Bulvár

Neposlušný pes

Všechny vás moc zdravím,

Co nedokážu vyřešit? Chování svého psa Bobeše.

Je to čistokrevný kříženec chrta a dobrmana a já ho strašně miluju. Není však nikdo, kdo by mé city k němu sdílel, protože jde Boveš každému na nervy. Doma je hodný, dokonce na slovo poslechne! Venku, když se ocitne bez vodítka, je to horší. Uteče za každým psem, honí kolaře i běžce, dětem bere z ruky svačiny, loví veverky, zajíce i srny, utíká i ze zahrady za háravými fenami a přichází až k ránu. Špinavý, zýbědovaný, někdy potlučený, ale šťastný. Ty nervy ale pro nás, kteří nevíme, zda se mu něco nestane nebo nespáchá nějaký větší průšvih. Už ho nabouralo auto, zmlátil ho rozčilený člověk, porazila ho tramvaj. Bobeš je ale k neudržení. Ve svém zápalu neposlechne, ani kdybyste ho lákali na pečené kuře.

Někteří lidé zuří. Rodiče dětí, majitelé háravých fen, stržení kolaři, kteří mě pak honí po veterinách pro potvrzení, že pes nemá vzteklinu. Jednou dokonce splašil skupinu koní a jedno děvče dost ošklivě spadlo.

Nemyslete si, že jsem leccos nevyzkoušela. Chodili jsme na cvičák, vodila jsem ho na dlouhé šňůře a cvičila ho venku. Je velice chytrý. Když ví, že nemůže utéct, poslechne na slovo a nový povel mu stačí vysvětlit jednou! Jakmile ucítí svobodu, je všechno jinak. Samozřejmě, že ne vždy, některé procházky jsou pohodové, ale nikdy nevím, co se mu za chvíli nevylíhne v hlavě.

Co s ním? Kdyby byl člověk, zřejmě by mu diagnostikovali hyperaktivitu nebo poruchu chování. Ale když je pes?

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Milá Janino, možná by stálo za to vyzkoušet elektrický obojek, znám pár lidí s problémovými psy a moc si ho chválí. Simona

Co nezvládáte vy, milé čtenářky? Svěřte se na adrese:

redakce@zena-in.cz

 

   
07.06.2010 - Blog redakce - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Jingle [*]

  DanaD — #4 Je kastrovaná, ale je ještě mladá (1,5 roku) pořád doufám, že všechno co jí vštěpuju pořád dokola v ní zůstane a jednoho dne, až dospěje a uklidní se z ní bude nejposlušnější pes v okolí.Sml79

  superkarma: 0 09.06.2010, 08:24:05
 2. avatar
  [16] Zluta [*]

  secret — #15 Bébina — #7 přesně tak, takový pes na volno nemá co dělatSml68

  superkarma: 0 07.06.2010, 19:51:34
 3. [15] murat [*]

  pokud víte, co dělá, pak nechápu, jak ho můžete pustit bez vodítka..co kdyby pokousal nějaké dítě...Sml15 považuju to za totální nezodpovědnost. Sml68

  1. na komentář reaguje Zluta — #16
  superkarma: 0 07.06.2010, 16:53:21
 4. avatar
  [14] Alka1 [*]

  Když jste některé zastánkyně takových metod, co používat něco podobného na neposlušné děti...Sml24

  http://www.psiskolafalco.cz/vycvik.htm#_elektrika

  superkarma: 0 07.06.2010, 16:40:46
 5. avatar
  [13] femme [*]

  elektrický obojek bych přidělala na krk majiteli, rozhodně ne psovi Sml31 Sml68

  superkarma: 1 07.06.2010, 14:45:31
 6. [12] Bébina [*]

  myše — #8 A jeste bych k tomu dodala, ze el.obojek nejdrive vydava zvukove upozorneni a pak az da ranu. Mam zname, co ho s uschpechem pouzivaji na psy, kteri se nedali odvolat od zvere, nebo maji el.ohradnik kolem pozemku.

  superkarma: -1 07.06.2010, 13:58:05
 7. [11] Seboosis [*]

  Tady souhlasim s Myse. Pokud se s tim umi zachazet, muze se pouzit. A hold kdyz to se psem nejde po dobrem, tak to musi po zlemSml80. Bohuzel. A myslim ze krizenec dobrmana a chrta neni slabsi povaha. A taky nevime jak je pes stary. JInak doporucuju, jak uz jsem psala, spoustu her a veci na udrzeni pozornosti. Pokud pes jde vylozene na prochazku, kde musi zustat u nohy, nemuze se clovek divit, ze jakmile ma moznost, jde za "zabavou"...

  superkarma: -1 07.06.2010, 13:52:45
 8. [10] Seboosis [*]

  denkas — #6  Pokud pes zacne skakat, psa ignorovat, schovat micek, otocit se zady a pokracovat v chuzi. Opakovat dokud neposlechne povelu napr. sedni a nevycka dokud micek nehodis.

  superkarma: 0 07.06.2010, 13:41:45
 9. avatar
  [9] myše [*]

  Bébina — #7 ostře napsáno, nicméně naprosto souhlasím!

  superkarma: -1 07.06.2010, 13:18:00
 10. avatar
  [8] myše [*]

  Alka1 — #5 není to tak úplně pravda. El. obojek funguje ale MUSÍ SE S NÍM UMĚT ZACHÁZET!!! jinak samozřejmě psa můžeš zničit.

  Obojek nosí totiž pes vždycky na procházku, ale první el. ránu smíš dát nejdříve po 3 týdnech důsledného nošení - aby si pes nespojil ránu s obojkem!!!

  a je snad pochopitelné, že si člověk vyzkouší intenzitu na sobě než to dá psovi.

  další věc- pes utíká... dám povel... neposlechne... dám povel znova... neposlechne... dám povel a jesltiže během sekundy neposlechne tak teprve ránu! když pak přiběhne - vydatně chválit a oceňovat.

  Mám stejný názor jako ostatní = budto pořádně vycvičit (zkoušeli jste cvičák?) nebo nepouštět z vodítka.

  Jak by se líbilo vám, kdyby pitomej pes splašil koně, dcera spadla a byla na vozíku?

  nebo vám porazil drobka, který se sotva naučil chodit?

  asi vás v okolí nemilujou.Sml22

  1. na komentář reaguje Bébina — #12
  superkarma: -1 07.06.2010, 13:17:05
 11. [7] Bébina [*]

  Tak to doufam, ze se svym pejskem jednou nepotkas meho znameho. Ten totiz proti takovym nevychovanym panickum s pejsky nosi teleskopicky obusek a nabitou devitku a pokud by ho pes ohrozoval, nevaha a bude se branit. Je treba si uvedomit, ze velky pes je ostre nabita zbran, muze kdykoliv zautocit a i kdyz je hodny a nejhodnejsi, nekteri lide proste nechteji prijit do styku s tvym psem. No promin, ale par srazenych cyklistu, sem tam dopravni nehoda, napadeny jezdec a ohrozovani chodci a deti, to je napresdrzku a docela se divim, ze ti nikdo takovou vychovnou lekci jeste nedal. Pokud je pes neovladatelny, pak proste nema navolno co delat. Ten problem neni v psovi, ale v tobe a v tve bezohlednosti vuci ostatnim lidem. Psa vykastrovat a doprat mu volny pohyb na vlastnim pozemku, jinak stopovaci snura nebo el.obojek.

  1. na komentář reaguje myše — #9
  2. na komentář reaguje Zluta — #16
  superkarma: -1 07.06.2010, 13:15:29
 12. avatar
  [6] denkas [*]

  Taky bych ho nepouštěla z vodítka!Sml80 my máme nalezence ,křížence. taky nám utíkal za fenama! Dostali jsme vynadáno. Běhal za čistokrevnou čubou! Tak jsme ho dali vykastrovat! Na každýho psa vyjede! Tak snim chodim, kde nikdo neni a když přeci jen jo ,tak jde na vodítko! Ale problém je s jeho skákáním na mě. Hlavně když vidí ,že jdem na procházku ,tak skáče a "ňafá mě" A to ho nemůžu odnaučit! nebo když mu hodim míček ,tak lítá dokola jak blázen a vždy u mě až zle zavrčí a skočí na mě! Jenže on je malý a hrozně mrštnej a rychlej! že nestihnu ho ani plesknout! Když pak na něj volám ,tak se za chvíli uklidní a vidí ,že dělá něco špatně a plíží se ke mě. Ale příště bude zas lítat a ňafat! Jinak je taky celkem poslušnej ,hodnej i kost mu můžu sebrat z huby a mě miluje ,pořád za mnou chodí .Sml59

  1. na komentář reaguje Seboosis — #10
  superkarma: 0 07.06.2010, 12:23:04
 13. avatar
  [5] Alka1 [*]

  NIKDY bych na psa nepoužila elektrický obojek! Sml31

  Působí negativně na nervovou soustavu psa a používání metod, které způsobují psychické poruchy nebo poranění psů jsou v ČR zakázány. Na slabší a bázlivější povahy to může mít opačný efekt. 

  Používání el. obojku je náročné a vyžaduje výborné praktické a teoretické znalosti při výchově a výcviku psa.

  Dosah je omezený a mezi stromy téměř žádný. Pes může vběhnout pod vysoké napětí a dojde ke zkratu.

  Pes rychle pochopí, že bolest přichází z obojku a bude se snažit obojek zničit, může dojít i k napadení majitele.   

  Neslouží k nápravě chybně naučených vjemů.

  Lidem, kteří obojek používají nebo schvalují bych doporučila zkusit si na sobě všechny stupně el. impulsů. Sml24

  Základem úspěchu při výchově a výcviku je správný vztah k pejskovi, houževnatost, důslednost a dlouhá, náročná, systematická práce.

  Nejlepší by bylo kontaktovat odborníka v některé psí škole. Sml22

  1. na komentář reaguje myše — #8
  superkarma: 0 07.06.2010, 11:37:11
 14. avatar
  [4] DanaD [*]

  Opravdu kastrace v techto pripadech  dost pomahaSml22

  1. na komentář reaguje Jingle — #17
  superkarma: 0 07.06.2010, 11:35:09
 15. avatar
  [3] Jingle [*]

  Sml22 To znám, naše fenka je doma taky celkem poslušná, ale venku děs. Takže má holka smůlu a chodí jen na vodítku.

  superkarma: 0 07.06.2010, 11:22:37
 16. avatar
  [2] Zluta [*]

  Já trochu nechápu tuto větu ..... Venku, když se ocitne bez vodítka, ....    Jak se může takovýto pes ocitnout venku bez vodítka? Tak když vím, co všechno provádí a že okamžitě uteče za někým,za něčím...... tak ho snad vůbec bez vodítka venku nepouštím,ne? Sml28

  superkarma: 0 07.06.2010, 10:53:08
 17. [1] Seboosis [*]

  Simi, pokud beha za haravyma fenkama,tak nechat vykastrovat. A jinak ven bych s sebou brala jeho oblibenou hracku nebo pamlskem. Nas ma nejradsi syr a kdyz potrebuju rychle vyvencit (vencim na volno), vezmu kosek syra a mam jistotu, ze pesan zustane u nohy. Mam porad ruku v kapsa, takze nevi, kdy syr vytahnu, proto musi byt u me. A pokud jenom uvidi psa a chce utikat za nim, syr vytahnu a znovu ho poradne navnadim, kousek mu dam... A hlavne udrzet jeho pozornost. Takze piskaci micek, nejake chrastidla apod. My nosime micky dva. Protoze jak jeden chytne, utika si lehnout nekam daleko, druhym ho zas privolame. Muj pes taky utekl ke konim, ale on si chtel hrat. Nepreju nikomu zazit tu bezmoc, kdyz jsem ho volala a on neprichazel na zavolani a behal dal mezi vzteklyma a kopajicima konma. Kdyby ho kopl je po nem. Kdyz se me ho podarilo odchytnout, dostal takovy vylagos, ze od te doby se na kone ani nepodiva... Takze nejlepsi uceni trest x pochvala.

  superkarma: 0 07.06.2010, 10:24:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme