Magie

Neporušené ostatky nejen svatých

mummy

Jestliže se tělo odmítá po smrti rozkládat, je to obvykle považováno na znamení svatosti. Takových exemplářů bylo po světě zkoumáno mnoho a dodnes pro některé věda nedokáže najít vysvětlení. Jedno je však jisté. Rozkladné procesy mohou chybět i v případě pořádného hříšníka. Stačí pronést kletbu.

Hříšný hrabě nezetlel

Takový případ je zaznamenán v roce 1702 v Německu. Jedná se o hraběte Christiana Friedricha von Kahlbutze, který žil nezřízeně a slovo laskavost a slitování pro něj byly pojmy zcela nereálné. Jako lenní pán měl mnohá práva, která by žádný slušný šlechtic nevyužil, leč hrabě si s etikou hlavu nedělal. Narodil se v roce 165, pořídil si 11 legitimních dětí a desítky tehdy zvaných bastardů. Bylo to proto, že jako jeden z mála využíval svého práva první noci, a obšťastnil tak každou nevěstu, která se v jeho hrabství vdávala.

V roce 1690 se mu však jedna statečná vzepřela a rozlícený a uražený hrabě zavraždil jejího muže - ovčáka z vesnice Bückwitz. Mladá vdova ho však za to obžalovala u soudu v Neustadtu. Soud nad feudálem se však změnil ve frašku (jak je to stále stejné!) a hrabě se vyhnul odsouzení tím, že složil očišťující přísahu. „Jsem-li vrah, ať Bůh mému tělu nikdy nedovolí obrátit se v prach.“

Hrabě si žil vesele dál, a když v roce 1702 zemřel, jeho rakev byla uložena do krypty kostela ve vesnici Kampehl. Když byla o 92 let později z důvodů rekonstrukce kostela vyzdvižena a tělo prohlédnuto, zjistilo se, že ani jeden orgán není porušený a v rakvi leží dokonale mumifikované ostatky. Ty byly podrobeny podrobnému zkoumání v roce 1983 a nebyla nalezena jediná stopa po balzamování, jedech ani plynech, které by mohly tělo takto uchovat. Jedna teorie tvrdí, že mohl hrabě zemřít v důsledku degenerativních změn a nedostatek živin a organických látek   tělo uchoval v tomto stavu. 

Druhá teorie samozřejmě počítá s kletbou, kterou na sebe uvrhl sám hrabě spolu s křivou přísahou. Jeho mumii si je možno prohlédnout ještě dnes, z původních 70 kilogramů váží pouhých šest.

Svatým je hej

Kromě hraběte je však doloženo množství dalších nikdy netlejících ostatků. Nepleťte si je  ale s klasickými nabalzamovanými mumiemi nebo souhrou náhod vysušenými kožnatými pozůstatky, které prošly konzervací proudícím vzduchem či nepřístupem kyslíku. Nyní budeme hovořit o tělech, která, ač ve stejných podmínkách jako ostatní, záhadně nezetlela, a nikdo neví proč.

Takové tělo můžete spatřit ve Francii ve městě Nevers. Jsou to ostatky svaté Bernadety, která zemřela v roce 1879. Z těla sv. Terezy Margarety zesnuvší v roce 1770 dokonce zmizely všechny známky nemoci, které zdeformovaly její tělo do nafouklého fialového pytle. V roce 1599 byla veřejně vystavena mrtvola sv. Cecílie, která byla umučena v roce 177. Tělo bylo beze změny a patrná byla i krvavá rána na krku po katově sekeře.  A tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Vysvětlení

K uchování těla mohou přispět souhrou náhod zkombinované přírodní procesy jako průvan, sucho, chemické látky v těle. U mnoha nerozložených pozůstatků však žádná z těchto technik stav nevyvolala a dodnes věda nedokáže příčinu vysvětlit.

Věříte v tajemný důvod jevu, nebo se spíše kloníte k zatím neprokázanému vědeckému vysvětlení?

   
02.04.2010 - Záhady současnosti - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] verlit [*]

  Na tom ilustračním obrázku je ovšem mumie, která se vědeckému vysvětlení nijak nevzpírá - tzv. tollundský muž, který zemřel před cca 2000 lety a byl nalezený v rašeliništi.

  Díky kyselosti rašeliny a zamezení přístupu kyslíku se tělo uchovalo takřka dokonale, takže vědci mohli dokonce prozkoumat, co bylo jeho poslední jídlo (nic vzrušujícího - kaše).

  superkarma: 0 04.04.2010, 14:17:05
 2. avatar
  [4] sedesatka [*]

  Nevěřím v tajemno,všechno je spojeno s přírodou a danými podmínkami.Vezměte mumie z Klatov.Po špatné rekonstrukci zjistili,ře ty větrací kanálky tam nebyly pro nic za nic a museli je obnovit.Mrtvoly stačil vysušit proudící vzduch.

  superkarma: 0 02.04.2010, 16:58:03
 3. [3] jastura [*]

   Narodil se v roce 165... v roce 1702 zemřel, tý vo.e ten byl starý... Sml52a pak že lektvar nesmrtelnosti neexistuje, ale jak se mu pak podařilo zemřít..Sml80Sml32

  superkarma: 0 02.04.2010, 11:01:54
 4. avatar
  [2] enka1 [*]

  Hříšný hrabě se dožil fakt úctyhodného věku (narozen 165Sml57), to se na těch nevěstinkách jen třepalSml32.

  superkarma: 0 02.04.2010, 07:33:22
 5. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  A co Svatý Václav? I on si gloriolu svatosti vysloužil tím, že po roce byl exhumován k převozu do Prahy a jeho tělo nebylo narušeno hnilobou. Dnes je to přičítáno složení půdy, do které byl pohřben. Přesto je dodnes nazýván svatým...Také jsou i důvodné pochybnosti, zda ho opravdu zabil Bolesla. Jó legendy!

  Vše je vysvětlitelné.

  superkarma: 0 02.04.2010, 07:16:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme