Zdraví

Nepul na mě to oko!


Lucka Bílá. Dáša Havlová. Herečky Jana Šulcová nebo Tereza Kostková.

Co tyto tak výjimečné,
a přitom zcela odlišné osobnosti spojuje dohromady? Nemoc.

Permanentní únava. Podrážděnost. Poruchy spánku a úzkost. Běžné příznaky celé řady známých chorob. Může se však jednat i o problém se štítnou žlázou...

Nemocná štítná žláza bývá často „vidět“. Na krku se může objevit tzv. vole (struma), někdo je nápadný vystouplýma očima... 

„Onemocnění štítné žlázy stojí téměř v zákrytu za cukrovkou. Jedná se o jednu z nejběžnějších poruch žláz s vnitřní sekrecí. Celosvětově se s ní léčí desítky milionů lidí. Obvykle se jedná o zvýšenou, sníženou nebo nesprávnou funkci tohoto důležitého tělního orgánu,“ vysvětlil Ženě-in přední český endokrinolog profesor Ratmír Rath.

Štítná žláze se nachází v dolní části krku před hrtanem a má motýlkovitý tvar. Jde o jeden z nejdůležitějších regulačních orgánů, který řídí nebo se alespoň podílí na mnoha funkcích těla.

„Pravděpodobnost, že vaše štítná žláza onemocní, je čtyřikrát vyšší u žen než u mužů. Je to zřejmě proto, že u žen se projevuje větší náchylnost k nesprávné funkci,“ říká Rath. „Podstata problému tkví v tom, že imunitní systém nepovažuje štítnou žlázu za součást těla a vyrábí vůči ní protilátky.“

Jód = zachránce

Jód je nejtěžším stopovým prvkem. Štítná žláza jej aktivně vychytává z krve
a využívá jako nezbytnou surovinu k výrobě svých hormonů – tyroxinu (T4)
a trijodtyroninu (T3) nutných pro látkovou výměnu všech buněk
a nepostradatelných pro normální růst a vývoj centrálního nervového systému.

Přírodní jód se dostává do těla potravou a vstřebává se v oblasti tenkého střeva.
Jeho významným zdrojem jsou mořské ryby, řasy a mořské plody,
některé minerální vody a jodizovaná sůl.

Co má v těle na svědomí štítná žláza?

Štítná žláza tvoří hormony, které ovlivňují především tkáňový metabolizmus, a to ve všech složkách. Metabolizmus bílkovin, tuků i cukrů. Jedním z mechanizmů, který umožňuje tělesnou přeměnu živin a je zprostředkován těmito hormony, je využití kyslíku při metabolických dějích ve tkáních.

Krom toho mají hormony ještě nezastupitelný význam pro růst, vyzrávání a dělení buněk. Ovlivňují i funkci jiných hormonů.

Nemocného často přivede k lékaři zvětšování štítné žlázy, které bývá občas i bolestivé. Některá onemocnění se však nemusí vůbec zviditelnit. Dostaví se jen celkové příznaky, které nemusí být pro toto onemocnění specifické.

Jde o pokles výkonnosti jak fyzické, tak psychické, poruchy spánku, citlivost na teplo, či naopak zimomřivost, zvýšená potivost či suchá kůže, znatelné změny váhy nebo poruchy srdečního rytmu.

Nejčastější obtíže

 

♦ Struma (lidově též vole) – Asi nejznámější a nejčastější onemocnění štítné žlázy je její zvětšení a zbytnění v důsledku nedostatečného příjmu jódu, který štítná žláza potřebuje k výrobě hormonů. Vznik strumy nemusí znamenat narušení funkce tohoto důležitého orgánu


♦ Zánět štítné žlázy – Nejen jód je však viníkem potíží. Jejich původcem se stávají stále častěji stávají různá autoimunitní onemocnění štítné žlázy. V podstatě se jedná o poruchu obranyschopnosti organizmu, při které tělo tvoří protilátky proti samotné štítné žláze. Je to nemoc civilizační, na níž mají vliv škodlivé látky kolem nás a také genetická zátěž. Tato porucha se nejčastěji vyskytuje v dětství, v těhotenství a u žen v přechodu.

♦ Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza) – Tělo funguje zpomaleně, projevuje se únava, pocit chladu, snížená schopnost soustředění. Pacient trpí poruchou paměti nebo přibýváním na váze. Po čase se mohou přidat příznaky jako suchá kůže, lámavé nehty, zácpa, bolesti a křeče svalů, pomalý srdeční tep a také deprese. Tento stav nelze vyléčit, ale chybějící hormon se dá nahradit pravidelným užíváním tablet pod lékařským dohledem.

 
♦ Zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza) – Poznáme ji podle rychlého tepu, nervozity a podrážděnosti, stálého pocitu horka, měknutí nehtů, padání vlasů, neopodstatněného váhového úbytku. Postižení mají často pocit přebytečné energie, ale současně trpí slabostí a vyčerpáním. Mohou se objevit problémy s očima, které jsou zarudlé podrážděné, suché a oteklé. Zvýšený tlak na oční nerv a očnicovou tkáň způsobuje vylézání očí z očních důlků = Basedowu nemoc.

Řešení obtíží má tři možnosti: podávání radioaktivního jódu na oslabení činnosti štítné žlázy, léky na zastavení zvýšené produkce hormonu nebo chirurgické odstranění. Funkci orgánu je pak nutné nahradit trvalým dodáváním chybějícího hormonu.

   
19.09.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [15] Sharia

  Před 4. lety jsem přibrala 20 kg. Před měsícem mi zjistili Hypertyreózu. Přitom skoro nejím. Když se doktora ptám, čím to je, že mám problém s váhou, když bych měla spíš hubnout, tak mi neumí odpovědět. Zatím mi to nevysvětlil nikdo.Sml15

  Ale je fakt, že po měsíci s Thyrozolem se míň zadýchávám, už je mi občas i zima, ale pohyb mám stále zakázaný - takže ještě přibírám.Sml65

  superkarma: -1 06.05.2009, 19:12:34
 2. [14] Jarmila Šťastná [*]

  Onemocněla jsem před 13 lety, dřív jsem byla štíhlá , teď jsem tlustá a kila dolů nejdou, užívám Euthyrox /je to na celý život/,jsem stále unavená,jaké píší příznaky o snížené funkci štítné žlázy, to všechno mám, učím se s tím žít a ta tloušťka mi hrozně vadí

  superkarma: 0 22.09.2008, 09:00:07
 3. [13] FAXÍK [*]

  *Kotě*: to je opravdu debilní choroba a vadí mi, že se léky na ní musí brát celý život

  superkarma: 0 21.09.2008, 10:23:58
 4. [12] FAXÍK [*]

  Jitulinka: beru měsíc Euthyrox a teď půjdu znovu na odběry krve a uvidí se co bude dál

  superkarma: 0 21.09.2008, 10:23:05
 5. avatar
  [11] *Kotě* [*]

  S hypotyreózou žiju už 10 let, štítná žláza zakrněla na velikost odpovídající malému dítěti, dávky léků se neustále zvyšují, nadváha je samo sebou... ale jinak člověku vlastně nic není. Debilní choroba, řeknu vám.

  superkarma: 0 19.09.2008, 19:52:53
 6. avatar
  [10] Solei [*]

  Jitulinka: a to já zas jo, tloustnu velmi snadno. Teď jsem pracně od ledna zhubla 6 kilo tak jsem na sebe pyšná ale byla to fuška abych byla spokojená tak mi ještě tři kila chybí.

  superkarma: 0 19.09.2008, 13:47:19
 7. avatar
  [9] Tulinka [*]

  FAXÍK:co bereš za prášky,já mám téměř nefunkční štít.žlázu od 22let.
  Po prvním porodu mě hodně padaly vlasy,při menší námaze třeba vyšlápnutí schodů do druhého patra jsem byla splavená,srdce mě bušelo,utahaná jsem pořád,hlavně začínám fungovat až po poledni,ráno si připadám jak zabržděná.
  Teď koukám na příznaky a nějak mi to nesedí.Tlustá si tedy nepřipadám

  superkarma: 0 19.09.2008, 13:02:41
 8. avatar
  [8] Meander [*]

  Moje spolužačka přes prázdniny zhubla 20, slovy dvacet, kilo. Pár měsícu na to šla z nemocnice se strangulační rýhou na krku a bez štítné žlázy Od té doby je chudák tlustá jako koule

  superkarma: 0 19.09.2008, 11:42:27
 9. [7] Astřička [*]

  Moje mamka má sníženou funkci štítné žlázy. Najednou začala být oteklá, hrozně unavená, byla jí pořád zima a jen se jí chtělo spát. Nakonec nebyla pomalu schopná dojít ani na záchod, jak přestávalo její tělo pracovat. Bylo 46let. V nemocnici ve Slaném jí odebrali krev (denně asi prý 6x) a vždy s výsledkem : Jo paní, máte špatný játra, je to špatný... A bylo vymalováno. To jsem tenkrát nevydržela a mamku si z nemocnice vyzvedla a převezla jí na Bulovku na infekční. Tam jí doktorka Kabelková vyšetřila a zjistila nefunkčnost štítné žlázy. Mamča si tam pobyla 3 měsíce, dostala prášky, které bude užívat už do smrti a už je v pohodě.

  superkarma: 0 19.09.2008, 11:12:51
 10. avatar
  [5] slunečnička [*]

  Mám hypofunkci a ještě autoimunitní zánět. Tak jsem čekala, kdy začnu tloustnout, když se teda při hypofunkci "má" tloustnout, ale místo toho jsem vždycky vypadala jak opuchlá nit. Doktorka mi na to řekla: vyjímka tvoří pravidlo

  superkarma: 0 19.09.2008, 10:35:04
 11. avatar
  [3] Solei [*]

  tak já nejsem blbá a rozežraná - já mám hypofunkci štítné žlázy se sama divím jak jsem se svou schopností všechno zapomenout mohla dodělat školu. Asi proto, že jsem tím že v posluchárně sedím v péřovce, budila hodně pozornosti.

  superkarma: 0 19.09.2008, 08:39:11
 12. avatar
  [2] Kelly [*]

  Tento týden synovi diagnostikovali zvýšenou funkci štítné žlázy.
  Jí jako kyselina a vypadá jako by ho propustili z Dachau, zarudlé oči má stále a ruce se mu třesou jako 150 letému staříkovi, tlak má přes 140/90 a rostoucí srdeční tep. Je v pubertě a strašně rychle za poslední rok vyrostl. Příští týden jdeme ke specialistovi. Utěšuji se, že je to způsobeno právě prudkou pubertou, tělo změny nezvládá a časem se to úplně zklidní. Snad to zvládnem

  superkarma: 0 19.09.2008, 08:31:04
 13. [1] FAXÍK [*]

  tak to je hezký článek,hodně jsem se toho dozvěděla o mých zdravotních problémech-mám sníženou funkci štítné žlázy

  superkarma: 0 19.09.2008, 08:16:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme