Domácnost

Nešlapte si po štěstí!

Jednou z důležitých součástí interiéru, ať už v panelákovém bytě nebo v domku, je nesporně podlaha. Přitom se jedná o nemalou investici. Výběr podlahy, která neodpovídá zatížení nebo požadavkům majitele, nebo její neodborná pokládka, mohou způsobit řadu potíží. Proto se autorky G. Růžičková a S. Svobodová rozhodly vám v knize Podlahy - materiály, výběr, údržba poradit, jak si správně vybrat podlahu.

Osvědčené dřevo
Dřevěná podlaha je tou pravou pro náročnější uživatele - je-li správně položena, je investicí do budoucna - při přebrusech a přelakování může vydržet i desítky let. Je ovšem také cenově náročnější a musí se pravidelně udržovat. Pro matný vzhled se pak podlahy místo lakování olejují. U dřeva nemůžeme očekávat barevnou jednolitost, ale to je naopak jeho výhodou. V Čechách stále ještě levnější, za nekvalitní považované dřevo se suky a nepravidelnou kresbou je na Západě naopak vysoce preferováno pro svůj přirozený vzhled.

Plovoucí podlahy
Na pokládku i údržbu jsou mnohem méně náročné plovoucí podlahy - přitom si můžete vybrat mezi laminátovými, které jsou nejlevnější a nejsnáze udržovatelné, tepleji působícími dřevěnými nebo měkčími korkovými. Korek je vůbec vhodný materiál - jeho jedinou nevýhodou je citlivost na UV záření, na kterém mění barvu. Po přesunutí nábytku tak chvíli trvá, než se odstíny podlahy vyrovnají. Především u laminátových podlah si zase musíte dávat pozor na poměrně vysokou hlučnost chůze - obzvláště pokud máte děti nebo třeba pejska.

Koberce
Stále populární podlahovou krytinou jsou koberce. Můžeme je pokládat na jiné podlahy - především koberce kusové, ale také přímo na podklad. U koberců je velmi důležité sledovat, do jak zatěžovaného prostoru si je pořizujeme - od toho se odvíjí, jakou hustotu vláken budeme od koberce požadovat. Moderní jsou koberce z přírodních rostlinných vláken juty, sisalu, kokosu či mořské trávy. Z umělých koberců jsou nejkvalitnější ty z polypropylenu.

Dlažba
Dlažba je hojně užívána jak v interiérech, tak v exteriérech. Je to investice do budoucna - správně vybraná a položená dlažby vydrží i několik desetiletí. Dbát musíme především na to, pro jaké účely si dlažbu pořizujeme. Do koupelny zvolíme dlažbu s minimální nasákavostí, do zatěžovaných prostor dlažbu otěruvzdornou. Při nákupu dlažby musíme počítat s tím, že dlaždice nemusí být vždy naprosto stejně velké a především že dlažby z různých výpalů mohou mít odlišný odstín - musíme si tedy zkontrolovat dodávku. Pokládku dlažby je lepší nechat odborníkům.

PVC a linoleum
Materiálem se špatnou pověstí je PVC. Moderní technologie výroby a pestrá paleta barev a vzorů z něj ovšem činí optimální podlahovou krytinu především v domácnostech s dětmi a zvířaty - snadno se udržuje, snese i vyšší vlhkost a při volbě kvalitnějšího materiálu je i odolné. Poněkud křehčí, ale stále velmi odolné je i linoleum - přírodní materiál vhodný pro alergiky. Vysokou odolností ale i cenovou náročností se pak vyznačují kaučukové podlahy.

Pro milovníky něčeho výjimečného je zde pak štípaný kámen, žula, mramor, čedičové dlaždice či jiné nestandardní podlahové krytiny. V každém případě však platí, že na podlaze není dobré šetřit. Výhodné je objednat si podlahu i pokládku u stejné firmy - při případných reklamacích pak budete mít lepší pozici.

Knihu vydalo vydavatelství ERA.

Jakou máte doma podlahu? A jakou byste ráda? Dáte přednost přírodním nebo umělým materiálům? Máte nějaké zkušenosti s pokládkou podlahy?

   
16.04.2007 - Dům a byt - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [18] Amálie [*]

  Linoleum je pro mne nej. Dlažba je studená a co na ní upadne, rozbije se, vytírat spáry mě neba, plovoučka je choulostivá a hlučná (cinkání psích drápků ), dřevo leda teakové a musí se to moc udržovat. Koberce jsem vždycky měla a libovala si, ale teď jsem po několikáté "čuchla" k linu a je to jasné.

  superkarma: 0 17.04.2007, 18:27:47
 2. avatar
  [16] Vivian [*]

  Žábina: prach se chytá na všem, to bys musela žít v holobytě... navíc existuje vymoženost zvaná vysavač :-)
  Pokud člověk nemá alergii na prach, tak není problém.

  superkarma: 0 16.04.2007, 16:39:57
 3. avatar
  [15] Žábina [*]

  chuanita: koberec je lapač prachu

  superkarma: 0 16.04.2007, 14:02:12
 4. avatar
  [14] Žábina [*]

  Irena1: klidně bych si taky dala dlažbu do obýváku, je to nejen praktické ale i pěkné....a pod sedačku nějakej pěknej kousek koberce...nebo nějakou chlupatinu...a je to
  my máme zatím v předsíni a kuchyni lino,ale na podzim chci dát do obojího dlažbu....

  superkarma: 0 16.04.2007, 14:01:20
 5. avatar
  [13] Meander [*]

  Chodím vždy a všude bosa. Skorotchýně se na to nemohla dívat a dala mi pletené vlněné ponožky - a já si v nich v kuchyni na lině málem zlámala vaz. Kdepak, není nad parkety a bosé nohy.

  superkarma: 0 16.04.2007, 12:28:31
 6. avatar
  [10] Gabi [*]

  Mám ráda dřevěnou podlahu a nevadí mi ani dlažba (nebo dkonce přírodní kámen ), chodím po ní bosa. Z koberců bych ještě snesla nějakou kusovku, ale netoužím po ní.

  superkarma: 0 16.04.2007, 10:30:34
 7. avatar
  [8] Odemětobě [*]

  Tak zjišťuji,že pod pojmem "plovoučka" většina z vás myslí laminát,ale plovoucí může být i linoleum.Každý materiál má svoje výhody a nevýhody,ale přírodní materiál se vám mnohonásobně odvděčí za cenu a údržbu komfortem bydlení a trvanlivostí.Jen nesmíte linoleum vytírat jarem.V článku bych měla poznámku jen ke kobercům-polypropylenové koberce jsou spíše ty levnější, vhodnější do bytu jsou polyamidové nebo směsové PA a vlna-ta je navíc samozhášivá-nehoří.Slušný koberec má teflonovou úpravu,aby se míň špinil a takovou technologii výroby,aby nepropouštěl špínu hluboko mezi vlas.Ale takové koberce nehledejte v letácích marketů,ale také je nemusíte po 5 letech měnit.

  superkarma: 0 16.04.2007, 09:18:42
 8. avatar
  [7] Janecka [*]

  V obýváku máme dřevěnou podlahu,na chodbách plovoucí.No a teď řešíme podlahu do kuchyně,chystáme novou(taky přemýšlím,kde na to vzít )

  superkarma: 0 16.04.2007, 08:44:50
 9. avatar
  [6] Irena1 [*]

  nikdy bych to nečekala, ale švagrová má dlažbu u v obýváku, doplněnou jen nějakou chlupatinou u sedačky - a vypadá to fajn a je to praktické...

  superkarma: 0 16.04.2007, 08:29:53
 10. avatar
  [5] Beruška1 [*]

  V koupelně a na WC mám linoleum, jinak všude koberce. Jsou příjemné na chození, působí teple. Známí mají plovoucí podlahu a mně je u nich neustále zima od nohou. A dlažbu bych si nikam nedala, je strašně studená, na boso se po ní nedá chodit.

  superkarma: 0 16.04.2007, 08:12:43
 11. [4] 1Mona [*]

  Kámoška má malý obývák a má tam lino s dřevěným vzorem a nedá na to dopustit.My budem domek teprv kupovat, tak absolutně nevím co kam!)

  superkarma: 0 16.04.2007, 00:21:08
 12. avatar
  [3] SARI [*]

  Každá podlahová krytina má svoje výhody.....Nejlepší je vyhodnotit, jak co a jak kam z hlediska praktičnosti.Třeba je taky rozdíl mezi bytem a domem. Kdybych měla všude koberce, tak vysávám asi týden....Zkrátka jsem to vyřešila a vyhovuje mi to: kuchyň-dlažba-praktické velmi, obývák-plovoucí, u sedačky+pod stolem koberec-působí to teple, ložnice-plovoucí, dětský pokoj-plovoucí + uprostřed hrací centrum na koberci, pracovna-plovoucí, pracovna-žehlírna+prádelna-dlažba.

  superkarma: 0 16.04.2007, 00:14:58
 13. avatar
  [2] Visnery [*]

  V kuchyni, jídelně, chodbě, předsíni a sanitárních místnostech, jako je záchod a koupelna máme dlažbu. Je naprosto nenáročná na udržbu a nic se nestane, když tam něco vyliju nebo kydnu :)

  V ložnici a dětském pokoji je koberec, protože jsou to spací místnosti.

  A do obyváku ted budeme pokládat plovoucku :)

  superkarma: 0 16.04.2007, 00:13:56
 14. avatar
  [1] Vivian [*]

  Mám ráda koberce, připadá mi to ze všech typů podlahy nejpříjemnější a nejútulnější (do bytu). Plovoucí a dřevěné podlahy se mi líbí, ale v obývacích pokojích působí trochu "odtažitě", studeně...
  PVC a podobné materiály jsou praktické do koupelny a do kuchyně, v obýváku si to absolutně nedovedu představit...

  superkarma: 0 16.04.2007, 00:06:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme