Zajímavý dotaz zaslali do magazínu ŽENA-IN.cz manželé Dana a Jaroslav. Jejich štěně tibetského teriéra likviduje na zahradě květiny i stromky. Podle veterinářky Hanky Žertové může pejska odradit hluk.

dog

Do magazínu ŽENA-IN.cz dorazil dotaz od manželů Dany a Jaroslava. Trápí je jejich štěně tibetského teriéra, které demoluje zahradu...

Dotaz Dany a Jaroslava

Dobrý den, koupili jsme s manželem tibetského teriéra, byl již starší něco přes 4 měsíce. Od prvních dnů je pejsek mazlivý, milý, ale z ničeho nic ho něco drapne a začne na zahradě vyhrabávat kytky, hrabat díry a jiné lumpárny. Když se napomene: přísné nesmíš, ne, tak se rozzuří. Přikrčí se, na přední tlapky, znovu se na kytku vrhne a na opětovaný zákaz začne lítat jako zběsilý po celé zahradě.

Stejně nakonec kytku vyhrabe, i když ji někam přesadíme, tak ji najde a znovu vyhrabe, napomenutí nepomáhá. Mysleli jsme, že ho vztekání přejde, až bude větší.

Nyní mu bylo již 7 měsíců a je to stále stejné.

Minulý týden se snažil vyrvat tyčku od broskve, na moje důrazné „nesmíš“ si lehl na tlapy a zavrčel, a dokonce na mě i štěkal. Stále se snaží nás štípat, chodí za manželem a štípe jej do nohou. Návštěva, když ji štípl, mu dala záhlavec, dost se divil, ale nechal ji být. My jej trestat nechceme.

Jakýkoliv zákaz na něj působí jak červený hadr na býka, prosíme o radu, co s tím dělat.

Moc děkujeme!
Maželé Dana a Jaroslav

Pro radu jsme se obrátili na známou veterinářka Hanku Žertovou, která se zabývá problematickým chováním zvířecích mazlíčků...

Rada veterinářky Hanky Žertové

Hanka ŽertováTibetští teriéři jsou velice samostatní a svéhlaví psi a potřebují pevné vedení, jinak se snaží vše řídit podle sebe a dokážou bez zábran pokousat i členy vlastní rodiny. Nepodceňujte to a vytyčte jasné mantinely, aby pes věděl, co se smí, a co je zakázáno. Takže například je zakázáno vyhrabávat kytky a stromky na zahradě. Jenže Váš pes to dosud nepochopil - Vaše „nesmíš“ považuje za konkurenční hrozbu. Myslí si, že si taky chcete takhle báječně hrát a o jeho hračku ho připravit, a tak na Vás vrčí a pak si hraje ještě s větší vervou. Podobné je to s tím kousáním do nohou - pro štěně je to náramně zábavné a Vy jste mu (na rozdíl od té návštěvy) nedali dost srozumitelně najevo, že tahle hra není dovolena. Nemusíte psa bít ani na něj křičet, aby pochopil pravidla. Na zahradě bude stačit připravit si pár plechovek od piva, dát do nich po 2-3 malých kamínkách nebo mincích a přelepit otvor náplastí. Vzniknou tak velmi hlučná chrastítka. Pozorujte psa nenápadně na zahradě, a jakmile začne demolovat zeleň, beze slova hoďte plechovku směrem k němu. Neublížíte mu, ani když ho zasáhnete, plechovka je lehoučká. Ale pejsek se lekne. A v tu chvíli máte šanci získat jeho pozornost, přivolat ho a nabídnout mu okamžitě jinou zábavu. Pro venkovní psy jsou například ideální velké míče z tvrdého plastu, které nemohou kousat, ale jenom kutálet. Nebo pryžové Kongy, které nepředvídatelně skáčou a dají se naplnit něčím dobrým. Nebo sušené kosti, hrtany, oháňky atd. Když tento postup několikrát zopakujete (pes by neměl vidět, že plechovky házíte Vy), uvidíte, že jeho zlobení ustane. Přece nebude dělat něco, co se nevyplácí.

Stejně tak s okusováním nohou. Vezměte si do ruky umělohmotný kbelík nebo igelitovou tašku s plnou PET láhví. Kdykoli se psík zezadu přiblíží, máchněte tam kbelíkem nebo taškou, nebo to upusťte těsně před psa. Ale neříkejte nic, psa si nevšímejte - jen si kolem sebe udělejte místo, do kterého psa nepustíte. Až se stáhne, můžete ho zavolat a nabídnout mu nějakou jinou činnost, třeba aportování míčku. Budete-li se pohybovat týden stále s taškou nebo kbelíkem, jeho zlozvyk sám vyhasne. Podobně nastolte další pevná pravidla - nenapomínejte, netahejte psa za obojek ani za kůži, ani jej nebijte, ale naučte se prosadit vlastní vůli jistým a sebevědomým vystupováním. Tak se chovají skuteční vůdci, které pak psi zcela přirozeně respektují a poslouchají.

Zdraví,
Hana Žertová

Čtěte také...

Reklama