Krvácí vám při čištění zubů dásně? V tom případě se mějte na pozoru. Jde totiž o první příznak zánětu dásní, který může způsobit vážné problémy. Můžete jej potlačit správnou ústní hygienou zahrnující pravidelné používání antibakteriální ústní vody či zubní pasty.

zuby

Za gingivitidou, jak je zánět dásní odborně nazýván, nejčastěji stojí zubní plak, který se tvoří nahromaděním bakterií v ústní dutině. Z plaku se uvolňují toxiny dráždící dáseň. V důsledku toho dochází k zánětu a dásně jsou tak zarudlé, zduřelé a náchylné ke krvácení.

Zánět dásní byste rozhodně neměli podceňovat. Necháte-li jej rozvinout, může se krvácení stupňovat, dojde k odhalování zubních krčků a přecitlivělosti zubů na vnější podněty. „V deseti až patnácti procentech případů gingivitida postupuje do fáze parodontitidy, kdy dochází k postupnému rozkladu závěsného aparátu zubů, jejich viklavosti a následnému vypadávání,“ popisuje možné další komplikace spojené s neléčeným zánětem dásní dentální hygienistka Petra Křížová. Parodontitida je na rozdíl od zánětu nevratným onemocněním, o vlastní zuby tak můžete definitivně přijít.

zubyPodrážděných dásní by si měly všímat především ženy v přechodu nebo nastávající matky, zvláště pokud trpěly jejich záněty ještě před otěhotněním. Intezivnější průběh zánětu dásní, včetně prudkého přechodu k parodontitidě, pak hrozí diabetikům. Přetrvávající problémy s dásněmi mohou být i symptomem dosud nezjištěného diabetu.

Základem prevence zánětu dásní je každodenní odstraňování zubního plaku. Alespoň dvakrát ročně navštivte svého zubního lékaře a nebojte se podstoupit ani profesionální dentální hygienu. V domácích podmínkách věnujte dostatek času důkladnému čištění zubů. „Měli byste si čistit zuby alespoň dvakrát denně po dobu minimálně pěti minut. Kromě klasického zubního kartáčku nezapomínejte ani na mezizubní kartáček a dentální nit. Dbejte rovněž na používání zubní pasty a ústní vody s antibakteriálními účinky,“ doporučuje Petra Křížová.

Vhodnými pomocníky v boji se zubním plakem a podrážděnými dásněmi jsou zubní pasta a ústní voda meridol®. Obsahují totiž směs aminofluoridu a fluoridu cínatého podporující zdravou ústní mikroflóru. Tyto látky neutralizují zbytky bakteriálního plaku, které v ústech zpravidla zůstanou po čištění kartáčkem, a zastavují formování nových bakteriálních kolonií, z nichž by se jinak vytvořil další plak. Zubní pasta meridol® rovněž chrání před vznikem zubního kazu. Společně se zubním kartáčkem meridol® pro odstranění plaku v dásňových okrajích tvoří zubní pasta a ústní voda meridol® účinný systém péče o podrážděné dásně.

Více informací o zánětu dásní a systému meridol® na www.gaba.cz.

meridol

Reklama