas — #8
  superkarma: 0 16.11.2010, 13:34:58
 25. avatar
  [6] OlgaMarie [*]

  Tak tuhle schízu mám také za sebou. A další byla, jak nás , kteří jsme chodili na náboženství, lapali do jisker. A já brečela, že tam chci chodit a babička se za mě modlila...Dnes ale znalost bible patří k základnímu vzdělání.

  1. na komentář reaguje Juana — #9
  superkarma: 0 16.11.2010, 13:34:05
 26. avatar
  [5] lullaby [*]

  Díky za těch pár normálních článků co se tady objevilo. Sml67Už jsem myslela,že mám nějaké Jiříkovo vidění, nebo čtení?Sml57Sml31

  superkarma: 1 16.11.2010, 13:29:43
 27. avatar
  [4] denkas [*]

  Já se jen zeptám,teď si kupuješ svíčkovou?Sml59

  1. na komentář reaguje Juana — #7
  superkarma: 0 16.11.2010, 13:29:36
 28. [3] zázvor [*]

  Ať se Vaší rodině i nadále daří a děkuji za hezký článek.

  superkarma: 0 16.11.2010, 13:26:43
 29. [2] motylek1 [*]

  byla to těžká doba děda byl živnostník a protože byl proti heslu všechno patří všem šel do basy teda do uran.dolů jako politický vězeň zemřel tam moje máma přesto říká ,že bylo líp i když ji komunisti zabily otce

  superkarma: 0 16.11.2010, 13:23:23
 30. avatar
  [1] átéčko [*]

  Hezky jsi to napsala!Sml67

  superkarma: 0 16.11.2010, 13:22:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme