Rodina

Neplodnost: problém, který bolí a může zničit vztah

Neplodnost, která v současné chvíli postihuje až čtvrtinu párů v České republice, je stigma. Neplodnost je spojována s neschopností a vnímána jako selhání. Neplodnost představuje obrovský komunikační problém a zátěž pro vztah.

Zdeňka (32) a Vladimír (33) pocházejí ze stejného, menšího středočeského města. Nyní oba žijí v hlavním městě. O víkendech pravidelně navštěvují své rodiče a přátele ve svém rodišti s čím dál menší chutí. „První, na co se všichni, úplně všichni ptají, jestli už jsem konečně v tom a na co sakra čekáme,“ posteskne si Zdeňka. „Nejhorší je to u tchyně, která mi neustále předhazuje, že v jejím synovi problém rozhodně není. Ani v rodině. Zdeňkova sestra už má tři děti a bez problémů,“ vypráví mladá žena o peripetiích života na malém městě.

žena

Muži se se situací vyrovnávají hůře

Ve svém muži, s kterým je v manželství už deset let, oporu moc nemá. Přestal chodit do místní hospody na pivo, protože mu prý přestalo chutnat. Oba dobře vědí, že je to proto, že si ho chlapi dobírají.

„I když jsme spolu v Praze, daleko od výčitek našich nejbližších, tak většinu času, který trávíme spolu, mlčíme. Na sex už vůbec nemáme náladu, protože ten se svedl jen na počítání plodných dnů a slzy pár týdnů poté, že to zas nevyšlo a kdo za to může. Jasně, že já…“ říká pomalu rezignovaně Zdeňka.

Stres a nejistota jsou nejčastější příčinou rozchodu partnerů.

Vladimír vůbec nevidí, že by problém mohl být na jeho straně: „Zdeňka přišla s tím, že bych měl jít na nějaké speciální vyšetření. To prostě odmítám.“

Pro muže představuje neplodnost velmi těžkou situaci, srovnatelnou s oznámením velmi vážného onemocnění. Na rozdíl od žen jsou muži méně ochotni o tomto problému mluvit a tím může žena získat pocit, že muži nejsou ochotni neplodnost řešit. Takové nedorozumění většinou přináší do vztahu konflikt.

„Možná má moje máma pravdu, že bych se měl poohlédnout po někom jiném. Se Zdeňkou se pořád jenom hádáme,“ vidí rozchod jako řešení jejich problému Vladimír.

Je však skutečně rozchod jediným možným řešením?

„Neplodnost představuje velkou zátěž pro vztah, ať už je jejím původcem kterýkoliv z partnerů. Nese s sebou pocit viny a dlouhodobý stres a nejistota jsou nejčastější příčinou rozchodu partnerů,“ vysvětluje psycholožka Markéta Rokytková.

„Dnes jsem byla u své gynekoložky, která mi doporučila Centrum asistované reprodukce, kde nám mohou pomoci. Nechci to vzdát,“ říká s odhodlaností zamilované ženy. „Chci mít dítě s Vladimírem. A udělám pro to všechno, co bude potřeba.“

Držme Zdeňce a Vladimírovi palce a s psycholožkou Markétou Rokytkovou pro vás chystáme rozhovor, z kterého se dozvíte, jak obstát na nelehké cestě za vytouženým dítětem.

ldodd

   
19.11.2014 - Děti - autor: Hana Novotná

Komentáře:

 1. [7] janavys [*]

  vlastik84 — #2 Držím palce, aby Vám to vyšlo.Sml67

  superkarma: 0 21.11.2014, 15:15:39
 2. avatar
  [6] Linde [*]

  naštěstí tohle řešit nemusím, ale zaráží mě sobecký postoj partnera z příběhu. On na vyšetření pouze hodí chumel spermií na sklíčko mikroskopu, ji čekají samá vyšetření, ať už ultrazvukem, optikou...samé nepohodlí, pohledy cizích do nejintimnějších míst, možná trochu bolest, stres....a MU je zatěžko se udělat u časopisu doma na WC, aniž by ho někdo tahal za nádobíčko. Sobec. Ona s ním tedy to dítě chce, pokud už v zárodku tohle on dělá?

  superkarma: 0 19.11.2014, 20:54:29
 3. avatar
  [5] Pentlička [*]

  Nemyslím si, že život bez dětí je nějak špatný. Všechno má své pro i proti. Znám plno nedobrovolně bezdětných párů a všichni měli a mají super vztah, to, že měli jen jeden druhého, je ještě více sblížilo.

  superkarma: 0 19.11.2014, 16:22:26
 4. [4] Bucík [*]

  Sama mám tři děti, přirozenou cestou. Držet v porodnici zdravé miminko je ten nejkrásnější pocit na světě. Neumím si život bez dětí představit. Všem ženám přeji, ať se děťátek dočkají ať přirozenou cestou nebo díky IVF.

  superkarma: 0 19.11.2014, 12:47:51
 5. [3] Madiva33 [*]

  Taky se nám začal vztah rozpadat kvůli tomu, že se nám nedařilo počít miminko. Nakonec díky IVF všechno dobře dopadlo. Držím pěsti všemSml22, kteří zažívají podobnou situaci.

  superkarma: 0 19.11.2014, 10:59:37
 6. [2] vlastik84 [*]

  též vím jaké to je. Zatím mám za sebou 2 neúspěšné pokusy IVF, ale ještě to nevzdáváme

  1. na komentář reaguje janavys — #7
  superkarma: 0 19.11.2014, 10:24:23
 7. [1] kopp16 [*]

  Naprosto vím o čem článek je. S prvním manželem se nám nedařilo. Obviňovali jsme se navzájem. nakonec se po třech letech povedlo, ale byli jsme téměř před rozvodem. Nechtěl slyšet o tom že on by mohl. Nakonec jsme se stejně rozvedli-v klidu. Máme spolu dceru. Našla jsem si Nového partnera a když jsem po několik letech zjistila že on je ten pravý nešlo to. Vůbec se nebránil vyšetřeních a verdikt? Ani to normálně nepůjde. šli jsme na kliniku IVF a na poprvé se nám podařilo otěhotnět. Máme teď báječného 6-tiletého kluka. Nebojte se je to fajn a když pak držíte uzlíček v náručí s tím pravím není nad to. Všem nastávajícím maminkám držím palce. Znám tu větu " nesmíš na to myslet ono to půjede" ´jak mi každý říkal.

  superkarma: 1 19.11.2014, 07:45:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme