Zdraví

Neplodnost – co teď?

 

Co dělat, když jste neplodní? Je to jen problém jednotlivce, nebo celého páru? Nechte si poradit lektorkou Lenkou Šimkovou a přečtěte si, co si o neplodnosti myslí slavné osobnosti!

Letošní červen je mezinárodním Měsícem reprodukčního zdraví. V našem magazínu jste se již dříve mohli setkat s články, které se týkají neplodnosti (např. ve článku Erektilní dysfunkce: Když muž nemůže... najdete jednoduchý test poruchy mužské erekce). V rámci tohoto měsíce pořádají různé instituce a společnosti dny otevřených dveří – my jsme si na jednom z nich promluvili o reprodukčním zdraví a neplodnosti párů s paní Lenkou Šimkovou, lektorkou a vedoucí projektu Ratolest. Projektu, který se zaměřuje na podporu a terapii párům léčeným pro některou poruch plodnosti.

Neplodnost není definitivní!

Dnes již velmi postoupily metody asistované reprodukce. To, co před pár lety nebylo možné, už možné je. Česká republika byla druhou zemí na světě, kde se narodilo v roce 1984 „dítě ze zkumavky“. Dnes je už možné také pomoci párům, kde je problém na straně muže, který nemá takřka žádné kvalitní spermie. Taková léčba ale může být vleklá a může trvat pět, šest i třeba osm let.
Pojišťovna hradí tři cykly IVF (In vitro fertilization - umělé oplodnění), ale i u těch hrazených cyklů si pacienti doplácejí a jsou to často desetitisícové částky. Když pacienti vyčerpají hrazené cykly, je samozřejmě možné pokračovat, ale to se rázem dostáváme na sumy okolo 50–60 tisíc za jedno IVF.

Většina neplodných párů tedy naději má a vždycky je to spíše o uvažování, jak dlouho to vydrží, na co mají peníze, jak dlouho jsou schopní zvládat to fyzicky, psychicky...

Na první vyšetření byste si, pokud se vám nedaří otěhotnět, měli zajít po roce až roce a půl nechráněného intimního styku: „Samozřejmě záleží i na věku. Když je někomu přes dvacet, tak je to úplně jiná situace, než když je ženě osmatřicet – tam ty hodiny bijí velmi intenzivně,“ vysvětluje Lenka Šimková. Zároveň s návštěvou gynekologa by se měl udělat i spermiogram muže, „a to proto, že na tom partneři v poslední době bývají hodně fifty fifty. Takže je potřeba vyšetřit oba dva,“ dodává Lenka Šimková.

Spermiogram je vyšetření, které zkoumá kvalitu mužských spermií. Provádí se proto, že příčin neplodnosti je nespočet. „Zdaleka to není tak, že je jeden z partnerů zdráv a druhý má zásadní problém s neplodností,“ řekla nám lektorka Šimková, „velmi často je to tak, že na obou stranách je nějaký problém, který se prostě nasčítá.“
 
A kde tedy nechat partnerovi udělat spermiogram? V každém centru asistované reprodukce nebo na sexuologii. „Žena se může zeptat svého gynekologa, kde je možnost poblíž jejich bydliště, většinou na nějaké poliklinice, udělat manželovi spermiogram,“ vysvětluje Šimková. Případně je možné požádat o doporučení i praktického lékaře.

Vraťme se ale k léčbě a problému neplodnosti samotné. Jedna strana mince jsou fyzické problémy, druhá psychické. Muži si většinou ty psychické potíže tolik nepřipouští: „Nejprve nás kontaktují většinou ženy, ale to je tak běžné ve všech poradnách, protože ženy více zjišťují informace – jsou v tomhle akčnější a zvyklejší svěřovat se,“ říká Lenka Šimková. Přitom je ale důležitá přítomnost obou partnerů, protože neplodnost se týká celého páru, byť by byl neplodný jen jeden z nich. „Vždycky je to výhoda, když přijdou ti partneři oba dva,“ dodává.

Na den otevřených dveří přišlo do poradny Ratolest pět nových zájemců, využili tak jedinečné možnosti bezplatné konzultace, která se jinak pohybuje v rozmezí 400 až 600 korun za hodinové sezení. „Do plodného věku se dostaly tak zvané Husákovy děti, to znamená třicátníci, a někteří z nich zjistili, že to není tak snadné, jak si původně mysleli,“ říká s úsměvem Šimková.

Co by vzkázala Lenka Šimková nerozhodným párům?

Spousta lidí se celkem pochopitelně obává, že se dozví nějakou hroznou diagnózu, kterou si představují. Že to bude neléčitelné. Proto ani nezkusí nějakého lékaře vyhledat a dojít si na vyšetření. Ale možná že tím ztratí velkou šanci, protože ta diagnóza může být docela banální, snadno odstranitelná, někdy třeba jen nějakou medikací, a takhle se vlastně připraví o šanci na miminko.

Jak vlastně vypadá vyšetření v podobné poradně? Většinou jde o klienty, kteří procházejí dlouholetou neúspěšnou léčbou neplodnosti a dostávají se díky ní do nemalých psychických obtíží. V poradně, nebo třeba u psychologa, je čeká povídání o tom, co vlastně od poradny očekávají. „Možná to zní trochu zvláštně, ale je důležité zjistit, jakou mají představu o tom, co by jim mohlo ulevit – často začínají třeba tím, že už to trvá dlouho, že už jsou umoření, protože celý život se postupně začal točit jen kolem plánování další léčby,“ vysvětluje Lenka Šimková.

Neplodné páry si často nemohou plánovat dovolenou, léčba jim zasahuje i do pracovních aktivit, které jí musí uzpůsobit. „Takhle to trvá dlouho a najednou zjišťují, že se jim ze života zcela vytratila spontánnost, že se milují pouze v určené dny a že se na to třeba přestávají těšit, protože najednou je to něco, co dělat musí,“ dodává Šimková.

V neposlední řadě jsou tu i sociální problémy, které je potřeba řešit. Rodiče, příbuzní, přátelé... Když páry svoji neplodnost tají (což je poměrně častý jev), setkávají se se dvěma přístupy. „Buď to prarodiče nebo přátele napadne, že mají nějaké problémy, a jednají s nimi podle toho, anebo je napadne, že dělají kariéru a děti jsou pro ně nedůležité.“

K takovým párům se pak nejbližší okolí chová buď jako k chudákům, kteří potřebují politovat, anebo jako ke kariéristům, kteří si nezaslouží dostatečné ocenění. I tyto „sekundární“ problémy je potřeba řešit, aby byl pár harmonický a nedocházelo ke zbytečným rozkolům a rozchodům nebo i rozvodům. Ovšem...

„Já bych řekla, že našimi klienty jsou většinou páry, které jsou velmi soudržné,“ dodává Lenka Šimková, „protože pokud vydrží takovou zátěž po tak dlouhou dobu, tak jsou to většinou páry, které mají na čem stavět.“ Přitom iniciátorem rozchodu bývá většinou, pokud tomu tak je, spíše nositel diagnózy. Neplodný občas sklouzne do melancholického stavu a řekne partnerovi třeba: „Tak si najdi někoho jiného, s kým budeš to děťátko mít, když to se mnou nejde.“ – to bývá příležitost potvrdit si, že k sobě partneři skutečně patří, že jsou schopni překonat i takový problém. 

Co si myslí slavní? Je neplodnost důvod k rozchodu nebo rozvodu?

Petra Černocká

Ne. Ale jsou to všechno jen teorie do té doby, než se člověk do takové situace sám dostane.

 

Lejla Abbasová

Nikdy.
 

 

Míša Kuklová

Na to není jednoznačná odpověď. Určitě záleží na situaci, ale přijde mi to jako Sofiina volba...

Obáváte se neplodnosti? Máte ve svém okolí nějaký neplodný pár? Jak se k němu ostatní chovají?

   
12.06.2008 - Zdraví - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [34] wich [*]

  Zaffira: Nějaký yntelygent se vždycky najde

  superkarma: 0 13.06.2008, 12:11:55
 2. [33] Zaffira [*]

  idiska: a tobě až kvůli rakovině odstraní oba prsy, tak se spokojíš s fuskama v podprdě, nebo budeš vděčná za implantáty?

  superkarma: 0 13.06.2008, 12:09:27

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [32] mysak [*]

  superkarma: 0 13.06.2008, 11:38:42
 2. avatar
  [31] mysak [*]

  A mně by zajímal ten jednoduchý test poruchy mužské erekce. To si jako někdo potřebuje vyplnit nějaký papír, aby věděl, jak na tom je?

  superkarma: 0 13.06.2008, 11:38:12
 3. avatar
  [30] Solei [*]

  když se nepovede mimino, vytáhnem padesát tisíc a koupíme si kočku a bude vystaráno

  superkarma: 0 13.06.2008, 08:57:24
 4. avatar
  [29] Vivian [*]

  Ne.
  Ano.
  Nevím.

  superkarma: 0 13.06.2008, 02:47:36
 5. avatar
  [28] fialinka [*]

  Manx: ale já neříkám, že by to mělo být zadarmo :-), jen se mi nelíbí, že se o tom tak pořád mluví, že tři cykly se neplatí.

  A každý je jiný, někdo se s neplodností smíří, někdo ne, na každý vztah to má jiný vliv, o tom se dost těžko paušálně mluví...

  superkarma: 0 12.06.2008, 22:40:08
 6. avatar
  [27] idiska [*]

  těžko vysvětlovat někomu, co pochopit nemůže, neb se s tím nestkal...aneb sytý hladovému nevěří

  wich: 10 tak at si to dotyčná pěkně vycpe sama...např. ponožkama

  superkarma: 0 12.06.2008, 22:18:20
 7. [26] a.... [*]

  Rikina: Láska vyprchá, pak v tom optimálním případě zůstane přátelství, vzájemná úcta, zvyk. Pudy jsou silnější. Však je dost párů, které se rozpadají ve chvíli, kdy děti vyrostou. Soudržnost na základě pudů se přetrhá a pak ti dva zjistí, že je to mezi nimi o ničem. A pokud má jeden v manželství bez dětí pocit, že mu v tom vztahu, který zevšedněl, chyběly děti( přestože to může být v tom okamžiku mylný pocit, význam dětí nelze zveličovat)tak se k té myšlence příliš upne.No a na svém manželství nedokáže vidět ta pozitiva.

  superkarma: 0 12.06.2008, 15:13:14
 8. [25] Rikina [*]

  a....: usměrnit pudy, pokud jde o neplodnost, dodávám tedy. Manželství z lásky lze jistě zachovat i bez potomstva, kdyby na to přišlo. Ale když se ta původní láska utluče lety marné snahy o dítko, tak už to pak ani rozum nezachrání.

  superkarma: 0 12.06.2008, 15:04:34
 9. [24] a.... [*]

  Rikina: To je zas otázka priorit, ale lidí, kteří spolu žijí (oboustranně) jen z rozumu, je opravdu menšina. Navrch mají emoce, nebo poeticky řečeno láska , v horším případě pudy.
  Manželství z rozumu funguje, pokud je ten rozum u jednoho a u druhého ty emoce. Jinak manželství z rozumu existuje u těch, kteří jsou už na dojezdu a nechce se jim měnit.

  superkarma: 0 12.06.2008, 14:53:59
 10. [23] Rikina [*]

  Pianistka: to já mám takový pestrý život a přijdu hodně mezi různé lidi.

  superkarma: 0 12.06.2008, 14:46:37
 11. [22] Rikina [*]

  a....: tohle konkrétně byl případ, že se rozešli ještě dávno před tím, než komukoli z nich bylo 40. To dítě chtěli oba, a život si tím packali oba stejnou měrou. Patrně měly pudy navrch. Ale člověk přece občas umí použít i mozek a ty pudy usměrnit.

  superkarma: 0 12.06.2008, 14:45:22
 12. avatar
  [21] Meander [*]

  Obávám se plodnosti. Mám. Jak by se k němu kur*a měli chovat? Samosebou, že je všichni litují a děsně je tím se*ou.

  PS: K otázce v titulku - pořiďte si kočku

  superkarma: 0 12.06.2008, 14:42:28
 13. avatar
  [20] fructia [*]

  wich: 6 Skvěle vyjádřeno.

  superkarma: 0 12.06.2008, 14:40:37
 14. [19] a.... [*]

  Rikina: Zase vedle. Chlap si velmi často kolem čtyřicítky zamane, že toho potomka za každou cenu chce ( přestože se k tomu ještě před několika lety stavěl laxně), tak si najde takovou, se kterou ho bude mít. Prostě lidské pudy mají navrch

  superkarma: 0 12.06.2008, 13:29:09
 15. [18] Pianistka [*]

  Rikina: ty máš kolem sebe samé divné lidi, včera tři ulhané nemigreničky, dneska skoro psychopatku...

  superkarma: 0 12.06.2008, 12:24:35
 16. avatar
  [17] wich [*]

  Rikina:

  superkarma: 0 12.06.2008, 11:41:21
 17. [16] Rikina [*]

  Noo, důvodem k rozchodu možná ani tak není sama neplodnost, ale spíš ta úporná snaha mít za každou cenu dítě. Kolem které se pak točí všechno a život se jí přizpůsobuje, a s těmi lidmi už pak není možno ani normálně promluvit. Takový případ jsem viděla poměrně dosti zblízka - 10 let marné snahy, nekonečných lékařských vyšetření, zákroků, lázně, ze zoufalství pak i babské rady, kartářky a čarodějky. Až se nakonec rozešli. Jediný výsledek toho bylo ztracených 10 let života, které si jistě mohli prožít jinak než ve stálém stresu.

  superkarma: 0 12.06.2008, 11:32:20
 18. avatar
  [15] wich [*]

  skolacka: Já jsem tak napůl smířená s tím, že bych eventuálně děti mít nemusela. Pravděpodobnost, že otěhotním a dítě donosím je půl napůl, takže jsem možná pevně na zemi už teď z těchto příčin.

  Petunie: Neschopnost realizace jinde, nedostatečnost ve vztahu k partnerovi? Toto jsem také příliš nechápala. Ženy, které znám, jež nemohly otěhotnět a měly děti rády, pracují s dětmi nebo mají osvojené, případně PP.

  superkarma: 0 12.06.2008, 11:30:08
 19. avatar
  [14] skolacka [*]

  Manx: wich: Petunie: vidím to stejně jako vy. I když teda nějaký základní vyšetření jsem ochotná podstoupit, pokud by se mělo přijít na to, že zádrhel je jen něco co se dá jednoduše vyřešit. Spíš mi to skoro příde, že na mě ostatní koukaj, že jsem nějaká divná, když bych nechtěla podstoupit umělý oplodnění .

  superkarma: 0 12.06.2008, 11:19:39
 20. avatar
  [13] Dante Alighieri [*]

  Když už moje máma ve 31 letech vyplňovala papíry k adopci, zjistila, že čeká mě.

  superkarma: 0 12.06.2008, 11:02:42
 21. [12] mindulinka [*]

  Já se spíš obávám nadměrné plodnosti

  superkarma: 0 12.06.2008, 10:59:13
 22. avatar
  [11] Petunie [*]

  Manx: wich: jj, taky nechápu tu zaslepenou touhu po vlastním potomstvu.

  superkarma: 0 12.06.2008, 10:58:46
 23. avatar
  [10] wich [*]

  Pianistka: Vlastní dítě můžeš nahradit osvojeným. Prs si jaksi osvojit nejde, ten se musí uměle implantovat.

  superkarma: 0 12.06.2008, 10:36:09
 24. avatar
  [9] svetluszka [*]

  Pianistka: ...

  superkarma: 0 12.06.2008, 10:19:57
 25. [7] Pianistka [*]

  Manx: já myslím, že by neměli ani platit prsní náhradu po rakovině, bez prsu se dá taky normálně žít

  superkarma: 0 12.06.2008, 10:14:54
 26. avatar
  [6] wich [*]

  Plodnost x neplodnost... Neřešila bych to . Jsem zvyklá přijímat od života to, co přináší a nedělat tragédii, když něco nejde. Určitě nejsem hysterická pipka, která by do sebe nechávala za každou cenu zapichovat jehlice s oplodněnými vajíčky a partnera nutila k všemožným nedůstojným úkonům . Někdo prostě děti mít má, někdo ne, přirozený výběr. Kdo za každou cenu touží po potomstvu, může si nějaké malé roztomilé cigáně adoptovat a vychovat z něj kultivovanou bytost. Výrazně tím prospěje společnosti .

  superkarma: 0 12.06.2008, 09:57:01
 27. avatar
  [4] Mar.Uhlirova [*]

  My už se snažíme rok a pořád nic, každý mi opakuje to je psychikou, nemysli tolik na to, že chceš mimčo a otěhotníš jó kdyby to bylo tak jednoduchý

  superkarma: 0 12.06.2008, 08:41:13
 28. avatar
  [3] fialinka [*]

  Konečně někdo napsal, že při hrazené cyklu IVF jdou náklady, které pacienti zaplatí, do desetisíců, většina veřejnosti si myslí, že je to zadarmo...

  superkarma: 0 12.06.2008, 07:45:09
 29. [2] Nikol [*]

  Já jsem vdaná 11 let, z toho 10 let se pokoušíme o miminko, v letech 2000 - 2004 jsme podstoupili 6x IUI (intrauterinní inseminace) a 6x IVF - vše neúspěšně, navíc nevíme, kde je chyba, oba jsme podle všech vyšetření zdraví. Léčba neplodnosti opravdu dost zasahuje do života, ale že bychom se milovali jen při plodných dnech, tak k tomu jsme zatím nedospěli. Vlastně žijeme normálně, jezdíme po světě a náš vztah je velmi pěkný, řekla bych, že ještě lepší než po svatbě. Těžko říct, jestli k tomu přispěly naše problémy s početím, ale spíš si myslím, že ne.

  superkarma: 0 12.06.2008, 07:34:14
 30. [1] Samík97 [*]

  Měla jsem kolegyni, hodně let vdaná a žádné mimčo.Jen adoptovali ani ne ročního chlapečka,najednou otěhotněla.Zázraky se dějí.

  superkarma: 0 12.06.2008, 03:48:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme