Bulvár

Nesahejte nám na Husa!

Známe ho asi všichni. Ve starém českém vtipu se mu říká palivo na tři. Ano, řeč je o reformátorovi církve i jazyka českého, o Janu Husovi. Že byl 6. července roku 1415 upálen v Kostnici a jeho popel vhodili do vod Rýna, to se učí na každé základní škole, a tak se k těmto událostem vracet nebudeme. Stejně jako vynecháme diskuse o tom, zdali nám zavedením diakritiky život spíše ulehčil, nebo v dnešní éře počítačů a smsek zkomplikoval. Pojďme se raději podívat, jak to bylo s tím, že nám „ti zlí katolíci upálili hodného husitu Husa“.

Husita Hus
Zřejmě vás při pohledu na slovní spojení „husita Hus“ napadne, že se jedná o nesmysl. Ovšem přístup českých učitelů i mnoha odborníků, především z období první republiky, tento „nesmysl“ poměrně přesně vystihuje. Je zkrátka českou tradicí, podpořenou protikatolickým Josefem II. a utuženou „protiřímskou“ první republikou, vykládat Husa jako v podstatě evangelíka, kritika církve a bojovníka proti ní.

Lituji jeho smrti
Zapomíná se při tom, že Hus byl vždy katolíkem a jeho úsilí nesměřovalo k tomu vyrvat sebe a český lid z lůna katolické církve a z područí Říma, ale reformovat tuto církev tak, aby žila podle vlastního učení – aby zkrátka nekázala vodu a nepila víno. Toto úsilí ocenili v prosinci roku 1999 i účastníci mezinárodního symposia o Janu Husovi v Římě. Sám papež Jan Pavel II. prohlásil, že smrti „dobře známého českého kazatele, jednoho z nejosvícenějších mistrů univerzity a osobnosti obzvláštního významu pro český národ“ lituje.

Hus je náš!
Navzdory šířícím se fámám však tehdejší hlava římskokatolické církve Jana Husa ani neblahořečila, ani nesvatořečila. Informace z kuloárů však praví, že to nebylo z nedostatku ochoty na straně katolíků, i když ani ta nebyla valná, ale proto, že se vzepřeli někteří zástupci českých evangelických církví. Představa „jejich milovaného Husa“ na seznamu jimi často odmítaných a někdy i opovrhovaných „katolických svatých“ jim zkrátka nevoněla.

Ve jménu republiky!
Jan Hus je vůbec častým objektem různých reinterpretací – za komunistické éry z něj někteří pohotoví učitelé dokázali dokonce udělat bojovníka proti klerikalismu a ochránce utiskovaného pracujícího lidu a v Církvi československé husitské se místo ve jménu Krista křtilo ve jménu republiky. Není tedy divu, že si čeští evangelíci nechtějí nechat na toho „svého Husa“ sáhnout – kdo ví, jak by se proměnil v kanonizačním procesu římskokatolické církve.

Kým je Jan Hus pro Vás? Myslíte, že by měl být svatořečen? Jaký „výklad“ Husa je Vám nejbližší? Nebo je pro Vás mistr Jan jen reliktem školní výchovy a vůbec Vás nezajímá? Znáte nějaké další české reformátory? Je Vám některý z nich sympatický?

   
04.07.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [13] ivana.kuglerova [*]

  Tobbi: V našem "domácím" týmu je Hus za svatého považován . My k tomu papežské požehnání nepotřebujeme .

  superkarma: 0 08.07.2007, 22:20:20
 2. avatar
  [12] Meander [*]

  Takže mě můj milý vyvedl z omylu. Cituji:
  "Odpoved na otazku, co nam prinesl Hus:
  Krome loupezniku a nabodenicek i souziti dvou (krestanskych) cirkvi v jednom state - to tehdy byla celkem rarita - a bylo to na pristich 200 let."

  superkarma: 0 07.07.2007, 17:22:38
 3. avatar
  [11] ellinor [*]

  Včera jsem viděla film Jan Hus a úplně se mi z něj udělalo mdlo. Oni z Husa udělali prvního vůdce dělnického hnutí!
  Ale jinak - v katolickém systému svatořečení se nevyznám, ale jistě by se našlo víc takových, které předtím zamordovali, ne?
  Mě jako evangeličce je úplně jedno, co si s ním katolíci udělají, pro mě je to zkrátka Mistr, který se bil za nepopulární pravdu, no a to se trestá. Spíš mě mrzí, když se o něj perou různé protestantské církve - ČCE, Jednota, CB nebo CH. To jde úplně proti smyslu jeho učení - máme stejný cíl a jak se při tom jmenujeme, je fuk!

  superkarma: 0 06.07.2007, 10:51:44
 4. avatar
  [10] Meander [*]

  Tobbi: To je nádherné shrnutí.

  superkarma: 0 04.07.2007, 22:24:02
 5. [9] Tobbi [*]

  Meander: Nemyslím jen Hus, ale vůbec způsob myšlení, který prezentoval. Jedno řachnutí zeď neprorazí, ale když jich je víc?
  Z husitských válek taky nejsem nijak nadšena, leč tak nějak mám pocit, že dějiny světa (tedy naší civilizace) se vždycky utvářeli ve stylu:
  utlačovaní: to není fér!
  privilegovaná vrstva: a co byste chtěli?
  utlačovaní: (najmenují své požadavky),
  privilegovaná vrstva: jste se posrali, ne?
  (následuje válka)

  hm, nějak jsme tu občanskou společnost vybudovali, nevyrostla tu jen tak

  superkarma: 0 04.07.2007, 22:11:08
 6. avatar
  [8] Meander [*]

  Tuším, že dostanu na držku za zjednodušování problému.

  superkarma: 0 04.07.2007, 20:32:10
 7. avatar
  [7] Meander [*]

  Tobbi: Mno, mimo blbého kódování zanků a loupežnické epizody v našich dějinách, co jeho působení přineslo?

  superkarma: 0 04.07.2007, 20:31:11
 8. [6] Tobbi [*]

  Meander: bez takových snílků a idealistů bychom byli tam, kde jsou přívrženci jiných náboženstvích, která si svou reformací neprošla, v pr...

  superkarma: 0 04.07.2007, 20:11:58
 9. [5] Tobbi [*]

  chápu, že kopete za svůj "domácí tým", Ivano, ale tohle je trochu moc, ne?

  "tak jo, upálili jsme ho, ale je nám to mooooc líto, tak ho svatořečíme, abychom to napravili, ne? co vy na to, Češi? nelíbí? a proč jako?"

  superkarma: 0 04.07.2007, 20:10:29
 10. avatar
  [4] Kelly [*]

  Pentlička: Meander: Já souhlasím s váma oběma. Na obou příspěvcích je totiž kus pravdy.
  Pro mne vůbec je Jan Hus jednou z největších osobností naší historie ... smekám před ním.

  superkarma: 0 04.07.2007, 13:39:18
 11. avatar
  [3] Meander [*]

  Pentlička: Haha.

  Naivní idealista a snílek, který nedomyslel následky svých činů.

  superkarma: 0 04.07.2007, 08:34:34
 12. avatar
  [2] Pentlička [*]

  Jan Hus je pro mě hrdina, který dokázal položit život za pravdu a takových lidí je a bylo jen velice málo. Moc si ho vážím a rozhodně pro mě není jen papírová postava ze zatuchlé učebnice dějepisu. Svatořečen by být neměl, protože katolická církev ho odsoudila a popravila. Jistě by ani sám nechtěl mít místo mezi katolickými svatými.

  superkarma: 0 04.07.2007, 08:23:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme