Bulvár

Neplaťte kapsářům dovolenou!

Pryč je doba, kdy „u Karlova mostu chycenému lapkovi císař a král Karel IV. trest spravedlivý vyměřil. Utnout nenechavcovu ruku přikázal, a tak se i stalo.“

Dnes se chmatáci takového trestu nebojí a našinec se musí umět bránit sám.

 

Prohlédněte triky zlodějů

Nejoblíbenějším způsobem krádeží je odvedení pozornosti. Jeden zloděj (mnohdy cizinec) se ptá na cestu nebo žádá o rozměnění peněz a druhý vás olupuje.

Nebo vám sympatické děvče nabízí noviny, přitlačí je až k vám, a tím vám zacloní výhled na vaši tašku.

Kapsáři pracují často ve skupinách a neváhají k tomu zneužívat i děti. Přitom využívají takřka vždy vzniklou tlačenici a nepřehlednou situaci, kterou často sami vyvolávají.

Klasická je situace, kdy rodiče předstírají krutou hádku. Oba řvou jak na lesy a děťátka robátka mrskají prstíčky v naditých kapsách přihlížejících. Strýc andělská dítka ochraňuje pro případ, že by si někdo dovolil dítku říct svůj názor.

 

Kamenná pravidla

Buďte opatrní hlavně v místech s vyšší koncentrací lidí: v okolí nákupních center, tržišť a parkovišť, na tramvajových a autobusových zastávkách, v prostředcích hromadné dopravy.

Peníze a doklady nikdy nenoste společně, v případě krádeže tak nepřijdete úplně o všechno. Ztrátu dokladů ihned ohlaste, pachatelé je mohou předložit při uzavírání smluv na půjčky nebo nákupy zboží na splátkový prodej.

Své peněženky nikdy nenechávejte navrch kabelky či nákupní tašky, je lepší peníze rozdělit a uložit na různá místa někde dole v tašce či do náprsních kapes oděvu (nikdy ne do zadních kapes kalhot!).

Peněženky a tašky neodkládejte do nákupních vozíků. Než vyberete zboží z regálu, můžete se s nimi rozloučit. Noste kabelku s pevným zapínáním či s překrytím. Na trhu jsou i peněženky s řetízkem.

K ochraně peněženek a příručních zavazadel je možné využít i některých individuálních technických prostředků - osobními alarmy, detektory pohybu apod.

Pokud ale nedáte dopustit na batoh, hned po příchodu do prostoru s větším počtem osob ho sundejte a neste v náruči. V tlačenicích vůbec doporučujeme nosit tašky u těla a s rukou na jejich zapínání.

 

Čau, mám u sebe prachy

Takový nápis jako byste měli na zádech, když dlouho postáváte u škvíry bankomatu a přitahujete pozornost různých individuí. Takže:

● Nevybírejte peníze za tmy, pokud to není nezbytně nutné.

● Snažte se využívat těch automatů, které jsou na bezpečných místech - na rušných ulicích , a ještě lépe přímo uvnitř banky.

● Mějte připravenou kartu tak, abyste u bankomatu zbytečně neztráceli čas hledáním.

● Když si vybíráte peníze, pořádně se podívejte kolem sebe a přesvědčte se, že se v okolí nepohybuje někdo, kdo by se o vás nějak nápadně zajímal.

● Peníze si schovejte rovnou do peněženky, do kapsy nebo do kabelky. Nikdy tam zbytečně nepostávejte a nepřepočítávejte si je - automaty dělají chyby zřídkakdy a rozhodně to nestojí za riziko.

● Šekovou knížku a kreditní kartu nikdy nenoste společně. Zloději postačí údaje z vaší karty, aby si mohl vypsat šek.

 

A hlavně: Nechceme vás podceňovat, ale stává se to stále častěji: Nikdy, nikdy, nikdy si nepište PIN na druhou stranu karty!

 
   
09.08.2004 - Společnost - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [54] Vivian [*]

  Nyotaimori:

  superkarma: 0 11.08.2004, 18:34:22
 2. avatar
  [51] Ťapina [*]

  petruška: Když jdu k vodě sama, tak nechám doma mobil, vezmu si jenom tolik peněz, kolik budu potřebovat na vstup a na zmrzlinu, třeba, z dokladů taky jenom to, co nutně potřebuju, třeba šalinkartu. No a to celé odložím na místě, kde se pohybuje hodně lidí a přikryju oblečením, aby to neleželo hned na očích.

  superkarma: 0 09.08.2004, 17:14:56
 3. avatar
  [44] šája [*]

  petruška: tak pak nezvýbá než metoda našich maminek - požádat někoho důvěryhodného z okolí, aby ti na věci dohlédl a taky se po nich stále ohlížet sama......ale to by mě nebavilo
  ono se to jinak řešit prostě nedá

  superkarma: 0 09.08.2004, 16:50:04
 4. avatar
  [41] šája [*]

  petruška: NECHODÍM K VODĚ SAMA.... samotnou by mě to nebavilo

  superkarma: 0 09.08.2004, 16:44:25
 5. avatar
  [38] šája [*]

  pítra: nenosit tam nic cenného, jako mobily, peněženky, doklady, klíče od auta...nebo nenechávat věci bez dozoru

  superkarma: 0 09.08.2004, 16:38:29
 6. avatar
  [36] šája [*]

  petruška: Ano, mně už policie pomohla...a ne jednou....ale v čem, to je moje věc.....Mně se prostě nelíbí, jak se na dost věcí díváš...jen očerňovat a kritizovat...to fakt umí každej ale když ti to vyhovuje a dobře se ti s tím žije, tvoje věc...mně by to teda dost otravovalo život

  superkarma: 0 09.08.2004, 16:33:47
 7. avatar
  [33] Petique [*]

  Kristyn: jo, pravomoce žádný. Nejvíc mě osobně štve, že nemůžou sebrat řidičák na místě. Dost jezdím a když to vidím

  superkarma: 0 09.08.2004, 15:44:09
 8. avatar
  [31] šája [*]

  Kacule: Klid...Petruška má vůbec někdy zvláštní názory....

  superkarma: 0 09.08.2004, 15:37:38
 9. avatar
  [30] Kacule [*]

  Petruška: Nevím odkud bereš ty informace o televizi a sezení na zadku. Nemůžeš dát všechny do jednoho pytle. A potom, tohle já nemám ráda, když někdo posuzuje práci někoho druhýho, aniž y ji vyzkoušel. Jak říká moje mamča, která je učitelka a taky ji už prudí kecy o tom, že má pořád prázdniny a peněz jak želez:"Když se ti tvoje práce nelíbí, a meleš pořád o tom, že oni mají více, běž tam, nic ti nebrání." Problém je v tom, že každý má představu, že policajti berou prachy zadarmo,ale skutečnost je někdy jiná. Však běžte a dělejte policajty.
  Jinak není v tom nic osobního - pouze můj názor

  superkarma: 0 09.08.2004, 15:35:43
 10. avatar
  [27] *daisy* [*]

  medved: jenze to bylo k pripadu Majusiny (safra, jak se to sklonuje?) mamy. Tam se dalo zjistit, ale uz se mi opravdu nekolikrat stalo, ze i kdyz bylo neco, podle ceho se dalo hledat dal, tak rekli: nenajdeme, smirte se s tim, ze to je pryc nenavratne. Nazdar bazar Jinak chapu, ze kdyz je to nevyhledatelny,tak to nechaji plavat... Jenze oni nekdy nechavaji plavat driv, nez zjisti, ze ...

  superkarma: 0 09.08.2004, 15:14:15
 11. avatar
  [26] Kacule [*]

  Taky se musím zastat policie - tedy vynechávám ty kreténky, kteří dělají těm normálním tak perfektní vizitku. Známý dělá na kriminálce - a to semotamo slyším -mám dost. Přesčasy se jim začínají počítat až po 22,00 hodině - takže bych Vás chtěla vidět, jak děláte navíc zadarmo . A různé výjezdy v noci a víkendu, taky spousta nevidí. Ale na druhou stranu někteří jsou fakt idioti.
  Nám okradli babičku - ani neví kde a kdy jí někdo vzal peněženku z kabelky. Na policii ji řekli narovinu, že nemá žádné svědky, ani neví kde se to stalo. Takže co mohli dělat??? . Ty ruce bych sekala, ale nevím, kdo by potom dělal - dost lidí by bylo bezrukých

  superkarma: 0 09.08.2004, 14:46:19
 12. avatar
  [24] medved [*]

  *daisy*: a jak by mela policie resit kradez penez z kabelky ? mas nejake svedky ? bylo to nekde, kde to natocila kamera ? videla si nekoho ? pokud na vsechno zni odpoved ne, tak fakt nevim, co by meli delat a jsem rada, ze nedelaji za penize danovych poplatniku zbytecnou praci ...samozrejme by jich melo byt vic v ulicich, ale treba vsudypritomne kamery, ktere by tomu z velke casti mohly zabranit by zase vadily me...tezko resit

  superkarma: 0 09.08.2004, 13:59:15
 13. avatar
  [23] *daisy* [*]

  majucha: to je zvlastni, kolegyni kdyz okradli, tak ji zablokovali kartu HNED, ale docastne, tj. do 24hodin musela prijit neco potvrdit osobne do banky (aby nejaky vtipalek nevolal a neblokoval nekomu kartu), ale jinak fakt to blokli asi do pul hodky
  Ale je fakt, ze policajti to nejak moc neresi. Proste dalsi z mnoha kradezi, mela jsem z nich pocit, ze to rovnou odsouvaji "ad acta", proste se kradeze neresi

  superkarma: 0 09.08.2004, 13:34:26
 14. avatar
  [21] šája [*]

  ¨Taky mám jednu zkušenost - v metru...kabelka vyboulená krabicí se svačinou, zloději stačilo jen lehce otočit uzávěrem a obsah kabelky mu vystřelil do ruky naštěstí jsem nikdy u sebe nenosila moc peněz a doklady jsem měla jinde. Dnes nosím doklady a peníze pohromadě, jsem líná neustále kontrolovat, jestli mám obě pouzdra....metrem nejezdím, protože jsem se přestěhovala pryč z Prahy a na věci dávám zatracený pozor. Kabelka bez několika dobře uzavřených kapes v kapsách u mě nemá šanci. Pravda, je to otrava otevírat kilometry zipů. když potřebuju klíče, ale vyplácí se to....

  superkarma: 0 09.08.2004, 13:17:27
 15. avatar
  [20] Žábina [*]

  tomáš: nechalas kabelku ve vozíku a odešla od něj pryč ?

  superkarma: 0 09.08.2004, 13:04:34
 16. avatar
  [19] tomáš [*]

  Ano ano - takhle jsem dopadla i já! Kabelku do vozíku a ve vánočním rozpoložením vybírám dárky pro celou rodinu...To moje zoufalství si dokážu vybavit ještě i dnes! Balík peněz,platební karta, veškeré doklady, klíče od bytu (adresa v dokladech), mobil, léky...atd. Samozřejmě to byla má chyba, a tak jsem pozornost velmi zvýšila. A přeci za cca rok v metru na Florenci - tlačenice,v obou rukou tašky s nákupem, kabelka pak otevřená a peněženka fuč. A zase bohužel s doklady. Jezdím teď jako "Klokan" - kabelku si tisknu na břicho a bojím se, aby se jednou nenaplnila ta útěšná slova mužů zákona. "Jenom vás okradli a NEUBLÍŽILI vám? Tak to ještě můžete hovořit o štěstí!
  HOLKY, OPRAVDU PLATÍ - VŽDY VE STŘEHU !!!

  superkarma: 0 09.08.2004, 11:49:16
 17. avatar
  [18] Trinii [*]

  Hlavně cikáni jsou docela drzí, tuhle jsem viděla jak v metru okradl jednu paní a těsně než zavřelo dveře rychle zmizel, paní za ním.
  Jednou jsem šla s mamkou po ulici v Ostravě/Vítkovice) a cikánka měla už ruku v její kabelce, já si toho všimla tak jsem ji po ní praštila, no takových nadávek na moji osobu za omezování její svobody jsem teda ještě neslyšela.

  superkarma: 0 09.08.2004, 11:41:22
 18. avatar
  [14] Jupíí [*]

  Chameleonka: to je dobrý infantilni zkorumpovanej koloťuk.
  Akorát je blbý , že už nám velí všem

  superkarma: 0 09.08.2004, 10:52:20
 19. avatar
  [13] Chameleonka [*]

  Nechci se policajtů zastávat, jelikož mi taky neskutečně lezou krkem a dělaj úplný hohoho... ale tak nějak znám i pohled z druhý strany.. můj dělá na kriminálce a na dost důležitým postu a po těch x letech je už totálně vyhořelej a čeká už jen na novej zákon o výslužným, aby mohl vzít kramle.. na vedoucích místech kreténi, v drtivém případě provázaní s minulostí, zcela bez odbornosti a schopnosti něco posoudit, natož rozhodnout, prudí za hovadiny, ale důležité věci hážou pod stůl... a finance? Na místě s požadavkem VŠ a x let praxe a obrovským rizikem?
  Všichni na to kašlou, protože iniciativu nikdo neocení. Tak dělaj jen to, co nutně musej. Ono ostatně co taky čekat, když jim donedávna velel ten infantilní zkorumpovanej koloťuk

  superkarma: 0 09.08.2004, 10:48:46
 20. avatar
  [4] Aja [*]

  Majucha: Mě šlohnout celou kabelu, tak se z toho milej kapsář celej oprudí, než najde peněženku nebo dokladovku... Nosím s sebou neskutečnou spoustu potřebných krámů....

  superkarma: 0 09.08.2004, 09:13:16
 21. avatar
  [3] Žábina [*]

  naštěstí se mi ještě nikdy nestalo, že by mi někdo na ulici nebo v MHD okradl - jsem fakt opatrná a když se někdo postaví těsně ke mně, okamžitě měním místo....s žádnými individui se do řeči nedávám ....

  superkarma: 0 09.08.2004, 09:05:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme