Vztahy

Nerozhodnost: cesta do pekel?

Nerozhodnost: je to zápor, nebo klad? Těžko říci, záleží na situaci.
Jana sama to pociťuje spíše za nedostatek, ale přesto si s tím nedokáže při nejlepší vůli poradit. Každé rozhodnutí, které má přijmout, si zdůvodní tím, že je velmi důležité, a proto se nechce ukvapit.
 
Buď jde podle ní o peníze (když něco kupuje), o zdraví (když třeba neví, zda má jet v zimě na hory, nebo se nechat očkovat proti chřipce), o budoucnost její či jejího dítěte (občas váhá, zda se má přestěhovat do většího bytu).

Ne, vážně, nechci se Janě vysmívat, i když je pravda, že impulsivnější nátury s ní trpělivost nemají a považují ji za člověka, který si dobrovolně a naprosto mistrně komplikuje život. Jana před několika lety ovdověla, a tak je od té doby hodně opatrná. Částečně to má v genech, částečně jí dal život za vyučenou.

"Je to hodně vyčerpávající, třeba několikadenní rozhodování o tom, jakou mám uzavřít pojistku, mi ubírá energii, ale nedokážu se prostě změnit," připouští Jana. "Rok a půl například uvažuji, jestli mám skončit v práci, nebo ne a nastoupit jinam. Pracuji jako účetní v jedné dobře zavedené firmě, ale ráda bych zkusila něco jiného, už proto, že mě unavuje to stálé dojíždění. Měla jsem kdysi zajímavou nabídku od konkurence, ale tam mi nabízeli stejný plat, jaký jsem měla. A nikoho jsem tam neznala. Než jsem se rozhodla, zda tam mám nastoupit, tak to místo obsadili. Dodnes nevím, jestli jsem udělala dobře, nebo ne, když jsem tam nešla."

Další větší dilema řešila Jana letos na jaře, kdy se podávaly přihlášky na osmiletá gymnázia, a ona nevěděla, zda by to měl zkusit i její syn Dominik. "Není nijak vyhraněný, ale má dobrý prospěch, takže jsme to nakonec zkusili, ale nebylo to pro mne jednoduché, rozhodovat o jeho životě," přiznala Jana. "Šel k přijímačkám a dostal se mezi prvních třicet nejlepších, takže ho přijali. Dnes je velice spokojený. Nevěděla jsem ale, jestli mu nezkracuji dětství, když jsem tu přihlášku podávala."

Poslední velké rozhodování, které Janu na několik dní zcela pohltilo, byla volba stavební spořitelny, kam chtěla uložit peníze, vybrané z vkladní knížky, kde jí před několika dny vypršela výpovědní lhůta. "Vím, že se banky v podmínkách moc neliší, ale určité rozdíly tam přeci jen jsou," oponovala mi Jana, když jsem jí vysvětlila, že není Děd Vševěd, aby zodpovědně odhadla míru inflace, ceny bytů a další faktory, které se během x let stoprocentně změní, akorát že nikdo neví jak. A tudíž že si nemůže už teď dělat výčitky, pokud se ukáže, že se nerozhodla úplně nejlíp.

Dostala jsem odpověď, že zůstala po smrti manžela na všechno sama a že si musí pečlivě zvážit, kam peníze uloží, aby neudělala nějakou hloupost. Naštěstí se jí podařilo smlouvu sepsat včas, aby aspoň nepřišla o výhody, jaké s sebou stavební spoření přináší.

Takhle bych mohla pokračovat dál a kupit příklady, kdy se Jana neumí rozhodnout, protože vše má své pro a proti, jak neopomene zdůraznit. Těžko říci, jestli lze nazvat její přístup rozvahou, nebo zbabělostí. Možná nemá vůbec význam to nějak škatulkovat nebo definovat.

Otázka, co je lepší, zda rychlé rozhodnutí, kdy intuitivně chytíme osud takzvaně za pačesy, aniž bychom o tom moc přemýšleli, nebo důkladné zvážení situace a teprve pak vyřčení závěru, je samozřejmě nesmyslná.

Ano, jedno víme jistě: těžko lze očekávat, že se v inzerátech firem, které hledají nové zaměstnance, jednoho dne objeví apel: hledáme nerozhodného, váhavého technologa, konstruktéra, bankovního úředníka, laboranta...

Pravda také je, že nerozhodnout znamená de facto také volbu. Necháváme si uniknout příležitosti, které možná stojí za to. Nechopíme se výzvy, která by nás možná posunula v životě někam dál. Bojíme se rizik, která by nám dovolila poznat lépe samu sebe. I za tu cenu, že něco zkazíme a řekneme si: byla to chyba a touhle cestou už nikdy nepůjdu. I když, jak praví pořekadlo, nikdy neříkej nikdy...

 

 
   
07.12.2004 - Láska a vztahy - autor: Annamarie

Komentáře:

 1. [41] Saritka [*]

  Nerozhodnost je zlá, ale rozhodnout se impulzivně, tak to také někdy není dobré.Sml16

  superkarma: 0 01.03.2012, 14:04:54
 2. avatar
  [38] Nina2 [*]

  No ja mam taky isty problem, ked nie este horsi. A poviem Vam je to strasne. Tiez dokazem stat nad dvoma jogurtami 10 minut a furt na nic neprist. Neviem, ako to mam zmenit, ale prejavuje sa to uplne vo vsetkom... Idem si kupit rifle, v prvom obchode uvidim pekne , ale poviem si co ak niekde maju ine a krajsie, a tak prejdem cele mesto a ked sa nakoniec znicena vratim do toho prveho obchodu, tak zistim, ze tie rifle uz nemaju. A takychto prikladov by som mohla uviest strasne vela. Prosim Vas, ak niekto mal niekedy v minulosti, tiez takyto problem a dokazal to nejako zmenit, nech mi poradi, lebo je to fakt hrozna OTRAVA. Asi by to potrebovalo nejakeho psychologa, co?
  No ak by ste nahodou vedeli o nejakom dobrom co je v Brne, tak by som bola rada, ak by ste mi uviedli kontakt na neho.Potrebujem si vyriesit viacero veci..... :)

  superkarma: 0 08.12.2004, 19:41:54
 3. avatar
  [37] Gwendylon [*]

  Jako bych viděla sama sebe, když jsem byla ještě malá... částečně to přešlo s pubertou, částečně jsem si to odvykla sama...

  superkarma: 0 07.12.2004, 23:26:58
 4. avatar
  [34] Ťapina [*]

  To by mě zajímalo, co by s Janou udělala situace, jakou jsem zažila já. Konec školy, nejdřív dlouho žádná vyhlídka na práci a potom hned dvě nabídky. Obě stejně lákavé, i když každá vyžadovala jistý ústupek od původních plánů. Ovšem z jistých organizačních důvodů jsem se musela rozhodnout do tří dnů, kam půjdu Inu rozhodla jsem se a od té doby mě už nerozhodnost vskutku netrápí, když nejde o život, jde o ..

  superkarma: 0 07.12.2004, 19:44:42
 5. avatar
  [33] Acinka [*]

  Máňa-opice: to je tim, ze ma spatnou slovni zasobu - mela by vic cist a urcite ji to pak pujde lip - vyjadrovat se

  superkarma: 0 07.12.2004, 18:39:34
 6. avatar
  [31] alko [*]

  Máňa-opice: Olina: Tak takhle zdlouhavě vypráví můj muž (dnes si na něm smlsnu). Mám vždycky tendenci to za něj dopovědět a někdy to i dělám

  superkarma: 0 07.12.2004, 13:44:07
 7. avatar
  [30] Olina [*]

  gavi: to já když bych stála nad jogurtem (nebo čímkoli jiným) , tak jedině proto, abych zjistila, kterej z těch, co nabízejí je výhodnější

  superkarma: 0 07.12.2004, 13:11:25
 8. avatar
  [29] gavi [*]

  *Kotě*: Naprosto s tebou souhlasím , snažím se dát na intuici a většinou to výjde . Je fakt že jsem někdy zbrklá ale jsem si vědoma že je to jen moje chyba tak nad čím plakat.Stát nad jogurtem hodinu je pro mne nepochopitelné.

  superkarma: 0 07.12.2004, 13:02:38
 9. avatar
  [28] *Kotě* [*]

  Že si někdo dlouho rozvažuje, jakou uzavřít pojistku nebo kam dát syna na školu, to chápu. Je třeba zvážit všechna pro a proti.

  Že se někdo zdlouhavě rozhoduje, jaké uzavřít stavební spoření, když všechny stavební spořitelny nabízejí v podstatě to samé, to už chápu míň a asi by mě to u kamaráda nebo příbuzného trochu rozčilovalo.

  Ale případy, jako píše Majucha, když někdo hodinu stojí nad dvěma jogurtama a nemůže se rozhodnout, který je lepší (a že mám jednu takovou kamarádku ), to bych opravdu vraždila.

  Mám to tak, že jsem temperamentní člověk a rozhoduju se rychle a intuitivně. Většinou toho nelituju. Ne že bych se vždycky rozhodla správně, ale nemám to v povaze, brečet nad rozlitým mlíkem.

  superkarma: 0 07.12.2004, 12:42:03
 10. avatar
  [26] *Kotě* [*]

  kačička: Zeptej se na redakčním auditku SOUTĚŽE
  http://www.zena-in.cz/auditoria/auditorium_osobni.asp?stranka=1&id=923

  superkarma: 0 07.12.2004, 12:33:17
 11. avatar
  [24] Olina [*]

  Eliza: přesně, to mě taky vytáčí

  Máňa-opice: jo to mi taky vadí, když někdo chce něco říct a já čekám na pointu a on pořád odbočuje a odbočuje a nebo když sice neodbočuje a l e m l u v í s t r a š n ě p o o m a l u

  superkarma: 0 07.12.2004, 12:09:45
 12. avatar
  [22] Eliza [*]

  Myslim ze je rozdil mezi "dobre uvazit" a "vahat az je pozde". Taky si veci rada rozmyslim, ale rozdeluju veci na dulezite a nedulezite. V tech dulezitych, jako treba stavebni sporeni, si necham poradit od odborniku a v tech ostatnich riskuju . Dokaze mne ovsem vytocit kdyz mne nekdo svoji vahavosti zdrzuje . Mam takove dva kolegy. Praci kterou udelam za 10 minut jim trva treba 2 hodiny a ja musim cekat. Prisahala jsem ze jim to nebudu brat z ruky i kdyz bych to zvladla rychleji, ale leze mi to na nervy. Nejsem prece vychovatelka, tak at uz se sakra rozhodnou!!!!!! Trpelivost je krasna, ale vsechno ma sve meze.

  superkarma: 0 07.12.2004, 11:44:50
 13. avatar
  [21] Olina [*]

  PS: já nevím jsem říkala taky často, teď už naštěstí míň a to opravdu jen tehdy, když se mě někdo ptá na něco, co neznám, o čem bych si musela nejdřív něco zjistit a pak se rozhodnout. Ale říkat to jen proto, abych něco řekla, protože jsem měla pocit, že musím okamžitě odpovědět a tím víc jsem byla nerozhodná, to jsem se odnaučila. Když mám pocit, že něco musím říct a přitom nedokážu hned odpovědět, tak než říct já nevím je lepší říct promyslím si to.

  superkarma: 0 07.12.2004, 10:37:39
 14. avatar
  [20] Olina [*]

  Já jsem taky nerozhodná, ale ne o blbostech, spíš o vážnějších věcech. Chodím, koukám, zjišťuju, ptám se a pak se rozhodnu.
  Někdy jsem zas rozhodnutá hodně rychle, až se diví, jak jsem s tím rychle hotová a jestli jsem vůbec uvážila, že... a jak to analyzuje, nakonec někdy dojde k tomu, co jsem já říkala hned .
  A někdy mě ta jistota donutí říct něco, čím tomu druhýmu zkazím radost, protože přecejen když si sám uvědomí, že to co ho napadlo není až tak ideální je lepší, než když mu to vpálím hned, jak se o tom zmíní

  superkarma: 0 07.12.2004, 10:32:16
 15. avatar
  [19] alko [*]

  Suzanne: Možná bych měla upřesnit, že to "Já nevím, co myslíš ty?" říká manžel (i když se tak původně nejevil)

  superkarma: 0 07.12.2004, 10:29:17
 16. avatar
  [17] Luciš [*]

  Pala: díky Jen jsem chtěla připomenout, že se občas rozhodovat a ověřovat není na závadu (třeba právě přitom hledání zaměstnání a ostatních důležitých věcech)

  Výpověď jsem stáhla, pokud mě sami nevyhodí pro můj přístup, ale jsem za největšího pitomce.

  superkarma: 0 07.12.2004, 09:50:23
 17. avatar
  [16] mam-ča [*]

  Já bych Janu za její „nerozhodnost“ neodsuzovala. Nazvala bych to spíš opatrností či obezřetností. Je vdova s dítětem, nikde žádné zastání v podobě milionářských sponzorů, tak se pochopitelně musí rozhodovat opatrně, jestli zamění nudnou jistotu za lákavou nejistotu. Má zodpovědnost za dítě i za sebe, nikdo jí nepomůže, když se dostane do průšvihu.
  Chápu, že v soukromých firmách mají rádi spíš „dravce“, ale ona spolehlivost a důslednost je někdy lepší. Dravci často jenom využijí všech výhod, školení, praxe…atd. a ulétnou do světa. Zatímco taková spolehlivá „Jana“ jim tam zůstane, a bude si získané pozice vážit.

  superkarma: 0 07.12.2004, 09:49:55
 18. avatar
  [15] Pala [*]

  Jana mi trošku připomíná jednu kámošku. Nedávno uvažovala o změně místa. Nová práce by jí bavila, je lépe placená, ale bála se to zkusit, protože co kdyby neuspěla. Tak jsem do ní tak dlouho hustila, že za zkoušku nic nedá a že pokud neuspěje, tak vlastně bude tam, kde je teď. Tak to zkusila, neuspěla, ale šéf jí přidal.
  Luciš: To teda byl hrozný podraz!!! Doufám, že v původním zaměstnání Tě nechali.

  superkarma: 0 07.12.2004, 09:43:07
 19. avatar
  [13] Radka27 [*]

  Jednostranně vyhraněný článek. Myslím si, že Jana je 100% mírná, hodná a citlivá osoba se schopnostmi se vcítit, což právě opačné - prudké ppvahy musejí nacvičovat. Prostě je každý nějaký. Janu je nutné občas do něčeho pošťouchnout, snad k tomu má dost dobrých přátel.

  superkarma: 0 07.12.2004, 09:19:15
 20. avatar
  [12] Luciš [*]

  To u mě to jde ráz na ráz.

  Ale s tím zaměstnáním se mi to stalo zrovna teď. Nejdřív, že mě vezmou na 100% od ledna, dala jsem ve stávající práci výpověď. V pátek mi volali, jestli už ne od poloviny prosince (cca na devět pracovních dní letos ) a jestli ne, tak budou hledat někoho jiného. A hned v pondělí tam nastoupil nový Zřejmě známý toho personalisty, chlap okolo 40ti let bez jakékoliv znalosti jazyků a určitě ne za mizerný plat, co říkal mně, blbé babě, protože chlap od rodiny přijít s takovou výplatou mně nebo jiné domů , já to chtěla vzít i za ty prachy, protože bychom tam asi bydleli. Normální hajzl.

  Sorry, chtěla jsem se vykecat. Teď v práci vypadám jak idiot V prvním návalu zlosti jsem si chtěla stěžovat na UP, ale asi by mě poslali do ele

  superkarma: 0 07.12.2004, 09:14:06
 21. avatar
  [10] Gabi [*]

  Já trpím nerozhodností typu: "mám si dát jablko nebo pomeranč?", ale jinak si myslím, že se rozhoduju racionálně (předem si zjistím možná PRO a PROTI a pak řeknu A, B nebo C).
  S nerozhodnými lidmi je opravdu těžké pořízení - moje máma si "nechá od ostatních dohodnout" a říká: "to se nedalo nic jiného dělat". Zajímavá situace je, když kolem sebe nemá nikoho, na koho by mohla tu zodpovědnost hodit.

  superkarma: 0 07.12.2004, 08:16:57
 22. avatar
  [9] Suzanne [*]

  alko: Když pominu to krátké období nerozhodnosti - taky jsem žila dlouho sama (s dítětem) a musela jsem se to naučit, rozhodovat rychle a funkčně. Když jsem se vdala, tak je to najednou těžší, protože jsme dva a musíme svá rozhodnutí sladit. Což je vždycky složitější, protože jsou tu dva (občas i tři) plnoprávné názory a musí se o tom diskutovat.Inu, škola demokracie v praxi

  superkarma: 0 07.12.2004, 08:03:02
 23. avatar
  [8] alko [*]

  Taky jsem od přírody nerozhodná. Žila jsem dlouho sama, tak jsem se musela naučit řešit věci rychle, co mi jiného zbývalo. Pak jsem se vdala a těšila se, že se konečně někdo bude věci řešit za mmě. Dopadlo to tak, že dnes rozhoduju rodinné i jiné záležitosti většinou sama. Nesnáším takové to: No já nevím, co myslíš ty?

  superkarma: 0 07.12.2004, 07:32:55
 24. avatar
  [7] Jupíí [*]

  Mám vyzkoušeno a od lékaře psychiatra potvrzeno, že čím horší psychický stav, tím větší nerozhodnost. Speciálně u depresí to funguje na 100%. V nejhorším stavu je člověk schopen dlouhé minuty rozvažovat jestli vařit brambory nebo rýži , a zdlouhavě anylyzovat co je lepší. Možná by si Jana měla dojít pro Prozac nebo něco podobného a rázem bude po problému.
  Protože to co řeší mi už docela přijde jako prkotiny . S vyjímkou gymnazia, kde " není nijak vyhranění, ale má výborný prospěch" mi připadá pro studium gymnasia ideální.

  superkarma: 0 07.12.2004, 07:01:05
 25. avatar
  [6] zeva [*]

  U závažnějších rozhodnutí mi to taky někdy trvá a docela mě to štve Ale obdivuji ty, co se dokáží rozhodnout rychle a hlavně pak nelitují toho, jak se rozhodli.

  superkarma: 0 07.12.2004, 06:48:04
 26. avatar
  [4] Blueberry [*]

  Denne delam desitky rozhodnuti a nezavaham ani vterinu. Privedlo by me k silenstvi, kdybych musela jednat s nekym, jako je Jana.

  superkarma: 0 07.12.2004, 03:59:07
 27. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  S necim takovym jsem vedla jednu firmu. Nic horsiho me potkat fakt nemohlo..... Pak jsem odesla a ona zustala ( byla to castecne jeji firma, kterou ovsem nechtela, jeden z vymyslu jejiho muze ) a ta firma samozrejme zkrachovala...

  Ja se rozhoduju impulzivne - a pak uz se nepatlam v tom, jestli jsem nahodou nemela udelat jinak... Zivot desne jede - a na takovy veci neni vubec cas.

  superkarma: 0 07.12.2004, 00:35:31
 28. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Ono se to zdá směšný, ale taky jsem měla v životě období, kdy jsem to cítila stejně. Je to příšerný Naštěstí to byl přechodný stav, ale nevzpomínám na to s radostí - je to něco, co prostě nedokážete ovlivnit. Ať uděláte cokoli, pořád vás to užírá. O to víc miluju ty chvíle, kdy rozhodnutí padne.

  superkarma: 0 07.12.2004, 00:09:30
 29. avatar
  [1] Léthé [*]

  Taky se nemohu rozhodnout , jestli již mám svůj počítač vypnout a jít spát, anebo si přečíst další příspěvky .

  superkarma: 0 07.12.2004, 00:08:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme