Novinky

Nepoužívané brýle putovaly do Afriky

S brýlemi má bohaté zkušenosti a spoustu zajímavých příhod i čtenářka s nickem Prababka. Jinak nosí brýle až od svých padesáti let. Zato její maminka měla prý 22 dioptrií.

Zdravím a chápu se tématu na dnes, a to v pořadí otázek

Nosím obojí druh brýlí od padesáti let. Zvykala jsem si na tzv,.bifokální, abych mohla mít jen jedny, ale nedopadlo to slavně.Točila se mně hlava zvláště na schodech. Pak jsem si sice zvykla, ale poškodila jsem si jedno sklo, rýha překážela, přešla jsem tedy ke dvojím.

Mám šestery, raději si pořizuji lehké a nižší obroučky, protože širší zakrývající obočí nejsou v mém případě slušivé.Brýle obměňuji, pokud se mění zrak k horšímu i lepšímu. Po operaci šedého zákalu se právě trochu zlepšilo i vidění, mám nové brýle slabší.

Příhod s brýlemi by se našlo více včetně jejich častého zběsilého hledání se šťastným koncem, ale dvě jsou trošku odlišné. Dodnes je někde pod kopcem v předměstí pohřbeno jedno drahé heliotropní sklo z tehdy zbrusu nových brýlí. To mě kamarádky, které podlehly volání jara, vytáhly na projížďku na kole.

Chybička se vloudila, na kole jel naposledy můj vysoký muž a nedal sedlo zase zpátky , tj.níž. V prudkém svahu jsem vletěla do výtluku, brzdila jsem letem do křoví, rozbila si brýle a zlomila ruku. Obličej jsem měla zmalovaný jako kraslici a na příjmu v chirurgické ambulanci jsem vylekala otrlou sestřičku.

 Druhá ztráta nejen skla se odehrála v lese na houbách. Díky ní jsem získala nové brýle. Objednala jsem si je , ale asi za deset dnů jsem  ty původní našla, i když jsem předtím hledala jako divá.

 Nepoužívané brýle či po rodičích jsem odevzdala před léty do sbírky pro Afriku, tam prý posloužily i obroučky. Netypické byly brýle po mamince se skly s 22 dioptriemi na každém oku. Skla měla speciálně broušená, aby nebyla tak těžká.

 Ať vám všem oči slouží a případné brýle sluší.

Prababka

Milá Prababko, o brýlích pro Afriku jsem jednou psala. Je to záslužná činnost, i když si to reálně ani nedokážu představit

Text nebyl redakčně upraven

   
27.03.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [3] Rikina [*]

  Sml22  též jsem dávala staré brýle "na Afriku!" Sml67

  superkarma: 0 27.03.2013, 17:46:49
 2. [2] iřka [*]

  Do sbírky na Afriku jsme také pár brejliček poslali.

  superkarma: 0 27.03.2013, 16:30:28
 3. [1] dadma [*]

  Dokáži si představit brýle na čtení od 0,5 dioptrie do 4 dioptríí.Ale jinak nevím brýle,které máme napsané od očního lékaře, jsou již dělány každému na "míru".Jsou tam již různé úhly atd.Tak nevím jak to pak rozdělují mezi lidi v Africe.Ale je pravda, že když někdo vidí špatně,tak je rád i za brýle se ,kterými vidí lépe.

  superkarma: 0 27.03.2013, 16:17:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme