.

Nerozumím si s jeho kamarády, mám se s ním rozejít?

Vztahy

Nerozumím si s jeho kamarády, mám se s ním rozejít?

Hluboké neporozumění si s kamarády partnera může být velkým problémem. O tomto tématu jsem hovořil s klinickou psycholožkou Zdeňkou Sládečkovou a zjistil, že taková situace může vést i k rozchodu...

friends

Možná se vám to již stalo: Partner vás seznámil se svými dobrými přáteli, ale vy jste si vůbec nesedli. Je jedno proč, každopádně buď oni vás, nebo vy je, anebo možná navzájem se považujete za nezajímavé a vám nic neříkající osoby. Mohlo dokonce dojít k situacím, které vedly až k nevraživosti či nenávisti. Má to cenu lámat? Anebo je lépe rozejít se? Či vůbec to neřešit?

O tomto problému jsem se bavil s klinickou psycholožkou Zdeňkou Sládečkovou...

Jak řešit hluboké neporozumění s přáteli svého partnera - máme mu dát na výběr?
Až takhle vyhrocené to být nemusí. Pokud jsou lidé v páru rozumní, tak si řeknou, že si vybírají přátele podle jiných kritérií, než jsou kamarádi. Jsou schopni tolerance. Partner by měl respektovat, že jeho partnerce (anebo obráceně) není s kamarády dobře. Nejoptimálnější řešení je omezit kamarádské vztahy.
Nicméně kamarádi jsou vždy také náš obraz, profiltrovávají se přes náš hodnotový systém. Pokud máme přátele, měli bychom být přes ně i identifikovatelní. Pokud přátelé mého přítele jsou pro mě absolutně nepřijatelní, pak je to trochu varující ukazatel, protože to vypovídá o identitě partnera.

Čili je, jestli tomu dobře rozumím, neporozumění s dobrými přáteli partnera důvodem k rozchodu?
Myslím si, že je to na tom, jaký význam těm přátelům každý z nás dává. Velmi často zažívám ve své praxi, že se ženy ve prospěch partnera přátel vzdávají. Nejde tam většinou o neporozumění, ale muži chtějí, aby se partnerka věnovala jim, a ne kamarádkám. Mám tedy zkušenost, že ženy jsou ochotny styky minimalizovat. U mužů jsem to nezažila - tam je přátelství tedy asi důležitější. Jak říkám, je to hodně individuální, ale pokud je situace neúnosná, měly by se zvážit všechny varianty.

Co z toho tedy vyplývá?

 • O tom, jací jsme, vypovídá i identita našich přátel.
 • Hluboké neporozumění s přáteli vyžaduje v partnerském vztahu velkou toleranci. Pokud ta chybí, může to mít na vztah fatální následky.
 • Ženy se vzdají přátel ve prospěch partnera snáze než muži.

Téma dne 4. května 2011: Nerozumím jeho kamarádům!

Dostala jste se někdy v životě do následujících situací...

 • ... neměli mě rádi partnerovi kamarádi.
 • ... neměla jsem ráda partnerovy kamarády.
 • ... neměli jsme se s partnerovými kamarády rádi navzájem.

Pokud ano, napište mi svůj příběh jako příspěvek k dnešnímu tématu. Popište v něm důvody a okolnosti, proč se tak stalo a jaké bylo řešení. Svěřte se a třeba tak pomůžete ostatním čtenářkám magazínu! Nejzajímavější příspěvek (dlouhý alespoň jako tento odstavec textu) odměním dárkovým balením čaje PICKWICK Kouzlo ovoce s velkým hrníčkem (viz obrázek níže). Svůj příspěvek posílejte na e-mailovou adresu níže a do předmětu nezapomeňte uvést heslo...

pickwick

   
04.05.2011 - Láska a vztahy - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [8] Kaliban [*]

  Já sice všechny kamarády a přátele svého muže nemusím, stejně, jako on ty moje, ale řešíme to tím, že se s těmi, co jednomu či druhému  vadí stýkáme sami. A pak je "zbytek" který se nám prolíná.  Fakt je, že nikdo z nich není hospodský povaleč, spíš máme třeba jiné názory nebo jiný  náhled na svět.

  superkarma: 0 04.05.2011, 14:01:30
 2. [7] Karo Líná [*]

  Myslím si, že nepadnutí si do oka s kamarády partnera je docela problém. Zažila jsem to, u předchozího partnera jsem nemohla jeho kamarády vydýchat - byli to vulgární hospodský povaleči, jejichž největší zálibou bylo neustálé střídání holek a lemtání piva. Když jsme se s partnerem sestěhovali, ťukali si na čelo a říkali mu, jestli se nezbláznil, proč jde bydlet se ženskou, když si může užívat svobody a volnosti, stejně jako oni. Za takových okolností si těžko můžete takové lidi oblíbit Sml80

  Nejhorší bylo, že on se s nimi musel vídat minimálně jednou týdně, tak buďto chodili do hospody, odkud se vracel po čtyřech (doslova), nebo ještě hůř - kamarádi chodili k nám, přinesli si basu piv a mejdanili do noci. Bavili se o hokeji, počítačových hrách a svých nových sexuálních známostech, takže i kdybych se sebevíc snažila, neřeknu si s nimi jediné slovo.

  Ta věta z článku "O tom, jací jsme, vypovídá i identita našich přátel." je přesně pravdivá. Ten chlap stál za stejný houby jako ti jeho kamarádi Sml22

  superkarma: 0 04.05.2011, 09:55:57
 3. avatar
  [6] Myškomedvídek [*]

  mě se rozpadlo první manželství kvůli kamarádovi,hlavně že on je ted štastný,já takySml58

  superkarma: 0 04.05.2011, 09:08:22
 4. avatar
  [5] Odemětobě [*]

  Taky jsem si s manželovými kamarády moc nepadla do noty. Protože jediné místo,kde se setkávali,byla hospoda.Jediná činnost-opíjení do němoty. Ale čas od času jsem ty "duchaplné" řeči přetrpěla. A jak plynul čas,i kamarádi se oženili,rozvedli,odstěhovali atd. Dneska se sejdou tak 1x ročně,jen to "jádro" sedí v hodpodě každou sobotu. Já osobně bych raději za kamarády chodila s partnerem,než aby chodil sám.

  superkarma: 0 04.05.2011, 09:01:44
 5. avatar
  [4] luneta [*]

  kvůli kamarádům se rozpadlo moje první manželství.Začal chodit do hospody,našel si partu kamarádů a kamarádek o 10 let mladších a já mezi ně nezapadla.Tak chodil sám.Teď s druhým manželem jezdíme o volných výkendech po rodinách a jednou za čas se navštívíme se známýma.Jinak si vystačíme sami.

  superkarma: 0 04.05.2011, 08:12:33
 6. [3] Anai [*]

  Já se dostala do situace, že jsem si s partnerovými kamarády rozuměla mnohem víc, než s ním - dodnes na ně nejen vzpomínám, ale s některými jsem v přátelském vztahu, vždy jsem říkávala, že nejlepší jsou na něm právě oni a jejich společné akce a dovolené.... s jedním z nich jsem měla i po rozchodu docela vážný milostný vztah Sml16

  superkarma: 0 04.05.2011, 08:09:22
 7. [2] Anai [*]

  Já se dostala do situace, že jsem si s partnerovými kamarády rozuměla mnohem víc, než s ním - dodnes na ně nejen vzpomínám, ale s některými jsem v přátelském vztahu, vždy jsem říkávala, že nejlepší jsou na něm právě oni a jejich společné akce a dovolené.... s jedním z nich jsem měla i po rozchodu docela vážný milostný vztah Sml16

  superkarma: 0 04.05.2011, 08:09:22
 8. [1] Anime Otaku [*]

  Tak tenhle problém nemám po pěti letech jsou jeho přátelé i mými a naopak. A troufnusi tvrdit, že pro něj je to stejné. Jestli to nebude tím, že oba přáteli nazýváme pouze lidi, kterým opravdu důvěrujeme a že v zástupech známých máme každý pravých přátel jen pár.

  superkarma: 0 04.05.2011, 06:54:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme