Fén byl vyvinut začátkem 20. let 20. století v Německu. Vysoušeč vlasů byl novým přístrojem určeným jak pro profesionální použití v salonech, tak i doma. Jak tehdy vypadal?

Fén je kombinací elektrického ohřívače vzduchu a ventilátoru. Původní modely byly hodně velké a těžké, z niklované nebo chromované oceli, s dřevěnou rukojetí. Hlavně velká hmotnost fénů byla důvodem, proč se příliš nerozšířily.

Později však přišly na řadu plastické hmoty. Fén se stal prvním domácím pomocníkem, u kterého byly použity.

fény

První hmotou, ze které se fén vyráběl, byl bakelit. Přestože náklady na výrobu těchto fénů byly vysoké, byly hodně rozšířené, a to především díky svému atraktivnímu vzhledu a přijatelné hmotnosti. Díky plastickým hmotám si lidé mohli dokonce vybrat i barvu přístroje, což nemalou mírou přispělo k jejich popularitě.

Po válce pokračovala výroba předválečných modelů, ale došlo k mnoha změnám. Začaly se používat tišší motory, fény byly ještě lehčí než doposud a do popředí se dostaly světlejší odstíny plastických hmot.

Doba trošku postoupila, a tak máme dnes na trhu opravdu z čeho vybírat. Pamatujete si ale na svůj první fén? A dokážete si bez něj představit svůj život?

 

Reklama