Zdraví

Nepíchejte do vosího hnízda!

Vosy, nedejbože sršni, komáři, ovádi, rezaví mravenci... Teplé letní večery jako stvořené pro zahradní párty či oblíbené grilování častokrát pokazí pranepatrný nepřítel – docela obyčejný hmyz. Vyrojí se zcela nevhod v desítkách drobných jedinců a zruší vaši pohodu a klid. Co však dělat, když na vás úspěšně zaútočí a bodne?

Zejména včely a vosy to nemají s lidmi jednoduché. Sotva se někde objeví, už jejich přítomnost provází jekot a ihned nastává hon. To ale teprve potom začnou být okřídlení tvorečkové agresivní!

Prevence
Jedním ze zaručených návodů, jak se vyhnout štípancům bodavého hmyzu, je zůstat naprosto v klidu. Ještě víc pomáhá nastolit takovou situaci, kdy se setkání s nepříjemným hmyzem přirozeně vyhneme.

Například na veřejném koupališti poletují včely a vosy nejvíc kolem odpadkových košů. Na zahradě nebo na terase se tomuto problému můžeme vyhnout. Jednoduše pečlivě zakryjeme veškeré potraviny a nápoje. Od piknikového stolku lze hmyz odlákat miskou vody s cukrem, kterou postavíme opodál.

Dále se doporučuje – zejména u dětí – užívat k pití zásadně brčka. Male bodavé mršky také silně přitahují světlé látky – zejména žluté
a oranžové – a také je přitahují parfémy. Čím sladší, tím jsou jejich roje hustější.

Ohrožení alergici
„Nejvíc jsou bodavým hmyzem ohroženi alergici. Ti by vůbec neměli chodit bosi a měli by si dávat pozor, kam (i na co) šlapou, a odpadkovým košům by se měli vyhýbat obloukem,“ radí soukromý praktický lékař Jiří Kučera z Prahy. Nebezpečné může být také česání ovoce – vosy si totiž skutečně vybírají ty nejzralejší,
a tudíž nejsladší plody.

Naproti tomu komáři zas létají za světlem. Zavřete proto okna dřív, než v místnosti rozsvítíte. Hmyz také dokáží zastavit různé přírodní bariéry. Například výhonky rajčat před okny. Za soumraku přitahují komáry rovněž světlé plochy, včetně oblečení. „Spolehlivou ochranu před komáry představují různé repelenty či elektrické odpuzovače hmyzu,“ doporučuje Kučera. Ten také radí, jak na vpich hmyzu reagovat:

Jak na ně?
• Včely bodají pouze ve strachu, po ztrátě žihadla umírají. První pomoc: Odstraníme žihadlo z rány, aniž bychom přitom porušili jedový váček na vrchním konci. Proti opuchnutí
a svědění pomohou chladivé obklady s francovkou, octem nebo s kolečkem cibule.

• Vosy štípnou rovněž v okamžiku ohrožení, většinou žihadlo na místě vpichu nezanechají. První pomoc: Jako u včelího bodnutí, důležité jsou chladivé obklady. Zasáhne-li vosa oko nebo ústa (rty, jazyk) je nezbytné přiložit kostku ledu a spěchat
k lékaři.

• Sršni jsou velmi obávaní, ovšem bodají jenom proto, aby chránili své sídlo. Nezajímají je ani koláče, ani grilované pochoutky. Jejich jed není nebezpečnější než vosí, ovšem bodnutí je bolestivější, protože mají silnější žihadlo. První pomoc: Provádíme opět pomocí ochlazení kostkou ledu, kterou stejně jako u včel a vos zabalíme do namočené tkaniny.

• Čmeláci jsou bručiví a roztomile baculatí. Nezabíjíme je, ani jinak nehubíme, protože jim hrozí vyhynutí! Bodají pouze samičky, prokazatelně ve výjimečných případech, třeba když si na ně sedneme. První pomoc: Je stejná jako u vosího bodnutí.

• Komáři naopak neštípnou, aby se bránili, prostě dostali chuť na lidskou krev. Vpichy provádějí pouze samičky, které mohou přenést nebezpečnou nemoc. První pomoc: Proti svědění a zanícení ranky pomáhá kolečko čerstvé cibule nebo směs soli a octa, z lékárny potom chladivý fenistil gel, který lze koupit i ve formě kuličky.

• Ovádi napadají zejména velké savce, proto se s nimi lze setkat poblíž pastvin dobytka. První pomoc: Zasažené místo je nutné zchladit. Ovádí štípnutí bolí a může se zanítit. Citliví jedinci by měli na postižené místo aplikovat mast s obsahem antibiotik.

Jsou bodnutí nebezpečná?
„Komáří kousnutí většinou nebývají v našich zeměpisných šířkách nebezpečná, komáři zpravidla nepřenášejí závažné infekční choroby,“
říká doktor Kučera. „Žihadla včel, vos a sršňů nepředstavují většinou žádný problém.“

Zhruba 2 % obyvatel mají prokazatelně alergickou reakci na hmyzí jed. Přecitlivělí jedinci proto mohou být ohroženi i na životě. Štípnutí u nich může vést až k selhání krevního oběhu.
 

Kdy jít za doktorem
♦ Lékařskou pomoc je nutné vyhledat při úporné kožní reakci: Vytvoří-li se mnoho svědivých
   pupínků nebo pokud dojde k velkoplošnému zarudnutí. Stejně tak při oběhových a dechových 
   obtížích, pokud bodnutí provázejí.
♦ Pacient je ohrožen při bodnutí do oblasti úst nebo do krku: Okamžitě ošetřete kostkou ledu
   a pak ihned vyhledejte lékaře.
♦ Lékařskou pomoc je třeba vyhledat také při velkém otoku: Pokud zasažené místo příliš
   opuchne nebo když otéká i část nezasažené pokožky.

Alergie na hmyzí jed
Imunitní systém alergiků utváří protilátky proti jedu po prvním štípnutí. Teprve při dalším styku těla s jedem reaguje organismus úporně,
a může dokonce dojít k selhání krevního oběhu provázeným bezvědomím.

Alergici by proto měli mít vždy u sebe průkaz a pohotovostní set s léky. Účinnou léčbu představuje hyposenzibilizace, během které se pacientovi pravidelně ve vzrůstajících dávkách podává jed proti hmyzu. Imunitní systém se tak stává necitlivým. Pokud je léčba správně indikovaná, potom musí trvat minimálně pět let.

Bojíte se hmyzu, nebo po sobě klidně necháte lézt mouchy či dokonce pavouky? Máte alergii na včelí bodnutí? Zažili jste někdy nepříjemnou alergickou reakci po kousnutí hmyzem?

   
09.07.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [29] lynna [*]

  Tak mne pustili dnes z nemocnice,ve středu minulý týden mne bodla vosa a dál si pamatuji až večer v nemocnici.Byl to pro mne hrozný zážitek a hlavně teď jsem ještě úplně vykolejená,bojím se vyjít jen ven.Postříkaná vším proti hmyzu a biolit proti vosám.Až teprve te´d po tom co mi sousedi řekli si uvědomuji,v jaké situaci jsem se ocitla.Děkuji všem co mě zachránili a doufám,že se z toho dostanu i psychycky a budu v pohodě.

  superkarma: 0 18.08.2008, 09:54:29
 2. avatar
  [28] lucie 79 [*]

  mám alergii,a panickou hrůzu s vos a sršňů

  superkarma: 0 23.07.2008, 14:14:22
 3. [27] Mánek [*]

  honusko kde jsi vzala, že čmeldové koušou??? Přece mají bodla jako včela.To ví každé malé dítě.Nejsi z Marsu???

  superkarma: 0 11.07.2008, 06:47:41
 4. [26] Mánek [*]

  Brouci mě neberou, bojím se jen tarantulí, ale ty tu běžne neběhají

  superkarma: 0 11.07.2008, 06:46:01
 5. avatar
  [25] Ťapina [*]

  honuska: Mám krev 0+, partner taky a komáři jdou výhradně na něj

  superkarma: 0 10.07.2008, 15:43:38
 6. avatar
  [24] honuska [*]

  Já myslela, že čmeláci koušou a ne štípou.
  Dámy, mám krev 0+, manžel A-, a komáři jdou první na něj, nemáte podobnou zkušenost?

  superkarma: 0 09.07.2008, 21:47:22
 7. avatar
  [23] Meander [*]

  MEK: A přežila jsi to?

  superkarma: 0 09.07.2008, 19:43:33
 8. avatar
  [22] MEK [*]

  z vos mám panickou hrůzu,byla jsem jimi popíchaná a museli mě odvést na pohotovost

  superkarma: 0 09.07.2008, 18:39:55
 9. avatar
  [21] Petunie [*]

  Létající havěť je v pohodě, zato přemýšlím, jak se tohle léto nejlíp vyhnout pavoukům v bytě.

  superkarma: 0 09.07.2008, 17:07:05
 10. avatar
  [20] Meander [*]

  sanvean: Připojuji se k dotazu. Je to hrůzostrašné a ani kočky to neloví.

  superkarma: 0 09.07.2008, 14:29:49
 11. avatar
  [19] Meander [*]

  Po štípnutí ovádem mám standardně horečku, musím si jít pro antíky. Nebojím se kupodivu sršní, to jsou lovci. Zato z vos mám záchvaty čistého děsu

  superkarma: 0 09.07.2008, 14:29:13
 12. [18] Lindaa [*]

  A co takový ty milimetrový tenký cárecky potvory - sice nekousou, ale za to vlezou na vsechno a vsude, i do monitoru, lezou mi za obrazovkou, vyndat nejdou a pak si tam jeste v klidu chcípnou.

  superkarma: 0 09.07.2008, 14:12:39
 13. avatar
  [17] Odemětobě [*]

  Než jsme pořídili sítě,měla jsem pravidelně "na hodech" vosy,když jsem slívala masový vývar.Přiletěla jedna,uzobla maso co unesla,za chvíli přiletěly 2.Tak jsem dala kousek na zábradlí od balkónu a ony si ho postupně odnosily do hnízda.Pokud nejsou v ohrožení,neútočí na člověka ani sršni.Nesnáším komáry,muchničky a mšice s vinnými muškami.

  superkarma: 0 09.07.2008, 14:02:22
 14. avatar
  [16] sanvean [*]

  Prosím, jak se jmenuje ta potvora na prvním obrázku? Předevčírem mi něco podobného vletělo do bytu, leknutím jsem málem umřela. Veliké to bylo 2-3cm.

  superkarma: 0 09.07.2008, 13:33:47
 15. avatar
  [15] gerda [*]

  ještě jsou dost odporné muchničky.

  superkarma: 0 09.07.2008, 13:16:53
 16. avatar
  [13] átéčko [*]

  Rikina: Mě nebolí vosí a včelí štípnutí Ani mi to neoteče. Ale zato mě nesnesitelně bolí mravenčí štípanec a když mě štípne komár, rozdrápu si pupenec do krve.

  superkarma: 0 09.07.2008, 11:56:04
 17. avatar
  [12] kačinka [*]

  aja22: měli jsme sršní hnízdo ve stromě, na kterém byla dětská houpačka, vůbec jim to nevadilo, byli tam leta a nikdy nikoho nepíchli.
  Nedavno mě něco bodlo, když jsem byla na kolen netušín co, ale vosa ani včela to nebyly, neotekolo to, ale děsně to pálilo a večer jsem měla přes celé stehno rudý flek. Je to přes dva týdny a ten flek je ještě patrný. Mrcha.

  superkarma: 0 09.07.2008, 11:30:29
 18. avatar
  [11] Sirikit [*]

  Výčet hmyzích potvor by se dal doplnit ještě o muchničky - mrňavé černé mušky, jejichž štípnutí pálí a bolí, místo vpichu zčervená a oteče. Tyhle malé štípavky jsou, stejně jako klíšťata, nositelkami borelie, tak pozor na ně!

  superkarma: 0 09.07.2008, 11:17:09
 19. avatar
  [9] ToraToraTora [*]

  Vosí nebo včelí štípnutí je nutné co nejdříve potřít mýdlem nebo cibulí, pak nenateče a za pár hodin o něm ani nevíte

  superkarma: 0 09.07.2008, 10:39:28
 20. avatar
  [8] Evikus [*]

  Vosy nesnáším a bojím se jich, stejně jako sršňů

  superkarma: 0 09.07.2008, 09:47:45
 21. avatar
  [7] Julianna [*]

  Alergická jsem i na komáří bodnutí, celé to oteče, když mě píchné do rtu, vypadám jako stará indiánka s velkým pyskem, nebo vedle oka, tak celý den nevidím - to se mi stalo po porodu a hnali mě na oční, spravil to jen fenistil pro děti. Manžel před dvěma lety šlápl na větev, která končila ve vosím hnízdě, jedno bodnutí dostal do nohy, jedno do ruky a jedno za ucho, měl dvoje antibiotika a měsíc nemocenskou, z krevních testů zjistil, že má něco s prostatou, takže léčí i tohle, dodnes, není nad vosí bodnutí!

  superkarma: 0 09.07.2008, 08:50:27
 22. [6] maajaa65 [*]

  Hmyz jsou pěkné zákeřné bestie. Naštěstí netrpím žádnou elergií, ale občas se mi stane, že mne štípne nějaká mrcha jedovatá a to mám pak to místo zarudlé, tvrdé, horké...
  Stejné štěstí jako já, neměl tento víkend jeden známý. Je alergický na vosí bodnutí, nosí sebou léky, ale ani to mu nepomohlo. Po bodnutí zkolaboval, přivolaná záchranka byla totálně neschopná, doktorka ho nedokázala intubovat a volali další posily. Ti sice dělali , co mohli, ale kluk leží stále v umělém spánku s otokem mozku...a nikdo neví, co bude dál...Nedokážu pochopit, že se záchrankou jezdí doktoři, kteří nejsou schopni poskytnout adekvátní pomoc - to je na žalobu...

  superkarma: 0 09.07.2008, 08:04:26
 23. [5] Rikina [*]

  Jinak vosy jsou drzé bestie, co vlezou všude, a nějaké odlákávání na ně vůbec nepůsobí.

  superkarma: 0 09.07.2008, 06:37:11
 24. [4] Rikina [*]

  Nebojím se hmyzu, ale lézt ho po sobě nenechám. Alergii nemám, nicméně hmyzí bodnutí je vždycky nepříjemné, aspoň neznám nikoho, kdo by si to pochvaloval.

  superkarma: 0 09.07.2008, 06:35:53
 25. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Nyotaimori: taky mi to dělá problém všechno.

  superkarma: 0 09.07.2008, 00:38:33
 26. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Tak tohle nedám, je mi odporná ta animace, že to ani nemůžu kolem toho přečíst

  superkarma: 0 09.07.2008, 00:05:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme