Zdraví

Nepřežeňte to s léky!

pills

Děsíte se prasečí nebo ptačí chřipky? Konzumujete při prvním zakašlání či kýchnutí léky po hrstech a necháváte si okamžitě předepsat antibiotika? Neděláte dobře. Taková „prevence“ vašemu organizmu neprospívá. Naopak!

Polovinu antibiotik polykáme zbytečně

Časy, kdy byl penicilin považován za medicínský zázrak, jsou ty tam. Dnes už je běžně známo, že více než polovina antibiotik je v České republice předepisována zbytečně nebo nesprávně. Jen od roku 1989 do roku 2005 se zvýšila jejich spotřeba o více než čtvrtinu.

A to je nebezpečný trend, který je třeba rychle řešit – časem by totiž tyto léky nemusely být účinné ani v léčbě tak běžných nemocí, jako je angína.

V roce 1989 se u nás denně spotřebovalo v průměru 14 dávek na 1000 obyvatel, dnes je to 19 dávek. V porovnání se světem jsme ještě někde zhruba v polovině žebříčku.

Nejlepší je situace v Nizozemsku, v Rakousku, v Německu a v severských státech, kde se spotřebuje asi polovina toho, co v Česku.

Naopak ve Francii, Španělsku, Řecku, Itálii, Portugalsku, Lucembursku a Polsku je to zhruba 36 dávek.

Evropští imunologové proto spojili své síly a vypracovali ojedinělý projekt, který by měl zabránit škodlivému nadužívání léků. Lékařský alarm se jmenuje Antibiotic Strategy – International.

Je to projekt Evropské unie, kterého se spolu s osmi evropskými zeměmi – Rakouskem, Belgií, Německem, Itálií, Slovinskem, Slovenskem, Maďarskem a Polskem – zúčastňuje i Česká republika. Cílem projektu je zlepšování kvality používání antibiotik v nemocnicích. Je totiž jisté, že antibiotická rezistence je globální hrozbou.

Otec penicilinu Alexander Fleming

pillsDo objevu penicilinu zasáhlo několik náhod. Ostatně tak to obvykle u velkých vynálezů bývá. Známou historii o špatně umytých Petriho miskách přednáší učitelé biologie už dlouhá léta s velkým úspěchem. Fleming, rodák ze Skotska, díky nim v roce 1928 odhalil účinky plísně Penicillium notatum.

Cesta k penicilínu byla ještě dlouhá. Rozhodnou dobou byla 2. světová válka, během ní se do vývoje antibiotika zapojili i odborníci ze Spojených států. Americká vláda měla na výrobě penicilínu zájem a pověřila hned dvě desítky chemických společností jeho výrobou.

 A podařilo se. Zatímco od ledna do května se v roce 1943 vyrobilo pouze 400 milionů jednotek penicilínu, na konci války už to bylo 650 miliard. Prvními pacienty užívajícími penicilín byli vojáci, ale masovost výroby jej zpřístupnila všem. Začal věk antibiotik.

Antibiotika s mírou

pill

Alexander Fleming získal svoji Nobelovu cenu v roce 1945, ale už v té době si uvědomoval, že mohutné oslavování penicilinu je poněkud přehnané. Následujícího roku varoval, že „příliš časté podávání malých dávek penicilinu může vyvolat rezistenci bakterií, proti nimž penicilin vzápětí přestane být účinný“.

Jeho slova se naplnila, stačilo k tomu jen šedesát let. Dnes sice máme antibiotika, ale i trénované bakterie.

Bakterie jsou stále odolnější proti antibiotikům. Je to problém, který řeší celý svět. Nadužívání se stalo hrozbou pro zdraví současné populace.

Antibiotika ztrácejí na své účinnosti, a to může vést k selhání léčby s mimořádně negativním dopadem. Jde především o pacienty na jednotkách intenzivní péče, nemocné po komplikovaných chirurgických zákrocích nebo po transplantacích.

Účinná prevence vypěstování odolnosti na antibiotika v nemocnicích předpokládá střídmé podávání těchto léčiv, jejichž vysoká spotřeba je hlavním rizikovým faktorem.

Berete vy či vaše děti často antibiotika? Všimla jste si, že už příliš nezabírají? Poučil vás lékař o tom, že nelze na všechno předepisovat antibiotika?

   
14.08.2009 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [15] átéčko [*]

  cicinka — #11 A u mě začal hodnoty Igg řešt imunolog.Od začátku roku jezdím na infuze imunoglobulinu a také jsem byla na plazmaferéze. Cítím se mnohem lépe.

  superkarma: 0 17.08.2009, 12:22:11
 2. avatar
  [14] átéčko [*]

  femme — #12 cicinka — #13 Já jsem začala brát bylinky a Wobenzym a napsala jsem jim to tam. vysmáli se mi. Když jsem ale napsala, že mi to pomohlo, smazli mé příspěvky a zakázali vstup. Mám tři mailové adresy lidí, co jim tohle taky udělali.

  superkarma: 0 17.08.2009, 12:19:54
 3. avatar
  [13] cicinka [*]

  femme — #12 No přišlo mi to chvílema jakoby se v tom moc babrali. Sama si taky ty své nemoci hýčkám, to jo. Ale nezbylo mi než věřit doktorům. Nevím jak ty,ale já bych si tu léčbu tak jak jí tam popisují nemohla dovolit. Jak z finanč. tak z časových důvodů.A hlavně...sama od sebe bych si antibiotika neordinovala. Ty potíže jaké tam popisují....kolikrát jsem si říkala,to mám taky.Různé bolení nohou. pálení očí a tak. Já nevím, některé ty potíže se dají vysvětlit i jinak. samozřejmě pokud mají pozitivní chlamydie, je to jiná. Ale někteří to ani nemají potvrzené a jiní už jim radí, najeď na protokol,Začni se léčit, nevěř doktorům atd.Zatím mám štěstí, nic mě dohromady není.oči-mám oční vadu.Brnění ruky-od páteře,jsem vysoká, moc se nehýbu, málo sportuju.Močák-musím se hlídat. Migréna?No máme to v rodině. Ale tam všechno přičítají chlamydiím.

  Taky jsem byla vystrašená,ale po tom Doxy,akutní bakterie zmizeli. Tak snad to bude dobré.

  Ale jak to tak čtu u Tebe to bude jiné.Složitější.držím palce.

  Jo a vloni po několika virozach jsem si nechala napsat Luivac na posílení imunity a za celý rok jsem nedostala ani rýmu. Beru to trochu jako malý zázrak.Sml22

  1. na komentář reaguje átéčko — #14
  superkarma: 0 16.08.2009, 21:50:20
 4. avatar
  [12] femme [*]

  cicinka — #11  zdá se ti, že lidi na těch stránkách přehánějí? Sml80 mně ještě našli k těm potvorám i černý kašel Sml68  brala jsem taky Doxybene, pak Klacid a ještě Azitromycin Sandoz a Entizol, teď čekám na výsledky krve a pak se uvidí Sml80

  1. na komentář reaguje cicinka — #13
  2. na komentář reaguje átéčko — #14
  superkarma: 0 16.08.2009, 21:03:07
 5. avatar
  [11] cicinka [*]

  femme — #9 Souhlasím s átéčkem. Ty stránky jsou šílený. Chodila jsem tampřed dvěma rokama. Taky jsem měla plicní chlamydie. akutní infekci. Léčili mě na infekčním, měla jsem k tomu ještě boreliozu. Dostala jsem na měsíc Doxybene. A je fakt, že chlamydie zmizly. Zůstaly jen hodnoty IgG což jsou myslím protilátky, jako, že jsem se s tou infekcí setkala. Pravda je, že pak už to žádný lékař neřešil.Nechala jsem si pak poslat výpis od pojišťovny a ta léčba stála šíleně peněz. Jen ty testy na chlamky stojí jeden přes tisíc korun. Tak oni to ti doktoři nechtějí dělat. Pojiš´tovny asi řvou. Jediné co se u mně od té doby objevuje, častěji potíže s močákem.

  1. na komentář reaguje femme — #12
  2. na komentář reaguje átéčko — #15
  superkarma: 0 16.08.2009, 20:28:30
 6. [10] Rikina [*]

  Hm, já mám spíš problém doktorku přesvědčit, že má vůbec něco - cokoli - předepsat, antibiotika jsem měla za posledních 20 let jednou. Sml80 Ona je toho názoru, že na většinu problémů stačí pitný režim, tak dva dny se prospat a odpočinout si, maximálně paralen, a ten si může každej koupit, no a pak cvičení a jíst zdravě. Antibiotika předepisuje jenom v případě, že pacient hodlá umřít přímo v její ordinaci. Sml57 

  superkarma: 0 15.08.2009, 08:12:01
 7. avatar
  [9] femme [*]

  átéčko — #8  a jakou jsi měla léčbu a jak ti to trvalo dlouho?? a proč se jim nedá věřit? Sml58

  1. na komentář reaguje cicinka — #11
  superkarma: 0 14.08.2009, 14:15:45
 8. avatar
  [8] átéčko [*]

  femme — #2 Bébina — #3 Také jsem měla plicní chlamýdie. Zbavit se jich je děs, ale jde to!

  Ty stánky chlamydie.info, to je fakt hnus, nevěřte jim!!!!!

  1. na komentář reaguje femme — #9
  superkarma: 0 14.08.2009, 13:50:57
 9. avatar
  [7] femme [*]

  Bébina — #5  jj, taky jsem si hned začala hledat nějaké informace pomocí netu a při čtení některých příspěvků mi naskakovala až husí kůže Sml68Sml80 a ještě "líp" mi bylo, když jsem se dočetla, co všechno tyhle bestie můžou způsobit za zdravotní problémy, když nejsou adekvátně léčené Sml68 já snad mám štěstí na doktorku, studovala kvůli mě několik dní materiály a kontaktovala i primáře plicní kliniky Sml22 tak teď jen doufám, že se jich snad zbavím Sml80 

  superkarma: 0 14.08.2009, 11:50:30
 10. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  Naše lékařka předepisuji antibiotika jen zcela výjimečně a musí překonat argumenty ty mé, ale stejně jako bylo modou na vše napsat ATB, o kterých se teď špatně mluví, píše se i pro malá miminka na vše kortikoidy. Ty tak špatnou reklamu nemají a nikdo neprotestuje proti svinstvu stokrát horšímu. Holt móda

  superkarma: 0 14.08.2009, 11:48:23
 11. [5] Bébina [*]

  femme — #4 Pred asi rokem a pul tim onemocnel muj tanecnik, tak jsem shanela nejake info a dozvedela jsem se pouze to, ze u nas to lekari lecit nechteji nebo neumi, protoze je treba brat nekolik mesicu i let kombinace antibiotik, aby se ta potvora dostala z tela. A to bezny lekar nechce a kvuli vedlejsim ucinku predepise ATB jen na 14dni, dele ne. Takze ti chudaci pak pisi do USA a shaneji si leky sami a leci se podle protokolu uvadenych na netu. Nejhorsi je, ze ti lidi nejsou schopni normalniho zivota, nemohou treba vstat z postele, ale doktori jim to neveri a podle nich jsou zdravi. Ale podle toho co pises ty, je to asi uz s lecbou lepsi.

  1. na komentář reaguje femme — #7
  superkarma: 0 14.08.2009, 11:42:01
 12. avatar
  [4] femme [*]

  Bébina — #3 přesně tak Sml3 a léčím se na plicním Sml22 máš snad o těch mrchách nějaké bližší povědomí?? Sml58

  1. na komentář reaguje Bébina — #5
  superkarma: 0 14.08.2009, 11:06:29
 13. [3] Bébina [*]

  femme — #2 plicní chlamydie? Jestli jo, tak te leci prakticky lekar, nebo kdo?

  1. na komentář reaguje femme — #4
  2. na komentář reaguje átéčko — #8
  superkarma: 0 14.08.2009, 10:54:54
 14. avatar
  [2] femme [*]

  na mne nějaký "dobrák" hodil hnusné zákeřné plicní bakterie a těch se dá, i když to trvá měsíce, zbavit jen pomocí dryáčnických ATB Sml31 takže ano, jsem už skoro 3 měsíce na ATB Sml68

  1. na komentář reaguje Bébina — #3
  2. na komentář reaguje átéčko — #8
  superkarma: 0 14.08.2009, 10:51:08
 15. [1] schnaxy [*]

  Antibiotika jsem neměla za celý můj život ani jednou.Pro mne antibiotika je česnek.Sml25Sml25Sml25

  superkarma: 0 14.08.2009, 08:29:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme