Domácnost

Nepromeškejte pravý čas na sázení ovocných stromků!

OBIZakládáte novou zahradu a přemýšlíte, co s ní? Vysaďte ovocné stromy! Nejen, že vaší zahradě dodá ovocný sad osobité kouzlo, ale hlavně si budete moci dopřávat ovoce z vlastní zahrádky. Pokud již ovocný sad máte, myslete na to, že je třeba jej čas od času obnovit. Právě nyní, během října a listopadu, je pro výsadbu ovocných stromů ideální doba.

Některé druhy stromů je možné a mnohdy i vhodné zasadit na jaře, během března a dubna. Ale stromy z podzimní výsadby se projevují rychlejším růstem a lepším vývojem. Pozor na výsadbu broskví a meruněk, které jsou velmi choulostivé. Ty vysazujte zásadně během března a dubna. Pokud byste je vysadili během podzimu, nezakořenily by a tím pádem z půdy nemohly čerpat vodu. Jelikož ale přes celou zimu svým povrchem vodu odpařují, hrozí riziko, že by přes zimu uschly.

Jaké ovoce vybrat?

OBITip odborníka:
„Výběr ovocného stromu ovlivňuje mnoho faktorů - orientace na světové strany, velikost zahrady, kvalita půdy či nadmořská výška. V nížinách můžete pěstovat téměř vše, ale se stoupající nadmořskou výškou počet vhodných druhů klesá, volte např. višně, třešně a další peckoviny,“ radí Otto Bezděk z olomouckého OBI marketu.

Prvním krokem je volba ovocného stromku či keře. Jelikož výběr není snadný, je lepší své nápady prodiskutovat s odborníkem, který již má se zakládáním zahrad zkušenosti. Například v OBI vám při nákupu potřebných sazenic poradí i s vhodným nářadím a snadno tak vše zařídíte pod jednou střechou.

OBIPoté je třeba zvolit místo, kam stromek či keř umístit. To také ovlivní i výběr stromku, každý druh má totiž své specifické požadavky na klimatické podmínky. Zatímco jabloně a třešně porostou téměř kdekoliv, například meruňky a broskvoně jsou velmi citlivé a bez dostatku slunečního záření se jim nebude dařit. Místo vybírejte v dostatečné vzdálenosti od sousedních pozemků a ostatních stromů. Doporučený odstup je 5 m.

Zasadit strom není žádná věda

Před sázením prokypřete zhruba 1 - 2 m2 plochy zahrady na hloubku rýče. Samotná jáma by měla být asi 1,5 krát větší než je průměr kořenového systému rostliny. Hloubku jámy volte podle kořenového systému, aby se tam rostlina pohodlně vešla. Pokud sázíte rostliny bez kořenového balu, nezapomeňte je na zhruba 24 hodin před výsadbou namočit. Pokud jste si koupili rostliny v kontejnerech, namáčet je nemusíte, stačí je před výsadbou vydatně zalít.

Vybraný stromek nejprve pořádně prohlédněte. Zkraťte poškozené kořeny, podívejte se na korunu, případně zkraťte poškozené větvena vnější očko (tzn. to, které je umístěno vně výhonu a v době rašení nebude směřovat do koruny) a daná místa ošetřete stromovým balzámem. Stejný postup dodržujte i při výsadbě drobného ovoce.

Při výsadbě je důležité, aby kořeny ihned čerpaly z půdy vláhu a živiny. Před výsadbou proto zkraťte všechny kořínky ostrým nožem tak, aby dřevo na řezu bylo bílé, nebo smetanově žluté. Korunku seřezávejte vždy až na jaře po zasazení, na podzim se tento řez neprovádí.

Do vyhloubené jámy nasypte jako podklad kompost. Při sázení dbejte na to, aby místo očkování stromu, tzv. štěp, (tj. místo, kde je do kmínku přenesen pupen nové rostliny, který bude tvořit kořenový systém budoucí rostliny) bylo na šířku dlaně nad výškou půdy. Pozor na příliš mělkou výsadbu, při které kořeny zasychají. Vyvarujte se ale i příliš hluboké výsadby, kdy se stromek špatně ujímá, neroste dobře a navíc začíná pozdě plodit.

Pozor na lesní zvěř

OBIJelikož na podzim koupíte i stromky bez balu, tj. prostokořenné, je důležité jim zajistit dostatečnou oporu. Do vyhloubené jámy tedy narazte opěrný kůl. Strom k němu posléze opatrně přivažte textilním úvazem tak, abyste kmínek nepoškodili. Stromek v jámě narovnejte, zasypte kořeny kompostem a zeminou, lehce přitlačte, zalijte a zasypte zbytkem zeminy. Stromek, který je v otevřené zahradě, nebo všude tam, kam může v zimě vniknout lesní zvěř, opatřete ochrannou síťovinou.

Pokud by se vám stalo, že na podzim vysazený stromek na jaře neraší, vyjměte ho z půdy, kořínky znovu seřízněte a namočte asi na 48 hodin do vody. Pak jej opět vysaďte a zhruba do šesti týdnů by měl stromek narašit.

A co vy, milé čtenářky, máte zkušenost se sázením stromů na vlastní zahradě? A jaký druh ovocného stromu preferujete?

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

   
27.10.2011 - Zahrada a květiny - autor: Klára Křížová

Komentáře:

 1. [9] machos [*]

  Rozhodně je důležité dát na stromky pletivo. Jedna známá to neudělala a po zimě měla i po stromkách a zvěř si jistě dobře pochutnala no :-(

  superkarma: 0 20.02.2012, 08:06:08
 2. [8] jithule [*]

  zkusím

  superkarma: 0 02.02.2012, 11:36:11
 3. avatar
  [7] kobližka [*]

  Klára Křížová — #5 Tak se o něj bojíte,to chápuSml16

  superkarma: 0 27.10.2011, 17:21:47
 4. avatar
  [6] Solei [*]

  Klára Křížová — #5  Kočka stromku ani tak malému zase moc neublíží, ale pletivo by bylo prima, nejspíš by také pomohlo zatlouct kus od stromku kůl a na něm škrabadlo (stačí kus starého koberce). Všelijaké nátěry a odpuzovače jsou veskrze na houby.

  superkarma: 0 27.10.2011, 16:25:15
 5. [5] Klára Křížová [*]

  kobližka — #2 Tohle je ještě takový mladý jura, útlý stromeček Sml15

  1. na komentář reaguje Solei — #6
  2. na komentář reaguje kobližka — #7
  superkarma: 0 27.10.2011, 16:11:51
 6. avatar
  [4] Solei [*]

  A nechoďte do OBI, ale do zahradnictví. Je vyšší pravděpodobnost, že stromek přežije.

  superkarma: 0 27.10.2011, 15:25:20
 7. avatar
  [3] Solei [*]

  Zásada o výsadbě na jaře se vztahuje vna všechny peckoviny (nejen meruňky, broskve, ale i švestky, třešně apod.). Důležité je také rozhodnout se jak vysoký strom chcete (zde je pravidlo, že čím nižší kmen tím dřívější bude úroda a kratší životnost stromu). Vhodné je také vybrat správnou podnož, ta má vliv nejen na rychlost nástupu plodnosti stromu, ale také například na jeho schopnost čerpat v zimních měsících vodu. V případě, že nový stromek chcete vysadit jako náhradu za jiný starší strom, je dobré aby byl určitý časový rozestup, případně vykopat větší jámu a vyměnit hlínu.

  U nově vysazených stromků, zvlášť když máte na zahradě hodně hrabošů, krtku a jiné havětě je dobré použít koš z pletiva, který bude kořeny alespoň částečně chránit (známá podnož jabloní M9 je mimořádně chutná).

  Na zimu nezapomeňte zalévat. Mnoho stromů přes zimu nevymrzne, ale uschne (zvlášť jehličnany).

  Dobré je také podívat se čemu se daří na sousedovic zahrádce a od toho odvíjet vlastní výběr. A v neposlední řadě je důležité podívat se jestli soused nemá stromy napadeny velkým množstvím škůdců. Pokud ano, připravte se na brzké jarní postřiky, jinak se s mladičkým slabým stromkem můžete rozloučit. A pozor... někdy je potřeba stříkat už v únoru, stačí aby pár dní po sobě byly teploty kolem 8 °C.

  superkarma: 0 27.10.2011, 15:24:49
 8. avatar
  [2] kobližka [*]

  Klára Křížová — #1 Proč chudák strom....to pletivo už tam mělo být Sml16Sml22.A navíc si myslím,že kočka nemá zas až tak dlouhé drápky,aby zničila strom.

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #5
  superkarma: 0 27.10.2011, 13:41:31
 9. [1] Klára Křížová [*]

  K nám na zahradu si chodí sousedovic kočka k jednomu kmeni brousit drápy. Chudák strom, v dosahu kočičích pracek je úplně rozškrábaný Sml15..asi tam taky budeme muset dát kousek pletiva

  1. na komentář reaguje kobližka — #2
  superkarma: 0 27.10.2011, 08:41:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme