Domácnost

Neskončí na ulici?

Pro děti bývají Vánoce svátkem splněných snů. V nejedné domácnosti i letos rodiče podlehli prosbám a slibům svého potomka a pořídili mu domácí zvířátko. Ale zvládne rodina „zvířecí potřeby“ nového člena domácnosti? Neskončí roztomilý šmudla za pár dnů na ulici?

Po Vánocích a po letních prázdninách se ve městech náhle zvýší výskyt toulavých domácích mazlíčků, kteří žalostně pobíhají po ulicích a zoufale hledají něco k snědku. Doteď se totiž o ně starali jejich rodiče, respektive chovatelé. Pak si je přišli vybrat noví páníčci, kteří vlastně o jejich zvycích a potřebách vědí minimum. Ouha!

A když pak najednou kočka zatne drápky do čalounění sedačky, štěně udělá v předsíni loužičku a ještě se zakousne do paniččiny lodičky, andulka pokálí obraz na zdi (samozřejmě reprodukci) a to akvárium je pořád takové divné – zelené, je zle! Potom už většinou vede cesta jen dočasného nájemníka z neznalé, netolerantní a hlavně nezodpovědné rodiny bez pardonu z domu.

Když už jste podnikli ten krok a malého tvorečka přivedli k sobě domů, měli byste o něm něco alespoň vědět. Víte, jak se chovají? Co potřebují? Jak dlouho vám budou dělat společníky?

Křečci
Nejčastěji chovaný křeček zlatý se dožívá 2 až 5 let, oblíbený křečík džungarský 1,5 až 4 let. Podobně méně známý křečík Roborovského, Campbellův či daurský.

Chov: Pro děti jsou nejvhodnější, přestože mohou občas mírně kousnout. Tomu se lze vyhnout respektováním faktu, že křečci jsou aktivní spíš k večeru, kdy kontakt s člověkem vítají. Křečci stejného pohlaví se špatně snášejí, sameček se samičkou přivedou na svět mladé. Ideálním příbytkem pro křečka je kovová klec o minimálních rozměrech 40 x 30 x 25 cm, s mezerami mezi dráty 10–13 mm, v ceně 300–600 Kč podle vybavení. Nutná je napáječka i domeček.Ten se dá vyrobit i doma z nějaké krabičky. Křečka potěší kolečko na běhání, žebřík a prolézačky třeba z roliček od toaletního papírů. Nejvhodnější podestýlkou jsou hobliny (piliny se nedoporučují).

Nároky na čas: Klec čistíme jednou za týden, nejpozději za dva týdny. Denně je třeba si najít čas na pohlazení. Jinak křeček strádá a může se z něj stát protiva.

Náklady: Křeček stojí 30–50 Kč. Půlkilové balení krmiva vyjde na 30–50 Kč. Levné krmení je vhodné zpestřit kouskem jablka, mrkve, hlávkového salátu, kapusty, banánu, kuličkou vína... V létě nahradí salát lísteček mlíčí. Tvrdý chléb slouží křečkovi k obrušování zubů, seno k trávení. Krmení a stelivo stojí měsíčně 50–100 Kč.

Dovolená: Pokud křečka nevezmeme s sebou, je dobré požádat kamaráda, aby mu denně dával pitnou vodu a krmení.

Morčata
Existují plemena s hladkou či kadeřavou srstí. Dožívají se až 8 let, některá plemena až 10 let.

Chov: Je možný v každé domácnosti. Hodí se do rodin s dětmi. V létě mohou morčata žít venku, třeba v králičím kotci s výběhem, raději zastřešeným. Morčata sice jen tak nevyskočí, ale jsou chráněna proti šelmám. Morčata nedokážou vzdorovat chladu, horku ani dešti, proto je před nepřízní počasí musíme chránit. Optimálně snášejí teplotu mezi 17–24 °C. V domácnosti se pro morče hodí kovová klec s plastovým dnem s minimálními rozměry 68 x 36 x 35 cm. Nemá v ní chybět boudička a jesličky na seno – důležitou součást jídelníčku.

Nároky na čas: Klec je třeba důkladně čistit dvakrát za týden, denně je nutné najít si chvilku na pohlazení. Při správné péči se snadno ochočí. Dlouhosrstá plemena se musí denně česat. Morčatům někdy přerůstají drápky a musí se zkrátit. Občas jim přerostou zuby – i tady pomůže veterinář.

Náklady: Klec s napáječkou miskou a jesličkami stojí 400–800 Kč, krmení stejně jako u křečků.

Dovolená: S dostatkem vody a sena vydrží morče den dva, poté musí vypomoci kamarád či známí.

Králíci
Existují králíci domácí, zakrslí a berani. Dožijí se 7–9 let.

Chov: Pro děti je nejvhodnější králík zakrslý, protože je nenáročný a milý. Samostatně chovaný králík záhy zkrotne. Nejvhodnější ubikací je kovová klec s jesličkami. Volné pouštění králíka vyžaduje ostražitost, protože na něj číhá nebezpečí v podobě elektrických kabelů, jedovatých rostlin či jiných zvířat.

Nároky na čas: Klec je třeba důkladně čistit dvakrát týdně. Nejvhodnější podestýlkou jsou hobliny. Musí mít také dostatek kvalitního sena a tvrdého chleba. I králičí drápky a zuby mají tendenci přerůstat.

Dovolená: Stejně jako u morčat.

Činčily
Činčila vlnatá se může dožít až 20 let.

Chov: Činčily nejsou vhodné pro malé děti, protože jsou náročné na chov a péče o ně není jednoduchá. Potřebují prostornou klec, až dvakrát týdně koupele ve speciálně vyrobeném jemném písku, domeček a dřevo na hlodání. Uvítají velké otáčecí kolečko. Za podestýlku slouží hobliny.

Nároky na čas: Péče o náročné zvíře vyžaduje dost času. Denně potřebuje pročesat a také vypustit mimo klec, ale pod bedlivým dohledem. Umí vysoko skákat.

Náklady: Činčila stojí 500–1000 Kč, klec s napáječkou a koupelničkou od 1500 Kč. Měsíční náklady činí 150–200 Kč. Půlkilové krmení stojí 50 Kč. Činčila má citlivé trávení a potřebuje stravu bohatou na vlákninu. Nadbytek tuku, bílkovin a nepatrně plesnivý produkt způsobí okamžitě průjem. S ovocem a zeleninou je nutné šetřit. Například větší množství hrozinek může činčile ucpat střeva. Je třeba kontrolovat trus a hlídat její zdravotní stav.

Dovolená: Činčila se nesmí nechat dlouho sama.

Osmáci degu
Osmák se dožívá 5–8 let.
Chov: Společenským zvířatům nevadí, jsou-li chována ve skupinách. Dokážou se prohryzat i speciální klecí, a tak je pro ně nejvhodnější skleněné akvárium s pevným pletivem, napáječkou a miskou na potravu. Podestýlka z hoblin by měla být bez prachu. Degu rádi šplhají. Větvičky z vrby nebo ovocných stromů jim slouží i k obrušování zubů. V akváriu by měli mít kamennou misku nebo koupelničku s „činčilím“ pískem. Rádi ji využijí, aby si jí vyčistili srst.

Nároky na čas: Degu jsou čistotní živočichové, nepotřebují mnoho péče. Mají-li k dispozici misku s pískem, běhací kolečko a větévky, sami se udržují v dobré kondici. K té přispívá i pohlazení a hra s dětmi. Akvárium nebo klec čistíme podle potřeby.

Náklady: Osmák stojí 80–130 Kč, klec do 600 Kč. Měsíčně vyjde chov asi na 100 Kč. V obchodě je možné zakoupit krmnou směs pro osmáky asi za 50 Kč. Nepohrdnou jablkem ani hroznovým vínem.

Dovolená: Je třeba zajistit někoho, kdo se postará, osmák se nesmí nechat sám.

Andulka (papoušek vlnkovaný)
Čilý neposedný ptáček, který se po nezbytné dávce trpělivosti může stát krotkým společníkem člověka. Dožívají se až deseti let.

Chov: Je možný v každé domácnosti. Je lepší chovat aspoň dvě andulky současně, ačkoliv šance, že se naučí napodobovat lidská slova, je pak nulová. Uhyne-li jedna, vyplatí se pořídit novou, protože se „pozůstalá“ bude trápit a ze smutku může dokonce onemocnět.

Nároky na čas: Klec je třeba jednou týdně vyčistit.

Náklady: V chovatelských obchodech bývají andulky k dostání od 110 Kč. Raději věší než menší klec s napáječkou, krmítkem, hračkami či koupací miskou stojí od 500 Kč, krmení měsíčně 20 – 50 Kč.

Dovolená: S klecí se cestuje obtížně, je na přátelích, aby nás zastoupili.

Akvarijní rybky
Existují v mnoha druzích, barvách a velikostech i za značně rozdílné ceny.

Chov: Před nákupem je dobré se poradit se zkušenějším akvaristou. Rybičky se hodí do každé domácnosti.

Nároky na čas: Krmení a pravidelné čištění závisí na počtu a druzích rybiček, na technickém vybavení, i na množství zeleně v akváriu.

Náklady: Akvaristé doporučují nejméně osmdesátilitrovou nádrž, aby rybky netrpěly nedostatkem prostoru, dále topné tělísko, osvětlení, filtrovací zařízení, rostliny, hrubý říční písek, krmítko, stěrku, teploměr a další drobnosti. To vše stojí nejméně 1500 Kč, pěkné komplety v uvedeném objemu však třeba až 8000 Kč. Měsíčně lze na krmení a provoz vystačit s částkou 100 Kč.

Dovolená: Zavedené akvárium vystačí bez pravidelné péče i déle než dva týdny.

Psi a kočky
Neměli by hrát roli vánočního překvapení. Nejen kvůli pořizovací ceně a výdajům za péči, veterináře, roční poplatky obci atd., což se dohromady dříve či později bez čtyřciferné, často i pěticiferné částky neobejde.

Ještě důležitější je, aby zvíře přicházelo do rodiny jako její nový člen, který má své potřeby a nároky a který s rodinou prožije až šestnáct, ba i více let.

Stane-li se z nevhodného a nečekaného dárku přítěž pro všechny a zdroj nevole, němá tvář na vině nebude. Nebude vinna ani tehdy, když z nudy, kvůli osamění, nedostatku zaměstnání a pohlazení ztratí svůj milý výraz. Útulek není pro psí nebo kočičí duši žádným řešením.

Přivítali jste i vy letos pod stromečkem nového člena domácnosti? Nelitujete svého rozhodnutí? Uvědomujete si zodpovědnost, která na vás po dobu i několika let čeká?

   
02.01.2008 - Dům a byt - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [87] saruz [*]

  zvířátko pořizovat domů jen po předchozí domluvě všech zúčastněných, rozhodně ne jako vánoční překvapení

  superkarma: 0 19.02.2013, 12:04:30
 2. avatar
  [86] borrasca [*]

  Nesouhlasím, že křeček je vhodné zvíře pro dítě, jednak není pravda, že dokáže mírně kousnout, protože když už kousne tak je to velká bolestivá krvácející díra v prstu. Navíc je spokojený když přes den spí a vstává pozdě k večeru. Není to zvířátko na tahání, protože si to nenechá líbit když už ho to nebaví a navíc je křehký, takže spíš pro děti nad 10 let, dříve ne, hrozí, že ho umačkají, přisednou, zašlápnou, když je kousne tak ho pustí na zem a to pro něj může být smrtelné, je to neposedné zvířátko a děti většinou neumí rychle reagovat. Vím o čem mluvím, mám ho doma a také mám 6 letého synovce a 5 letou neteř

  superkarma: 0 05.12.2008, 06:54:25
 3. avatar
  [83] Kassy [*]

  Nikdy bych dítěti nekoupila zvíře jako dárek k Vánocům nebo narozeninám. Zvlášť ne psa nebo kočku. A jako chovatel bych ho takto neprodala. Pejska máme 11 let. Jelikož studuju v jiném městě a na privátě mi zvířátko chbělo, pořídili jsme si aspoň křečíky džungarské. Až budeme mít s přítelem skutečně vlastní domácnost, určitě si pořídíme psa.

  superkarma: 0 03.01.2008, 14:05:35
 4. [82] anité [*]

  Od podzimu máme doma koťátko a pejska máme už 10 let.

  superkarma: 0 02.01.2008, 23:45:37
 5. [81] mindulinka [*]

  My jsme si na jaře pořídili štěňátko vlčáka. Když mu manžel stavěl zateplenou boudu, tak byl ještě v pohodě. Pak přišla řada na kotec - nejdřív jsme dostali cenovou ráno od výrobců a tak se manžel pustil do svařování a zatloukání. Kotec vyrobil výstavní, ale těch nadávek co jsem si u toho vyslechla . Teď už je pejskovi 10 měsíců - je to člen rodiny, a když je vypraný od sněhu, tak mu rozložím starou deku a pustím ho k nám domů, aby mu nebylo smutno.

  superkarma: 0 02.01.2008, 21:56:47
 6. avatar
  [80] vlskorepa [*]

  Děti zatím žádné zvířátko nepožadovali, takže dělám mrtvého brouka, protože je mi jasný, že bych se o něj starala já. Manžel je trošku horší, jednou mi přinesl domů varana, když jsem zjistila, že teď jí živé myšky a až doroste metr a půl (což v našem 2+1, nevím, nevím) bude jíst kuřata, tak jsem ho hnala. Dodnes toho lituje, ale já ne.

  superkarma: 0 02.01.2008, 21:41:07
 7. avatar
  [79] cibulicka [*]

  dostala jsem,né k vánocům,ale k narozkám papouška a je to vynikající kamarád.Můžu mu říct všechno a nevykecá to.Snad...

  superkarma: 0 02.01.2008, 21:03:12
 8. [78] MMartinaM [*]

  Zvířátka jako dáreček nedávám.

  superkarma: 0 02.01.2008, 19:54:15
 9. [77] dwolfova [*]

  Naštěstí jsme stále s vodní želvou Bertou a je to milovaná naše krasavice, spinkající přes noc v postýlce a přes den si lebedí ve vodě.

  superkarma: 0 02.01.2008, 19:49:50
 10. [76] Vendis75 [*]

  naštěstí nový přírůstek není.Máme už pejska a dvě kočky,tak si myslím,že to úplně stačí

  superkarma: 0 02.01.2008, 19:24:04
 11. [75] zahr [*]

  Nemám žádné zvířátkou, ale pejska bych brala.

  superkarma: 0 02.01.2008, 18:55:50
 12. avatar
  [74] ,josef [*]

  Kromě myší a osáků chováme doma všechna uvedená zvířátka,nyní máme ještě navíc fretku.Činčiky se nám doma vesele množily a děti se osvá zvířátka vzorně starají.

  superkarma: 0 02.01.2008, 18:25:45
 13. [73] renatka23 [*]

  dítě by si nekprve mělo někde vykoušet co to obnáší mít pejska.Třeba od sousedky a tak

  superkarma: 0 02.01.2008, 17:54:44
 14. [72] ajme [*]

  přesně tak, zvířátko není hračka,aby se kupovalo jako dárek.Když se dítě chce pomazlit s ,můžou s nim rodiče o svátcích navštívit útulek a přines tam nějakou ňaminu pro chudáky opuštěný.Tam si je můžou půjčit a vyvenčit,aspoň udělají něco užitečnýho a vyzkouší si,jestli by se jim to líbilo na stálo.Tak na mazlíky,které máme rádi a staráme se o ně jako o členy rodiny a ne jako hračky.

  superkarma: 0 02.01.2008, 17:24:34
 15. [71] Aja777 [*]

  Teda činčilu doma mám už 9 let a opravdu neni tak náročná jak se tu píše

  superkarma: 0 02.01.2008, 17:20:29
 16. [70] Reni [*]

  Nového domácího člena pod stromečkem
  jsem nedostala. Je to moc nešťastný
  nápad - překvápko. Zvířátko se dá
  pořídit společně s rodinou během roku.
  Zvířátka nejsou hračky.

  superkarma: 0 02.01.2008, 16:55:32

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [69] Vera.Macík [*]

  Máme akvarijní rybičky a kocoura. Akvarijní rybičky občas "odejdou" do věčných lovišť a je mi jich vždy líto. Kočičky jsou ale moc velká zodpovědnost, denně se o ně musí člověk starat, krmit, čistit, hladit .....

  superkarma: 0 02.01.2008, 16:44:27
 2. avatar
  [68] LudPa [*]

  Zvířátka jsou členy domácnosti,ne hračky.

  superkarma: 0 02.01.2008, 16:23:25
 3. [67] wendy18 [*]

  Letos jsem nového člena domácnosti nedostala, ale před několika lety křečka.

  superkarma: 0 02.01.2008, 15:57:10
 4. avatar
  [66] shb [*]

  zvíře jako dárek ano- ale pouze pokud o tom nastávající majitel ví a chce to a jak píše vivian na veterinu nespoléhat!!! důležitější je prevence a to ve všem- prostě první myslet a pak konat!!

  superkarma: 0 02.01.2008, 15:41:27
 5. avatar
  [65] jazuzinka [*]

  žádné zvíře pod stromečkem ani za vysvědčení!!! máme sami zachráněného pejska. někdo jej vyhodil na ulici po velkých prázdninách jako asi 3-4 měsíční štěně. jela jsem kolem a naštěstí si všimla. už je Bobíček náš dva a půl roku.

  superkarma: 0 02.01.2008, 15:36:27
 6. avatar
  [64] H.Eva [*]

  žádné zvíře jsme pod stromeček nepořizovali, máme psa, ale k narozeninám dceři bych chtěla pořídit želvu

  superkarma: 0 02.01.2008, 15:29:42
 7. [63] Monča263 [*]

  Žádné zvířátko doma nemáme a ani si nehodláme pořizovat. Právě kvůli zodpovědnosti a času, kteý by se jim musel věnovat. Máme dvě děti, chtěli bychom ještě jedno a tak nejvíce času věnujeme jim. Zvířátka nejspíš nebudou. Když tak můžou jet děti k babičce, tam je pes, kočky, několik kraviček, prasat a slepic a to si myslím stačí.

  superkarma: 0 02.01.2008, 15:22:45
 8. avatar
  [62] Vivian [*]

  Zvíře jako dárek je většinou dost nešťastnej nápad

  Mimochodem, na to přerůstání zubů u hlodavců POZOR!!! Je nezbytné tomu předcházet, hlodavec musí hlodat a musí si neustále obrušovat přední i zadní zuby, tj. větší část jeho jídelníčku musí tvořit potrava, o kterou se zuby můžou brousit, tvrdý chleba, větvičky ze stromů (nejedovatých! třeba z jabloně), seno... Pokud se zvíře cpe převážně měkkou stravou, tak té "obrušující" už tolik nesní a zuby lehko přerostou. A to je PRŮSER. A veterinář pomoct NEMUSÍ. Jakmile zvířeti přerostou zuby (a když přerostou zadní, tak to nepoznáte), tak přestává žrát. Chce to proto denně sledovat, jak žere, a eventuelně hned mazat na veterinu. Někdy proběhne broušení bez problémů, ale mnohdy taky ne... My jsme takhle přišli o morče. Museli mu brousit zadní zuby v celkové anestezii (což je celkově dost drahý výkon) a doktorka nám říkala, že po takové operaci je to 50:50, jestli začne zase žrát nebo už ne... Koblížek už žrát nezačal a brzy umřel. Hlady. Takže jedinou jistotou je PREVENCE, rozhodně za žádnou cenu nespoléhat na to, že kdyžtak pomůže veterinář

  superkarma: 0 02.01.2008, 15:18:25
 9. avatar
  [61] Amálie [*]

  Nemám ráda pořizování zvířat jako dárek.

  superkarma: 0 02.01.2008, 14:49:35
 10. [60] leonab [*]

  My už máme 2 papoušky, kteří bohatě stačí. Brzo budeme mít přírůstek lidský, takže ani není vhodná doba na pořizování jakéhokoliv dalšího zvířátka.

  superkarma: 0 02.01.2008, 14:36:15
 11. [59] HOŠI [*]

  Letos žádné zvířátko nebylo!

  superkarma: 0 02.01.2008, 14:34:59
 12. avatar
  [58] Duppinka [*]

  My nic, až dozařídíme byt plánujeme

  superkarma: 0 02.01.2008, 13:49:46
 13. [57] MartinaC [*]

  JO JO TO ZNAM TAKY MANZEL CHTEL RYBKY A TED JE MAM NA KRKU JA

  superkarma: 0 02.01.2008, 13:42:41
 14. avatar
  [56] aiša [*]

  tak dárky tohoto typu jsme raději nedávali nikdy,ani nedostávali

  superkarma: 0 02.01.2008, 13:33:16
 15. avatar
  [55] breberka [*]

  Manžel chtěl ryby, řekla jsem dobře, ale budeš se o ně starat ty....a nakonec se o ně musíím starat já

  superkarma: 0 02.01.2008, 13:30:42
 16. [54] veverik [*]

  No já ne. Ale naše kočka dostala na Vánoce neplánovaně kocourka, takže jsme se trošku rozrostli

  superkarma: 0 02.01.2008, 13:20:15
 17. avatar
  [53] Brett [*]

  Bohuzel jsem zadneho milacka pod stromeckem neprivitala. Chtela bych pejska, ale jsem realista, a tak si ho poridime, az budu v penzi. Manzel uz je, ale stejne zijeme v Praze a do bytu pes moc nepatri. Az budeme alespon polovinu roku na chate, tak to bude lepsi. Tak si jeste nejaky ten rok musim pockat.

  superkarma: 0 02.01.2008, 13:03:06
 18. [50] Jasminek [*]

  Žádné nové zvířátko nepřibylo, máme a dvě , dobře víme jakou zodpovědnost máme...ale bez nich si to nedovedu představit, zvířátka máme moc rádi ...Přesto si myslím, že to není vhodný dárek pod stromeček...

  superkarma: 0 02.01.2008, 12:51:14
 19. avatar
  [49] Brituš [*]

  Nejvíce opuštěných zvířátek je po prázninách!! Vychovali jsme pár opuštěných o koťatech nemluvě. Nyní máme opět prázdninového . Nejhorší je, když jsou uvázané v lese u stromu.Jestli někoho naštvu neva, nejhorší jsou ti, co tvrdí jak milují zvířata.

  superkarma: 0 02.01.2008, 12:42:39
 20. [48] FAXÍK [*]

  nepřivítali jsme žádné zvířátko

  superkarma: 0 02.01.2008, 12:28:49
 21. [47] elis-67 [*]

  takový dárek jsem nedostala

  superkarma: 0 02.01.2008, 11:39:25
 22. avatar
  [46] Meander [*]

  To bude zase vyhozených koťat...

  superkarma: 0 02.01.2008, 11:38:05
 23. avatar
  [45] MEK [*]

  není to vhodný dárek pod stromeček

  superkarma: 0 02.01.2008, 11:33:22
 24. [44] menhet [*]

  Nedostala jsem pod stromečkem nikdy žádné zvířátko, nikdy ty zvířátka nebyly vysloveně pro nás, spíš si je pořídili rodiče.
  A nevím, jestli budu schopná někdy dát dětem jako dárek zvířátko. Kdyžby jo, tak bych dopředu věděla, že se o něj budu starat já a ne děti. Sice bych se snažila je naučit zodpovědnosti, jak se o něj starat (podle stáří dětí).

  superkarma: 0 02.01.2008, 11:02:00
 25. avatar
  [43] Aloren [*]

  Ne, nic takového se nestalo, zvířátka nepovažuji za vhodné dárky...

  superkarma: 0 02.01.2008, 10:53:48
 26. [42] klarka66 [*]

  Zvářatko se nekonalo, mám doma 2 ukřičené korely to úplně stačí. Ale měla jsem kočičku, než se nám stratila na chalupě u rodičů a dodnes mi chybí

  superkarma: 0 02.01.2008, 10:50:18
 27. avatar
  [41] Wanda [*]

  Ne pod stromečkem jsem nikdy nedostala žádného člena rodiny. Ani s tím nesozuhlasím, zvířátko mám být uvážené rozhodnutí ne zbrklost.

  superkarma: 0 02.01.2008, 10:46:05
 28. avatar
  [38] Kikinka001 [*]

  nene nic

  superkarma: 0 02.01.2008, 10:31:57
 29. [37] VendaZ [*]

  Žádný živý dáreček jsem nedostala ani nedarovala.

  superkarma: 0 02.01.2008, 10:30:33
 30. [36] Kairo [*]

  No ja v patek prodavam stenatko. Bude nam moc smutno. Pan ji tez chtel jako vanocni darek, ale primo na vanoce jsem ji dat nechtela. Za prve byla moc mala a za druhe pokud o ni opravdu stoji tak si pocka. Navic na fenecku davam dost obsahlou kupni smlouvu a pokud se mi neco nebude libit tak to je ve smlouve osetrene ze by se vratila ke me.

  superkarma: 0 02.01.2008, 10:27:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme