Domácnost

Neposlušný pes ničí zahradu a kouše páníčky. Co s tím?

Zajímavý dotaz zaslali do magazínu ŽENA-IN.cz manželé Dana a Jaroslav. Jejich štěně tibetského teriéra likviduje na zahradě květiny i stromky. Podle veterinářky Hanky Žertové může pejska odradit hluk.

dog

Do magazínu ŽENA-IN.cz dorazil dotaz od manželů Dany a Jaroslava. Trápí je jejich štěně tibetského teriéra, které demoluje zahradu...

Dotaz Dany a Jaroslava

Dobrý den, koupili jsme s manželem tibetského teriéra, byl již starší něco přes 4 měsíce. Od prvních dnů je pejsek mazlivý, milý, ale z ničeho nic ho něco drapne a začne na zahradě vyhrabávat kytky, hrabat díry a jiné lumpárny. Když se napomene: přísné nesmíš, ne, tak se rozzuří. Přikrčí se, na přední tlapky, znovu se na kytku vrhne a na opětovaný zákaz začne lítat jako zběsilý po celé zahradě.

Stejně nakonec kytku vyhrabe, i když ji někam přesadíme, tak ji najde a znovu vyhrabe, napomenutí nepomáhá. Mysleli jsme, že ho vztekání přejde, až bude větší.

Nyní mu bylo již 7 měsíců a je to stále stejné.

Minulý týden se snažil vyrvat tyčku od broskve, na moje důrazné „nesmíš“ si lehl na tlapy a zavrčel, a dokonce na mě i štěkal. Stále se snaží nás štípat, chodí za manželem a štípe jej do nohou. Návštěva, když ji štípl, mu dala záhlavec, dost se divil, ale nechal ji být. My jej trestat nechceme.

Jakýkoliv zákaz na něj působí jak červený hadr na býka, prosíme o radu, co s tím dělat.

Moc děkujeme!
Maželé Dana a Jaroslav

Pro radu jsme se obrátili na známou veterinářka Hanku Žertovou, která se zabývá problematickým chováním zvířecích mazlíčků...

Rada veterinářky Hanky Žertové

Hanka ŽertováTibetští teriéři jsou velice samostatní a svéhlaví psi a potřebují pevné vedení, jinak se snaží vše řídit podle sebe a dokážou bez zábran pokousat i členy vlastní rodiny. Nepodceňujte to a vytyčte jasné mantinely, aby pes věděl, co se smí, a co je zakázáno. Takže například je zakázáno vyhrabávat kytky a stromky na zahradě. Jenže Váš pes to dosud nepochopil - Vaše „nesmíš“ považuje za konkurenční hrozbu. Myslí si, že si taky chcete takhle báječně hrát a o jeho hračku ho připravit, a tak na Vás vrčí a pak si hraje ještě s větší vervou. Podobné je to s tím kousáním do nohou - pro štěně je to náramně zábavné a Vy jste mu (na rozdíl od té návštěvy) nedali dost srozumitelně najevo, že tahle hra není dovolena. Nemusíte psa bít ani na něj křičet, aby pochopil pravidla. Na zahradě bude stačit připravit si pár plechovek od piva, dát do nich po 2-3 malých kamínkách nebo mincích a přelepit otvor náplastí. Vzniknou tak velmi hlučná chrastítka. Pozorujte psa nenápadně na zahradě, a jakmile začne demolovat zeleň, beze slova hoďte plechovku směrem k němu. Neublížíte mu, ani když ho zasáhnete, plechovka je lehoučká. Ale pejsek se lekne. A v tu chvíli máte šanci získat jeho pozornost, přivolat ho a nabídnout mu okamžitě jinou zábavu. Pro venkovní psy jsou například ideální velké míče z tvrdého plastu, které nemohou kousat, ale jenom kutálet. Nebo pryžové Kongy, které nepředvídatelně skáčou a dají se naplnit něčím dobrým. Nebo sušené kosti, hrtany, oháňky atd. Když tento postup několikrát zopakujete (pes by neměl vidět, že plechovky házíte Vy), uvidíte, že jeho zlobení ustane. Přece nebude dělat něco, co se nevyplácí.

Stejně tak s okusováním nohou. Vezměte si do ruky umělohmotný kbelík nebo igelitovou tašku s plnou PET láhví. Kdykoli se psík zezadu přiblíží, máchněte tam kbelíkem nebo taškou, nebo to upusťte těsně před psa. Ale neříkejte nic, psa si nevšímejte - jen si kolem sebe udělejte místo, do kterého psa nepustíte. Až se stáhne, můžete ho zavolat a nabídnout mu nějakou jinou činnost, třeba aportování míčku. Budete-li se pohybovat týden stále s taškou nebo kbelíkem, jeho zlozvyk sám vyhasne. Podobně nastolte další pevná pravidla - nenapomínejte, netahejte psa za obojek ani za kůži, ani jej nebijte, ale naučte se prosadit vlastní vůli jistým a sebevědomým vystupováním. Tak se chovají skuteční vůdci, které pak psi zcela přirozeně respektují a poslouchají.

Zdraví,
Hana Žertová

Čtěte také...

   
03.10.2011 - Zvířátka - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [30] Martina59 [*]

  Hlavně kvalitní psí jídlo je důležité

  superkarma: 0 05.04.2013, 15:38:28
 2. avatar
  [29] vodfon, kolie [*]

  nápodobněSml59

  superkarma: 0 04.02.2012, 22:00:20
 3. avatar
  [28] hubajda [*]

  krasne stenatko hned bych ho pomuchlovala

  superkarma: 0 07.12.2011, 00:01:46
 4. avatar
  [27] mam-ča [*]

  Mluvím ze zkušenosti s gaučovou rasou Lhassa Apso. Jako roztomilé štěňátko ho dostala neteř. V jejich rodině považovali za legrační, když jim chovatelka řekla, že tenhle pes je těžko vychovatelný. Smáli se, že nechtějí mít ze psa cvičeného blbce.

  Pak zažili 15 let teroru, kdy pes nesměl zůstat ani minutu sám, jinak ničil všechno v dosahu a vyl a štěkal, až měli problémy se sousedy. Zásadně neposlouchal nikoho ze "své smečky", a problém byl i s česáním jeho dlouhé srsti, kdy se oháněl po svých lidech zubama. Česat se musel každý den.

  Ale stačilo, aby psa dali "na hlídání" naší mamince, které v té době bylo přes 70 let a byla po úraze špatně pohyblivá, a tenhle "nezvladatelný" pes jí poslouchal na slovo.

  Maminka totiž byla učitelka matematiky v.v. a měla přirozenou autoritu. Nikdy psa neplácla, ani na něj nekřičela. Přesto stačilo, aby na něj koukla, a pes přesně věděl, co se od něj žádá.

  superkarma: 0 07.11.2011, 10:12:27
 5. avatar
  [26] mam-ča [*]

  Anime Otaku — #21 Tvůj přístup se mi jeví jako správný. Sml67

  Pes je smečkový tvor a nutně potřebuje ke svému životu jasná pravidla a vůdce smečky. Když ho nemá, snaží se šéfovat sám.

  Jaké to má důsledky, čteme každou chvíli v novinách.

  Nezvládnutý pes je stejné nebezpečí, jako odjištěná zbraň. A je jedno, jestli je to pitbul nebo vzteklý jezevčík.

  Psa by si neměla pořizovat žádná rodina, v níž se nenachází aspoň jeden dominantní člen, který bude mít na psa dost času.

  superkarma: 0 07.11.2011, 10:04:34
 6. [25] Klára Křížová [*]

  Lukáš Čejka — #22 To je otázka, třeba se občas nudí. Ale tohle hraničí se záškodničením... fakt co leží nebo je na zahradě, má v hubě. Ani nic nesázejí, všechno ten pes vyhrabe nebo okouše. Švagrová s ním chodí na dlouhé procházky, vezme kočárek a jdou do lesa, třeba na 2-3 hodiny. Takže není to případ psa, že by neměl jiný prostor než zahradu.

  superkarma: 0 03.10.2011, 15:33:10
 7. avatar
  [24] átéčko [*]

  Lucimo — #23 Sml22

  superkarma: 0 03.10.2011, 14:44:57
 8. avatar
  [23] Lucimo [*]

  Lukáš Čejka — #22 Myslím, že většina ničitelů se nudí. A kdybych někam přišla pracovat a pes mi sežral mobil, asi bych byla hodně naštvaná. To ho nemohli po dobu práce zavřít? Náš pes neútočí, nekrade cizím lidem věci a přesto, když k nám příjdou řemeslníci, ptám se, jestli jim nevadí, že se kolem nich bude prdelit. Chápu, že někomu cizí pes za zadkem nevoní.Sml80

  1. na komentář reaguje átéčko — #24
  superkarma: 0 03.10.2011, 14:09:50
 9. avatar
  [22] Lukáš Čejka [*]

  Klára Křížová — #19 mozna se jen nudi Sml80Sml54

  1. na komentář reaguje Lucimo — #23
  2. na komentář reaguje Klára Křížová — #25
  superkarma: 0 03.10.2011, 13:55:03
 10. [21] Anime Otaku [*]

  jak si tak čtu názor paní odbornice tak jdu do vrtule. Pokud si má šlověk u psa vybudovat autoritu tak pes musí vědět, že byl potrestán, kým byl potrestán a za co.

  Mám zkušenosti se starou fenou kokršpaněla. Měla celý život špatnou, respektive žádnou výchovu a když mi jí ve 12,5 letech hodili na krk, tak si holka myslela, že mě bude buzerovat stejně jako ostatní členy rodiny. Když se snažila na mě útočit prostě jsem jí chytla, položila na záda a lehce jí přitlačila nehty na krk (pro rýpaly opravdu jsem jí neškrtila) prostě jsem jí dala na jevo, že jsem tady šéf. Když hodně zlobí nebo vyvádí, pošlu jí na místo velice silným hlasem doprovázeným rázným gestem (ukážu směrem k pelechu), když to nezabere tak pokud není agresivní ji odtáhnu na pelech za kůži na krku (jsou tam dvě polohy, jedna která nebolí a psy takhle běžně berou i veterináři a druhá, blíž k hlavě, která se používá jako trest a za kterou se pes nesmí nikdy zvednout do vzduchu) pokud je agresivní, tak jí zatáhnu za kůži v místech kde to bolí, nebo jí tlakem položím hlavu na zem, tak aby se nemohla ohnat a okřiknout jí. A světe div se, najednou jsem u ní na druhém místě žebříčku (první je holka co si jí vybrala a tohle se nikdy nezmění). Pes se mě nebojí a jako jediná jí můžu dělat věci, na které ostatní potřebují košík (utřít nohy po příchodu z venku, vytčít ospalky z očí, při rýmě vyčistit čenich a podobné).

  Takže není třeba psa bít ani ho zbytečně lekat aby byl poslušný. A pokud jde o štěně nebo mladého psa, tak je třeba ho prostě naučit jak se chovat a to bez trestu nejde. Stejně tak bez trestu nejde vychovávat děti.

  1. na komentář reaguje mam-ča — #26
  superkarma: 1 03.10.2011, 13:38:48
 11. avatar
  [20] átéčko [*]

  Lukáš Čejka — #16 On je rozdíl výchova psa a cvičení psa. Ta výchova probíhá tak nějak spontánně, pes naučí co má. Netrestám zásadně bitím, mám jiné metody.

  Jen jednou, když mi Cheetah rozkousala deštník, jsem se zamyslela, co říká odborník na trestání. Rukou se netrestá, ruka má hladit. Vodítkem taky ne, tím se vodí na procházky...Noviny! Srolovat a plácnout. jo, jenže my noviny nebereme a než bych zašla do schránky pro letáky, pes by nevěděl, zač dostal. Tak jsem šla do kuchyně pro vařečku a pleskla ji po zadku. Vařečka zůstala v předsíni, kde jsem posléze sbírala trosky deštníku. Všiml si jí manžel a ptá se, co dělá vařečka v předsíni????? Já na to, bila jsem psa! 

  Nevěřil mi to! Prý když jsem nebila děti, jen jsem jim vařečkou hrozila, bych si netroufla na malé ubohé štěně.....

  Když je pes dospělý trestám jej tak, že s ním nekomunikuji.

  superkarma: 0 03.10.2011, 13:36:04
 12. [19] Klára Křížová [*]

  Můj bratr udělal kvůli psovi nový plot. Furt jim kousal zelenou plachtu, aby nebylo videt k sousedům. Pak ta plachta vypadala tak, že zespoda byly jen cáry, vypadalo to příšerně.

  Když jim dělali řemeslníci terasu, upozorňovala je švagrová, ať si všechno hlídají, že jim to pes odtáhne a rozkouše. Rozkousal jim pracovní rukavice a mobil, který ten jeden chlap nechal ležet na zemi.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #22
  superkarma: 0 03.10.2011, 13:19:48
 13. avatar
  [18] Lukáš Čejka [*]

  cilani — #17 a kdo  rika , ze diskuze ma byt lehka, kdyz jde o vazna temata Sml16

  superkarma: 0 03.10.2011, 13:13:14
 14. [17] cilani [*]

  Lukáš Čejka — #16 Těžko s tebou o něčem diskutovat, pokud ses zabejčil na jednom slově a přes ně vlak nejede. Řekla jsem své, jsem přesvědčená, že napsané je pochopitelné (alespoň pro většinu) tak jak jsem to myslela (tím myslím můj druhý příspěvek).

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #18
  superkarma: 0 03.10.2011, 12:49:27
 15. avatar
  [16] Lukáš Čejka [*]

  cilani — #14 ja skutecne nerypu - tohle neni tema na rypani, on takovej ovcak bez kosiku a voditka na ulici, kterej nikoho neposloucha a jen se trese prad panem, aby ho neserezal, zrovna neni tema na rypani, takze to skutecne neber jako rypani, bylo to mysleno tak , aby lidi neuvazovali pri vychove psu o vyprasku jako o trestu, nebo vychovne alternative

  1. na komentář reaguje cilani — #17
  2. na komentář reaguje átéčko — #20
  superkarma: 1 03.10.2011, 12:38:25
 16. [15] cilani [*]

  cilani — #14 bóže, ztratit půl věty... no nic, při troše snahy význam najdeš..

  superkarma: 0 03.10.2011, 12:34:29
 17. [14] cilani [*]

  Lukáš Čejka — #10 ok, takže když se bavíme o tom, že mlácení není ideální a já napíšu - neříkám, že ho mají mlátit, trestat jde i jinak. Jenže to chce snahu...

  Pokud to vytrhneš z kontextu, může to ztratit ten význam, pokud ale vnímáš i ostatní napsané, pochopíš to tak, jak jsem myslela.Sml24 Ale to by sis nemohl rýpnout, co?Sml32

  1. na komentář reaguje cilani — #15
  2. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #16
  superkarma: 0 03.10.2011, 12:32:23
 18. avatar
  [13] Lukáš Čejka [*]

  Lukáš Čejka — #12 samozrejme si u toho nesmis kleknout, musi pekne postojacky, jak se na vrchnost slusi Sml54

  superkarma: 0 03.10.2011, 12:31:18
 19. avatar
  [12] Lukáš Čejka [*]

  Rikina — #11 na psy je neucinejsi to co sami pouzivaji - to je rvani - kdyz uz neco provede o cem vi, ze to delat nema, tak durazny hlasovy projev to vetsinou srovna - ale to neni trest , jen z toho pozna, ze tohle se sefovi skutecne nelibi, a protoze se sef stara o to aby bylo co zrat, tak je radno mu podlezat a neprovokovat ho Sml16

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #13
  superkarma: 0 03.10.2011, 12:28:38
 20. [11] Rikina [*]

  Lukáš Čejka — #7 náhodou - výchova pantoflem přes psí pr...  zadel se mi osvědčila nejméně u dvou psů, v minulosti. Sml57 Stačilo, aby učinili jednu nepříjemnou zkušenost a pohled na pantofel a výhružná otázka, zda jej mám použít, už potom dělal své. Sml30 

  Je pravda, že jsou psi, u kterých tento jednoduchý model uplatnit nelze. Kupříkladu afgháni, to jsou málem chlupatý lidi, těm se dá hodně věcí vysvětlit, ale na přesprdel reagujou spíš opakem žádaného efektu. Sml57 

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #12
  superkarma: 0 03.10.2011, 12:22:23
 21. avatar
  [10] Lukáš Čejka [*]

  cilani — #9 to neni o cteni mezi radky, mas to tam primo napsane Sml80

  tak priklad, jak prectes: nerikam, ze musite paltit hotove, muzete platit i jinak

  tedy muzete platit hotove, nebo jinak - je to jedno

  a srovnej s: nerikam, ze ho musite triskat, trestat jde i jinak

  ?

  nevidim zadny rozdil

  1. na komentář reaguje cilani — #14
  superkarma: 0 03.10.2011, 12:21:06
 22. [9] cilani [*]

  Lukáš Čejka — #7 Když napíšu, že trestat lze i jinak, než ho mlátit, tak z toho je vidět, že zbití je pro psa trest?? Tvé schopnosti číst mezi řádky jsou teda dokonaléSml79.

  Ono jen zařvat au, nebo hodit klíče udělá své.. Ale pokud by au nezabralo, tak bych se i k hrubšímu násilí uchýlila a hryzla ho. Sml80

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #10
  superkarma: 0 03.10.2011, 12:11:50
 23. avatar
  [8] Suzanne [*]

  Jenže to máte jako s dětmi - jednomu stačí říct "nesmíš" a už to neudělá. Druhé to bude zkoušet a zkoušet. My měli psiska dominantního, celý život to zkoušel, jestli se náhodou nedostane o příčku výš. Jeden znalec - musíš mu seknout rukou hned v začátku - tvoje ruka=pánova ruka je svatá. Druhý: nesmíš ho nikdy bouchnout rukou - zásadně noviny, petflaška apod, aby se tě nebál (nebálSml30). Další: nikdy noviny! Jedině ruka! Čtvrtý: Musíš s ním důrazně mluvit, nikdy nebít, netrestat. Ukaž mu, kde má být. Pátý znalec psů: No to je děsný hrdinství, zavrít psa do jiného pokoje. Pokousej ho! Nakonec pejsek stejně miloval moji maminku, která s ním hovořila jako s dítkem v MŠ. Ale nemusela s ním nikde cestovat, prostě se našlo "správné" řešení. Ale vím, jak "potěší" když všichni všechno vědí nejlíp a přitom nic nefungujeSml24

  superkarma: 1 03.10.2011, 12:09:09
 24. avatar
  [7] Lukáš Čejka [*]

  cilani — #3 napsal jsem to, protoze i z tveho prispevku je videt, ze mezi lidma je rozsirena povera, ze narezat psovi je pro neho trest, ona je vubec otazka jestli a jak psa trestat, ono je lepsiho ho vychovavat

  1. na komentář reaguje cilani — #9
  2. na komentář reaguje Rikina — #11
  superkarma: 0 03.10.2011, 11:59:31
 25. [6] cilani [*]

  Lukáš Čejka — #5 a umíš číst?? však jsem psala, že trestat neznamená mlátit. Sml24 

  superkarma: 0 03.10.2011, 11:54:25
 26. avatar
  [5] Lukáš Čejka [*]

  cilani — #3 mlaceni nema u psu zadny smysl - jen ho zparchantis - ve psim svete to nic neznamena a jen mu to pusobi bolest(navic psi maj prah bolesti jinde nez lide), nedokaze si to s nicim spojit, takze mlatit psa je proste hloupost a jen ho tim zkasis

  1. na komentář reaguje cilani — #6
  superkarma: 0 03.10.2011, 11:45:01
 27. avatar
  [4] kobližka [*]

  na výchovu psa aby měl člověk vysokou školu Sml16

  superkarma: 0 03.10.2011, 11:03:10
 28. [3] cilani [*]

  Suzanne — #2 Ale pokud tě pes štípe a zkouší kousat a ne nepomáhá, tak mu to musíš dát nějak na jevo. Neříkám, že ho mají mlátit, trestat jde i jinak. Jenže to chce snahu

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #5
  2. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #7
  superkarma: 0 03.10.2011, 09:53:52
 29. avatar
  [2] Suzanne [*]

  cilani — #1 Víš, tohle je děsně jednoduchý říct. Ale když ho potrestáš, přiběhne někdo jiný a řekne - no jo, to umí každej, trestat psa, když ho neumí vychovat. Sml24

  1. na komentář reaguje cilani — #3
  superkarma: 0 03.10.2011, 09:35:37
 30. [1] cilani [*]

  My jej trestat nechceme... To mluví za vše. Měli jste si pořídit psa na baterky, toho vychovávat nemusíte, prostě ho vypnete. Sml80

  1. na komentář reaguje Suzanne — #2
  superkarma: 1 03.10.2011, 09:14:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme