Rodina

Nepravidelné šestinedělí

Žena může v šestinedělí onemocnět kteroukoliv chorobou. Porodnické komplikace v šestinedělí se projeví jednou krvácením, jindy infekcí rodidel, onemocněním cév, prsu a poruchami kojení.

Krvácení v šestinedělí

Časné krvácení v šestinedělí se dostavuje do konce prvního týdne po porodu. Zdrojem krvácení může být porodní poranění, zadržení části placenty, porucha krevní srážlivosti, zpomalené zavinování dělohy a městnání krve v děloze. Zatímco z většiny příčin je krvácení hojnější, v posledně uvedeném příkladu se projevuje jen hojnými a krvavými očistky.

Pozdní krvácení v šestinedělí po osmém dni po porodu bývají silná až velmi prudká, mohou vést až k šokovému stavu. Příčinou může být zadržení části placenty, která brání dokonalému zavinování. Krvácení vyžaduje provedení kontroly děložní dutiny, nejprve se provede vyšetření ultrazvukem, a pak v celkové anestezii vyšetření pomocí operačních nástrojů. Po tomto výkonu může jít maminka druhý nebo třetí den po porodu domů.

Mírnější krvácení, mnohdy s přestávkami, někdy vyvolané zánětem dělohy. Také v tomto případě se může krev přimísit k očistkům, které dlouho zůstávají nebo se opět stanou krvavými. Očistky páchnou, děloha je zvětšená, maminku bolí v podbříšku, má zvýšenou teplotu a zrychlený tep.

Krvácení v šestinedělí by mělo být vždy důvodem pro návštěvu svého lékaře nebo porodnice, kde porod probíhal.

Infekce v šestinedělí

Infekce v šestinedělí, nazývané dříve „horečkou omladnic“, je souhrnný název pro řadu chorobných stavů, jejichž společným znakem je zvýšená teplota až horečka, ta je příznakem zánětlivého procesu nejen rodidel, ale i močových cest, žil, prsu, žlučových cest i celkových onemocnění, jako je chřipka, angína apod.

Původci infekce rodidel jsou mikrobi, většinou bakterie, které se vyskytují na zevních rodidlech a v pochvě. Z infikovaného ložiska se zánětlivý proces může šířit do děložní dutiny, do vejcovodů a až na pánevní pobřišnici.

Průběh infekce závisí na druhu mikroba a jeho množství, na způsobu a době vzniku infekce a na celkové obranyschopnosti organismu matky. Projevy infekce jsou místní a celkové. Každá místní infekce však může přejít v celkovou. Léčení doporučí lékař.

Infikovaná porodní poranění na hrázi, poševních stěnách a na děložním hrdle zduří, jsou překrvená, tvoří hnisavý sekret. Nakonec se i původně správně ošetřené porodní poranění špatně a dlouho hojí. Proto je tolik nezbytná zvýšená hygiena v šestinedělí a opatření proti přenosu infekce na prsy a na novorozence.

Městnání očistků může nastat, když je děloha po porodu stočena dozadu, jindy při nadměrném uzavření děložního hrdla anebo prosáknutím při zánětu děložní sliznice. Děloha bývá zvětšená, bolestivá, teplota zvýšená až na 39 °C s třesavkami, bolestmi hlavy. Prevencí toho stavu je časné vstávání po porodu. Někdy je třeba uzavřené hrdlo rozšířit, očistky vypustit a vzorek zaslat na kultivaci ke zjištění mikrobiálních druhů v děložní dutině.

Poporodní zánět děložní sliznice je nejčastější formou infekce v šestinedělí (šestinedělí se odborně nazývá puerperium). Začíná obvykle zvýšením teploty, bolestmi hlavy a v podbřišku, páchnoucími očistky. Děloha se pomalu zavinuje, je zvětšená, prosáklá a maminka má bolesti v podbřišku. Často se očistky v děloze opět městnají. Zánět mnohdy doprovází vleklé, někdy jen občasné, nepříliš intenzivní krvácení.

Každé zvýšení teploty v šestinedělí je podezřelé a vždy je třeba myslet, že se jedná o příznak zánětu. Teplota v šestinedělí by měla být vždy důvodem pro návštěvu lékaře nebo porodnice, kde porod probíhal. Zánět se neléčí obvykle operačně, ale klidem na lůžku a jsou podávána antibiotika.

MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
Ivana Ašenbrenerová
Z připravované knihy o těhotenství a porodu

   
11.06.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [27] Vivian [*]

  Lesana: ikonka... s ikonkou jsem si hrála, na chvilku jsem ji vyměnila za jinej obrázek a když jsem ji chtěla vrznout zpátky, objevilo se mi hlášení, že ikonka zatím nebyla schválena redakcí... takže musím čekat do pondělí

  superkarma: 0 12.06.2004, 19:20:45
 2. avatar
  [25] Lesana [*]

  Vivian: no jo, snažím se. Ale i tak si občas myslí, že jsem pošuk . Hmmm, a onkola teda nic moc... a neurologie taky... Ale ono je to prašť jako uhoď. Hele, už jsem čtyři roky doma s dětma a začíná mi to lézt na mozek. Pomalu jsem začala sepisovat seznam: do jedné kolonky svoje potíže (kdejaké loupnutí v koleni a cuknutí v oku a tak :o) ), do druhé kolonky veškeré choroby, které se u nás kdy vyskytly a mohly by mít genetický podklad, do třetí kolonky přiřazuji choroby zcela nové, které bych mohla mít jako jediná v rodině... Nevím, jestli to mám brát jako plus svého vzdělání, že VÍM, NA ČEM JSEM, nebo mínus, že je ze mne takový hypochondr

  Kde máš svoji kouzelnou ikonku? Zrovna včerajsem si ji stáhla do počítače, protože se mi moc líbila...

  superkarma: 0 12.06.2004, 17:41:08
 3. avatar
  [24] Vivian [*]

  Lesana: alespoň jsi opatrnější ale když o tomhle svém "problému" víš, aspoň se můžeš pokusit nebýt přehnaně opatrná a nechat dítě si občas zdravě (výchovně) nabít nebo to nejde?

  já pracovala na neurologii a onkologii

  superkarma: 0 12.06.2004, 15:14:32
 4. avatar
  [23] Nanet [*]

  Lesana: já na "chíře" nikdy nepracovala, ale mám stejnou představu dětského pokoje , vlastně celého bytu, potomm co se , změnilo na motorovou

  superkarma: 0 12.06.2004, 15:14:05
 5. avatar
  [22] Lesana [*]

  Vivian: to je pravda. Ovšem záleží na tom, v jakém oboru jsi pracovala :o) Já na dětské chíře... a díky všem těm zlomeným páteřím po pádu z postele, opařeninám z kafe, prožízlým tepnám po průchodu zavřenýma dveřma atd. atd. vidím náš byt jako jednu velkou past a nejradši bych občas dětský pokoj předělala na vypolstrovanou celu ;o)

  superkarma: 0 12.06.2004, 14:54:25
 6. avatar
  [21] Vivian [*]

  Libča: a to mě se právě žije líp... na první dojem je to sice těžší, ale když to podtrhnu a sečtu... jsem ráda, že vím. Třeba proto, že si nenechám nabulíkovat kde co, co se týče zdraví.

  superkarma: 0 12.06.2004, 13:59:27
 7. avatar
  [20] Libča [*]

  ale pokud se pan Dr. Parizek zaregistruje jako skutecny pan doktor.. mela bych skutecne na nej dotaz.... neb u tohoto dotazu jsou moje znalosti u konce...

  superkarma: 0 12.06.2004, 13:51:17
 8. avatar
  [19] Libča [*]

  bozicku co to tady je???? ja si rikam nejlepsi je nic nevedet. Muj manzel mi vzdycky rika mela jsi byt prodavacka a ne zdravotni sestricka... a ma pravdu... cim vic toho vim tim hur se mi zije...

  superkarma: 0 12.06.2004, 13:49:43
 9. avatar
  [18] Vivian [*]

  dr.Pařízek: s kým jsem se to tady, proBůh, bavila?? Radši se, pane doktore, co nejdříve zaregistrujte (nejlépe ve spolupráci s redakcí, budete se pak od ostatních diskutujících odlišovat zelenou barvičkou, jako ostatní odborníci zde )

  superkarma: 0 12.06.2004, 12:48:24
 10. avatar
  [15] Vivian [*]

  dr. Pařízek: jejda... tady snad není žádná, která by nenáviděla a priori všechny nositele XY
  Mám dojem, že nejde ani tak o Vaši genovou výbavu, jako o Vaši profesi Porodnictví začíná být kontroverzním oborem...

  superkarma: 0 11.06.2004, 23:32:47
 11. avatar
  [13] Vivian [*]

  dr. Pařízek: rodičkám se porodník (nota bene chlap) prostě nikdy nezavděčí a čtenářkám na tomhle serveru už vůbec ne...
  Tak se s tím, pane doktore, smiřte, a nenechte si kazit náladu

  btw.- Jak vám chutná irské pívo?

  superkarma: 0 11.06.2004, 22:26:48
 12. avatar
  [9] Ťapina [*]

  evusche: Čemu nerozumíš? Nepravidelné, stejně jako patologické, je všechno, co není normální. A to, co je v šestinedělí normální, bylo v jednom z předchozích článků.

  superkarma: 0 11.06.2004, 21:09:41
 13. avatar
  [8] evusche [*]

  a pokud to byl jen hloupý žert někoho anonymního, stejně si stojím za tím, ŽE TOMU PROSTĚ NEROZUMÍM....asi jsem fakt debil

  superkarma: 0 11.06.2004, 20:55:28
 14. avatar
  [7] evusche [*]

  dr. Pařízek: já si nestěžuju, chci vědět, jak to v reálu vypadá, ale to, že tady napíšete Nepravidelné místo Patologické, to jste mě, jako amatérovi a člověku, který díky Bohu v životě neměl žádné zdravotní problémy, neulehčil, protože si nedovedu pod slovem patologické představit vůbec nic...bohužel...MEDICÍNĚ HOLT NEROZUMÍM!!!!!

  superkarma: 0 11.06.2004, 20:52:12
 15. avatar
  [6] Ťapina [*]

  dr. Pařízek:

  superkarma: 0 11.06.2004, 18:32:48
 16. avatar
  [3] Clerenc [*]

  asi meli namysli nepravidelny (jako ze to nenipravidlem) prubeh sestinedeli. Kazdopadne ja si vzdycinky myslela, ze se v sestinedeli prave krvaci. Tak nevim, jsme neznalec

  superkarma: 0 11.06.2004, 12:06:46
 17. avatar
  [2] evusche [*]

  taky to nechápu...

  superkarma: 0 11.06.2004, 09:18:34
 18. avatar
  [1] Gianna [*]

  Jak "nepravidelné"?? To se snad pravidelně dostavuje vždy po porodu - jaká nepravidelnost? Že by se třeba dostavilo až půl roku po porodu?
  Nebyl by správný český název třeba "Komplikace v šestinedělí"?

  superkarma: 0 11.06.2004, 00:45:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme