Zdraví

Neperte se s medúzou!

Při letošní první mořské koupeli (a pak že neexistuje zákon schválnosti) jsem se přimotala do cesty malé hnědofialové medúze. Při zběsilém ústupu jsem ještě padla do chapadélek její stejně nepříjemné kolegyně. Dotyčná místa připomínala ze všeho nejvíc popáleniny (asi jako když zavadíte o žehličku), pak to celé nepěkně nateklo. Prostě ideální začátek dovolené…

Medúza - seznamte se, prosím! V mořích a oceánech identifikovali vědci okolo 300 druhů medúz. Nelze jim upřít půvab. Tyhle prazvláštní organismy bez kostí se dovedou elegantně vznášet a rozplývat. Mohou být různobarevné, ale i křišťálově průzračné a rozličně tvarované. Milují především teplá moře, tady totiž nacházejí dostatek potravy. Medúzy jsou na světě už 700 milionů let. Nepříjemné a bolestivé žahance nám působí jejich chapadla. V nich jsou lokalizované buňky s drobounkými váčky přeplněnými jedem, který slouží k rychlému ochromení oběti.

Držte se ode mne dál! Pryč od medúz a raději velkým obloukem! Jejich špatně viditelné žahavky mohou splývat ve vodě, u větších druhů i dost daleko. Po bouřce se ve vlnách mohou vznášet také odtržená chapadla, i ta vás mohou zranit. Bezpečné nejsou ani mrtvé medúzy vyplavené na břeh. Máte-li smůlu a dojde ke kontaktu s tímhle nepříjemným živočichem, prohlédněte rychle poraněné místo. Odstraňte ihned chapadla či kousky medúzy z povrchu těla. Nikdy ne holýma rukama - použijte kus textilu nebo třeba chaluhy. Ránu nevysávejte a ničím netřete, tím by se žahavé buňky ještě více zaktivovaly. „Velmi důležité je zabránit přenosu medúzy na další části těla,“ upozorňuje MUDr. Lucie Jarešová z dermatovenerologie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Co nejrychleji se dostaňte z vody! „Bezprostředně po kontaktu s medúzou dochází k iritačnímu postižení kůže. Může dojít i k alergické reakci,“ doplňuje doktorka Jarešová.

A pěkně vás potrápím! Jak už bylo naznačeno – každý reaguje na požahání trochu jinak. Primářka dermatovenerologického oddělení motolské nemocnice MUDr. Alena Machovcová podrobně vysvětluje, že se vyskytují reakce dvojího typu. První se říká akutní . „Do několika minut po poštípání se na kůži objeví pruhovitá červená reakce s pupínky, které svědí, pálí a mohou být lehce oteklé.“ Takhle může vaše pokožka vypadat až sedm dní. Popsány jsou ovšem i toxické akutní erupce, ty přetrvávají i déle a mohou se recidivovat. Medúzí požahání je opravdu nepříjemné i proto, že se v některých případech může dostavit i tzv. pozdní reakce. „Ta má charakter imuologické reakce na antigeny vpravené do kůže během poštípání. V místě kontaktu dojde ke změnám například zčervenání. Opět se mohou objevit generalizované reakce,“ říká primářka Machovcová. Zároveň upozorňuje, že oba popsané typy reakcí se mohou objevit společně ihned po požahání nebo se objevit zcela nezávisle. Většinou medúzy způsobí ale jen zarudnutí doprovázené palčivým brněním jako po dotyku kopřivy.

Co s tím? Server Seaplanet radí pro okamžité zmírnění účinku jedu ránu jemně omýt vodou, citronovou či jinou ovocnou šťávou, v nouzovém případě lze použít i moč. „Z běžně dostupných prostředků je vhodné na zklidnění použít např. Fenistil gel, aplikují se také kortikoidní externa (volně prodejný je pouze ophtalmo-hydrokortizon ung), celkově léky proti alergii, protože hrozí i alergická reakce,“ doporučuje MUDr. Lucie Jarešová. A dodává, že pokud se poranění začne jakkoli zhoršovat, udělá se vám nevolno nebo vás rozbolí hlava, musíte neprodleně vyhledat lékaře. Kdybyste neměli k dispozici již zmíněné medicínské prostředky, zkušení domorodci poraněnou kůži potírají např. olivovým olejem s kapkou citronu nebo šťávou z rajčat. Primářka Alena Machovcová z motolské nemocnice dále důrazně varuje před vystavováním poraněné kůže slunci. To potvrzuje i doktorka Jarešová: „ Postižené místo je velmi citlivé na sluneční záření, dochází k vyšší absorci UV záření. To vede ke spálení a následné hyperpigmentaci ložiska, které může být trvalé. Požahání medúzou se postupně hojí a zklidňuje cca 3 dny. Krusty (strupy) nestrhávat, odloučí se do týdne. Většinou se zhojí bez jizev.“

Přelstít medúzu? Nejistý výsledek! Podle statistik ročně medúzy požahají asi 130 milionů lidí. Ve vodách evropských a středozemních se prakticky nevyskytují druhy pro člověka mimořádně nebezpečné. I tady ovšem byly popsány případy anafylaktického šoku po žahnutí medúzou. Izraelští vědci na ochranu plavců vynalezli krém, který odpuzuje 10 druhů nejčastějších medúz a aplikuje se před koupáním. Pokud se ocitnete v místech, kde by mohlo hrozit setkání s medúzou, a za každou cenu chcete do vody a onu odpuzující mast nemáte, můžete se zkusit namazat před vstupem do moře mastným olejem. Ten vytvoří na těle film, zeslabující účinky žahnutí.  

   
22.07.2005 - Zdraví - autor: Eva Rajlichová

Komentáře:

 1. avatar
  [22] Winnie the Pooh [*]

  Loni jsme se s nimi poprvé setkali v Chorvatsku. Vzpozorovali jsme, že znalci si postižené místo třou oblázkem.

  superkarma: 0 25.07.2005, 14:59:51
 2. avatar
  [21] Avilka [*]

  Vzhľadom na to, že väščina z nás fenistil zabudne na hotelovej izbe a kortikoidy sú na predpis, ako píše aj pani Doktor, tak vám poradím prvú pomoc od morských vlkov, ktorí sa pravidelne potápajú:

  postihnuté miesto okamžite vyšúchať pieskom, opláchnuť a okamžite neutralizovať kyslým- citrón,ocot ap. Funguje,to, dcéru poštípala medúza na Malorke a po tomto procese za 2 hodiny bolo po štípaní a žiadna alergia a rany.

  superkarma: 0 25.07.2005, 11:30:36
 3. avatar
  [20] zeva [*]

  Ty co jsou vyfocené na téhle stránce jsou ploché, světlounce fialové, ve středu mají čtyřlístek a jsou neškodné. Vyplavené jsem je dávali zpět do moře. Zákeřnější jsou ty, co vypadají jako padáček, mají až skořicovou barvu, pohybují se rychleji a ty opravdu ošklivě žahají.

  superkarma: 0 24.07.2005, 19:53:46
 4. [19] bejby [*]

  Byla jsem u černého moře,viděla jsem je ale do ruky nebrala.A děti se s nima hraly,házely je a.t.d.A pak tam jedna ležela na pisku rozlezla a vypadalo to jako by tam naplivalo 100000chlapu. Fuj.Ale moře je nádherné

  superkarma: 0 22.07.2005, 23:47:26
 5. avatar
  [18] kytička [*]

  muj kamarad je v australii a pred pul rokem ho popalila smrtelne jedovata meduza, kdyz zachranoval nakyho kluka co ho taky zahla..ihned dostal protilatku,ale jeste neni vpoho a je v nemocnici, skoro uz pul roku..
  rikal, ze muzou mit chapadla dlouhy az 10m a jsou pruhledny..

  superkarma: 0 22.07.2005, 20:01:57
 6. avatar
  [16] vlcice [*]

  Já jsem kdysi dávno byla taky u Černého moře. Tam se na pobřeží skutečně vyskytuje většinou jen neškodný druh meduzy. Byla jsem tehdy malá holka a tak jsem si s nim hrála, chytala je do ruk a ty co uvízly na břehu jsem zase házela zpět do moře.

  superkarma: 0 22.07.2005, 11:44:40
 7. avatar
  [15] femme [*]

  naše dcery si s medúzami v moři v Řecku házely jako s míčem, než jsem je okřikla

  superkarma: 0 22.07.2005, 11:38:19
 8. avatar
  [14] renike [*]

  potvurky

  superkarma: 0 22.07.2005, 11:25:30
 9. avatar
  [13] Žábina [*]

  fuj to jsou potvory

  superkarma: 0 22.07.2005, 11:20:00
 10. avatar
  [11] narciska [*]

  Taky me na Gran Canarii zobla. Nastesti do tri dnu byly puchyre pryc...ale stipalo to pekne

  superkarma: 0 22.07.2005, 09:47:31
 11. avatar
  [10] iljanka [*]

  Suzanne: to přirovnání k těm vycpávkám je přesné, přesnější než ty moje houby. A připomněla jsi mi, že takové to požahání v hloubce při plavání mne taky postihlo a přitom medúza nikde v dohledu. Kopřiva je proti tomu lehounké pohlazení.

  superkarma: 0 22.07.2005, 08:51:01
 12. avatar
  [9] Mulen [*]

  Takový malá fialová potvora žahla nedávno mýho . Bylo to jak od kopřivy, ale pak jsem se bála koupat

  superkarma: 0 22.07.2005, 08:43:17
 13. [8] a.... [*]

  taky mě jedna dostala! AU AU AU!!Měla jsem po ní 2 roky fleky na lýtku

  superkarma: 0 22.07.2005, 08:30:56
 14. avatar
  [7] Lenika [*]

  Bojim, bojim

  superkarma: 0 22.07.2005, 07:54:48
 15. avatar
  [6] Májík [*]

  Suzanne: , potvrzuji, z Egypta jsme přiletěli minulý pátek a já jsem také měla tu čest se z medůzami potkat. To přirovnání k vycpávkám je přesný, taky mi tak připadaly, ale do ruky jsem je pro jistotu nebrala.

  superkarma: 0 22.07.2005, 06:52:58
 16. avatar
  [4] Blueberry [*]

  Proto do more nevlezu a na dovolene se koupu jen v bazenech. Je to skoda, morska voda je pro telo velice zdrava, ale kdyz vim, co se tam prohani, nikdo me tam nedostane.

  superkarma: 0 22.07.2005, 01:33:17
 17. avatar
  [2] Suzanne [*]

  iljanka: Něco velmi podobného jsem zažila loni v Egyptě. Bylo jich tam, mrch, spousty, nic nedělaly. Brali jsme je do ruky, vypadaly jako silikonové vycpávky do podprsenky Jen jednou se mi stalo, že mě "něco" v moři žahlo do ruky a do krku. Žádnou medůzu jsem tam neviděla, ale naběhly mi vysoké puchýře a vypadalo to ošklivě. Jizvu na ruce mám viditelnou dodnes

  superkarma: 0 22.07.2005, 00:41:06
 18. avatar
  [1] iljanka [*]

  Dávno, dávno již tomu, co jsem byla poprvé u moře - Černého - a dívala se na bílý, místy až metr široký pruh rosolovité hmoty, tvořený medúzami různé velikosti ve tvaru houby bez nožičky. Ten první pocit byl děsný, ale pak jsme si zvykli a klidně ty medúzy rozhrnovali, abychom mohli vlézt do moře. Ještě je mám někde schované, teda na diákách. Jediné naše štěstí bylo, že ty houbové klobouky byly asi neškodné, nikomu z nás neublížily. Tak nevím, jestli to vůbec byly medúzy, i když to domorodci říkali. Mmch to moře bylo jinak nádherně modré a v dálce jsme viděli zasněžený Kavkaz, prostě " Moře, pohádko má..." a nezapomenutelný zážitek.

  superkarma: 0 22.07.2005, 00:28:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme